Difillobotrioz lentetsa gjerë


Një prej parazitëve të rrezikshme të aftë për të infeksionit të njeriut dhe është transmetuar me anë të peshkut janë lentetsa gjerë. Prevalenca mjaft në mesin e peshkut të saj shumë not lumenjtë e botës është një shqetësim dhe dyshim, dhe sëmundja kërkon konsideratë të kujdesshme.

Difillobotrioz - një helmintiasis kronike kurs zorrëve të shkaktuara nga një rrip parazit - lentetsa të gjerë, dhe është karakterizuar nga lezione e zorrë e vogël dhe zhvillimit të B12 - mangësi anemi.

Burimi i infeksionit për njerëzit difillobotriozom


Vuri në dukje komunikimi dyfyllobotryoza frekuenca prevalenca e shumë baseneve të lumenjve të botës, një liqen dhe klimat e butë dhe të ftohtë. Një sëmundje e zakonshme në Amerikën e Veriut, Kanada, Francë, nga Danimarka, Suedia, Holanda, Finlanda, Italia, Gjermania dhe vende të tjera. Në Federatën Ruse dyfyllobotryoz më shumë i zakonshëm në rajonin e Krasnoyarsk, pellgje lumore - OB, Lena, Yenisei, Amur. Vatra identifikuar në rezervuare Nizhny Novgorod, Volgograd, Samara, Tatarstani.

Shkaqet e dyfyllobotryoza

Sëmundje patogjen - Diphyllobothrium latum (lentetsa gjerë), kasetë gjatësi krimb nga 2 deri 10 metra ose më shumë. Ajo i përket klasës së Cestoda, familjes Diphyllobothriidae. Ajo përbëhet nga një kokë (skoleksa) ka dy botryy çarë për të bashkëngjitni për mukozën e zorrëve, qafës dhe trupit, që përbëhet nga segmente, të cilat janë formuar vezë. Gjatësia e trupit është për shkak të numrit të madh të segmenteve - copa në 4000, dhe vetëm të pjekur vezë nga segmente. Vezë parazit janë ovale në formë, e jo i madh nga standardet e krimbave dhe vezët janë deri në 70 mikronë, rrethuar shell 2hsloynoy dhe të pajisur me kapak unipolare. Parasitizing në zorrë, lentetsa ndan vetëm vezë papjekur, zhvillimi i mëtejshëm i tyre ndodh në mjedis (në ujërave të ëmbla).

Difillobotrioz, rritur lentetsa gjerë

Cikli i zhvillimit është lentetsa gjerë me ndryshim 3 pronarët:
- presë finale - njeriu, mace, qen, derr, ariu, dhelpra;
- ndërmjetme host - copepods Cyclops;
- Host shtesë - peshk ujërave të ëmbla.

Infeksion është duke ngrënë peshk të pamjaftueshme përpunuar termikisht.

Parasitizes krimbat në zorrë e vogël. Vezë Lentetsa me feçe bien në mjedis, në ujë. Formuar fillimisht embrionin brenda vezës, e cila është pastaj një nën kushte të favorshme (temperatura plus 15 °) shkon në pellg përmes 6-16 ditë. Embrion gjithandej në mënyrë aktive në ujë, duke mbetur e besueshme për 6 muaj. Efekt të dëmshëm në temperaturë embrionet e mësipërme plus 20 °, ujë të kripur. Pas gëlltitjes krustaceve ujërave të ëmbla në 2-3 javë embrioni bëhet një protserkoidy (larvat invazive). Rachki i protserkoidy gëlltitur peshk grabitqar (Shpat, pozitë e lartë, Pike, peshk i gjatë lumi) ose peshk salmon (salmon, shok i ngushtë), organi i cili ata e fituan murin e zorrëve, migrojnë në muskujt dhe organet e tjera, ku për 4-5 javë të kthehet në plerotserkoyid (gjatësi gati 1-3-5 cm me botriyamy).

Plerotserkoyid - një ynvazyonnaya për fazën e njeriut. Tashmë në trup përfundimtar të presë ata shndërrohen në parazit të pjekur (plerotserkoyid bashkangjitur në mukozën e zorrëve të vogla dhe 15-30 ditë arrin fazën e rritur).

I tërë cikli zgjat një mesatare prej 25 javësh. Jeta parazit shumë se 20 vjet.

Cikli i jetës Difillobotrioz

Pra, burimi i infeksionit në difillobotrioze - host definitive (njerëzit, kafshët shtëpiake - një mace dhe një qen, një derr, dhelpra, ariu)., Trupi i cili mund të parazitoj një lentetsa gjerë polovozrelaya individuale dhe feces të cilat një vezë e alokimit (deri në 2 milion Vezë në ditë ose më shumë) në ambient. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se vezët pushtim duhet të shkojë një rrugë për zhvillimin fazë pushtuese, kështu bosi përfundimtar të drejtpërdrejtë nuk është ngjitëse për të tjerët.

