Infektive mononukleoza


Mononukleoza infektive, gjithashtu - sëmundje Filatov, ethe gjëndrave, i lënduar sëmundje monocitit fyt Pfeifer. Kjo është një formë akute të infeksionit Ebstein-Barr virus (EBV ose EBVI - Virusi i Epstein-Barr), karakterizohet nga ethe, limfadenopati heniralizovannoy, grykët, (mëlçisë zgjeruar dhe shpretkë) hepatosplenomegaly, dhe ndryshime të veçanta në hemogram.

Mononukleoza infektive u zbulua së pari në 1885 N.F.Filatova, ai vuri re një sëmundje me temperaturë shoqëruar nga rritja në shumicën e nyjeve limfatike. 1909-1929h - Burns, Tide, Schwartz dhe të tjerët e kanë përshkruar ndryshimet në hemogram në këtë sëmundje. 1964 - virusi Epstein Barr dhe Lymphoma qelizat izolohet nga një prej patogjeneve te familjes herpesvirus, të njëjtin virusit identifikuar në mononucleosis infektive.


Virusi Epstein-Barr

Si rezultat, arriti në përfundimin se ky virus (Epstein-Barr) në varësi të kursit formë daёtrazlichnye e sëmundjes:

- mononukleoza akute ose kronike,
- malignancies (tirantat Lymphoma, karcinoma nazofaringeale, sëmundja Hodgkin)
- Fillimi i sëmundjeve autoimune (virusit të marrin në konsideratë përfshirjen e eritematoz lupus dhe sarkoidosis)
- CFS (sindromi i lodhjes kronike).

Virusi Epstein-Barr

Kapsulë virus ADN e cila është e rrethuar nga një membranë lipidet - Virusi i Epstein-Barr. Takon nje grup Y-herpesvirus (herpes human virus tipit 4) dhe ka komponente antigjenike të përbashkët me viruse të tjerë të familjes herpesvirus (Herpesviride). VEB ka tropizmin (dëme selektiv) në B-limfatsitov, këtë funksion dhe patogjen, duke e konsideruar atë shumëfishon në qelizat e sistemit imunitar, duke shkaktuar qelizat për të klon ADN virale e tij, e cila çon më tej të imunitetit të mesëm; Gjithashtu WEB tropnost është disa indet - për limfoide dhe reticular kjo shpjegon lymphadenitis përgjithësuar dhe hepatosplenomegaly (zgjerimin e mëlçisë dhe slezёnki). Është e mundur se karakteristika strukturore dhe disponueshmërinë tropnosty në qelizat e sistemit imunitar të shkaktojë këmbëngulje afatgjatë dhe për të krijuar qelizat e infektuara riskozlokachestvleniya.

Në mjedisin e jashtëm nuk është veçanërisht e qëndrueshme, të ndjeshëm ndaj temperaturë të lartë (mbi 60⁰S) dhe dezinfektues, por ende gjatë ngrirjes.

Prevalenca kudo. Rritja e rasteve vërehet më shpesh në pranverë dhe në vjeshtë stinët. Epidemia Koha ngrihet regjistruar çdo 7 vjet.

Shkaqet mononukleoza infektive

Karakteristika Mosha e infeksionit: shpesh fëmijët e sëmurë 1-5 vjet. Nga viti nuk vuajnë për shkak të imunitetit pasive që është prodhuar nga antitrupa, i cili kaloi nga nëna transplatsentarno (përmes placenta gjatë shtatzënisë). Të rriturit nuk sëmuren në mënyrë të panevojshme 80-100% janë të imunizuar, pra ose dhenve si një fëmijë apo një të sëmurë fshihet forma klinike.

Burimi i infeksionit - pacientë, njerëzit me simptoma të ndryshme klinike (madje edhe me veshur), poshtërim mund sohranyatdlitelnost për 18 muaj.

