Fruthi


Fruthi - një infeksion akut, shumë ngjitëse virale që ndodh vetëm tek njerëzit, transmetohet nga pikat ajrore, duke shkaktuar lezione përgjithësuar i zgavrën me gojë, orofaringut, traktit respirator dhe sytë dhe është e shoqëruar me njolla-papular skuqje (nxituar) dhe gojës (enantema) me dehje shoqërues të rënda.

Për më shumë se dy mijë vjet sëmundja terrorizon banorët e planetit tonë. Fruthi para mjek arab Razes përshkruar në shekullin e IX, XVIII - theksoi në një formë të pavarur nosological. Në 1911 Anderson dhe Goldberger provuar natyrën infektive të infeksionit fruthit nga filtrat majmunit nosohlotochnoho sekrecionet nga pacienti. Në 1919 Dehkvittsem seroprofilaktyka u propozua nga fruthi duke futur serum njerëzore, duke rezultuar në vdekshmërisë ka rënë nga kjo sëmundje, duke sjellë frikë për njerëzit në mbarë botën. Në vitin 1954, Enders dhe Peebles identifikuar virusi i fruthit. Në vitin 1967 në Rusi nën udhëheqjen Smorodyntseva u krijua fruthit jetojnë vaksinën (ZHKV) e cila përdoret sot e kësaj dite në një program të planifikuar të vaksinimit të detyrueshëm. Në vitin 1969 një grup shkencëtarësh provuar koreva infektive natyrës në të rënda PSPE progresive të sëmundjes (subakut sclerosing panentsefalit).


Virusi i fruthit

Virusi i fruthit - virus ARN i përkasin paramyksovyrusov familjes krejtësisht tipike për këtë familje - formë të madhe dhe të parregullt sferike, por ndryshe nga anëtarët e tjerë (paragripal dhe shytat) ka neyrominidazy (n), ka të ngjarë të komplikojë depërtimit përmes mukozës. Fruthi virus ka hemahhlyutiniruyuschey dhe veprimtarinë hemolitik, dmth lidhjes dhe shkakton shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut, kjo shkakton pigmentim (njollë e lëkurës), pas një skuqje të lëkurës. Dhe kryesor fruthit aftësinë dalluese virus është gjatë gjithë jetës qëndrimi në trup, me aftësinë për të thirrur një formë të veçantë të infeksionit - infeksion i ngadalshëm, domethënë PSPE.

Virus Maloustoychyv në mjedis çaktivizohet në 56⁰S orë në 37⁰S - 02:00 për 50% të popullatës vdes e virusit. Në temperaturat subzero mund të ruhen deri në një vit në 12-5⁰S - mbajtur për disa ditë. Në temperaturën e dhomës, aktiv për 5 h. Ndjeshëm ndaj dezinfektues, esters, UFI (duke përfshirë edhe në rrezet e diellit direkte, ditës), tharje, mjedis acid. 

Ndjeshmëria të virusit të përbashkët, shpërthime të regjistruara me prirje të ndryshme ndërrime (prej dimrit për pranverë dhe verë). Rrezik të lartë Incidenca e lartë në ata që nuk janë të sëmurë dhe nuk ka qenë i vaksinuar, veçanërisht e rrezikshme kontigjent neprivivochnyy rritur (pavaksinuar më të vjetër se 14), ato të panevojshme sëmundja është më e vështirë dhe i mbushur me disa komplikime. Kur komunikuar me pacientët, rreziku i infeksionit në kontingjentit neimunizovanyh prej 40% - në gjetjen e atij 24 g, 60% - 48 g, 80% - 72ch.

Pas sëmundja është formuar imunitet gjatë gjithë jetës, por pak raste janë regjistruar reinfetsirovaniya. Kur vaksinimi, Rivaksinimi ndjekur imuniteti vazhdon për 20 vjet.

Infeksion shkaqet fruthit

Burimi - njeri i sëmurë me forma tipike dhe atipike e fruthit. Kjo është e rrezikshme për të tjerët me ≈7 ditë pas ekspozimit, kur prodrome fillon, dmth simptomat e para fytit. Mënyrat e transmetimit - ajrore (kur teshtitjes, kollitjes, duke qarë, duke folur). Infeksioni është shumë më e lehtë në grupe të organizuara të mbyllura institucionet (shtëpitë për fëmijë, kopshte, etj).

Simptomet e fruthit

Inkubacion - 9-17 ditë në mungesë të simptomave pas infektimit. Pas infeksionit ndodhur aerogenic nga virusi bashkangjitur mukozës së traktin e sipërm respirator apo konjuktiva qoftë se pështyma e pacientit të parë mori atje. Pasi virusi penetron submucosa dhe nyjet limfatike rajonale - në këto vende është përsëritje kryesor i virusit (p.sh. riprodhimi i saj). Gjatë kësaj periudhe nuk ka simptoma, por është rritur nyjet limfatike, shpesh qafën. Deri në fund të kësaj periudhe, virusi bëhet aq shumë sa që ai e thyen nëpërmjet gjakut dhe ndodh më pas.