Difillobotrioz, vezë stozhaka gjerë

Mekanizmi i infeksionit - Ushqimor. Pushtimi është një rezultat i mos ngrënë papërpunuar apo i proçesuar termikisht peshk (Shpat, pozitë e lartë, Pike, peshk i gjatë lumi, salmon, salmon), organi i cili është plerotserkoyid - ngjitëse për njerëzit fazën e parazitit. Plerotserkoyid mund të jenë të dy organet e brendshme dhe indet e muskujve të peshkut. Shumë prej pacientëve përdorur slabosolenuyu peshk slabosolenuyu dhe vezë gatuar në shtëpi. Në raste të rralla, infeksion ndodh nëpërmjet faktorëve të transferimit (bordi prerja dhe thika, plerotserkoyidamy vegla kontaminuara). Shpesh sëmurë dashuruar para ushqimit (ROE) peshku, peshk gatim Barbecue.

Ndjeshmëria për gjithsej difillobotrioz. Shpesh popullsia sëmurë rritur në krahasim me moshën e fëmijëve.

Veprim patogjen gjerë në lentetsa njeriut

1) Veprimi mekanik i krimbave në murin e zorrëve në vendin e lidhjes (në zhvillim e nekroza e indeve dhe atrofi);
2) stimulimi i mbaresa nervore Mukoza me zhvillimin e çrregullimeve neuro-ushqyese, duke çuar në mosfunksionimin e traktit gastrointestinal;
3) reaksion alergjik për shkak të sensibilizimit të produkteve të jetës organizëm parazit;

4) hypo- dhe acid folik dhe B12 beriberi, dhe si rezultat - anemi megaloblastic (e detyrueshme hastromukoproteyna thyer - faktor i brendshëm stomakut me vitaminë B12, duke rezultuar vitaminë nuk është tretur dhe zhytur lentetsa). Ajo mund gjithashtu të ulur nivelet e vitamina C, B1, B6 në gjakun e pacientëve.
Imuniteti pas pësimit helmintiasis paqëndrueshme, e mundshme ri-infektimi.

Simptomat dyfyllobotryoza

Periudha e inkubacionit (nga koha e infektimit të pacientit të ankesave) mund të zgjasë 20-60 ditë. Simptomat më të shpeshta të sëmundjes butë. Getting sëmundje është progresive në natyrë.

Fillimisht, të përzier, të vjella ndonjëherë, dhimbje rreth barkut, temperaturë mesatarisht të rënda, fron i paqëndrueshëm, ndryshimi në oreks (rritet ose zvogëlohet). Disa pacientë mund të zhvillojnë pengimin e zorrëve lidhur me akumulimin lentetsa në zorrë e vogël.

Zhvillimi karakteristike e B12-mangësi anemi, manifestohet me dobësi, marramendje, palpitations, lodhje, lëkurë të zbehtë, ënjtje të fytyrës ose ekstremiteteve mund të zhvillojnë glossitis (njolla të kuqe të ndritshme, të çara, dhe atrofi e papillae, ajo është "lacquered"). Ndryshime të tilla mund të jetë në mishrat, mukozën faqe, faring, ezofag (dhimbje kur hahet).

Nuk mund të ketë dëmtime të sistemit nervor (mpirje, paresthesia - "ndjesi zvarritje" shkelje e ndjeshmërisë sipërfaqësore dhe e thellë, ecje paqëndrueshme). Manifestimet e mundshme funikulyarnogo mieloza (si në anemi pernytsyoznoy Addissona-Birmera) - paresthesia pashprehur e pacientit, të abuzimit chuvstvitelnoyati.

Ndryshimet në gjak: të zvogëlojë numrin e qelizave të kuqe të gjakut, hemoglobinë, por indeksi ngjyra rritur. Qelizat Zholly mund të ndodhë (rruazat e gjakut me mbetjet e berthamat) dhe unaza Cabot (me shenjat e pikësimit basophilic Polihromatofiliya) mehaloblastov, mehalotsity. Gjithashtu shënuar leukopenia (ulje në qelizat e bardha të gjakut), trombocitopenia (reduktuar akuzë trombociteve).

Shkalla e anemisë varet nga shkalla e pushtimit, prania e comorbidities, cilësia e ngrënies pacientëve.

Ndonjëherë sëmundja është latent (fshehur, pa simptoma klinike).

Diagnoza dyfyllobotryoza

Diagnoza bazohet në klinike dhe epidemiologjike të dhënave dhe rezultateve laboratorike.

