Klebsiyella klebsielleznyy infeksion


Bota është një sëmundje mjaft e zakonshme të shkaktuara nga patogjene oportune, duke përfshirë klebsiyella është një lider. Në varësi të sistemit imunitar të njeriut, ky patogjen mund të shkaktojë një infeksion të mushkërive dhe manifestimet septike të rënda.

Klebsiyella (Klebsiella) - patogjen oportunist që është përfaqësues i familjes Enterobacteriaceae. Emri marrë nga emri i shkencëtarit gjerman, infeksioneve dhe patolog zbuloi atë - Edwin Klebs. Mikrobiologjik është shufra Gram-negative (Gram errësirë ​​duhet specifik violet) madhësinë e vogël (1.0 * 6.0 mm), ende, janë të dyja në çifte dhe të vetëm, dhe zinxhirët. Nuk janë baktere fakultative anaerobe (në gjendje për të riprodhuar në mungesë të oksigjenit, por në praninë e tij humbasin qëndrueshmërinë e tyre). Klebsiella gjendje për të formuar një kapsulë, përmes së cilës rezistente në ambient. Ata kanë O-antigjenin (rreth 11) dhe K-antigjenin (70), të cilat janë të ndryshme në natyrë.


Ka disa lloje të Klebsiella: Klebsiella pneumoniae (Frydlendera coli), Klebsiella oxytoca, Klebsiella rhinoscleromatis (coli Frisch-Volkovich), Klebsiella ozaenae (coli Abel-Lavenberha), Klebsiella terrigena, Klebsiella planticola. Shkaku më i zakonshëm i njeriut - një pneumoniae K. (përgjegjës për shkatërrimin e indeve të mushkërive) dhe K. oxytoca (shkakton dëme në zorrë). Edhe nën ndikimin e llojeve të ndryshme të Klebsiella me njerëz të dobët, të sapolindur dhe foshnjave mund të ketë mundi hundë dhe traktin e sipërm respirator, sytë (konjuktivit), meningjit, sepsa, plagë e sistemit urogjenital.

Në kushte normale fiziologjike klebsiyella është përfaqësues i florës normale të sistemit të tretjes (zorrët), shpesh K. pneumoniae. Normalisht, përmbajtja e Klebsiella në 1 stol dhjetor nuk duhet të kalojë 105 qeliza microbial. Klebsiella është i pranishëm edhe në lëkurë, Mukoza e traktit respirator e kafshëve me gjak të ngrohtë. Klebsiyella mbetet i zbatueshëm në tokë, ujë, pluhur, ushqim (mund të shumohen në produktet e qumështit në frigorifer). Klebsyelleza është mjaft manifestim e zakonshme e infektimit nozokomiale.

Shkaqet e klebsielleznoy infeksionit

Burimi i infeksionit - Njeriu është klebsielleznoy sëmurë infeksioni Klebsiella dhe zgarë. Falls klebsiyella zorrë me higjiena personale - me duart e pista, fruta dhe perime dhe kështu me radhë. Faktorët transmetimit - Ushqime të kontaminuara janë shpesh (qumështi, prodhimet e mishit, perime, fruta). Pacienti me pneumoni është në gjendje të infektojë të tjerët nëpër pikat ajrore (kur kollitjes dhe teshtitjes).

Ndjeshmëria ndaj infeksionit është e zakonshme, por grupi rreziku për shfaqjen e infeksionit: Fëmijët dhe sapolindur foshnjat për shkak të metave të sistemit imunitar; mosha moshuarit me imunitetit; persona me mangësi përftuar imun (sëmundje kronike, diabeti, onkologjisë, sëmundjet e gjakut, pacientët pas transplantimit të organeve dhe indeve); Personat që vuajnë nga alkoolizmi kronik.

