Ethet e verdha


Ethet e Verdha - një sëmundje akute e etiologji virale e fokale natyrore transmetuar nga mushkonjat dhe karakterizohet nga dehje të rënda, manifestime hemorragjike dhe lezione të jetës organe mbështetëse - mëlçisë, veshkat. Emri "të verdhë" për shkak të zhvillimit të shpeshtë në pacientët me simptoma të tilla si verdhëz.

Shumica e pacientëve me ethet e verdha janë të regjistruar në vendet me klimat tropikale dhe subtropikale. Ka dy lloje të etheve verdhë:
1) endemik (të përhapura në zonat rurale apo xhungël)


2) Epidemia (shpërndarja fillore në qytete, antroponoznyy).

Ethet e verdha është një infeksion veçanërisht e rrezikshme (Oni) i referohet sëmundjeve të karantinës të jetë një regjistrimi ndërkombëtar. Kontrolloni në ethet e verdha vendet endemike kërkon certifikatën ndërkombëtare të vaksinimit kundër këtij infeksioni.

Çertifikatë ndërkombëtare

Vatra e natyrshme e etheve verdhë janë të vendosura në zonat tropikale të Amerikës së Jugut dhe Afrikës. Sipas OBSH është tani 45 vende endemike në Afrikë dhe 13 vendet e Amerika Jugore dhe Qendrore, shembuj prej të cilave janë: Kongo, Sudani, Senegali, Bolivi, Peru, Brazili, Meksika, Kameruni, Nigeria, Zambia, Uganda, Somali dhe të tjerët.

Vendet endemike në ethet e verdha

Shpërthimit të sëmundjes zhvillimit të rrezikshme të popullsisë. Për shembull, në vitin 2012 gjatë një shpërthimi në Sudan sëmurë 850 pacientë, 171 prej tyre fatale. Shpërthimet ndodhin në vendet endemike në vit. E vetmja masë parandaluese është vaksinimi, përmes të cilit ul sëmundshmërinë.

Agjent shkaktar i etheve verdhë

Ethet e verdha është Arbovirus e familjes Flaviviridae gjini flavivirus. Gjenomit i virusit përmban ARN. Presione nga pjesë të ndryshme të Afrikës dhe Amerikës nuk janë gjenetikisht uniforme.

Yellow Fever Virus

Virusi në mjedis ka qenë e qëndrueshme, të vrarë të shpejtë kur ekspozohen ndaj temperaturë të lartë dhe dez.sredstva konvencionale. Virusi mbetet e gjatë të ngrirë dhe kur të thata.

Virusi Yellow ethe është klasifikuar si një Grupi 1 patogjenitetit (të gjitha llojet e punës viruseve të tilla janë kryer në laboratorët më të izoluara). Virusi mund të izolohet nga gjaku i pacientëve me ethet e verdha, gjatë tre ditëve të para të sëmundjes duke përdorur minj dhe majmunë të bardhë, si dhe mëlçisë dhe mërzi në nenin raste (fatale).

Shkaqet e ethet e verdha

Rezervuari kryesor dhe burim i infeksionit në dzhunhlevoyi formën e etheve verdhë - kafshëve të egra (majmunët, opossums, marsupials, brejtësve, etj), ndërsa urbane formë - njerëz.

Infektues gjatë burim nuk mund të përcaktohet në kafshë, në njerëz, kjo periudhë fillon pak para paraqitja e shenjave klinike të sëmundjes zgjat për 3-4 ditë.

Yellow vektorët virus Ethet janë mushkonja, si vendas dhe të egra. Mushkonja të bëhet ngjitëse pas 9-12 ditëve pas krovososanyya në temperatura ambientit deri në 25 ° C, 7 ditë në 30 gradë, 4 ditë në 37 gradë, në një temperaturë poshtë 18 gradë mushkonjë humbet aftësinë e saj për të transmetuar virusin. Prandaj, klima shumë e nxehtë, aq më shpejt mushkonjë bëhet infektive. Në mungesë të mushkonjave person i sëmurë nuk është ngjitëse për të tjerët. Incidenca rritet pas sezonit të shirave, kur popullata mushkonjë rritet.

