Difteria


Difteria - një sëmundje akute infektive e shkaktuar Corynebcterium difterisë (ngjit Leffler), manifestohet me inflamacion të orofaringut me formimin e filmave fibrinë si një pllakë të bardhë me dehje të rënda përgjithshme shoqërues.

Patogjen shumë të qëndrueshme në mjedis: në kushte standarde (15 ditë), rezistent ndaj temperaturave të ulëta (deri në 5 muaj në vjeshtë-dimër), ujë dhe qumësht zgjat për 3 javë. Kur trajtimin Dezinfektantët (klor) dhe vdes valë brenda disa minutave.


Shkaqet difteria

Burimi i infeksionit është një person i sëmurë ose bartës toxigenic tensionet (lloji i patogjen që shkakton sëmundjen), numri i tyre rritet në 40% në foci rajonal të infeksionit. Nuk ka asnjë shtet bartës i tensionet toxigenic (dyfteroyidiv), dmth ato nuk janë të rrezikshme për të tjerët. Mënyrat e transmetimit: ajrore, ose ujë (përmes sendeve shtëpiake), ushqimi. Sezoni - vjeshtë dhe dimër, por kjo ndodh dhe frekuenca e epidemive, jo flashes individuale, kjo është për shkak të neglizhencës së imunizimit nga dy stafit mjekësor dhe me publikun, ajo shpjegon rritjen e numrit të njerëzve që kanë humbur imunitet antitoksik, të blera në koha e vaksinimit dhe / ose ri-vaksinimit. Shkaqet e infeksionit:

• shkelja e vaksinës - është shkaku kryesor i shpërthimit të epidemisë
• çrregullimet e sistemit imunitar
• Stabiliteti relativ i patogjen në mjedis.

Simptomet e difterisë

Struktura dhe vetitë e patogjen gjithmonë çon dinamikën e sëmundjes, komplikacioneve dhe prodhimit, edhe në bazë të këtyre njohurive krijon vaksinave dhe të përshkruajnë trajtim. Edhe në rastin e difterisë - kjo mënyrë patogjene 12 (shkaktuar simptoma) faktorët me të cilin ajo është sëmundje shumë e rrezikshme infektive në aspektin e komplikimeve të shpeshta dhe vdekshmëri të lartë.

Simptomet kryesore të difterisë do të përcaktohen moment historik (hyrje, riprodhimi, shpërndarjen agjent): 

Nga momenti i infektimit deri në manifestimin e parë klinike zhvillohet 2-10 ditë (periudha e inkubacionit) - fundi i mandatit poyavlyayuts ndjeshëm simptomat (formë subklinike është e rrallë). Në ditët e periudhës së inkubacionit është e depërtimit dhe riprodhimi i patogjen në portën e hyrjes faqe (orofaringut, traktit të frymëmarrjes, syve, organet gjenitale dhe microdamages lëkurës), shpesh ai orofaringut. Gjatë kësaj periudhe bakter difteria, duke marrë në qelizat epiteliale të shtresës së mukozës fillon të shkaktojë ndarjen e qelizave të indeve me njëri-tjetrin dhe duke bllokuar Siga (imunoglobulina sekretore a) duke penguar sintezën e fraksioneve proteinike - dmth dëmi është vija e parë e mbrojtjes. Paralelisht për të marrë ekzotoksina efekt (dmth nekrotoksin) - ai sakrifikoi indeve, duke shkaktuar ind ënjtje me lëngun shfrim (fluide intersticiale), lëngu fillon të kthehet në substancat fibrinë necrotic nën ndikimin e qelizave të vdekur epiteliale, shtresa fibrion mbështetet në pëlhurë, dhe, për të ndarë atë nga ind është pothuajse e pamundur, duke pasur parasysh lëngu vypotivannya lë shtresa hlublezhaschyh dhe transformimin e saj në fibrinë ndodh ashtu. Nga pamja e jashtme, kjo manifestohet si rritje të verdhë pllakë mukozës.