Periudha Prodromal zgjat 3-5 ditë dhe karakterizohet nga viremisë (virusi ne qarkullimin e gjakut), me lokalizimin e virusit ne traktin e sipërm të frymëmarrjes dhe organet e tjera;

• rrufë e traktin e sipërm respirator (mukusit të hundës nga të bollshme, trashë / të thatë kollë / sëmurë me vota osyplostyu)
• konjuktivit (ënjtje dhe skuqje e mukozën e syrit, me shkarkimin lëngshëm, injeksion i sclera enëve të gjakut, lacrimation dhe fotofobi) 
• Ethet (t⁰ rritje të 38,5⁰S)
• dehje (letargji, nervozizëm, humbje e oreksit, prish gjumin)

• Enantema = Bielsko-njolla Filatova-Koplik - një vend në formën e bollgur (vogël bardha, me skuqje rreth skajet), të vendosura në mukozës buccal rreth molars, mund të jenë edhe të mukozës të buzëve dhe mishrat. Ata shfaqen 2-3 ditë para puçrra (me fjalë të tjera, pas 1-2 ditë pas manifestimeve fytit) dhe kur ka skuqje të lëkurës, këto vende mbi mukozës zhduken.

Spote Filatov-Koplika

• Small skuqje pikë kuqe mbi gjuhën, shije të butë dhe të vështirë - ata shfaqen 2-3 ditët e sëmundjes dhe të vazhdojnë deri në fund të nxituar.

Periudha skuqje zgjat 3 ditë, fillon në periudhën e vonë prodromal (2-3 ditë nga fillimi i skuqjes mbi mukozës), dmth kundër sfondit të simptomave të mrekullueshëm, kur përqendrimi i virusit në gjak dhe arrin organet maksimale e brendshme: sistemin nervor qendror, të lëkurës, mushkërive, zorrët , bajamet, palca e eshtrave, shpretkë, mëlçisë - nuk është një përsëritje virus mesme e ndjekur nga një viremisë mesme, dhe është e shoqëruar nga alergji dhe ndryshimit imunologjike me simptomat e mëposhtme:

• dehje në rritje dhe ethe

• forcimi simptomat e traktin e sipërm respirator (bronkit mund të zhvillojnë, me ndryshimin e natyrës së kollë - bëhet më e lagësht, nuk është një pështymë shkarkesë)
• ndotur-papular skuqje ndjekur nga shkrirjen:
Në ditën e parë të spoteve puçrra zbehtë rozë të shfaqen në zonat verhnebokovyh e qafës, pastaj veshët, pastaj përgjatë vijë e flokëve dhe në cheeks, në afërsi të veshit dhe brenda 24 orëve nga skuqje ka mbuluar qafën, armëve dhe gjoks e sipërme ; ndërsa njolla bëhet karakter papular.

Nga dita e 2-të të pamend përhapet në pjesën e prapme, bark, gjymtyrë.
Në ditën e tretë njolla shfaqet në këmbë, por filloi të zbehet në fytyrë, duke lënë pas një pigmentim të përkohshme (për shkak razrushyvshyhsya kuqe qelizave të gjakut thellë në lëkurë) me një lëkurë të vogël. Megjithatë, krahina bashkua lezione nuk janë të barabartë, si "izhryzannye" ose rrezatues.

Rash është karakteristikë e fruthi

Virusi i fruthit pas viremia lokalizuar qeliza të lëkurës epidermik mesme, ajo afrohet limfocitet imunitet - ata konflikti, i cili shpjegon shfaqja njolla njolla papular-karakter (papules - vezikulave që rezultojnë nga djersë inflamatore, që efuzioni për shkak të enëve të gjakut dëme në të cilën është një shkelje e pėrshkueshmėrisė).

Peeling për shkak të proceseve inflamatore që çojnë në shkatërrimin e qelizave epidermik (dmth shkelje e komunikimit në mes të qelizave). Këto shpërthime të forta, aq më shumë simptomat e dehjes.  

Periudha pigmentim - Zgjat 1-1,5 javë. Në vendin e lezioneve janë njolla kafe, prania e Rotari në vend të nxituar. Kjo periudhë karakterizohet nga:

• ulur temperaturën dhe zhdukjen e dehjes
• zhdukja e simptomave te traktit respirator sipërme
• zhvillimi i mundshëm i komplikimeve (fruthit TK virusi jep efekt madhe në qelizat T të cilat veprojnë si një linjë e mbrojtjes, sepse virusi lehtë prek qelizat e objektivave për të cilat ajo ka një prirje)

Diagnoza e fruthit

1. Metodat Virilogic - poshtërim i krivi nasopharynx ose 3 ditë para simptomat shfaqen dhe 1 ditë nxituar.
2. Metodat serologjike - projektuar për të zbuluar antitrupa të virusit dhe komponentëve të tij antigjenike.