1) histori epidemiologjik (qëndrimi në zonat endemike, fakti se përdorimi i 20-60 ditë kështu papërpunuara, malosolenoy, jo peshku përpunuara termikisht dhe produkteve të saj, të tilla si vezë);

2) Të dhënat klinike (paraqitja e një ose më shumë grupe të ndryshme ashpërsia e simptomave), ndonjëherë pacientët ankohen për ndarjen e feces strobilus pjesë (të trupit) stozhaka gjerë;

Difillobotrioz, segmente apo segmente

3) Të dhënat paraklynycheskye: e gjakut komplet (reduktimin e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës në indeks normal ose të ngritur me ngjyra, pamja e ndryshuar qelizave të gjakut - qelizat Zholly (rruazat e gjakut me mbetjet e berthamat) dhe unaza Cabot (me pikësimit basophilic Polihromatofiliya), paraqitja e qelizave megaloblastic , reduktimin e numrit të qelizave të bardha të gjakut dhe trombocitet).

4) specifike Parazitologjisë Studimi: koproovoskopiya (zbulimi i trupit parazit fragmente (segmente) mikroskopi).

Diagnoza diferenciale është bërë me anemias e gjenezë të ndryshme (hemolitik, hekur, hyperchromic) dhe sëmundje të tjera Parazitologjisë (tryhotsefalez, ankilostomidoz).

Trajtimi dyfyllobotryoza

Trajtimi bazohet në përdorimin e drogës Antiparasitic. Për trajtimin e përdorur:
- Fenasal (niklozamid) herë nga 1 deri 3 gramë varësi të moshës e pacientit.

- Biltrytsyd në një dozë mesatare prej 25 mg / kg të njëjtën kohë.
- Ekstrakti i farave meshkuj fier: Gjatë lehta dietë 2-ditor të lirë të yndyrë, ushqimet pikante, para terapi të lehta në darkë mbrëmje dhe laksativ natës kripur (sulfate magnezi), me stomak bosh në mëngjes vënë një klizmë spastrimit, drogë atëherë çdo 1 kapsulë 2 minuta (në varësi të dozës totale moshës 4 deri 7 gram). Pas 30 minutash, prapë japin një pastrues kripur, 1.5 orë - mëngjes të lehta. Nëse nuk ka karrige për 3 orë, të bëjë një klizmë spastrimit.

- Fara kungull në vlerë prej 300 gram, derdh 50-60 ml ujë të ngrohtë, tokë dhe për të marrë në një stomak bosh për 1 orë. Pas 3 orë japë një pastrues kripur dhe pastaj 30 minuta - spastrimit klizmë. Ju mund të zaparyuvaty fara në një banjë me ujë (si në teniasis).

Në aneminë rëndë i kryer korrigjim saj: naznachaetya vitaminë B12 apo tsyankobalamyn prej 200 deri 500 mg parenterale tri herë në javë për 1-1,5 muaj, dhe shtojcave hekuri (ferropleks, aktiferrin, Ferronal, hemofer dhe të tjerët).

Terapi simptomatike (dhimbje, probiotics, droga që të normalizojë lëvizshmëri zorrëve, si laxatives të përshtatshme dhe të tjerët).

Prognoza është e favorshme.

Trajtimi i kontrollit kryhet në 1 dhe 3 muaj pas terapi anti vazhdueshme. Kur analiza negative koproovoskopii ekzaminim klinik i mëtejshëm është i nevojshëm. Nëse shkarkimi i vezëve dhe pjesë strobilus lentetsa vazhdon, atëherë emërohet një kurs të dytë të trajtimit.

Dyfyllobotryoza Parandalimi

Kur peshkimit dhe përdorimi i ushqimeve të papërpunuara lumë dhe liqen peshku për të shmangur atë monitoruar me kujdes përpunimin termik. Plerotserkoidy mjaft i qëndrueshëm. Vdes në minus 15 ° brenda natës (24 orë), në minus 10 ° tchenie në 3 ditë, në minus 4-6 ° për 9-10 ditë. Temperaturat e larta më të dëmshme për plerotserkoyid - ata vdesin në plus 55-60 °, me fjalë të tjera: është e rekomandueshme peshk të pjekur të paktën 20 minuta, dhe pjesë të mëdha të peshkut - të paktën 30-40 minuta. Produktet e kripur lejohen për përdorim në përmbajtjen e kripës në produktit final prej te pakten 9%, në këtë rast plerotserkoidy vdekur.

Difillobotrioz, plerotserkoidy në mish peshku

Zbulimi me kohë i simptomat dhe trajtimi dyfyllobotryoza. Shqyrtimit të rregullt për peshkatarët helminthosis para dhe pas lundrimit, punonjës të kompanive të përpunimit të peshkut.