STD - Infeksioni transmetohet nëpërmjet kontaktit seksual


Infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST) ose sëmundje, sëmundje seksualisht të transmetueshme (SST) - një grup i sëmundjeve të cilat rruga kryesore e transmetimit është nëpërmjet kontaktit seksual. Ata janë të ndarë në:

1) Microbial të tilla si gonorrea, sifilizi,
2) infeksione antiprotozoale (njëqelizor) - trichomoniasis,
3) virus, herpesi, hepatitis B dhe C, HIV.

Më vete të duan për të identifikuar sëmundje ku transmetimi seksual është e zakonshme (zgjebe, Molluscum contagiosum, i njëjti herpes, morrat pubike, hepatiti).


Me urdhër të Ministrisë së Shëndetësisë së infeksioneve, seksualisht të transmetueshme të klasifikuara në një seksion të veçantë - një "Sëmundjet seksualisht të transmetueshme". Nuk janë vetëm 5: gonorrea, sifilizi, donovanosis, shankroid, limfogranullomën veneriane. Kaluar tre zakonshme në vende me klimat tropikale, por duke pasur parasysh kufijtë e hapur, pasi ata duhet të mbahet mend.

Simptomet e IST-ve

Kur ende të dyshuar në sëmundje të transmetueshme seksuale? Unë në mënyrë arbitrare të ndarë të gjitha simptomat e brendshëm dhe të jashtëm që ne shohim në lëkurën e tyre. Duke folur për grupin e parë të simptomave, të: përkeqësimi, dhimbje të muskujve, ethe, kjo është e gjitha që ne kemi parë në ftohjet banale. E gjithë kjo ndodh në sëmundje të tilla si hepatiti viral dhe infektimit me HIV. Shpesh pacientët të fillojnë trajtimin vetëm, nisjen e infeksionit, duke injoruar GP të thirrur në shtëpi (në rregull më të mirë), ose kërkoni një poliklinniku në të cilën ata "zakreprepleny". Kjo është më e lehtë për të trajtuar një infeksion në shtet jo të rrjedhshëm, ajo është më e lehtë për të shmangur komplikimet.

Në sëmundje të tilla si gonorrea dhe trichomoniasis dhimbje të pranishëm gjatë urinimit, kruarje në uretrës, përzgjedhje. Për më tepër, se ndarja mund të jetë purulent (të verdhë) dhe transparente. Ajo duhet të mbahet mend, Infeksionet urogjenitale (urogjenitale) shpesh është asimptomatike dhe manifestohen në formën e komplikime me infeksione të tilla si klamidia, mycoplasmosis, ureaplasmosis. Fshehur ndodh shumë shpesh dhe Trichomoniasis, e cila është e pranishme në 80% të rasteve me patologji gjinekologjike. Trichomoniasis - një kamzhik i Infeksionet urogjenitale. Kuptoni nëse nuk ka ankesa, njeriu nuk thërrisni një mjek, dhe ne gjejmë sëmundje tashmë në një fazë të avancuar.

Pra, nëse ju nuk e keni gjetur Zoti na ruajt prostatitis kronike (inflamacion të prostatës te meshkujt), erozionin (defekt) ose leukoplakia qafës së mitrës, degjenerim të qelizave në të (rastësisht, një kusht precancerous), inflamacion i tubave fallopiane, vezoret, sotvetstvenno grave Steriliteti - një mënyrë e drejtpërdrejtë për të hyrë në të IST për shfaqjen e infeksioneve të transmetueshme seksualisht.

Kujtuar manifestimeve në lëkurë, zakonisht duhet të përmendim sëmundje të tilla si sifilizi. Nuk është çudi që ajo është quajtur "majmun të gjitha sëmundjet". Një shumë e vendeve, "parodi" ky infeksion. "Yazvochka" (Shankri) sepse në pikën e kontaktit që shfaqet 3-5 javë pas marrëdhënie seksuale me një person të sëmurë, pa dhimbje, shpesh merret si herpes apo thjesht propuskaemaya. Më vonë në zhvillimin e sëmundjes ajo zhduket, procesi shkon në formë running. Shumë shpesh shankri sapun obrabytyvaetsya në tualet naruzhnej organet gjenitale dhe sapun efekt të dëmshëm mbi agjent shkaktar të sifilisit, por në këtë rast vetëm "surfactants". Zhduket shankri, diagnoza e vështirë, nuk është mendore mirëqenien dhe infeksion brenda trupit, ndërkohë, ndikon në të gjitha organet dhe sistemet: nervor, skeletik, traktin gastrointestinal ... Ju keni dëgjuar për komplikime të tilla si "zapadenye hundë? Një shankri përbashkët lokalizimin - një pjesë e prepucit të brendshme në meshkuj dhe commissure ulët e Majora Labia në gratë më afër anusit. Duhet të abstenojnë kushtoj vëmendje për gjendjen e nyjave limfatike inguinale; ata u.

Herpes Prihenitalnom "yazvochka" e dhimbshme, populli u ankua i ndjenjës "përvëlues". Nga rruga, prania e herpes gjenital, dhe sidomos rifillimi tij të shpeshta janë një tregues i drejtpërdrejtë për testimin e HIV dhe infeksione urogjenitale.

Rash në trup mund të shoqërohet me kruarje, të tilla si për kruarje (skuqje hollë zona të lëkurës, interdigital, abdomen, halos nipples në gra) dhe jo, siç e kam përmendur në sifilisit - një skuqje të lëkurës njollosur pjesë rozeoloznyy anësore të trupit pa nën 'i ndjesive objektive (edhe kur periudha e mesme) dhe në pëllëmbë, shputë mukozën e gojës, gjuhës.

