Gripit


Me gripit ka një herë në jetën e tij ka pasur ndoshta çdo gjë. Kjo nuk është befasuese, për shkak të gripit - një nga sëmundjet më të zakonshme infektive, mund të shkaktojë shpërthime masive dhe madje edhe epidemitë pothuajse çdo vit. Prandaj, është e rëndësishme të dini "armikun në fytyrë": ajo që është e rrezikshme, si atë të mbrojë veten, dhe si më e lehtë për të lëvizur.

Pse është kaq e zakonshme? Përse çdo vit numër i madh në mbarë botën e të rriturve dhe fëmijëve që vuajnë nga kjo sëmundje kudo që mund të çojë në komplikacione shumë të rënda?


Virusi i gripit është shumë e ndryshueshme. Çdo vit ka specia reja (përkeqëson) të virusit me të cilën sistemi ynë imunitar nuk është plotësuar ende dhe, për këtë arsye, nuk mund të merret lehtë. Kjo është arsyeja pse vaksina e gripit nuk mund të sigurojë 100% në mbrojtje - nuk është gjithmonë mundësia e një mutacion të ri të virusit.

Gripi Historia

Gripi ka qenë i njohur për njerëzimin për shumë shekuj më parë. Epidemia e parë e dokumentuar gripit ka ndodhur në 1580. Megjithatë, ende asgjë nuk ishte i njohur për natyrën e sëmundjes.

Infeksion të rrugëve të frymëmarrjes pandemik në 1918-1920hh që kapluar globin, dhe u quajt "spanjoll", ka shumë të ngjarë, ishte asgjë, por gripit të nxehta epidemisë. Ne e dimë se vdekshmëria e gripit spanjoll ndryshonte pabesueshme - rrufe çoi në pneumoni dhe edemë pulmonare, edhe në pacientët e rinj.

Të besueshme Gripi viral vendosur në Angli vetëm në 1933, Smith, Andrews dhe Leydlou, përzgjidhni një virus specifik kryesisht prek rrugët e frymëmarrjes në mushkëri e hamsters infektuar me hundës turret me grip dhe etiketuar ato si virus i gripit A. 1940hodu Francis dhe Madge u hap B virusin e gripit, dhe 1947hodu Taylor veçuar një tjetër variant të ri të gripit të tipit virus C.

Që nga viti 1940 mundësinë për të shqyrtuar në mënyrë aktive virusin e gripit dhe pronat e saj - virusi filloi të rritet në embrione pule. Që atëherë, studimi i gripit është bërë një hap i madh përpara - hapi mundësinë të shndrrohet dhe të gjetur të gjitha pjesët e virusit të aftë për të variacionit. Një zbulim i rëndësishëm, natyrisht, ishte vendosja e vaksinës së gripit.

Çfarë është gripi

Grip - Kjo është një sëmundje akute virale që mund të infektojnë traktin sipërme dhe të poshtme të frymëmarrjes, i shoqëruar nga dehje të rënda dhe mund të çojë në komplikacione të rënda dhe fatale - kryesisht në pacientët e moshuar dhe fëmijë.

Gripi dhe SARS-it - në afërsi të njëri-tjetrit sëmundje - dhe mënyra e infeksionit, dhe manifestimet kryesore, por kjo nuk është e njëjta gjë. Gripi është shumë më dehëse, shpesh shkon e vështirë dhe çon në komplikime të ndryshme.

Infeksioni gripit

Burimi i infeksionit është një njeri i sëmurë. Viruset dal me pështymë, pështymë, sekrecioneve nazale - nga kollitjes dhe teshtitjes. Viruset mund të merrni në mukusit të hundës, syve apo traktin e sipërm respirator direkt nga ajri, në kontakt të ngushtë me personin e sëmurë; dhe mund të vendosen në sipërfaqe të ndryshme dhe pastaj të merrni në mukozës së duarve apo përdorimin e higjienës së përgjithshme me pacientin.

Atëherë virusi hyn në mucous e traktin e sipërm respirator (hunda, faring, fyt ose trake) hyn qeliza dhe fillon të shumohen. Vetëm disa orë virus prek pothuajse të gjithë Mukoza e traktin e sipërm respirator. Virus është shumë "loving" është mukozen i traktit respirator, dhe nuk mund të infektuar organet e tjera. Prandaj është e gabuar për të përdorur termin "gripi zorrëve" - ​​Influenca mund të infektojnë mukozën e zorrëve. Shpesh, çfarë quhet gripi zorrëve - ethe, dehje, i shoqëruar nga diarre - është një gastroenterit virale.