Transmisionit:

- ajrore (për shkak të paqëndrueshmërisë së kësaj patogjen është një mënyrë që të jetë në kontakt të ngushtë)
- ose ujë (infeksion i pacientit sendeve shtëpiake pështymë)
- parenterale (transfuzioni i gjakut, transplantimi - në transplantet e organeve)
- transplacental (infeksion intrauterine nga nëna tek fëmija)

Simptomet e mononucleosis infektive

Periudha Isimptomy infeksioni mund të ndahet në disa periudha:

1. Futja e patogjen = periudhës së inkubacionit (nga data e zbatimit të manifestimit të parë klinik) merr 4-7 javë. Në këtë periudhë është virusi përmes mukozës (orofaringeale, gjëndër pështymës, qafën e mitrës, traktin gastrointestinal). Pasi virusi fillon të kontaktoni me B-limfocitet, infektimin e tyre, duke zëvendësuar ato në informacionin e tyre gjenetik, kjo shkakton përçarje e mëtejshëm të qelizave të infektuara - përveç se ata janë të huaj ADN-së të marrë edhe "pavdekësinë celular" - ndarje pothuajse të pakontrolluar dhe kjo është shumë e keqe, duke pasur parasysh ato shërbejnë më një funksion mbrojtës, por thjesht transmetojnë virusin.

Mononukleoza infektive

2. Hyrja lymphogenous e virusit në nyjet limfatike regjionale, është një rritje të disa grupeve të nyjet limfatike (ditë 2-4 derzhet dhe deri në 3-6 javë), pranë të cilit ishte infeksioni primar (ajrore infeksion - qafës së mitrës / submandibular dhe zverku nyjet limfatike, seksuale - inguinale ). Nyjet limfatike janë zgjeruar 1-5 cm në diametër, pa dhimbje, jo ngjitur së bashku, të rregulluar në një zinxhir - veçanërisht e dukshme kur e kthyer kokën. Lymphadenitis shoqëruar me dehje dhe ethe të 39-40⁰S (shfaqet në të njëjtën kohë me rritjen e nyjet limfatike dhe mbajtur deri në 2-3 javë).

3. Përhapja e virusit në enët e gjakut limfoticheskih dhe do të shoqërohet me limfadenopati përgjithësuar dhe hepatosplenomegaly - shfaqjen e 3-5 ditë. Kjo është për shkak të përhapjen e qelizave të infektuara, vdekjen e tyre, dhe si pasojë, japin e virusit nga qelizat e vdekura, e ndjekur nga kontaminimi i ri dhe organeve tekzhe infeksion mëvonshme dhe indet. Humbjen nyjet limfatike, dhe shpretkë dhe mëlçisë lidhura virus tropnostyu me këto inde. Si pasojë, mund të bashkohet me simptoma të tjera:

  • e verdhë e lëkurës dhe sclera,
  • skuqjen e llojeve të ndryshme (skuqje polimorfe)
  • urina e errët dhe të lehta stol.

4. përgjigje imune, si linja e parë e mbrojtjes në interferoneve pro, makrofagët. Kur, në ndihmë të tyre, aktivizuar qelizat T - ata lyzyruyut (thithin dhe tretet) infektuar limfocitet B, duke përfshirë ku ata janë të depozituara në indet dhe qelizat nga këto viruse me antitrupa të formuar një KQZ (që qarkullojnë komplekset imune) të cilat janë shumë agresive për indet - kjo shpjegon pjesë në formimin e reagimeve autoimune dhe rrezikun e lupus, diabeti, etj, duke formuar IDS mesme (kushtet mungesës së imunitetit) - për shkak të dëmtimit në limfocitet, duke pasur parasysh se ata janë paraardhësit e IgG dhe M, si pasojë Nuk ka ndotje të sintezës së tyre, si dhe për shkak të shterimi i limfociteve T dhe apoptozës e tyre të zgjeruara (vdekja e programuar).

5. Zhvillimi i komplikimet bakteriale dalin kundër sfondit të IRS nëpërmjet aktivizimit të florës tonë bakteriale apo i huaj anëtarësimit. Si rezultat, zhvillimin e një dhimbje të fytit, grykët, adenoiditis. Këto sympomy zhvilluar deri në 7 ditë nga fillimi i shfaqjes së dehjes.

6. Stadiyavyzdorovleniya ose në rast të rëndë IRL - mononucleosis kronike. Pas shërimit, formuan një imunitet të fortë, dhe format kronike të ngjarjes - komplikime të shumta bakteriale asthenovegetative dhe sindromi i fytit shoqëruese.

