Candidiasis


Candidiasis - Kjo sëmundje e mukozës, lëkurës, organeve të brendshme të shkaktuara nga kërpudhat maja gjini Candida (Candida). Gjini Candida përfshin më shumë se 170 lloje. Kërpudhave të këtij lloji mund të gjenden pothuajse kudo, nga toka, fruta dhe perime të sendeve shtëpiake dhe trupin e vet, ku kërpudhat është pjesë e microflora normale.

Shkaqet candidiasis


Kërpudhave Candida - organizma qelizor bimore formë ovale ose të rrumbullakët (la nafoto Candida albikans nën një mikroskop). Struktura e murit qelizor të kërpudhat siguron mbrojtje të mirë nga faktorët negative mjedisore, duke përfshirë të drogës. Përkundër faktit se temperatura optimale për rritje është 20-27 ° C, kërpudhave dhe të ndjehen mirë në temperaturën e trupit të njeriut - 37 ° C. Mirë sheqerit tretjen, Candida preferojnë pëlhura të pasura që përmbajnë glukozë dhe komponimet e tij, e cila është arsyeja pse shpesh candidiasis zhvillohet në pacientët me diabet mellitus. Agjenti më i shpeshtë shkaktar i candidiasis është Candida specie kërpudhave albikans (Candida albicans). Për oportuniste Candida shkaktuar organet sëmura dhe indet në trup duhet të ndikojnë faktorët që redukton në mënyrë dramatike efikasitetin e mekanizmave të saj të mbrojtjes: infeksione të rënda, diabeti, mungesës së imunitetit, tumoret, trajtimin e hormoneve, kortikosteroidet, antibiotikët moderne. Fëmijët dhe mosha moshuarit, shtatzënisë - një shtet me një probabilitet më të lartë të shfaqjes së candidiasis.

Burimi i candidiasis infeksionit zakonisht ka florën e veta të trupit (vetë-infeksionit), por infeksioni mund të ndodhë jashtë. Duke shkaktuar sëmundje, kërpudhat nuk ndryshon vetitë e saj - trupi ndryshon vetitë e tij (mbrojtja reduktuar lokale). Bashkëngjitur në qelizat epiteliale, kërpudhat patogjene fillon të parazitoj tyre, depërtojnë thellë në inde. Thellësinë e penetrimit varion nga qeliza epiteliale sipërfaqësor në kavitetin oral te gjithe trashësinë e mukozës. Në skandidozom trupit lufta shpesh ekuilibrit dinamik kur kërpudhat tenton të depërtojnë më thellë në ind, por nuk mund, dhe trupi përpiqet të lotsjellës dhe gjithashtu jo. Në këtë rast, procesi mund të zgjasë me vite, ndryshim ekuilibrin në një drejtim apo në një tjetër, ose të çojnë në shërim apo në përkeqësim të procesit.

Simptomet e candidiasis

Candidiasis mund të shfaqet në formën e formave të mëposhtme: Candidiasis lëkurë të butë dhe shtojca e tij, mukozës orale, Candidiasis candidiasis urogjenital, candidiasis organeve të brendshme, candidiasis kronike përgjithësuar.

lëkurës candidiasis dhe shtojca e saj janë shpesh xhepat në folds e mëdha, inguinale-femurit, mezh'yahodichnye, sqetullave, nën gjinjtë (candidiasis lëkurës foto djathtas). Mund të pyes veten lëkurës interdigital folds shpesh në fëmijët dhe të rriturit që vuajnë nga sëmundje të rënda - për lëkurë të duarve, këmbëve, lëkurë të butë e trungut dhe gjymtyrëve. Qendrat në folds e mëdha të duken si 1-2 mm fshikëza të vogla, të cilat së shpejti u hap me formimin e gërryerjet. Rritja Erozioni në madhësi dhe të shkrihej, duke formuar zona të mëdha të dëmtimit. Lezione candidiasis janë të parregullta në formë, ngjyrë të kuqe të errët rreth zjarrit - rrip shtresohem veshje e guaskës. Nuk folds qelizat kanë pamjen e arna të kuqe me luspa në qendër, rreth zjarrit blisters herë pas here të vogla mund të shfaqet.