Nuk përcaktohet nga cili mekanizëm mbrojtës ndalesa replikimin e virusit dhe shërim ndodh. Zakonisht pas 2-5 ditësh virusi pushon të lëshuara në mjedis, që personi i sëmurë pushon të jetë i rrezikshëm.

Manifestimet e Gripit

Periudha e inkubacionit për gripin është shumë e shkurtër - nga infeksioni në simptomat e para të sëmundjes është mesatarisht 48 ± 12 orë.

Gripi gjithmonë fillon keq - pacienti mund të i imët fillimin e simptomeve.

Nga ashpërsia e gripit të ndajë të lehta, rrjedhjen e moderuar dhe të rëndë.

Në të gjitha rastet në shkallë të ndryshme, ka shenja të dehjes dhe fytit. Përveç kësaj, në 5-10% të rasteve ka edhe një komponent hemorragjike.

Dehje ka simptomat e mëposhtme:

 • ethe veçanërisht të lartë, me temperaturë më të rënda nuk ngrihen mbi 38ºS; Gripi i moderuar - 39-40ºS; nëse rënda - mund të ngrihen mbi 40 ° C.
 • dridhura.
 • Dhimbje koke - sidomos në ballin, sytë; dhimbje gjatë lëvizjes së shikimet.
 • Dhimbje të muskujve - sidomos në këmbë dhe të ulët mbrapa, joints.
 • dobësi.
 • pafuqi.
 • humbje oreksi.
 • mund të jenë të përzier dhe të vjella.

Shenjat e intoksikimit akut zakonisht mbahen për 5 ditë. Nëse temperatura e mban më të gjatë, më të shpejtë të ketë ndonjë komplikime bakteriale.

Fytit ruajtur një mesatare prej 7-10 ditë:

 • Hundë i lëngshëm.
 • Dhimbje të fytit.
 • Kollë: kur pakomplikuar është zakonisht një kollë e thatë.
 • Ngjirurit e zërit.
 • Dhimbje në sy, sytë e përlotur.

Ngjarje hemorragjike:

 • Gjakderdhje të vogla ose vasodilatation sclera
 • Gjakderdhje në mukozës, kjo është e dukshme në gojë, sytë
 • Gjak nga hundët
 • Një tipar karakteristik i gripit - një total shtyer fytyrës lëkurës zbehtë
 • Shfaqja e hemorrhages në lëkurë - një shenjë e shumë të pafavorshme në aspektin e prognozë.

Simptomat e gripit

 • Temperatura është 40 ° C dhe më lart.
 • Ruajtja ngrohjes për më shumë se 5 ditë.
 • Dhimbje koke të rënda që nuk shkon larg kur të marrë qetësues, ju lutem, veçanërisht në lokalizimin në shpinë.
 • Gulçim, frymëmarrje të shpeshta ose të pahijshme.
 • Çrregullimet e ndërgjegjes - iluzionet ose halucinacione, harresës.
 • Konvulsione.
 • Shfaqja e hemorragjike skuqjen në lëkurë.

Në të gjitha këto simptoma dhe paraqitjes së simptomave të tjera shqetësuese që nuk janë të përfshira në foto e gripit pakomplikuar, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore.

Ai gripit shpesh i sëmurë

Shumica e njerëzve të ekspozuar ndaj gripit me sistemet imun të dobësuar:

 • Fëmijët nën 2 vjeç për shkak se sistemi i tyre imunitar është formuar jobindëse
 • Personat që vuajnë nga shtete të ndryshme të mungesës së imunitetit, imunitetit kongjenitale apo HIV
 • Të moshuarit

Kush mbart gripit të rënda

 • Personat me sëmundje kardio-vaskulare kronike, veçanërisht kongjenitale dhe sëmundjeve të zemrës fituar (stenozë mitrale sidomos).
 • Individët me sëmundje kronike të mushkërive (përfshirë astmën).
 • Pacientët me diabet mellitus.
 • Pacientët me sëmundje kronike të veshkave dhe të gjakut.
 • Shtatzënë.
 • Të moshuarit mbi 65 vjeç, për shkak se në shumicën e rasteve ata kanë një sëmundje kronike në një mënyrë ose në një tjetër.
 • Fëmijët nën 2 vjeç dhe personat që vuajnë nga imunitetit, janë gjithashtu të prirur për të zhvilluar komplikime të gripit.