Në njerëz, Klebsiella formë Endotoksina (Lipopolisaharidi Klebsiella kapsulë), i formuar në shkatërrimin e mikrobeve është shkaku i reagimeve infektive dhe toksike (ethe, dehje); ngrohje-të qëndrueshme enterotoksinë që shkakton dëme të epitelit të zorrëve dhe lëngun shfrim në lumen atë (stools të lëngshme ujore); membranotoksyny që ndikon në qelizat dhe ka aktivitet hemolitik.

Simptomet e infeksionit klebsielleznoy

Periudha e inkubacionit mund të ndryshojnë - nga disa orë në një javë.

Lezionet e mushkërive (pneumonia klebsielleznyy).
Quajtur mundësisht K. pneumoniae. Karakterizohet nga shfaqjen e lezioneve inflamatore në lobes të shumta të mushkërive, me prirje drejt bashkimit (dmth duke rritur fushën e inflamacionit). Pacientët Temperatura reagimi (temperaturë e 37,5-39 °), simptomat e dehjes (dobësi, të dridhura, djersitje), kollë e thatë në fillim, pastaj me shkarkimin e purulent pështymë mbuluar me vija me karakter të gjakut dhe erë të pakëndshme urryer, gulçim. Kur dëgjuar në mushkëri nga frymë lehtësimin inflamacion, wheezing thatë dhe i lagësht, kur prostukivaniem blunting shëndoshë trokitje. Kur radiografi - fokusi infiltrimi (inflamacion) në fraksionet e mushkërive (shpesh procesi fillon nga lobin e sipërm të mushkërisë së djathtë), me një tendencë të bashkohen. Me trajtimin e duhur arrin të ndërpresin shtatzëninë procesin, por ndihma e vonuar përhapjen e mundshme të infeksionit dhe zhvillimi i sepsë (dëmtimit të organeve dhe sistemeve të tjera). Vdekshmëria nga pneumonia klebsielleznyy mjaft të mëdha - deri në 36% për shkak të septike të rënda dhe procesin e anëtarësimit me të dëmtojë organet shumta (të veshkave, mëlçisë, meninges dhe të tjerët).

Humbja e hundës dhe traktin e sipërm respirator.
Rynoskleroma (i quajtur K. rhinoscleromatis) karakterizohet nga formimi i granuloma në mukozën e hundës dhe traktin e sipërm respirator. Këto granuloma dhe Klebsiella lokalizuara. Pacienti hundë fortë zihet fryma, Muco-purulent shkarkimin me një erë të veçantë. Si rezultat i granuloma sklerozyruyutsya.
Sëmundjet kronike nasopharynx dhe trakea, shkaktoi K. ozaenae («me erë të keq hundë i lëngshëm"), të karakterizuar nga zhvillimi i membranat atrofi slizitoy e hundës dhe kockat e hundës, duke shkaktuar ekzemë fshehtë e caktuar me një erë faull, e formuar kore, pothuajse tërësisht mbulon zgavrën e hundës. Në rrugët e frymëmarrjes e sipërme formuar edhe trashë sekret purulent që trudnoothodim. Në pacientët me shkarkimin rinitit purulent, fyt gërvisht, kollë me purulent kollitje mukusit. Reagimi temperatura mund të jenë të rënda dhe mund të jetë subfebrile (do38 °).

Humbjen e traktit gastrointestinal.
Quajtur gjithnjë K. pneumoniae, rrallë K. oxytoca. Kjo mund të jetë manifestime të gastrit akut (inflamacion i mukozën e stomakut), ku dhimbja pacienti në fjalë në stomak, urth, vjellje, zvogëluar oreksin. Shumica klebsiyella shkakton dëme në zorrë e vogël dhe të madhe me zhvillimin e enterit akut ose enterocolitis - Temperatura akute fillimin varion rëndësisë, dobësi, vjellje, dhimbje barku, diarre cramping shpesh karakter me papastërtitë patologjike - gjak, mukusit dhe era e keqe. Kohëzgjatja e periudhës akute të 2-5 dite.