interdigital folds e brushave Fokusi candidiasis shpesh ndodhin në njerëzit me kontakt të gjatë me ujë (hapësirat ndërmjet candidiasis foto majtas). Lezionet shpesh ndodhin në duart mes 3-4 dhe 4-5 gishtat duket kruarje, djegie, plasaritje, xhepat erozion të kuqe të errët. Në duart dhe këmbët candidiasis është si lëkurë qelizat, qelizat placentare të epidermë ose keratinization si të tepërt të grooves me një ngjyrë kafe të pista. Thonjtë mposhtur me candidiasis ka mposhtur okolonohtevoho rul: atje është ënjtje, skuqje rreth gozhdë, rul bëhet thickened, lëkura bëhet më e hollë, me luspa. Humbja e gozhdë është në shkelje të fuqisë së saj nëpërmjet shkatërrimit okolonohtevoho rul, gozhdë hedh lëng, të ndara nga shtrati (që ka gjasa të shkurtohet në anët), duke u bërë ngjyrë të verdhë-kafe.

Të gjithë vendndodhje Candidiasis në traktin gastrointestinal, candidiasis e mukozës orale rendit e para. Hipokrati përmendur atë në shkrimet e tij. Stomatiti candidiasis shpesh ndodh në të sapolindur, njerëzit përdorin protezat. Një simptomë tipike - pllakë e Bardhë dobët në gojë kjo formë e candidiasis quhet "mëllenjë." Në fillimin e sëmundjes shfaqen xhepat stomatit vogla skuqje dhe ënjtje e faqeve mucous, mishrat, gjuhën. Lezione mund të bashkohen, duke formuar një zonë të dëmit të gjerë. Së shpejti, në mes këto lezione të shfaqen sulme të bardhë djathë: së pari, e vogël - 1-3 mm rritje, siguresave të formuar filma të formave të ndryshme dhe madhësive. Filmat mund të hiqet lehtë, duke i ekspozuar një sipërfaqe e lëmuar, të pasur e kuqe me shkëlqim. Rritja e temperaturave, inflamacion i nyjave limfatike në candidiasis gojë ndodh. Në rrjedhën kronike Bastisjet stomatiti bëhet i përafërt, më afër ngjitur me mukozën e prekur, pasi heqja sipas tyre mbeten erozioni. Ajo rrit në madhësi, të mbuluara me grooves thellë, në fund të të cilit ju mund të shihni një arna të verdhë-bardhë. Candidiasis apo Candida qoshet e gojës Zayed zakonisht ndodh si pasojë e përhapjes së gojës, duket si erozioni apo çarje ngjyra pak gri-të bardhë me kufij të qartë. Manifeston Candidiasis synyushnostyu buzët kufirit të kuqe e buzëve, lëkurë në një pllaka gri. Lëkura bëhet buzët e hollë, do të dele.

Candidiasis stomak, si një formë e candidiasis organeve të brendshme zhvillon kundër sfondit të një Ulçera në stomak, ulur aciditetin e stomakut mund të nxisë kërpudhat. Koloni e kërpudhat, u vendosën në vende Ulçera apo dëmtimit erozive dhe ngadalëson shërimin e tyre, shkakton dhimbje dhe gjakderdhje.

Nga e majta albikans Candida në mukozën.

Candidiasis zorrëve shpesh ndodh pas trajtimit të zgjatur me antibiotikë dhe modern manifestohet parehati, bloating, diarre. Diagnoza e kësaj gjendje mund të vendosen vetëm pas studiuar përbërjen e florës zorrëve.

Candidiasis sistemit urogjenital (Candidiasis urogjenital) duket më shpesh në formën e vulvovaginal (si "mëllenjë") në femra dhe Balanitis kombinuar me urethritis në meshkuj. Candidiasis Vulvovaginal quajtur "sëmundje e qytetërimit tonë", për shkak të arritjeve të saj të shumta, është, të krijojë kushte të favorshme për zhvillimin e kërpudhave. Këto përfshijnë: mbathje sintetike, linings, duke shkaktuar rritjen e lagështia dhe temperatura, e cila nga ana kontribuon në ndryshimin e strukturës së shtresat e sipërme të lëkurës.