Komplikimet e gripit

Komplikime virale e gripit

 • Pneumonia primare virale - një komplikacion i rrallë, por shumë serioze të gripit. Rezulton përhapja e virusit nga traktin e sipërm respirator mëtejshëm në pemë bronkiale dhe mushkërive. Sëmundja fillon si një grip dhe në mënyrë të qëndrueshme duke përparuar. Dehje duke shprehur në një shkallë ekstreme, është gulçim, nganjëherë me zhvillimin e dështimit të frymëmarrjes. Nuk ka kollë me pështymë pakët, ndonjëherë të përziera me gjak. Për të tërhequr defektet virale zemrës pneumoni, stenozë veçanërisht i ngjashëm me mitër.
 • Shoku Infektive-toksike - shkallë ekstreme të dehjes mosfunksionim të organeve vitale, veçanërisht në sistemin kardiovaskular (shqiptohet vërejtur rritje normën e zemrës dhe rënie kritike në presionin e gjakut) dhe veshkave. Manifestimi i parë i shokut infektive-toksike.
 • Miokardit dhe perikardit - si një komplikacion i pandemive të gripit ndodhur gjatë "gripi spanjoll". Aktualisht janë tepër të rralla.

Komplikimet bakteriale të gripit

Gripi është reduktuar në masë të madhe rezistencë të natyrshme për infeksione të tjera. Gjithë trupi përdor rezervat për të luftuar virusin, sepse infeksionet bakteriale bashkohet me pamje klinike shumë shpesh. Sidomos në prani të ndonjë sëmundje kronike bakteriale - të gjitha prej tyre pas pësimit të gripit kanë tendencë të përkeqësohet.

 • Pneumoni bakteriale. Zakonisht 2-3 ditët e sëmundjes akute, pas përmirësimit, temperatura ngrihet përsëri. Ka kollë të verdhë apo të gjelbër. Është e rëndësishme të mos humbasë fillimin e këtij komplikacion, dhe trajtimin e hershëm me antibiotikë të përzgjedhur siç duhet.
 • Otitis media, sinusit, sinusit. Inflamacion bakterial i sinuseve të hundës dhe të veshëve janë ndoshta ndërlikimet më të shpeshta të gripit.
 • Hlomerulonefrit- një inflamacion i tubthave veshkave, i shoqëruar nga një rënie në funksionin e veshkave.
 • Meningjit, encefalit - inflamacion i membranes dhe / ose indit të trurit. Kjo ndodh më shpesh në pacientët në rrezik, kryesisht vuajnë nga imunitetit.
 • Shtetet septike - shtete që përfshijnë goditur dhe rritja e mëvonshme e baktereve në gjak. Gjendje kritike, shpesh përfundojnë në vdekje.

Trajtimi i gripit

Trajtimi jo-drogës të gripit

 • Paqësore, pjesa tjetër më të mirë shtrat për 5 ditë. Nuk është e nevojshme gjatë periudhës së sëmundjes akute (siç nuk duan) për të lexuar, shikuar TV, punën në kompjuter. Kjo depletes trupi tashmë dobësuar vazhdon sëmundje dhe rrezikun e komplikimeve.
 • Pije të bollshme të ngrohtë të paktën 2 litra në ditë. Më të mirë të pasura në vitaminë C - çaj me limon, rosehip ekstrakt, lëng. Mjaft e lëngjeve të pijshëm çdo ditë, personi i sëmurë shpenzon detoxification - që përshpejtuar sekretim e toksinave që rezultojnë nga viruset jetës.

Terapi jo-specifike të drogës për gripin

 • Droga josteroidale anti-inflamatore, acetaminofen, ibuprofen, DIKLOFENAK. Këto barna kanë anti-inflamator, ul temperaturën e trupit, uljen e dhimbjes. Përdorimi i mundshëm i këtyre barnave në pluhur medicinale shkruani Coldrex, Tera - gripit dhe të tjerët. Mbani në mend se uljen e temperaturës poshtë 38ºS nuk është e nevojshme, pasi në këtë temperaturë trupi janë aktivizuar në mekanizmat mbrojtës të trupit kundër infeksionit. Përjashtimet janë pacientë të prirur për konfiskimet, dhe fëmijët e vegjël.

Fëmijët aspirina është i kundërindikuar. Aspirina me infeksionet virale mund të shkaktojë komplikime të rënda - sindromës Reye - encefalopati toksike, manifestohet konfiskimet epileptike dhe gjendje kome.