Pllakë fibrion në difterisë

Para bardhë-verdhë pllakë fybrynovoho (filma) mbi bajamet dhe simptoma të tjera netnet, por pas - fillimin akute, të shoqëruar nga simptoma të fytit (temperaturë deri në 38-39, rraskapitje, dhimbje të butë në fyt kur gllabërim, rritje të moderuar nyjet limfatike submandibular, ënjtje bajamet).

Formimi i këtij filmi është "vulë" i difterisë, por rreziku është se i njëjti film fibrion mund të shkaktojë lezione trakeal me bronke më të ulët, duke shkaktuar aspiratë (pengesave udhë ajrore) dhe shkalla e vdekshmërisë në këtë rast është shumë e lartë, duke pasur parasysh filmin me trakea dhe bronke shpesh shkon më e lehtë për shkak të karakteristika strukturore të epitelit. Simptomat në këtë rast rritet më shpejt deri në fund të 4 ditë vdekja mund të ndodhë në qoftë se nuk ka përtëritja veprimit, dhe në ballë ndryshon vazhdimisht natyrën e kollë, ngjirurit e zërit, e ndjekur nga zhdukja e saj - kollë përafërt - leh kollë - të heshtur, me pranimin e frymëmarrje .

Me përhapjen e patogjen, pavarësisht nga forma e sëmundjes (që ndikojnë në bajamet, trake apo bronke me lezione të kombinuara), është përhapja e patogjen dhe toksina e saj në gjak, që ndikojnë në organet e synuar (miokardit, veshkave, nervat periferike, lëvore qeliza dhe palcë e gjëndra veshkave) - duke shkaktuar simptomat dhe komplikimet e këtyre organeve.

Diagnoza e difterisë 

Diagnoza "Difteria" kryesisht klinike, pra shpesh e mjaftueshme duke pasur parasysh orofaringut. Metodat shtesë laboratorike të nevojshme për kurs atipike dhe për të identifikuar tensionet me çështjen e tërheqjes së diagnozës.

Metodat laboratorike:

• bakteriologjike (duke marrë një shtupë nga orofaringut në kufirin e indeve të shëndetshme dhe filmit fibrinë) - kjo metodë është efektive për 2-4 orë nga marrja e materialit dhe duke përdorur patogjen izoluar dhe për të përcaktuar pronat e saj toksike. Pas kësaj analize dhe shkruani, është agjent apo jo.

Difterisë Vozbuditei nën mikroskop

• serologjik - për përcaktimin e IgG dhe M, tregon intensitetin e sistemit imunitar, përcaktimin e antitrupave antitoksik dhe antitrupave antibacterial (nga Phragmites). Për një më të saktë imunitetit protydyfteriynoho përkufizim, përdorim më të mirë të ELISA, e konsideruar kjo tregon shumë për imunitetin ndjeshmëri / forcën për pas vaksinimit, dhe e natyrshme. Gjithashtu për të bërë dallimin mes tyre - të përcaktojë këtë imunitet natyror, ose post-vaksinim. Përcaktimi i IgG dhe M do të flasim për nga shkalla e procesit: G-Kohët e fundit sëmundja, M- ostroprotekayuschaya.

• Metoda gjenetik - PCR të përcaktuar ADN e patogjen.

Gjithashtu e nevojshme dhe diagnoza e komplikime:

• Nëse dyshoni kardit: EKG, phonocardiography, ultratinguj e zemrës; Veprimtaria kërkimore laktatdehodrohinazy, phosphokinase kreatinë, aspartate.

• Nëse dyshoni nephrosis, OAM, UÇK, analizat e gjakut biokimike (përcaktimi i kreatininës dhe ure), me ultratinguj e veshkave.

Trajtimi i difterisë 

1. protyvodyfteryynaya serum antitoksik. Sa më shpejt që është bërë obligim, aq më pak komplikime. Sidomos ajo është efektive në 4 ditët e para të fillimit të simptomave, ose edhe më të mirë për infeksion të dyshuar pas kontaktit me një pacient me difterisë.