Kur vulvovaginitis, kundër djegie dhe kruarje, duket shkarkimit dobët nga trakti gjenital, në vaginë dhe në prag të xhepat e tij duket hyperemia (skuqje) me spote bjonde, lezione mund të shfaqen rreth flluska. Kruarje përforcohet në pasdite dhe gjatë gjumit, pasi procedurat e ujit dhe një shëtitje të gjatë, gjatë menstruacioneve.

Kur glans Balanitis penisi bëhet e kuqe, ka erozion të lulëzim bardha, kruajtje.

Candidiasis kronike pergjithshme zhvillohet në fëmijëri, lidhur me mungesën e të gjitha nivelet e mbrojtjes së imunitetit, një shkelje të gjëndrës tiroide, prania e diabetit. Në mënyrë tipike, procesi fillon me një plagë e gojës, pastaj të përqëndrohet candidiasis shfaqen në buzë, lëkurë e kokës, gjenitale, lëkurën, thonjtë. Ënjtje të tilla celular, skuqje, qelizat flaking ngjajnë psoriasis ose pyoderma. Mund të preken organe: mushkëritë ndodh candidiasis, sëmundje të syve, zemrës veshkave. Si një shkallë ekstreme ka candida sepsë, në të cilin fokusi kryesor i kërpudhave të përhapur nëpërmjet gjakut të organeve, duke shkaktuar dëme. Sepsa fungale shpesh është fatale.

Diagnoza e candidiasis

Diagnoza e candidiasis është i bazuar në simptomat karakteristike. Për të sqaruar llojin e agjentit të kryejë teste bakteriologjike e materialit fidanor nga një person i infektuar me të mesme lëndë ushqyese. Zbulimi i një numri të madh të kërpudhave Candida në materialin lejon pacientin për të vendosur diagnozën e saktë. Ju mund të keni analizat e gjakut për antitrupa të elementeve të qelizave kërpudhat, shkaqet sëmundje fungale do të tregojë praninë e një numri të madh të antitrupave në gjak (1: 160, 1: 320 dhe më shumë). Për të studiuar gjendjen e imunitetit mund të jetë i nivelit të imunoglobulinave A dhe M penguar konsolidimin e kërpudhave në mukozës.

Kur diagnoza e Candida stomatiti ajo duhet të dallohen nga origjina e stomatiti të tjera (p.sh., toksike), bastisjet fibrinës mund të njihet gabimisht si një koloni e kërpudhat. Diagnoza të rreme mund të furnizohen në rast të leukoplakia (zonave të ndryshimeve degjenerative e mukozën, të ngjashme me spote bardha dhe vija) manifestimet e sifilisit të mesme në gojë. Nëse është e nevojshme të bëhet dallimi llogari candidiasis për mungesën e dehjes difterisë me candidiasis, nyjet limfatike fryrë, ënjtje indeve të buta. Lezione të mushkërive Candida mund të ngatërrohet me tuberkulozit të mushkërive ose tumoreve.

Shpesh zorrë panjohur candidiasis si një tjetër infeksion kronik (p.sh. dizenteria) vazhdojnë të trajtohen me antibiotikë, duke rezultuar në përkeqësimin e pacientit.

Trajtimi i candidiasis

Në mënyrë tipike, raste të butë e candidiasis, ju mund të bëni pa shkuar te mjeku, duke përdorur mjetet dhe metodat e mjekësisë tradicionale të jashtme. Megjithatë, qasja në një mjek nuk duhet të shtyhet në rastin e lezioneve candidiasis përhapur, paraqitja e tyre në vende të reja, ethet, pezmatimi i nyjeve limfatike. Shfaqja e lezioneve candidiasis jo e lidhur me përdorimin e mëparshëm të antibiotikëve duhet të alarmuar jo vetëm pacienti, por edhe mjeku: në raste të tilla duhet të kryejë një studim për të identifikuar sëmundje që e ka shkaktuar infeksionin Candida. Ankesa te mjeku nuk është e nevojshme për të vonuar, edhe në qoftë se nuk ka dyshim në shenja të infeksionit dhe llojit të efektit të vetë-trajtimin.

