Kolla


Pertusis (Pertusis) - antroponoznaya akute bakteriale infeksion me mekanizmin e transmetimit ajror, dhe afat-gjatë mbetet e karakterizuar kollë pristupoobraznym spazmatycheskym.

Kjo sëmundje njihej nga 1578, kur përshkruar shpërthimin epidemisë në Paris. Pas kësaj, vetëm në vitin 1906, agjenti ishte i izoluar nga pështymë e pacientit, dhe shumë më vonë u krijua një vaksinë që të reduktuar rrezikun e shpërthimit të sëmundjes dhe eliminimin e epidemisë.

Patogjen Kolla


Agjent shkaktar i kollës së mirë - pertusis Bordetella (nuk janë patogjenë që shkaktojnë simptoma të ngjashme të kollës së mirë - parapertusis Bordetella dhe bronchiseptica).

Bordetella pertusis udhë ajrore

Agjent shkaktar është i vogël, me tehe të rrumbullakosura shkop, e cila ka karakteristika strukturore të cilat shkaktojnë sëmundje mekanizmin e isimptomy:

• fylamentoznomu hemagglutinin (proteina sipërfaqësore, të cilat formuan bazën e një vaksine të re Infanriks) - ajo i jep vetëm në nivel epitelin ciliar të rrugëve të frymëmarrjes, sidomos bronke, procesi është më pak e theksuar në trake / fyt / nasopharynx.

• Në trupin e formon një kapsulë - ajo siguron mbrojtje kundër fagocitozës.

• ekzotoksina pertusis përgjegjës për simptome të veçanta nga efektet neurotoksik (receptorët kollë selektive ndikon si mbaresa nervore të vendosura në bronke, gjithashtu vepron direkt mbi kollë / qendra frymëmarrjes në oblongata palcë - një rreth vicioz të kollë patologjike).
Gjithashtu ekzotoksina format histaminsensebiliziruyuschee dhe veprim limfotsitozstimuliruyuschee.

• citotoksinën tracheal është një "djathtë" toksina pertusis, të panevojshme e ndihmon atë formë këtë rreth vicioz të dëmit nga shterur kollë ciliar epitelin e rrugëve të frymëmarrjes - kjo çon në një ndalesë ndezje lëvizjet ngjeshur fluide dhe bronkiale, dhe vendi i hyrjes së patogjen formuar hemorragji dhe nekrozë, në iohe receptorët inatosur kollë më shumë.

• Dermonekrotoksin ka neyrotropnostyu, dmth selektive excites neuronet në oblongata palcë, por jo vetëm qendër kollë, por edhe vaskulare, rrjedhimisht lindin çrregullime vaskulare.

• Endotoksina lëshohet vetëm pas vdekjes së patogjen dhe ka një veprim toksike-pirogjenike (kjo shpjegon simptomat e përgjithshme klinike të periudhës së fytit).

• patogjen prodhon ureazën - një enzimë që ofron një dekompozim e urinës për të amoniakut (toksike) dhe dioksidit të karbonit.

• Prania e enzimeve patogjenitetit të siguruar depërtimin e patogjen në frymëmarrjes departamentin hlublezhaschye indeve. Këto përfshijnë: hialuronidiazës - ndan lidhjeve ndërqelizor, letsytynaza - ndan shtresa fosfolipidit membrana, koagulazë - ofron plazma koagulimit.

• Aftësia për të ndryshueshmërisë rëndë të patogjene (të dëmshme) prona, e cila çon në formimin e pas rezistencës ndaj infeksionit. Por pas bartjes së sëmundjes rezistente është formuar, imunitet pothuajse gjatë gjithë jetës tensionuar.

Agjent shkaktar është shumë e ndjeshme ndaj faktorëve të mjedisit: UFI, tharje veprimin e dezinfektues në mjedis të qëndrueshëm për orë të tëra dhe fluturues në një distancë prej 2.5 milion.

Ndjeshmëria e përhapur, nuk seksit dhe moshës kufizime. Si e tillë, parimi i pa sezonalitetit, të panevojshme patogjen qarkullojnë gjatë këtij viti, por si të gjitha infeksioneve respiratore, shpërthime regjistruar më shumë në vjeshtë dhe dimër. Mundësia e sëmundjes është reduktuar me intensitet të mirë të imunitetit pas vaksinimit dhe dozë të ulët të infektuar patogjen. Në dekadat e fundit, tendenca e rritjes regjistruar incidencën përmes:

• ndryshueshmëria e pronave patogjene (depozitim antigjenike) deri imunitetit pas vaksinimit;
• zvogëluar efikasitetin e vaksinave të vjetër;
• pryvytosty ulët;
• Imuniteti postprivivochnyh dobësimi me defekte imunizimit.

Shkaqet e infeksionit pertussis 

Burimi - njeri i sëmurë. Më të rrezikshme sigurisht atipike dhe fshihet, edhe ata që janë në ditët e fundit të periudhës së inkubacionit (përfshirë të gjitha fazat e tjera klinike) ≈ 25-30 ditë. Vështirësia parandaluar Ndotja nga burimet është se periudha e inkubacionit nuk mund të shohin, dhe periudha e fytit për pertusis është i butë dhe nuk i kushtoj vëmendje, edhe në qoftë se një kollë (tk ajo fillon gradualisht me rritjen). Si rezultat, izolimi është shpesh e vonuar.

