Donovanosis veneriane granuloma


Donovanoz- një kronike, ngadalë sëmundje progresive i referohet një grupi të transmetueshme seksualisht. Megjithatë, ajo është quajtur donovanosis Broca, granuloma ulçerë tropikale granuloma veneriane. Otkrata në 1905. mjeku Donovan irlandez. Nga kjo dhe proizoshlonazvanie. Sëmundja është e zakonshme në vendet me të nxehtë, klimë të lagësht, Indi, Burma, Qendrore dhe Afrikën e Jugut, Vietnami. Ne kemi gjetur vetëm "i importuar" raste, por duke pasur parasysh pjekurinë e industrisë së turizmit, duke i lënë njerëzit të ardhurat, kjo nuk do të humbin rëndësinë.


Agjent shkaktar i kësaj sëmundjeje është Calymmatobacterium granulomatis. Kur obnaruzhivayutv testuar materiale, duke pasur parasysh të ngjarë të gjatë emrat e përmendur rruazat Donovan. Ky pionier dhe emri uvekovechali përsëri. Ky mikrob ka formën e shkopinj rrethuar kapsulë. Ajo është e paqëndrueshme për të acideve. Nuk mund të jetë në formë të cysts (formuar kur mill mbrojtës) .Put transmetimin seksual, por përshkruhet dhe infeksion në kontaktet familjare. Besohet se një kusht për përhapjen e infeksionit është klimë të lagësht dhe të ngrohtë, si dhe e higjienës jo personale, defekte (edhe defektet mikro) të lëkurës dhe mukozës.

Granulomatis Calymmatobacterium ose organet Donovan

Simptomat donovanosis

Periudha e inkubacionit (fshehur) zgjat 8-80 ditë. Mesatarisht 17-50 ditë. Në vendin e hyrjes së patogjen duket papulë - formimin e madhësisë së një mjegull. Kujton testin e vaksinimit. Lokalizimi i shpeshtë në meshkuj: lafshë e penisit, penisi glans, scrotum, në labia grave dhe vendin e bashkimit të tyre.

Disa ditë më i'yazvlyaetsya papulë. Formuar ulcerat që janë ngadalë në rritje në madhësi. Ndarja e tyre të varfër, i lëngshëm (të lëngshme të qartë) ose i lëngshëm - purulent me erë karakteristike të pakëndshme.

Siç u përmend më lart atë sëmundje donovanosis kronike. Pas disa kohe shërojnë lëkurës apo plagët janë të formuar dhe të zhvilluara gjatë mendore mirëqenien. Njeriu ndjehet i shëndetshëm. Retsedivy mund të fillojë pas 6 - 8 muaj, dhe nganjëherë pas 2 - 4 vjet. Shumë shpesh regjistruar infeksionin me duart e pista dhe fusha të tjera të lëkurës. Pavarësisht nga gjerësia e procesit, yazvybezboleznennye nyjet limfatike ngjitur nuk u zgjeruar ose rritur pak.

Në kontakt me gojë ndodh Vnepolovoe lokalizimin - një gojë, kur buzët e prekura, mishrat, faqet, qielli, laring, hundë, qafë dhe gjoks. Procesi mund të përfshijë dhe dhëmbët. Në kontrast me format klasike, të gjithë mund të shoqërohet sëmundshmërisë. Kur beremennostisimptomy nuk ndryshojnë. Dallimi është zgjedhja e drogës dhe ngarje e ofrimit të ardhmen si patologjike.

Donovanosis pothuajse gjithmonë të dallohet nga sëmundje të tilla si sifilizi, shankroidi, tuberkulozi i lëkurës, amebiasis, squamous kancerit të lëkurës celular. Diagnozë të saktë mund të vihet vetëm dorëzimit analiza, dhe për këtë duhet të shkoni për sëmundjet veneriane.