Mekanizmi i transmetimit - ngjitëse, transportuesit në qelizat urbane - mushkonja Aedes aegypti, në xhungël disa anëtarë të tjerë të gjinisë. Kontaktit të jetë e mundur dhe të transmetimit parenteral (nëpërmjet gjakut të infektuar). Rastet e regjistruara të infeksionit laboratorike.

Transmetimin ethe verdhë

Ndjeshmërinë e natyrshme e lartë e njerëzve për të marrë të sëmurë si fëmijët dhe të rriturit. Në vendet endemike, popullsia vendase e ka fshehur (asimptomatike) imunizimi me doza të vogla të virusit, ata nuk sëmuren, dhe sistemi imunitar zhvillon.

Pas infektimit të mëparshme, nëse rezultati i favorshëm zhvillon imunitet (6 vjet dhe më të vjetër).

Si është sëmundje?

Kur ju kafshoj përmes virusit të sistemit limfatik merr në nyjet limfatike afër vendin e kafshimit (rajonal), i cili është shumimin e tij (tek njerëzit e periudhës së inkubacionit - 3-6 ditë).

Rruga transmetuese e infeksionit të verdhë ethe

Pastaj virusi haematogenously (me anë të gjakut) është e shpërndarë në të gjithë trupin dhe shkakton dëme në mëlçi, shpretkë, veshkave, kockave dhe trurit (pacientit gjatë viremisë - 3-5 ditë). Rëndësishëm preferuar të mposhtur virusit të këtyre anijeve, rezultat i cili do të rrisë pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut të shtrat kapilar. Përveç kësaj, në rritje shkatërrimi i qelizave, degjenerim dhe nekrozë të qelizave të mëlçisë, veshkave. Është sindromi i pakushtëzuar dhe e rëndë të brendshme hemorragji (gjakderdhje në organet e brendshme - shpretkë, zemrës, trurit, zorrëve, mushkërive). Është e qartë se lezione të tilla të rënda shpesh të papajtueshme me jetën.

Simptomat e etheve verdhë

Periudha e inkubacionit (nga koha e infektimit të paraqitjes së simptomave) zgjat një mesatare prej 3 deri në 6 ditë. Tipike për ethet e verdha është një lloj i "dy valë" natyrën e 3 periudha:

1) origjinal;
2) faljen (përmirësim);
3) gjatë pezëm venoze (një përkeqësim të mprehtë).

Gjithashtu të identifikojë disa forma të ashpërsisë: të butë, të moderuar, dhe rrufe të rënda.

1. Fillestar (temperaturë) Periudha zgjat 3-4 ditë. Sëmundja fillon akute, e karakterizuar nga një rritje të mprehtë në temperatura me një nivel maksimal prej 40 ° në ditën e parë të sëmundjes. Pacientët të shqetësuar në lidhje me ethe, dhimbje koke të rënda, dhimbje të muskujve në shpinë dhe gjymtyrë, të vjella, shpesh të përsëritura, etja, dobësi. Pulse përshpejtuar për 130 për minutë, presion normal të gjakut, zemrës mbytur. Për pacientët me ethet e verdha në periudhën fillestare karakterizohet nga e ashtuquajtura "amarilnaya maskë" (skuqje e fytyrës, qafës, kon'yuktiv dhe sytë sclera - injeksion vaskulare, ënjtje të qepallave, fytyrë të fryrë, buzët e fryrë).

Pacientët bezdisshëm shkëlqimit pengon çrregullime të gjumit. Pacientët irrituese, lëkura e nxehtë dhe e thatë. Shpesh nuk ka kritika për gjendjen e tij, por ka frikë dhe eufori. Mëlçia dhe madhësia shpretkë rritur, të dhimbshme në prekje. Në gjakun periferik - neutropenia dhe lymphopenia, ESR nuk është zgjeruar. Në urinë - proteinuria.

Në ditën e 3 të sëmundjes shfaqen verdhëz (yellowing e syve sclera së pari, pastaj goja mukozës, qepallat dhe të lëkurës).

Verdhëza me ethet e verdha

Shpejt lidhur shkelje të hemodinamikën (pika e presionit të gjakut, lëkura bëhet ngjyrë kaltërosh). Pacienti merr më keq: ka shenja fillestare të sindromi hemorragjike - gjakderdhje mishrat, nosebleeds, gjaku në papastërtive fron dhe pastaj të vjellësh. Pacienti ngadalësuar fuqishëm pulsin. Në sëmundje të rëndë në këtë periudhë, pacienti mund të vdesë.