Mënyrat e transmetimit - aerogenic (nëpërmjet mekanizmit të transmisionit ajrore në kontakt të ngushtë dhe të zgjatur). Gjithashtu regjistruar infeksionin e kafshëve shtëpiake dhe të egra, por jo pertusis, dhe sëmundje koklyushepodobnym (bronchiseptica Bordetella).

Simptomat e kollës së mirë 

Periudha e inkubacionit zgjat 3-14 ditë (zakonisht 5-7), kjo periudhë fillon nga momenti i depërtimit të patogjen në manifestimin e parë klinike. Aerogenic nga agjenti penetron traktin e sipërm respirator dhe është i lidhur me epitelin ciliar. Me arritjen e një numri kritik të patogjen fillon periudhën e ardhshme - fytit. Në ditën e fundit të periudhës, pacienti është ngjitëse.

Periudha e fytit zgjat 10-14 ditë, e jo disa karakteristika të ndryshme (p.sh. ↑ t ° për 39, hundë i lëngshëm, gjendje e sëmurë). Dallimi i vetëm është natyra e kollë, thatë atë, i bezdisshëm, shpesh fillon në mbrëmje ose gjatë natës, nuk është lehtësuar pritjen mjete simptomatike. Çdo kollë ditë bëhet më e fortë për shkak të veprimit të toksinave atë - dhe trakeale pertusis. Toksina pertusis, siç u përmend më lart, formon një rreth vicioz - receptorët irrituese kollë në fibrave bronkial nervore është qendra impulset kollë në oblongata palcë, aty ku një ngacmim të vazhdueshëm celular patologjike (edhe për shkak të veprimit të drejtpërdrejtë të toksina në qendër), atëherë kundërt komunikimi, ky fokus i jep impulse për receptorët kashlovi bronke (nga të cilat impulset arriti i pari) - e formuar në mënyrë të ushqyer njëri fokus të tjera patologjike. Ndërsa qendra kollë në palcë oblongata është nervoz në atë masë sa që i përgjigjet pothuajse çdo stimul (dritë, tingull, emotsionalneyy), duke shkaktuar kollitjes. Veprimi Toksina tracheal si pertusis, por vetëm nëpërmjet stimulimit mekanike - kjo shkakton ngecje mukotsylyarnoy fluide bronkiale, i cili është gjithashtu një receptorët kollë ngacmues (ata janë receptorët mekanike dhe presion), dhe pastaj të derdhet në këtë rreth vicioz.

Periudha kollë ngërç zgjat 2-8 javë ose më shumë. Gjatë kësaj periudhe, njerëzit bëhen martirë, të panevojshme çdo sulm i kollitjes është një luftë për frymë. Nuk është një ndritshme simptomat specifike dhe dukshëm kollë konvulsiv (prypadochnyy), paraprirë nga një lloj atmosferë si gudulisje dhe gudulisje në fyt (ose teshtij), atëherë shkoni periudhave të shkurtra të kollitjes, kollitjes dridhje pas njëri pas tjetrit, pa mundësinë e mbytje. Kollë "leh" të thatë, me shumë të trasha dhe trudnoothodyaschey pështymë (në konsistencën si selekon ndërtimit). Gjatë periudhave të tilla sulme të mundshme në fëmijët apnea (ndalimin e frymëmarrjes).

Kollitjes ndodh në mbrëmje / natën dhe nuk u ankorua mjete antitussive konvencionale. Pasi të paaftë për të marrë frymë, ajri fishkëllimë rushes vrullshëm nëpër glottis, e cila shpjegon formimin e "frymëmarrje wheezing" ose "përsërisë".

Gjatë kësaj periudhe, ka edhe ndryshime në sistemin kardiovaskular, por jo vetëm një shkelje të aftësive kompensuese, por edhe për shkak të ndikimit të drejtpërdrejtë në dermonekrotoksina qendër vasomotor, i formuar si rezultat i simptomat e mëposhtme: vasospasm, rritjen e presionit të gjakut dhe venoz, shkeljen e permeabilitetit vaskular - rrjedhimisht, lëkurë të zbehtë, acrocyanosis (cianozë nasolabial trekëndësh), manifestime hemorragjike lëkurore dhe sclera in'yektovanist. Si rezultat i sa më sipër, duke rritur ngarkesën në zemër, e cila mund të çojë në komplikacione, veçanërisht nëse ajo është komprometuar.

Për shkak të shpeshta dhe të zgjatura hipoksi privimi oksigjen ndodh (↓ niveli i oksigjenit në gjak) dhe ndikohet kryesisht në sistemin nervor qendror: encefalopati, manifestuar një shqetësim të përgjithshëm, pasivitet fizike, çrregullime të gjumit, konvulsive.