Trajtimi i candidiasis, edhe pse për qëllim për të përfunduar largimin e Candida nga qendra, deri në çlirimin e trupit nuk bën, dhe në fakt synojnë fshehjen e tepërt e kërpudhave. Për këtë qëllim ka ilaçe antifungal veçanta (antimykotike). Antimykotike janë të ndarë në disa grupe: triazolet (Fluconazole, Itraconazol), imidazole (ketokonazolin, econazole, clotrimazole, oksykonazol, tiokonazol) Polyaenus (Nystatin, levorin, amfotericin B) Allilaminy (Terbinafine, lamizil) ehinokandinov (caspofungin).

Agjentë antifungal me forma butë e candidiasis janë përdorur kryesisht lokalisht në formën e vajrave (Kanizon, nyzoral, mifunhar) zgjidhje (ngjyra aniline, jod), supozitorëve, supozitore (Pimafucin, Ghino-travogen). Këto mjete përdoren 1 - 2 herë në ditë. Nëse trajtimi lokal nuk jep efektin e dëshiruar - përdorin automjetet me veprim sistematike në formën e tabletave, droga injectable.

Me urdhër obscheukreplyayuschey vitamina përshkruara B2, B6, nikotine dhe acid Askorbik. Dietë duhet të jetë i pasur me proteina, me kufizimin e karbohidrateve të ushqimit, përveç ëmbëlsirat. Pas statusit të tyre të imunitetit, funksionet e gjëndrave endokrine (statusi endokrine), përbërja e florës zorrëve, rregullimet e nevojshme ose të trajtimit të sëmundjeve të identifikuara.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore candidiasis

Njerëzit Candida trajtimeve përfshijnë përdorimin e bimëve që kanë anti-inflamator efekt, astringent (leh lisi, kamomil, celandine, qershi të egra, Calendula, Wort Shën Gjonit). Supë këto bimë janë brenda, të përdorur për shpëlarje kremra. Përdorur gjerësisht produkteve me vetitë shëruese: kosi, infuzion e çaj enët kërpudhat krijoj me hudhër. Këto produkte përmbajnë jo vetëm të paqëndrueshme, ushqyesve dhe vitamina, por acidet që pengojnë zhvillimin e kërpudhave. Si një mjet që ndihmon për të rivendosur indet epiteliale, mjekësia popullore rekomandon lëng karrote, si brenda ashtu edhe në formën e rinses dhe kremra. Si produkte, sweeteners në vend të sheqerit mund të përdoret dhe të stevia ëmbël.

Parandalimi i candidiasis

Parandalimi i candidiasis është në kohë për të parandaluar atë në njerëz në rrezik, kanë qenë trajtimi afat-gjatë me antibiotikë, imunoshtypes, hormonet, me shtetet e mungesës së imunitetit. Njerëz të tillë duhet të kontrollohen dhe zbulimin e infeksionit fungale zgarë menjëherë caktojë agjentë antifungal. Ne trajtimin e sistemit urogjenital, Candidiasis trajtimin e nevojshme e partnere seksuale pacientit. Trajtimi me antibiotikë në sëmundje të ndryshme duhet të jetë i zgjuar, rekomandohet fuqimisht që të përdorin antibiotikët si vetë-ilaçe pa këshillën e mjekut. Forcim, ushtrim forcon trupin, rrit rezistencën ndaj çdo lloj infeksioneve. Kur simptomat e dietë dysbiosis (dysbiosis) zorrëve nevojshme që përfshin produktet e qumështit Lacto-dhe bifidobacteria, perime turshi, drithëra bollgur me elemente shell, si dhe barna që kontribuojnë në restaurimin e microflora normale. Është e nevojshme që të heqë dorë nga përdorimi i sapunit dhe pastë dhëmbësh me aditivëve antibacterial. Rroba dhe të brendshme nuk duhet të krijojnë efektin serë në lëkurë. Subjektet e jetës duhet të mbahen të pastra.