Humbja e sistemeve urinar dhe riprodhues.
Një nga manifestimet më të zakonshme të dashuri të sistemit urogjenital njeriut është pyelonephritis, cystitis, prostatitis, dhe procesi mund të vazhdojë si akute dhe si një format kronike. Të dhënat mbi simptomat e sëmundjes padallueshëm nga lëndimet e shkaktuara nga mikroorganizmat e tjerë.

Sepsa është shkaktuar klebsyelloy.
Nuk është një pacientë, foshnjat, si dhe imunitet debilitated reduktuar në të rriturit. Për shkak se ky Gram "-" mikroorganizëm, pastaj shkatërrimin e një endotoksine. Endotoksina është një faktor i madh në duke shkaktuar një tronditje infektive-toksike në sepsë klebsielleznyy. Një tjetër tipar i këtij procesi është një lidhje vaskulare plagë organe dhe sisteme të ndryshme. Ekziston edhe një proces septike përfshirë në shumë organe - mushkëritë, veshkat, mëlçinë, meninges.

Infeksion Komplikimet klebsielleznoy

Komplikimet mund të ndodhë në raste të rënda (sepsë, pneumoni e rëndë) - një edemë pulmonare, një shok infektive-toksike, sindromi hemorragjike, edemë cerebrale.
Imuniteti pas infeksionit është transferuar klebsielleznoy typospetsyfycheskyy paqëndrueshme. Re perebolet mundur.

Features klebsielleznoy infeksionit tek fëmijët nën një vit (foshnje)

Në këtë moshë nuk ka imunitet papërsosur, tregohet mbrojtjen pamjaftueshme e fëmijës për agjentët infektivë, dhe nëse infeksioni - një rrezik të formave të rënda të infeksionit me procesin përgjithësim (dmth proces që përfshin organe të shumta dhe të sistemeve). Një nga manifestimet më të shpeshta në fëmijët është dysbiosis zorrëve për shkak të rritjes së kolonive Klebsiella në zorrë. Një rritje e vogël në numrin e Klebsiella nuk mund të shoqërohet me shfaqjen e simptomeve. Megjithatë, mund të ketë pak simptomat e pacientit pesimist (të vjella të shpeshta, refuzimi i ushqimit, humbje peshe, shkelje karrige - shpesh me një erë të mprehtë). Kur këto simptoma zakonisht të rëndësishme për prindërit - një apel në pediatri dhe shqyrtimin e fëmijës stol. Diagnoza e hershme dhe trajtim të përshkruara mund të parandaluar probleme më serioze më vonë trajtim.

Diagnoza e infeksionit klebsielleznoy

Diagnoza e mëparshme klinike gjithmonë. Simptomat specifike të këtij infeksioni është diagnostikuar jo, si më parë pa shpjegim etiologjik.
Diagnoza përfundimtare - pas testit laboratorik. Materiali për hulumtime janë të zbrazjes, pështymë, mukusit të hundës, gojën, cerebrospinal fluide, urina, biliare, infiltrimit dhe crusts me hundë materiale sektorial. Zgjedhja e materialit varet formën klinike te infeksionit.

Metodat:
1) Bakteryoskopyya (Gram Smears njolla) - mikroskopi yndyrë të dukshme Gram-negative shufra, të rregulluar në formë individuale, në çifte ose zinxhirë.
2) Metoda e bakteriologjike (Host) - materialit fidanor për media kulturës (medium selektive K-2, e mërkurë dhe Ploskiryeva Endo dhe të tjerët) me analizën e mëvonshme e në rritje të kolonive të mikroorganizmave. Pas 24 orëve, rritjen e kolonive të dukshme gjelbër-verdhë dhe blu me një shkëlqim metalik.
3) metoda serologjike (përdoret rrallë) - provë aglutinimit (RA) dhe hemagglutination indirekte (Phragmites) në serumin e pacientit. Titri diagnostike e 1: 160 dhe më e lartë. Studimi rekomandoi i Sera çiftëzohet, marrë 2 javë të rritjes 4hkratnym në titrin e antitrupave.