Trajtimi donovanosis

"I artë" standarde në diagnozën e infeksionit është të identifikojë agjent shkaktar në sekrecionet ulcerat që janë duke përdorur një curette apo pincë. Chance dhe materiale mbjellje në media lëndë ushqyese, e ndjekur nga rritja e qelizave Donovan. Vetëm kur donovanosis duhet të shqyrtohet dhe të gjitha sëmundjet që transmetohen seksualisht.

Metoda kryesore e trajtimit si polovyhinfektsiy tjetër janë antibiotikët: levometitsin, gentamicin, Unidox.

Kur shtatzënia është e këshillueshme që të caktojë benzylpenicillin ose erythromycin. Droga Obsheukreplyayuschee (vitamina).

Shumë e rëndësishme është trajtimi i ulcerat (locion ftohtë ndjekur nga aplikimi lokal i peroksid hidrogjeni). Moti nisur në e duhur dhe trajtimi në kohë të favorshme.

Gjatë trajtimit të peptike shumica granuloma duhet në mënyrë strikte të respektojnë higjienën vetjake ndryshimin e përditshme të brendshme dhe liri krevat, prohlazhyvanye tyre të valë. Përjashtohen seksi dhe pirja e alkoolit së bashku me të marrë antibiotikë.

Duke pasur parasysh se donovanosis mund të ndodhë si një sëmundje kronike, ju keni nevojë për mbikëqyrje mjekësore për 2 vjet.

Siç ju e kuptoni, përdorimi i mjeteve juridike popullore, sidomos bimëve që rriten në latitudes tonë, nuk është e vërtetë.

Komplikimet donovanosis

Simptomat më negative të sëmundjes siç janë dhimbja, gjendja e keqe e ulët. Prandaj, komplikime peshë mund të ndodhë. Për shembull, nekrozë ind në procesin e gjatë të vazhdueshëm (formë nekrotik). Procesi shtrihet në periferi dhe brenda, shkatërrimin e muskujve dhe kockave. Kjo mund të ndikojë në mëlçisë, shpretkë. Ky fenomen kontribuojë: gjendjen pas abortit, gabim, kirurgji. Të jetë e mundur me zhvillimet dhe vdekje të tilla.

Shumë shpesh, qarkullimi inflamacion, dhe rrjedhimisht gjaku shkelje dhe limfatike të çon në elefantiazë - rritjen e lëkurës dhe indit nënlëkuror. Kjo zonë (zakonisht gjenitale) preznahodyat pamjen e shëmtuar të një shkelje të funksioneve të tyre. Si rezultat i kësaj ulcerat në vend formuar ind lidhës, dmth, dhëmbëza, dhe si rezultat, duke e ngushtuar në vaginë, phimosis (vështirësi, ose paaftësia për të hapur penis glans) dhe vështirësi që rezultojnë për të bërë seks.

Shkelja e integritetin e lëkurës dhe të mukusit në donovanosis është një portë për mikrobet e tjera, kështu që është e depërtimit të mundshëm të lëkurës dhe indit nënlëkuror me pamjen e erizipelë, abscese. Rezultati afatgjatë - një imunitet sledstviesnizhennoho vendor dhe rigjenerimin e indeve, squamous qelizë kanceri i lëkurës.

Donovanosis Parandalimi

Metoda kryesore e parandalimit të kësaj sëmundjeje është i kujdesshëm i mbërritjes në vendet e listuara më sipër: të shmangur marrëdhënie rastësor seksuale, përdorimin e kondomit, higjienë personale.

Konsultimi mbi STI donovanosis

Pyetje: Sa e sigurt përdorimi i chlorhexidine për parandalimin donovanosis?
Përgjigje: Në përgjithësi maloeffektivno.Pri parandalimit prezervativët para favor roli dhe higjienën personale.

Pyetje: Kur udhëtojnë në vendet tropikale mund të vaksinohet kundër donovanosis?

Përgjigje: Kjo vaksinë nuk është.

P: A mund të merrni nga kafshët ekzotike?
A: Jo. Donovanosis transmetohet vetëm nga personi në person.