2. Antibiotikët makrolid, aminopenitsellinov, cefalosporinat 3 Gjeneruar. Trajtimi Kursi i antibiotikëve për 2-3 javë
3. Trajtimi lokale: vaj interferon (imunomodulator) neovintin hemotripsinovaya vaj. Këto droga përdoren në pllakatë zhdukja fybrynovoho.
4. Antihistamines (Ketotifen, tsitirizin)
5. Trajtimi Simptomatik (në varësi të asaj që organi apo sistemi të prekur)
6. antipiretik
7. Multivitamina
8. antioksidantë Membranoprotektivnye (stabilizant membranat, mbrojtjen e tyre nga oksidimi lirë radikal)

9. Detoxification terapi putёmv ngarje media të lëngshme (reopolyglukine)
10. Hemosorbtsyya, plasmapheresis, kortikosteroidet (steroid - terapi hormon). Paragrafët 8-10 janë përdorur në spitale, kujdesin intensiv apo kujdesin intensiv.

Ushqimi dhe rehabilitimi në të difterisë

Pjesa tjetër e rreptë shtrat për 3 javë, atëherë është e nevojshme të regjistrohen kardiolog për të zbuluar komplikime vonë. Kursyer dietë, me një reduktim në produktet e përdorimit hiperallerhennyh.

Komplikimet e difterisë 

Miokardit, nephrosis toksike, parezë e shije të butë, i përgjithësuar polyneuropathy, shoku infektive-toksike, ënjtje të trurit, pneumoni.

Difteri 

Parandalimi jo-specifik përfshin shtrimin e pacientëve dhe transportuesit e difterisë bacileve. Toleranca gjetën në ekipin ekzaminuar një herë. Pacientët kontaktit lokale mednablyudenye vendosur për 7-10 ditë me ekzaminimit klinik ekzaminimin e përditshme e disponueshme bakteriologjike. Ato janë prodhuar nga normat e imunizimit dhe epidemi intensitet pas përcaktimit të imunitetit (duke përdorur metoda serologjike prezantuara më lart).

Parandalimi specifike:

• Përdorimi i vaksinës DTP nga 3 muaj të moshës tre herë në intervale prej 1.5 muajsh. Dhe pastaj një vit ose 1,5 shpenzojnë Rivaksinimi. Kur vaksinimi dhe Rivaksinimi përmbahen contraindications nëse ka contraindications për përdorimin e DTP (pertusis lëvizur, vaksinimi kryesor - në qoftë se për ndonjë arsye është e moshës 4-6 vjet) - atëherë përdorni ADS-toksoid.

• ADP-M është përdorur për moshën rutinë Rivaksinimi (6 vjet, 17 vjet dhe çdo 10 vjet për të rriturit) për imunizimin primar të pavaksinuar vjetër se 6 vjet (bëjnë 2 vaksinimet në intervale prej 45 ditësh, atëherë Rivaksinimi pas 9 muajsh dhe 5 vjet , atëherë çdo 10 vjet). ADP-M është përdorur për fëmijët me reaksione të rënda ndaj temperaturës DT dhe DTP.

Konsultimi mbi Difteria

Pyetje: "A mund të trajtohen veten time?"
Përgjigja është jo, përndryshe ajo mund të shkaktojë epidemi dhe ndërlikimet e organeve të synuar. Te mjeku duhet të kërkojnë, si sulme të ngjashme mund të jenë me agjentët e tjerë, por diferencimi i tyre kërkohet përvojë klinike.

Pyetje: "Cilat janë Kundërindikimet për vaksinim dhe Rivaksinimi?"
Përgjigje: me tregon lehta SARS vaksinimi mund të kryhet pas normalizimit të temperaturës; me të moderuar dhe të rëndë - 2 javë pas shërimit. Gjithashtu, nuk do të vaksinuar gjatë rëndim të sëmundjeve kronike, është e nevojshme të presë për faljen.