Tick-përballohen rickettsial Azi Veri


Të gjitha rickettsial klinike manifestime, komplikime dhe trajtimi i tifoja identike, por kanë karakteristikat e tyre:

Tick-përballohen rickettsial Azi Veri - fokale kurs natyror rickettsial ciklike, përveç standardit të karakterizuar nga simptomat e të gjitha rykketsyozov, arsimit, fillor të ndikojë në një vend të kafshimit shënoni dhe lymphadenitis rajonal.

Shkaqet e infeksionit


Shpërndarësit kryesore - iskodovye marimangat, ata infektojnë brejtësit dhe njeriun në këtë rreth vicioz merr aksidentalisht kafshon.

Shtresë imun i popullsisë në qelizat natyrore të larta nga imunizimit fshehur.

Features sëmundjet

Në këtë infeksion rykketsyozom, proceset proliferative mbizotërojnë mbi shkatërruese.

Primar të ndikojë dhe lymphadenitis rajonal formuar në periudhën e inkubacionit. Primar të ndikojë është e shpalli si zona plotnovatoho 2-3 mm në 2-3 cm, kafe me skuqje në periferi dhe në qendër yazvochka ochazhok apo nekrozë. Zhvillimi Reverse vazhdon 9-20 ditë, ajo lë pas defekteve. Rehionarnyylimfadenit shfaqet në të njëjtën kohë me emocionet fillore dhe madhësia arrin 2-2.5 cm në diametër, ndërsa ai maloboleznennyy apo pa dhimbje, jo ngjitur në indet përreth, lëkura mbi ta nuk është ndryshuar, dhe regresionit zgjat rreth 18 ditë.

Njolla duket 2-3 ditët e sëmundjes dhe ethet kundër sfondit të vend në anën e gjoksit, kofshët e brendshme, sipërfaqet flexor e duarve në nyje, dhe pasi që ajo shtrihet në të gjithë trupin, e mundshme pëllëmbës personi konfiskimi dhe sipërfaqet e shputës. Skuqje zhduket në mënyrë të kundërt duke filluar me fytyrë, duke lënë një lëkurë dhe pigmentim, kjo periudhë zgjat rreth dy javë.

Së bashku me faktorë të tjerë, pacientët vuri në dukje hyperemia (skuqje) Mukoza e shije të butë, dërçikth dhe bajamet, nganjëherë me enantemy praninë.

Nga e sistemit nervor qendror ndodh në pacientët me dhimbje koke të vazhdueshme, provokuara gjatë natës dhe pagjumesi.     

Sistemi larinhotraheobranhity frymëmarrjes, manifestohet osyplostyu zërin, ndryshime kollë e thatë me kalimin e kohës me lagështi, dhimbje të fytit ngjajnë anginale etj

Nga diagnostikimin dhe trajtimin e caktuar nuk karakteristika gjenden: përcaktimi i antitrupave në RAC dhe Phragmites janë pozitive me 5-7 ditë të sëmundjes. Trajtimi është i ngjashëm me atë me tifo.

Parandalimi i përgjithshëm është që të shkatërrojë marimangat, specifike dhe parandalimi emergjente për t'u zhvilluar.