 • Antihistamines - një ilaçe që përdoren për të trajtuar alergji. Ato kanë efekt të fuqishëm anti-inflamator, kështu reduktimin gjitha shenjat e inflamacionit, kongjestion i hundës, edemë mukoze. Përgatitjet gjeneratës së parë të këtij grupi - diphenhydramine, suprastin, tavegil - kanë efekte anësore që shkaktojnë marramendje. Përgatitjet brezit të dytë - loratadine (Claritin), fenystyl, sempreks, zyrtek - ky efekt nuk është.
 • Nosa.Sosudosuzhivayuschie pika pika hundë të reduktuar ënjtje, lehtësimin e mbingarkesës. Megjithatë, kjo nuk është aq e sigurt një droge sa mund të duket. Nga njëra anë, gjatë SARS duhet të zbatohet pika për të reduktuar ënjtje dhe për të përmirësuar rrjedhjen e lëngjeve nga sinuseve për të parandaluar zhvillimin e sinusit. Megjithatë, përdorimi i shpeshtë dhe i zgjatur i vasoconstrictor bie rrezikshëm në zhvillimin e rinitit kronike. Plotësim i shfrenuar shkakton trashje të konsiderueshme të mukozën e hundës, duke çuar në varësinë në pika, dhe pastaj të ngjeshur të përhershëm. Trajtimi i këtij komplikacion - vetëm kirurgjikale. Prandaj, ne duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për përdorimin e pikave, ose jo më shumë se 5-7 ditë, jo më shumë se 2-3 herë në ditë.
 • Trajtimi i dhimbje të fytit. Mënyra më efektive (kjo është e njëjtë padashur nga shumë) - një zgjidhje gargarë dezinfektues. Ju mund të përdorni infuzion të urtë, kamomil, dhe zgjidhjet e gatshme, të tilla si furatsillina. Shpëlaj duhet të jenë të shpeshta - çdo 2 orë. Përveç kësaj, ju mund të përdorni sprays dezinfektues: heksoral, Bioparox dhe të tjerët.
 • Përgatitjet Ftohtë. Qëllimi i trajtimit të kollë - Nuk rënë pështymë viskozitetit, të lëngshme dhe të bëjë më të lehtë për të nxjerr me kollë. Për këtë regjim të rëndësishëm të pijshëm - pijshëm të ngrohtë thins mukusit. Kur vështirësitë me otkashlyvanyem mund të marrë drogë expectorant si ACC, mukaltyn, bronholytyn dhe të tjerët. Mos vet (pa u konsultuar me një mjek) për të marrë drogë që shtypin refleksin kollë - kjo mund të jetë e rrezikshme.
 • Antibiotikët - Ajo nuk duhet të zbatohet !!! Antibiotikët janë absolutisht të pafuqishëm për viruset, ato janë përdorur vetëm në rast të komplikimeve bakteriale. Prandaj, ju nuk duhet të përdorin antibiotikët pa recetë, pasi ajo nuk e pëlqen. Kjo është e rrezikshme për përgatitjet organizëm. Përveç kësaj, antibiotikët pakontrolluar çon në forma rezistente e këtyre baktereve.

Terapia antivirale

 • Intranazale interferon: rruazë e bardhë 5 hundë pika 5 herë në ditë, hrypferon 2 - 3 pika 3 - 4 herë në ditë për të parë 3 - 4 ditë.
 • Anti-γ-imunoglobulina administruar për pacientët që vuajnë nga imunitetit
 • Remantadin - agjent antiviral. Trajtimi Rimantadina është më e mirë për të filluar ditën e parë të sëmundjes, dhe të paktën jo më vonë se 3 ditë! Drogës nuk rekomandohet për fëmijët nën 12 vjet, gratë shtatzëna, personat me sëmundje kronike të mëlçisë dhe të veshkave. Trajtimi zgjat 3 ditë.
 • Ozeltamivir (Tamiflu). Trajtimi duhet të fillojë në ditën e parë të sëmundjes. Avantazhi është emërimi i oseltamivir për fëmijët nën 12 vjet. Kursi i trajtimit - 3-5 ditë.

Parandalimi gripit

Para së gjithash është e rëndësishme për të shmangur marrjen e viruseve në mukozës së hundës, syve apo gojën. Ju duhet të kufizojnë kontaktet me njerëzit e sëmurë. Gjithashtu, mos harroni se viruse janë në gjendje për të qëndruar në, ndërsa kujdesin personal të personit të sëmurë, si dhe në sipërfaqe të ndryshme në dhomën ku ajo ndodhet. Prandaj është e rëndësishme për të larë duart pas kontaktit me objekte të cilat mund të jenë viruset. Ne nuk duhet duart e pista duke prekur hundën, sytë, gojën.

 • Duhet të theksohet se bukur definitivisht nuk vrasin viruset. Larje me dorë me sapun është heqja mekanike e mikroorganizmave nga duart, e cila është e mjaftueshme. Në lidhje me kremra të ndryshme dezinfektues për duar - nuk ka asnjë dëshmi bindëse se ato përmbajnë substanca efekt të dëmshëm në viruseve. Prandaj, përdorimi i kremra për parandalimin e ftohjet është absolutisht e justifikuar.