Nëse majtë candidiasis patrajtuar

Edhe pse chtosimptomy kandidozamohut shkoni vetë - nuk mbështeten në aftësinë e trupit dhe mrekulli. Candidiasis duhet të trajtohen. Rezultati më i mundshëm nuk trajtojnë (lechenoho keq) candidiasis - kalimin nga akute në formën kronike. Në këtë rast, edhe referuar në nenin ekuilibër dinamik është një alternativë e mirë. Megjithatë, kjo duhet të kuptohet se pozicioni trupi kaluar një herë, ka të ngjarë të vazhdojë të japë infeksion. Fungi do të depërtojnë thellë në indet e prekur, duke shkaktuar ndryshime degjenerative në to. Candidiasis kronike me ndryshimin e strukturës së indeve prekur është shumë më pak i njohur si të gjithë "mëllenjë". Kjo formë e sëmundjes është më e lehtë për të ngatërrohet me infeksionet bakteriale, alergjike apo humbjeve autoimune natyrës. Depërtuar thellë në ind, kërpudhat bëhet drogë paarritshëm veprimit për përdorim të jashtëm dhe madje disa barna me veprim sistematik. Përhapur mbi sipërfaqen, kërpudhat kap fusha të reja, duke shkuar me lëkurë apo anasjelltas mukozës. Zonat e dëmtuara indeve janë lehtësisht të prirur për të baktereve - ka xhepat e inflamacionit purulent.

Thellë përhapet kërpudhat, afër ajo merr për të enëve të gjakut. Pasi në gjak, candida do të përhapet aktuale e saj me anë të trupit, duke shkaktuar shfaqjen e vatrave të ri të infeksionit Candida. Efekti destruktiv në indet mund të rezultojë në gjakderdhje. Më shpesh kjo ndodh kur candidiasis traktin gastrointestinal. Duke qenë i huaj për trupin, Candida shkaktojë reaksione alergjike të cilat janë të çoroditur, mbi natyrën. Candidiasis gjatë shtatzënisë mund të jetë e dëmshme për fetusin nga abortit infeksionit.

Konsultimi në temë candidiasis

Unë nuk mund të shpëtoj nga candidiasis për disa vjet. Unë gjithashtu mendonin pothuajse të gjitha drogat. Çfarë duhet të bëni?
Së pari, të kryejë një ekzaminim të plotë, të zbuluar dhe trajtuar sëmundjen - shkakton candidiasis, ndoshta në anketë të gjeni se ju nuk e bëni mjaft candidiasis.
Së dyti: për të përfunduar trajtimin. Shumica e pacientëve padisiplinuar dhe të marrin trajtim të shqetësuar vetëm për zhdukjen e shenjave të sëmundjes. Pas trajtimit - përsëri të kryejë një studim.

Në partneri im urogjenital candidiasis? Cila është mundësia e kontraktimit atë nëpërmjet kontaktit seksual?
Mos supozojmë candidiasis gjenital një sëmundje seksualisht të transmetueshme. Shkëmbimi i Candida kërpudhave në kontakt, nuk do të sjellë sëmundjet candidiasis. Probabiliteti i sëmundjes varet reduktimin e mbrojtjes trupit. Megjithatë, trajtimi i candidiasis në një nga partnerët është e dëshirueshme për të trajtuar partner tjetër, pavarësisht nëse ajo sëmundje të lirë.

Në studimin e florës zorrëve kam gjetur kërpudhave Candida. Si të shpëtoj prej tyre?

Kërpudhave albikans Candida jetojnë në zorrët e shumicës së njerëzve. Pyetja nuk është në dispozicion, por në numrin e tyre. Kur ata kanë nevojë për të kryer korrigjim të tepërt, duke krijuar kushte (dietë, eubiotics, antifungals) papërshtatshme për shumëzimin e tepërt të kërpudhave.

Në disa raste, trajtimi i infeksioneve duhet të kombinohet me antibiotik antifungal?
Jo gjithmonë çon në trajtimin me antibiotik e candidiasis. Përmes një studimi të pacientit, hulumtimet e nevojshme para përshkrimin e recetave trajtimit, mjeku vlerëson rrezikun e komplikimeve, duke përfshirë zhvillimin e candidiasis. Në rastet kur emërohet mundësia e infeksionit të vërtetë ose fungale me të lartë agjent antibiotik antifungal. Në raste të tjera, parandalimi i infeksioneve fungale nga antimykotike mundshme.

Mund candidiasis kalojë veten?
Të thuash të drejtën, kjo në vetvete nuk është asgjë. Megjithatë, ndonjëherë është e ndryshime të mjaftueshme të jetesës (dietë, profesioni, mjedisi, zakone të këqija) në raste të butë e candidiasis ishin vetëm.