Kampylobakteryoz vibrioz


Kampylobakteryoz (vibrioz) - zoonoznoe akute (infeksion vjen nga kafshët) sëmundje bakteriale e mekanizmit kryesisht fekal-orale e transmetimit është e karakterizuar nga lezione të traktit gastrointestinal dhe ndodh në sfond, sindromi i ethshëm dehjes.

Patogjen kampylobakteryoza


Kampilobakteriyi

Agjent shkaktar i takon Compylobacter gjini dhe paraqiti tri lloje - C.jejuni, C.coli, C.lari etj, duke shkaktuar diarre (sëmundje akute zorrë) me kurs të ngjashme klinike. Kjo Gram-negative spirale shkopinj lakuar që kanë funksione specifike të strukturës përgjegjëse për simptomat:

• sporet dhe kapsula nuk formojnë, por nuk predhë capsule stabilitetin predopredelyayuschaya në mjedisin dhe të veprimit të fagocitozës.
• flagjelat atje, numri i tyre arrin 5, ajo u jep atyre me lëvizshmërisë shtoporoobrazno / spirale / lëvizje të larta translational dhe rrjedhimisht - përgjithësim të shpejtë të infeksionit.
• Energjia rrjedh nga aminoacidet, të cilat mund të luajë një rol në formimin e dehjes, duke e konsideruar një mënyrë konkurruese të energjisë çon në përçarje e metabolizmin e proteinave.

• Rritja e vazhdueshme në media lëndë ushqyese e bën diagnozën e vështirë, duke pasur parasysh agjent formon një koloni brenda 2-4 ditësh.
• Aftësia për të formuar sulfide hidrogjen - kontribuon në formimin e vanitet.
• citotoksinën dëmton mukozën e zorrëve.
• Shkaqet diareynymsyndrom enterotoksinë (diarre).
• LPS Endotoksina është muri qelizor, e cila bëhet e dëmshme vetëm pas vdekjes së baktereve, dhe ky komponent kontribuon në dehje.

Rezistenca Campylobacter:

Në mjedisin, në temperaturë dhome, ruhet për 1-5 javë, në të njëjtën kohë, ndërsa në patogjen rezistenca në ushqim, ujë dhe ujërave të zeza, qumësht, si dhe mbetjet biologjike. Në temperatura subzero mbajtur për disa muaj.

Efekt të dëmshëm të sigurojë temperaturë të lartë (50 ° C), UFI drejtpërdrejtë dhe tharje ajrit, pH të lartë dhe të ulët, dezinfektues në përqendrimin e punës. Antibiotikët ndjeshme macrolide, Metronidazole, acid nalidiksik.

Ndjeshmëri të lartë për kampilobakteriozat në njerëz me rezistencë të dobësuar, imunitetit, sëmundje të rënda shoqërues, pas gastrectomy dhe trajtimin immunosuppressive. Në mënyrë të ngjashme me rrezik të lartë janë njerëz që punojnë në bujqësi. Prevalenca gjeografikisht shumë e lartë dhe është gjetur në të gjitha kontinentet, për shkak të intensifikimit të bagëtive, rritje e tregtisë ndërkombëtare në ushqimin e kafshëve dhe rritjen e urbanizimit. Sëmundje sezonaliteti është regjistruar gjatë gjithë vitit, por rritja maksimale incidenca në qershor-gusht, dhe minimale - në muajt e dimrit.

Shkaqet e infeksionit kampilobakteriozat

Burimi - kafshët bujqësore dhe të brendshme (lepujt, derra, lopë, dele, rosa, etj), dhe të plotë kjo listë brejtësve dhe kafshëve të egra.

Mekanizmi i transmetimit: Mënyra fekal-orale ushqyese nëpërmjet, p.sh. përdorimi i produkteve të kontaminuara - qumësht dhe produktet e qumështit të infektuar nga kafshë të sëmura, frutave dhe perimeve (në kolonizimin e tokës në të cilën të rriten këto fruta); Transplatsentarno; Nuk përjashtohet ose ujë dhe transfuzion.

Simptomat kampylobakteryoza

 

Periudha e inkubacionit - koha nga fillimi i patogjen në shenjat e para të sëmundjes zgjat 2-11 ditë, por mesatarisht 1-5. Në këtë periudhë depërtimi i patogjen nëpër traktin gastrointestinal dhe aderimin (fiksimin) atë enterocytes (qelizat e zorrëve), kryesisht zorrë e vogël, atëherë agjenti fillon të shumohen, koloniziruya pjesët e tjera të zorrëve dhe për arritjen e një përqendrim të caktuar të patogjen ndodh periudhën e ardhshme - manifestimet klinike .