Diagnoza e mononucleosis infektive

1. Virilogic (poshtërim e pështymë, swabs orofaringeale, gjakun dhe lëngun cerebrospinal), rezultatet vijnë në 2-3 javë
2. gjenetik - PCR (zinxhir polimeraza reagim) - Zbulimi i ADN-së virusit
3. serologjik: heterohemahhlyutinatsii reagimi (nuk përdoret në mënyrë të panevojshme dhe shumë pak informacion është nizkospetsifichnym) dhe ELISA (Immunoassay enzimë) - më e përdorur, të panevojshme për të përcaktuar IgG specifike dhe M është që virusi Epstein-Barr, madje edhe me numrat e tyre të vogël, për të përcaktuar në fazën e sëmundjes (akute ose kronike)

4. Shqyrtimi imunologjike (immunogram):

  • Limfocitet T (CD8, CD16, IgG / M / A) dhe KQZ - kjo sugjeron përgjigje imune dhe kompensim të mirë;
  • CD3, CD4 / CD8

5. Përqendrimi i qelizave të bardha të gjakut për të përcaktuar praninë e qelizave mononuclear atipike dhe antitrupat heterophile sekretuar nga qelizat mononuclear. Zbulimin këto qeliza abnormale mund të jetë zarehestryrovano ende në periudhën e inkubacionit.
6. Metodat biokimik: pikë për dekompensimi e organeve dhe sistemeve: pryamoho bilirubin, ALT dhe AST, test timol, transaminazave dhe phosphatase alkaline.

7. Hematologjisë Research (UAC): Lts, LB, M, ESR, Nf me një ndryshim në të majtë.

Trajtimi i mononucleosis infektive

1. Trajtimi Etiotropic (kundër patogjen): izoprynozyn, Arbidol, valtsiklovir, acyklovir

2. Patoneneticheskoe (Mekanizmi i veprimit bllokimin agjentit), immunomodulators (viferon interferon, timolin, thymogen, IRS-19, etj) dhe adjuvants (tsikloferon) - por emërimi nën kontroll immunogram, të panevojshme në këtë sëmundje është riskrazvitiya shumë e lartë sëmundje autoimune të cilat mund të jenë skompromentirovali këto barna,

3. Pranimi antibiotik microflora sekondar bakterial, i emëruar zakonisht shirokospektornye grup cephalosporin i antibiotikëve për të identifikuar ndjeshmërinë e patogjen të antibiotikut, dhe pas të përqëndrohet tashmë më të ngushtë.

4. Terapia Simptomatik: antipyretics, antiseptik lokal, etj, që është i bazuar në simptomat dominuese.

Riaftësim

Mbikëqyrja klinike për 6 muaj ose më shumë të bëjë me një pediatër, sëmundje infektive, specialistët zonat e ngushta (Ent, kardiolog, immunologist, hematologist, oncologist) me aplikimin e testeve klinike dhe laboratorike shtesë (diagnostifikim, shikoni + EEG, EKG, MRI, etj etj ). Gjithashtu përjashtim nga arsimi fizik, rrethimi i stresit emocional - përputhja me regjimin e sigurisë rreth 6-7 muaj. Gjithmonë të jetë në gatishmëri, duke marrë parasysh çdo kompromis mund të shkaktojë reagime autoimune filloni.

Komplikimet e mononucleosis infektive

  1. Hematologjike: anemia hemolitike autoimune, trombocitopenia, granulocytopenia; këputje të jetë e mundur të shpretkës.
  2. Neurologjike: encefalit, paralizë kafkës nervore, Meningoencefaliti, polyneuritis. Git: zhvillimi i diabetit tip 1, dëmtim të mëlçisë.
  3. Frymëmarrjes: pneumoni, pengim udhë ajrore.
  4. Zemra dhe enët e gjakut: vasculitis sistemike, perikardit dhe miokardit.

Parandalimi i mononucleosis infektive

Pajtueshmëria me higjienën. Izolimi i pacientit në 3-4 javë duke pasur parasysh të dhënat klinike dhe laboratorike. Gjithashtu përdorimi i masave diagnostikuese para dhe gjatë shtatzënisë. Parandalimi specifik për t'u zhvilluar.