2. Në një sëmundje më pak të rënda ndodh ndjesë (4-5 ditë nga fillimi i sëmundjes), rënie të temperaturës, gjendja është duke u përmirësuar, ndalesa të vjella. Kjo periudhë mund të zgjasë nga orë në ditë dhe më pak të rënda kur pacienti rimëkëmbet. Më shpesh, nuk janë të rënda dhe vjen periudha 3.

3. Periudha venoz pezëm (zgjat 3-4 ditë). Temperatura rritet përsëri, rritet verdhëz, si dhe të bëhen simptomat më të rënda hemorragjike: hundës, mitrës, gjakderdhje gastrointestinale, hemoragji të lëkurës duken më të mëdha.

Një pacient me ethet e verdha

Shpejt zhvillimin dështim akute renale me albumynuryey rënda (proteina në urinë), oliguria (prodhimit të reduktuar të urinës) mund anuria (mungesa e prodhimit të urinës). Pika presionin e gjakut, kardiake mbytur, impuls 40 rrahje në minutë, rreh, një kolaps të mundshëm. Dimensionet e mëlçisë zgjeruar, bëhet e dendur, ashpër e dhimbshme në prekje të mëlçisë për shkak të shtrihen nga kapsulë. Në ekzaminimin biokimike të gjakut: rritur normat e bilirubin drejtpërdrejtë dhe të tërthortë, ALT, reduktuar përmbajtjen e leukociteve në 1,5-2,5 mijë në 1 ml, neutropenia dhe lymphopenia vërejtur.. Ngadalësimin e koagulimit të gjakut, rritje ESR. Këto ndryshime janë më tipike për sëmundje 6-7 ditë. Kjo është një periudhë kritike për pacientin, sasia e proteinave në urinë rritet deri në 10 g / L, ka cilindra grimcuar dhe qelqor.

Rezultati vdekjeprurëse ndodh në 50% të rasteve, shpesh nga dështimi akut i veshkave me zhvillimin e uremik koma (edemë cerebrale, humbje të vetëdijes) dhe encefalit toksike, pak nga koma hepatike ose sëmundjet kardiovaskulare (myokarditisi).

Në sëmundje të ngjashëm me një sëmundje kusht përgjithshëm 8-9 ditë duke u përmirësuar gradualisht, një periudhë e shërimit (convalescence), parametrat laboratorike janë normalizuar. Një dobësi e vogël si fenomenin e mbetur vazhdon për një javë.

Komplikimet ethe verdhë

Komplikimet e etheve verdhë janë: pneumoni, abscesi veshkave, encefalit, mund të jetë gangrenë e butë indeve, vdekja të jetë e mundur.

Kur të shihni një mjek?

Nëse ju jeni në vendet endemike apo ardhur kohët e fundit (3-6 ditë) nga ajo, pamja nga simptomat e para - Temperatura të larta në ditën e parë të sëmundjes duhet që ju të merrni për të parë një mjek. Jo vetë-trajtim nuk është e pranueshme! Shtrimin në spital vetëm urgjente!

Diagnoza e etheve verdhë

Diagnoza paraprak është e ekspozuar në bazë të:

1) Ardhja apo Prezenca në rajonet endemike (Afrika dhe Amerika e Jugut) - tropikët dhe subtropics;
2) simptomat e sëmundjes ("shalë" ose "dy valë" kurbë temperatura, sindromi hemorragjike, verdhëz, dëmtim të veshkave, mëlçisë dhe shpretkë);
3) Të dhënat Laboratori: (në biokimi - rrit bilirubin, ALT, AST, ure, kreatininës në gjak - depresion shoots hematopoiesis - rënie në qelizat e bardha të gjakut, neutrofile, limfocitet, reduktohet trombociteve përshpejtuar ESR, urinë - një proteine ​​cilindra, eritrocitet ) dhe të tjerët.