• HIT (hemagglutination ndalimin reagimi) - të marrësh gjakun e parë në periudhën e fytit apo në 3 ditët e para të fillimit të nxituar, dhe ri-marrë gjakun pas 14 ditësh - rezultatet janë krahasuar dhe të kërkoni në rritjen e titrin e antitrupave.

• EIA (enzimë Immunoassay) - zbulimi i imunoglobulinave specifike IgM (pikë akute pavlerë në proces) dhe G (duke treguar transferuar sëmundje e hershme dhe imunitet ruajtur).

A nuk mbështeten vetëm në vlerësimin objektiv dhe diagnoza vetëm simptomat PAS fytit karakter dhe skuqje, të panevojshme "fruthit maskë" mund të fshihet pas, Rubeola, dhenve, pseudotuberculosis, CMV (infeksion citomegalovirusit), infeksion enterovirus dhe të tjerët - si sëmundje rreth 25. Por identifikimi spote Filatova-Bielsko-Koplik bërë diagnoza të caktuara.

Trajtimi i fruthi

Trajtimi specifik nuk është zhvilluar, kështu që ajo duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​me një qasje individuale në zgjedhjen e drogës, duke marrë në konsideratë moshën dhe peshën e procesit aktual.

• Regjim shtrati për 3 ditë pas normalizimit të temperaturës

• dietë butë pasuruar (me theks në vitaminë A, vitaminë dozyrovatsya por duhet një mjek të panevojshme të lehtë të marrë atë dhe për të marrë verdhëz noncommunicable mbidozë)

Trajtimi • Etiotropic - përdorimi i barnave antivirale shirokospektornyh (izoprynozyn, Arbidol); immunomodulators (interferoni viferon); adjuvants (tsikloferon); Në raste të rënda, të imunoglobulinat intravenoz (immunovenin, pentahlobyn); 

• trajtim simptomatik:

- në kon'nktivitah (0.25% levomitsitinovye bie 20% albutsida)
- me simptoma fytit të traktit respirator (expectorants, mukolitike, aerosols anti)
- në një temperaturë (antipyretics, analgjezike, NSAIDs - nonsteroidal anti-inflamator)
- shpëlarje gojën me një zgjidhje të chlorhexidine, rotokanom, ekstrakt kamomil.

Komplikimet e fruthit 

Nuk mund të jetë një rezultat i bashkimit microflora sekondar bakterial dhe / ose zhvillimin immunodifetsitnoho shtetit duke dërrmuese virusin në sistemin imunitar.

• Me sistemin e frymëmarrjes ose Ent: pezmatim i fytit me stenozë të mundshëm të laring, nasopharyngitis, bronkit, pneumoni, pleurit, otitis, bajame, sinusit.
• Git: enterocolitis me mosfunksionim e zorrë
• CNS (e, komplikime shpesh vdekjeprurëse më të rrezikshme), encefalit, Meningoencefaliti, mielit, PSPE.  

Fruth

Për të reduktuar incidencën e parandalimit të përdorimit jospecifik dhe specifik. Masa jo-specifike - izolimi i pacientëve me shfaqjet parakohshme prodromal deri 5 ditë nga fillimi i skuqje mund 10 ditë në prani të komplikimeve në traktin respirator. Personat e kontaktit janë të izoluara deri në 21 ditë. Por njerëzit të cilët kanë pasur fruthi në të kaluarën ose jo të vaksinohen karantynizatsiyi dhe masat parandaluese në mesin e tyre nuk zbatohen.

Veprimet specifike: parandalimi aktiv: vaksinimit ZHKV (vaksinës "Ruvaks" ose MMR) në 12 muaj dhe pastaj në 6 vjet. Ose pasiv - futja e Y-globulin brenda 3-5 ditëve nga kontakti të mundshëm dhe të paktën 3 ml për të parandaluar sëmundje. 

Konsultimi mbi kore:

Pyetje: A është sëmundje e rrezikshme fruthi që u shfaq menjëherë pas vaksinimit?
Përgjigja është jo, në mënyrë të panevojshme shartim është attenuyrovannoho variacione (dmth sigurta).

Pyetje: A kam nevojë për të ushqyer fëmijën tuaj nëse ai nuk dëshiron për të ngrënë gjatë sëmundjes?

Përgjigje: Nëse fëmija është ushqyer me gji, por me futjen e ushqimeve plotësuese, është e nevojshme për të kryer një "përtëritje" dietë, dmth për të hequr ushqime për një kohë (të paktën për periudhën e dehje) dhe ushqeni të kërkesës. Pothuajse e njëjta gjë vlen edhe për të rriturit - të ushqyer vetëm në bazë të kërkesës dhe ushqim vetëm të lehta, por të japë shumë për të pirë për terapi detoxification. Ushqimi jashtë do mbushur forcimin dehje, të panevojshme në temperaturë sfond është inactivation enzimatik të traktit gastrointestinal dhe ushqimi nuk do të absorbohet dhe fillon të kthehet në produkte toksike.