4) Metodat shtesë të diagnostifikimit - analiza e gjakut, urinës, coprogram, metodat instrumentale e diagnozës.

Trajtimi i infeksioneve klebsielleznoy

Taktika e trajtimit është përcaktuar kryesisht si nje forme e sëmundjes (i cili sistem ose organ
impresionuar) dhe ashpërsia e simptomave, dhe përcakton mjekun e saj vetëm. Çdo dëmtim të zorrëve dhe të mushkërive manifestimeve (nuk ka ankesa ose ata janë të parëndësishme, dhe rritjen në feçe vogël Klebsiella) trajtim ambulator komplekse duke përdorur fagut dhe fitime.

1) fagut ("pneumonia Bakteryofah Klebsiella", "polivalente Piobakteriofah
likuid purifikuar "dhe" polivalente Klebsiella Bakteryofah ") caktuar për ushqimin tre herë në ditë. Dozë të vetme: 6 muaj - 5 ml, 6 muaj-1 vit - 10 ml, 1-3 vjet - 15 ml, 3-7 vjet - 20 ml, 8 vjet dhe më të vjetër - 30 ml. Nëse pacienti merr një drogë e keqe, ajo mund të administrohet në klizmë 1 në ditë: deri në 6 muaj - 10 ml, 6 muaj-1 vit - 20 ml, 1-3 vjet - 30 ml, 3-7 vjet - 40 ml, 8 vjet dhe më të vjetër - 50 ml. Kursi i trajtimit është themeluar nga mjeku juaj, zakonisht 5-10 ditë.

2) Fitimi (bifidumbacterin, probyfor, atsypol, atsilakt, bifiform, linneks,
Biovestin, bifilonh, Normofloryn, primadofilyus dhe të tjerët) i emëruar kurs të paktën 10 ditë, dhe 14-21 lechshe ditë merret 2-3 herë në ditë para ushqimit. Doza individuale janë të ndryshme për çdo të drogës.

Çdo dëmtim të sistemeve të tjera dhe disponueshmërinë e ankesat e pacientit, si dhe manifestimet më të rënda Klebsiella strategji tjetër rekomanduar trajtim.

1) Hospitalizimi në një spital për indikacione klinike (fëmijët e vegjël, të rënda

infeksion). Për periudhën e etheve pushimit shtrat. Rregullat dietë e mekanike dhe kimike kursejnë traktit digjestiv. Regjimi bollshme të pijshëm gjatë dehje.
2) terapi shkakor me drogë antibiotik. Para trajtimit
Të gjitha materialet janë mbledhur për testimin laboratorik dhe rezultatet, ndërsa përgatitjen Tarapov jetë empirike (p.sh. përshkruesit për mbulimin e mundshëm të një spektër të gjerë të mikroorganizmave) Rezultatet marrja mjekim bashkangjitur në mënyrë specifike punon në është Klebsiella. Shpesh antibiotik grup trajtim në shtëpi dhe ndeshje setsificheskoho. Në praktikë, përdorni: penicilinat semisynthetic, cefalosporinat 3-4 brezave, aminoglycosides, tetracyclines, fluoroquinolones ndonjëherë. Produkti është zgjedhur nga një mjek për të shmangur gabime emërimin dhe formimin e shtameve rezistente Klebsiella.

3) terapi Pathogenetic (për qëllim të reduktimin ethe, dehje, parandalimin e
dukuri dhe eliminimi i komplikimet e infeksionit).
4) terapi Posindromalnaya (probiotics gjithashtu mund të administrohet, droga vjellje
expectorants, bimor) në varësi nga lloji i infeksionit dhe sindromi kryesor.

Parandalim

Parandalimi jo-specifike (vaksina) nuk është zhvilluar. Masat parandaluese për të zvogëluar arsimimin higjienike e fëmijëve, forcimin e imunitetit, trajtimi në kohë i sëmundjeve kronike dhe infeksioneve.