Periudha karakterizohet nga manifestimet klinike ose gastroenterit, apo enterotom ose enterocolitis, por mund të jenë të formave të tjera klinike - kjo varet nga numri i infektimit dozë të sfond premorbid (prani të faktorëve rëndues mbi pjesë të trupit), gjendjen e rezistencës. Kështu, kur negativ i rrethanave (moshë më të re, sistem të dobët imunitar, comorbidities - cen apo sëmundje) mund të zhvillojnë shpërndarjen Bakteremia e patogjen në organe të ndryshme dhe indet - dmth atje sepsë, formimi i lezioneve sekondare bakteriale në zemër, sistemit nervor qendror , mushkërive, mëlçisë dhe organeve të tjera.

Kur periudha klinik ka disa karakteristika të lidhura me moshën:

• Sapolindur vijnë të parat obscheintoksikatsioonye simptomat dekompensimi: ethe, zhvillimin e SDR (sindromi i distresit respirator), të karakterizuara nga stools diarre me mukozë dhe vija e gjakut. Ndonjëherë ajo mund të mos jetë e dehje, dhe zorrët e prekur në izolim.

• Në fëmijët e vegjël shpesh shikojnë enterocolitis (dmth humbjen si gjobë, ende dhe zorrës së trashë), karakterizohet nga fillimi akute, ITSH I dhe II shkallë (sindromi shoku infektive dhe toksike), ethe deri në 38 ° C për 5 ditë. Stol i holluar me ujë në fillim, pas 2-3 ditësh stol bëhet karakter kolytycheskyy - dmth të varfër, me shumë mukozë dhe të kuqe të gjakut, dhimbje të barkut dhe cramping shpesh lokalizuara në ndarjet më të ulët, simptomat e mundshme peritonial (këmisha SHCHetkina-Blyumbirha Simptomë dhe etj). Kohëzgjatja e sëmundjes për rreth 8 ditë.

• Në fëmijët më të vjetër dhe të rriturit kampylobakteryoz ndodh me lezionet e traktin e sipërm gastrointestinal - formë hastroyntestynalnaya, karakterizuar nga fillimi akute të prodrome gripit të ngjashme, dmth brenda 1-2 ditëve pacientët ankohen për dobësi të përgjithshme, dhimbje koke, arthralgia dhe mialgjia (muskul dhe dhimbje të përbashkët), nauze dhe të vjella deri në 15 herë në ditë, dhimbje epigastrike dhe mezohastryy formuar si rezultat i reaksioneve inflamatore, ethe duket 2-3 ditën e sëmundjes dhe të mbajtur për 3 ditë. Kryetar fillimisht bollshme, të lëngshme, shkumëzuar, i qelbur, i holluar me ujë pastaj në 10 herë në ditë - kjo mund të çojë në dehidratim dhe acidosis, ulur TURGOR lëkurës, shfaqet lëkurë të thatë, spazma e muskujve dhe zvogëlimin e prodhimit të urinës. Kjo gjendje vazhdon për rreth 5 ditë. Pavarësisht nga mosha, mund të përgjithësohen formë - me përhapjen Bakteremia në organe të ndryshme.

Diagnoza kampylobakteryoza

Diagnoza shpesh e pamundur për shkak të simptomave të ndryshme dhe jospecifike si mjetin e dyshuar në metodat laboratorike:

• bakteriale dhe bacterioscopic - duke përdorur këto metoda të përcaktuara patogjen në jashtëqitjet, të gjakut, lëngun cerebrospinal (CSF) dhe materiale të tjera biologjike.
• metoda serologjike: RIF (immunofluorescence), RSC (plotësojë fiksim) ELISA (analiza immunofermkntnyy), TPHA. Duke përdorur këto metoda të përcaktojë përcaktimin cilësor dhe sasior të antigjenet dhe antitrupave.

Trajtimi kampylobakteryoza 

Terapi shkakor - ka për qëllim të antibiotikëve, me gentamicin më efektive dhe erythromycin, dhe më pak efektive - kanamycin, chloramphenicol, antibiotikët semisynthetic.

Trajtim simptomatik përcaktohet nga manifestimet klinike: antipiretik, para-destinacioni dhe probiotics, terapi enzimë, immunomodulators dhe immunostimulants kontrolluara immunogram, etj

Komplikimet kampylobakteryoza:

Peritonit, zorrëve gjakderdhje, artrit reaktive në gratë shtatzëna mund të çojë në dështime.

Kampylobakteryoza Parandalimi 

Mirëmbajtjen specifike parandaluese nuk është zhvilluar dhe është e standardeve jo-specifike të pajtueshmërisë për përpunim dhe produkte ruajtjen e ushqimit, higjiena personale dhe mbrojtjen e ujërave nga ndotja nga ujërat e zeza. 

Këshillim

Pyetje: ruajtur imunitetin pas sëmundjes?
Përgjigje: Imuniteti Postinfectious është kuptuar sa duhet, por një herë të sëmundjes, bakteret nga feces mund të lirohet brenda 2-5 javësh (kjo periudhë mund të jetë më pak se trajtimi me antibiotikë).

Pyetje: A është njeri i rrezikshëm i sëmurë?
Përgjigje: jo zyrtarisht, por ende një kërcënim potencial.