Kurba e temperaturës në ethet e verdha dy-valë

Diagnoza përfundimtare është konfirmuar nga të dhënat e veçantë laboratorike në
një temperaturë pacient test i gjakut dyshuar verdhë marrë në ditë 3-4ho e sëmundjes.
1) Metoda biologjike (nga infeksioni intracerebrale e foshnjave ose minj të rinj të bardhë).
2) diagnostifikimi Express bazuara në antigjenin tregues - kryhen me metodën e ELISA, rezultati pas 3 orë.
3) Testet serologjike përdoren RN, RAC, goditi, Phragmites, vënë Sera çiftëzohet marra para përfundimit të javës së parë të sëmundjes dhe pas 2-3 ditësh.

4) Në fatale mëlçi studiuar histologjike ku Xhepat janë submassivnuyu dhe nekroza masiv i lobules mëlçisë dhe qelizat acidophilus Kaunsylmena.

Ethet e verdha dallojnë gripit, hepatitit viral, malaria tropikale, forma ikterik e Leptospirosis, ethet tropikale, të shënoni-përballohen kthimin tifoja, ethet hemorragjike Krime me Ethet hemorragjike Lassa, Ebola, Marburg.

Trajtimi i etheve verdhë

1. Regjimi organizative meropriyatiya.Hospitalizatsiya të gjithë pacientët në spital dhe pjesës tjetër të rreptë krevat! Shkelja e këtij paragrafi mund të kushtojë jetën njerëzore. Dietë Qumësht-perime me një kompleks të pasura me vitamina (C, B).

2. shkakësor trajtimi (antivirale) atje.
3. Trajtimi Pathogenetic dhe simptomatike:
- detoxification (zgjidhje glukozë-kripur, zgjidhje albumin);
- parandalimin dhe trajtimin e sindromi hemorragjike (prednisolone, acid aminocaproic, zgjidhjet koloidale, në dëshminë e transfuzionit të gjakut);
- dështimi i veshkave (dehidratim, stimulimi i diuresis, hemodializë nëse tregohet);
- me lezionet e mëlçisë (detoxification e trupit - hepatoprotectors Gepasol, glukoze, etj).
- Kur stratifikimi i infeksioneve sekondare bakteriale përshkruajnë antibiotikët.

Parandalimi i etheve verdhë

Masat parandaluese që synojnë parandalimin e infeksionit nga jashtë.

1) Kryen shkatërrimin e mushkonjave dhe vendet e tyre të mbarështimit, mbrojtjen e tyre nga ambientet e përdorimit
pajisjet personale mbrojtëse.
2) Si një mjet i imunizimit duke përdorur një imunizimi vetme jetojnë
tendosje dobesuar Vaksina kryesisht i 17-D (0,5 ml 01:10 hollimit nen lekure), personat nën moshën 9 muaj. dhe jetojnë më të vjetër në zonat endemike ose të pasurit për të vizituar ato, me Rivaksinimi pas 10 vjetësh. Imuniteti është bërë nga 10 ditë pas vaksinimit dhe 1 - pas Rivaksinimi. Në përdorimin e një vaksinë e prodhimit rus që plotëson kërkesat e OBSH. Vaksina emëruar jashtë vendit "STAMAR Pasteur" proizvodstvava "Aventis Pasteur" (Francë).

Të gjitha të vaksinuar lëshuar një certifikatë ndërkombëtare të vaksinimit apo Rivaksinimi kundër etheve verdhë, e cila është individuale dhe e mbushur me anglisht dhe frëngjisht. Certifikata është e vlefshme nga dita e 10 pas vaksinimit dhe për 10 vjet.

Vaksinimi është rekomanduar për njerëzit që udhëtojnë në vendet e: Angola, Argjentina, Benin, Guinea-Bissau, Bolivia, Brazili, Burkina Faso, Burundi, Venezuela, Gaboni, Gambia, Gana, Guinea, Guana, Republika Demokratike e Kongos, Kamerun, Kenia, Kolumbi, Kongo, Bregun e Fildishtë, Liberi, Mauritania, Mali, Niger, Nigeri, Panama, Paraguai, Peru, Ruanda, Senegal, Sudan, Suriname, S'era Leone, Togo, Uganda, French Guiana, Republika Qendrore Afrikane, Çad Ekuador, Guinea Ekuatoriale, Etiopia, Afrika Sudan.