Periudha e rimëkëmbjes zgjat 3 javë (dhe mund të zgjasë deri në 6 muaj). Karakterizohet nga një kollë gradual rënie (ajo nuk është aq e dhimbshme dhe konvulsiv). Por edhe pas rimëkëmbjes qendra patologjikisht dominuese e qendrës kollë në palcë oblongata lë ndryshimet e tij (pragu ulet) dhe, sëmundjet më të zakonshme të frymëmarrjes, kollë ende merr hije koklyushepodobnyy.

Nuk janë veçoritë në të cilën simptomat nuk i plotësojnë standardet:

• forma atipike e sëmundjes (klinike dhe subklinike asnjë varg i periudhave)
• Veçoritë në foshnjat: prania e moderuar dhe të rënda, simptomat janë shumë të ndritshme + në vend të kollë duket ekuivalente si teshtitjes, lemzë apo qaj + në fëmijët 1 vit të jetës humbjen e mundshme të aftësive të fituara, sidomos motor dhe gjuhën + shpesh të prekur CNS dhe formoi konvulsive. Në prani të kollë, fre e gjuhës formuar plagë të vogla si pasojë e acarim të shpeshtë me kollitjes.

• Personi i vaksinuar mund të ri sëmundje, por kjo ndodh në formë të butë ose atipike.
• Përmban një sëmundje moderne - shpesh ndodh si një infeksion të përzier, dmth, e kombinuar me patogjene të tjera virale apo bakteriale.

Diagnoza e pertusis

1. Vlerësimi Objektivi është në dispozicion në periudhën e fytit dhe të vrullshëm në vlerësimin e natyrës së kollë.
2. UÇK-së: LC ↑ dhe LF, ESR ↑ apo normale
3. Në radiographs: një rritje në transparencën e indeve të mushkërive, këmbë të ulët dhe rrafshim rrënjët zgjerimin diafragma kube mushkërive, disponueshmërinë e kapitalit ose segmentale atelectasis.

4. Diagnoza laboratorike:
- Metoda e bakteriologjik (agjent përzgjedhje në materiale provë - pështymë ose mukusit nga traktin e sipërm respirator). Një rezultat negativ, me simptomat përkatëse klinike, nuk e përjashton të drejtën diagnoza!
- Metoda e serologjik synon të identifikojë antitrupa duke vendosur RA (aglutinimit) dhe Phragmites (reagimi i hemagglutination tërthortë) - përdoret metoda e Sera çiftëzohet dhe të kërkoni në rritjen e titrin e antitrupave.

Trajtimi i pertusis

1. shkakor terapi synon shkatërrimin patogjen. Në këtë sëmundje janë të emëruar antibiotikët drejtuar kundër një pertusis patogjen veçanti (sumamed), por për të marrë rezultate bakteriologjike, droga e caktimit të mundshëm shirokospektornyh, me ndryshimin e së ardhmes të dëshiruar. Terapi shkakësor është përshkruar gjatë gjithë periudhës së fytit, një mesatare prej 2 javësh.

2. Pathogenetic dhe simptomatike:
- brnhospazma dhe për lehtësimin pengim bronkiale, përshkruajnë aminophylline dhe mbytje berodualom dhe berotek
- do të thotë për të shtypur refleksin kollë (Fëmijët nën 3 vjet - neokodion, kodipront; Storsjo 3 vjet - dyhidrohenotsytratpislya, synekod, tusupreks)
- Agjentët mucolytic që përmirësojnë shkarkimin pështymë - inhalimi i drogës ambroksol dhe Bromhexine
- ilaçe për t'u shëruar hemodinamik dhe metabolike proceset në sistemin nervor qendror - pyracetam
- droga imunitetit, immunomodulators dhe immunostimulants

- droga metabolike rehabilitimi plotësoj kapacitetin rezervë të organizmit - vitamina

Në manifestimet më të rënda klinike të pacientëve të hospitalizuar, spitali shtuar në trajtimin e: terapi oksigjeni, glukokortikoideve, mund të përdorë protivokoklyushnoho antytoksycheskoho imunoglobulinë njerëzore.

Komplikimet e pertusis

- Nga traktit respirator (putёy respirator): emfizemë, atelectasis, bronkit, pneumonia  
- Zemra dhe enët e gjakut, hemorragji, myocardiodystrophy, karditi

- Sistemi nervor qendror: encefalopati, edemë cerebrale
- Organet Ent, otitis dhe këputje tympanic membrana

Parandalimi i pertusis

1. Izolimi i pacientëve: 7 vjet - 25 ditë më të vjetër se 7 vjet - ndërprerja e simptomeve akute. Pas shërimit vaksinimit në qoftë se ata përkojnë me treguesit e shartim Kalendari shtyhet për 1 muaj ose 2 muaj në zhvillimin e komplikimeve. Për të gjithë personat e kontaktit, të krijojë vëzhgim mjekësor për 14 ditë, me një 2-fish hulumtimit bakteriologjike.
2. Vaksinimi kryhet në 4,5mes 3mesyatsa → → → 6 muaj 18 muaj (sipas kalendarit kombëtar të vaksinimit). Vaksinimet e mëposhtme: DTP (vendas) Tetrakokk (Frëngjisht) Infanriks (të fundit dhe më të besueshme).