Përveç kësaj, rreziku i kapjes SARS varet nga sistemi imunitar, pra rezistencën e trupit ndaj infeksionit. Për të ruajtur imunitetin normale duhet:

 • Saktë dhe të plotë të hani: ushqimi duhet të përmbajë proteina të mjaftueshme, yndyrë dhe karbohidratet, dhe vitamina. Në vjeshtë dhe pranverë, kur numri i frutave dhe perimeve në dietë zvogëlon plotësim mundshme të vitaminës B kompleks.
 • Lëvizja e rregullt, mundësisht jashtë, duke përfshirë edhe ecje në një ritëm të shpejtë.
 • Jetë i sigurt për të respektuar të tjerët. Pjesa tjetër të përshtatshme dhe një gjumë të mirë - aspekte jetike për të ruajtur imunitetin normale.
 • Shmangni stresin
 • Lënë duhanin. Pirja e duhanit - një faktor i fuqishëm që ul sistemin imunitar, i cili ka një ndikim negativ në rezistencën e përgjithshme ndaj sëmundjeve infektive, dhe pengesë lokale - në rreshtim të hundës, trake, bronke

Vaksina e gripit

Vaksinat kundër gripit përditësuar çdo vit. Vaksinimi bëhet vaksina krijuar kundër viruseve që qarkullojnë në dimër e mëparshme, sepse efektiviteti i saj varet se sa afër këto viruse të pranishëm. Por ne e dimë se të përsëritura rrit efikasitetin e vaksinimit. Kjo i atribuohet faktit se formimi i antitrupave - proteinat antivirale mbrojtëse - në njerëz të vaksinuar më parë të shpejtë.

Cilat vaksina janë në dispozicion?

Tani zhvilluar 3 llojet e vaksinave:

 • Vaksinat Tsilnovirionni - vaksinat, të cilat janë pjesë përbërëse virus të gripit - jetojnë ose çaktivizuar. Tani këto vaksina praktikisht nuk zbatohen, pasi kanë një numër të efekteve anësore dhe shpesh shkaktojnë sëmundje.
 • Vaksinat Split - vaksina është e ndarë përmban vetëm një pjesë të virusit. Ata kanë shumë më pak efekte anësore dhe janë të rekomanduara për vaksinimin e të rriturve.
 • Sub'edinichnye vaksina - një vaksinë shumë pastruar e cila praktikisht nuk shkaktojnë efekte anësore. Mund të përdoret në fëmijët.

Kur vaksinuar?

Vaksinimi është e mirë për të përparuar në epidemisë - nga shtatori në dhjetor. Vaksinuar kur epidemia është gjithashtu e mundur, por duhet të kihet parasysh se sistemi imunitar është formuar brenda 7-15 ditësh, gjatë së cilës do të thotë më të mirë të sjelljes profilaksi shtesë antiviral - për shembull, Remantadin.

Vaksina Siguria:

Siç u përmend, për siguri më të madhe është më e mirë për të përdorur vaksinën sub'edinichnye më të rafinuar.

Reagime negative:

 • Reaksione lokale të tilla si skuqje, mbajtur për 1-2 ditë
 • Reaksione të përgjithshme: ethe, rraskapitje, të dridhura, dhimbje të muskujve. Janë të rralla dhe janë gjithashtu brenda 1-2 ditëve

Alergji të komponentëve të vaksinës. Ajo duhet të mbahet mend se vaksina nuk duhet futur njerëz me intolerancë të proteinave pule, pasi viruset për vaksinat rritur përdorimin e kësaj proteina dhe vaksinat përmbajnë gjurmë. Në alergji vaksinën e gripit vaksinimi në të ardhmen nuk mund të mbajë.

Parandalimi emergjente e gripit

Në rast të një shpërthimi në një ekip të mbyllur ose gjatë një efektivitetit të vaksinimeve epidemi gripi është ulur ndjeshëm si për të formuar një imunitet të plotë kërkon të paktën 1-2 javë.

Pra, në qoftë se vaksinimi nuk është kryer, sidomos në njerëzit në rrezik, administrimin e duhur profilaktike e barnave antivirale.

Merren Remantadin ditore në të njëjtën kohë një dozë prej 50 mg jo më shumë se 30 ditë.

Gjithashtu oseltamivir efektive (Tamiflu) në një dozë prej 75 mg dy herë në ditë për 6 javë.

Për parandalimin e emergjencës mund të përdorë gjithashtu edhe të veçantë anti-imunoglobulinë, veçanërisht në pacientët me imunitet