Jo për të përmendur në lidhje me sëmundje të tilla si ftyryaz ose morrat pubike. Morrat pubike është si një madhësi kokërr prej 1-2 mm gri - ngjyrë kafe. Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit seksual, ndarjen e shtratit, rroba. Parasitizes në të gjitha fushat e lëkurës, ku flokët është, përveç kokës, ku ajo paraqet vezë (therrizat) dhe është e shoqëruar me kruarje të rënda. Më të shpeshta lokalizimit - një rajon pubike. Nëse kruarje është dëmtimi i lëkurës, dhe kjo është një mënyrë e drejtpërdrejtë për infeksionet e depërtimit dhe pamjen e sëmundjes pustular. Siç e dini, një nevojë urgjente për të regjistruar një takim me dermatolog.

Shumë IPPPmohut transmetohet nga nëna tek fëmija. Shtatzëna gratë mikrobet dhe viruset që shkaktojnë SST mund të prishin rrjedhën normale të shtatzënisë. Një fëmijë mund të infektohen ndërsa në barkun e nënës, gjatë lindjes dhe gjatë ushqyerjes me gji. Infeksioni mund të shkaktojë dëme serioze në shëndetin e foshnjave.

Testimi për IST

Duke folur për mënyrën se si shpejt nuzhnoobratitsya mjeku pas marrëdhënieve seksuale aksidentale, atëherë unë do të them këtë: "Sa më shpejt aq më mirë". Shumë mirë, në qoftë se ju mbani një mjek për parandalimin e aktiv - trajtim naruzhnej dhe organe gjenitale të brendshme, antibiotikët profilaktike dhe agjentët antimicrobial.

Kjo mund të zvogëlojë një kohë të trajtimit dhe për të parandaluar një shumë komplikime. Mos harroni të shkoni te mjeku dhe të parandalimit osmotrmi, kthehen analizën tuaj, e cila është në masë. Në sëmundje të tilla si sifilizi, hepatiti, HIV - një gjaku. Kur urogjenital infeksionet - është swabs që do të merren në përgjithësi, është e njëjtë, dhe "kërkim" ndryshe. Kjo zbulimin e patogjen në "i freskët" materiale (mikroskopi shpifjeve), pikturë goditje, kur agjenti është qartazi e dukshme dhe të lashtat, patogjen nëse numri është i vogël, ajo është në rritje në mediat lëndë ushqyese, dhe kjo e fundit shfaqet lehtë nën mikroskop.

Shpifjeve mikroskopike mund të japë rezultate të besueshme vetëm nëse infeksioni është i freskët. Nëse sëmundja është nisur, analiza të tilla nuk mund të tregojnë asgjë. Në raste të tilla, metodat e përdorura, kulture bakteriologjike, zbulimin e patogjen specifik të ADN-së (PCR), një napravlennyena test i gjakut zbulimin e patogjen ose antitrupa për të krovy.V në shumicën e rasteve, diagnozë të saktë IPPPneobhodimo disa studime të ndryshme.

Nëse një person ka pasur kontakt seksual të pambrojtur, dhe madje edhe në qoftë se nuk ka simptoma të dhimbshme, të jetë i sigurt për të parë një mjek!

Trajtimi i IST

Kur trajtimin e SST-ve në arsenalin e antibiotikëve mjekësore peshë, agjentët antimicrobial, por gjithmonë e vështirë për të trajtuar format e avancuara dhe të infeksionit të kombinuar. Njerëzit atje është një mit "e cila - se një gjë e hidhur që do të kuruar të gjitha"Por kjo është vetëm një përrallë. Nuk është një gjë e hidhur, dhe unë mendoj se në të ardhmen e afërt nuk do të shfaqet.

Nëse një person gjetur disa infeksione të duhet të marrë ilaçe komplekse apo të kombinuar ato. Këto kushte janë trajtuar më keq, shumica paraqiten komplikime. Për shembull, gonorre dhe kombinim Trichomoniasis shpesh çojnë në abstsesov (lezione purulent) e prostatës, mitrës, shtojca, vezore, të trajtuara nga operacioni. Kur Trichomoniasis lehtë "shkoj" HIV - infeksioni sepse imuniteti lokale vuan, dhe Trichomonas celularë mbajnë në vetvete virus i mungesës së imunitetit.

Treat IST është një domosdoshmëri. Deri më sot, nuk është një rast i vetëm i shërim spontan ndonjë sëmundje të transmetueshme seksualisht. A nuk e supozojmë se në qoftë se simptomat zhduken, atëherë sëmundja proshla.Zabolevanie mund të shkoni në një fazë kronike dhe të ndodhë pa simptoma. Kjo sëmundje e fshehur është e rrezikshme, sepse ata mund të shkaktojë komplikime të rënda. Gjithashtu, duke mos ditur në lidhje me sëmundjen e tij, stilin e jetës njeriu kryesor dhe mund të transmetojnë sëmundjen të tjerëve. Nuk ka droga më pak të rrezikshme dhe të vetë rastit. Në këtë rast, trajtimi zakonisht nuk ndodh, sëmundja bëhet kronike dhe më e vështirë për të trajtuar. Nëse dyshoni se IST, ajo mund vetëm të ndihmojë specialist - gjinekolog, dermatolog urolog.

Vetëm qasje herët për një mjek dhe një zbatim të plotë të të gjitha rekomandimeve mjekësore mund të siguruar shërimin e plotë të IST.