Worms infestations rra


Worms ose, shkencore, krimbat - një grup i madh i anëtarëve të krimbave të ulët mund të jetojnë në trup, duke shkaktuar sëmundje parazitare - helmintiasis. Helmintet janë të ndarë në tre klasa: roundworms, tapeworms dhe flukes. Gati 200 lloje të krimbave janë të aftë për të goditur trupin e njeriut, por në Rusi gjetën vetëm rreth 20 specie. Në përhapjen e nematodikeve ndikojë kushtet kryesisht klimatike dhe nivelin e zhvillimit socio-ekonomik të territorit - si në vendet e zhvilluara incidenca e helmintiasis shumë më e ulët se sa në zonën tropikale dhe subtropikale.


Në ditët e sotme rëndësia nematodikesh nënvlerësuar. Megjithatë, vetëm në vendin tonë çdo vit rezulton mbi gjysmë milion njerëz të infektuar me krimba nga të cilat më shumë se 80% - (! Dhe sipas disa të infektuar çdo vit rreth 15 milion njerëz) fëmijë. Për shkak të shkallës së lartë të ndotjes së mjedisit me vezë të krimbave përhapjes së nematodikeve në zonat rurale është më e lartë se në zonat urbane.

Në varësi të helminthiases transmetimit ndarë në tri grupe: biohelmintozy (transmetohet tek njerëzit nga kafshët) heohelmintozy (krimb zorrësh është pjesë e tokës) dhe ngjitëse (transmetohet nga një person i infektuar).

Metoda e depërtimit nematod në trup, numri i krimbave në trup, shkallën e tyre të adaptimit të trupit do të varet manifestimet e sëmundjes.

Efekti më shkatërrues në trup kanë format larvore dhe krimbat në zhvillim. Ndërsa krimbat e rritur është zakonisht vend i qëndrueshëm në trup - larva është në gjendje për të kryer udhëtimin komplekse nëpërmjet organeve, duke i lënë ato ndryshime të dhimbshme. Një qëndrimi preferuar e krimba - traktin gastrointestinal, dhe lloje të ndryshme preferojnë të tyre të jetesës departamente të caktuara, të tilla si roundworm - pjesë fillestare të zorrës së hollë, pinworms - në departamentet më të ulët të vogla dhe fillore të zorrë të mëdha, whipworm - në pjesën fillestare të zorrës së trashë. Varësisht nga lokacioni i parazitit mund të ndahet në helmintiasis tejdukshëm (jetën parazitare në lumen e trupit uritur) dhe indeve (parazit është i thellë në indet). Disa infestations rra (p.sh., ascariasis) në faza të ndryshme mund të ketë pëlhurë tejdukshëm dhe formën. 

Simptomet e krimba

Helmintiasis Zhvillimi është zakonisht në dy faza: akute - dy, tre javë për dy muaj dhe kronike - nga disa muaj deri në shumë vite.

Faza akute përkon me futjen dhe zhvillimin e parazitit dhe manifeston përgjigje kryesisht imun ndaj antigjeneve të huaja, reaksioneve alergjike. Simptomat e kësaj faze helmintiasis ngjashme gjatë zbatimit lloje të ndryshme të parazitëve.

Larmi të madhe të fazës ndryshme kronike, në varësi të vendndodhjes së worms, shumën e tyre dhe mënyrën e jetës, ka parregullsi në organe dhe sisteme të ndryshme. Embedding në metabolizmin, konsumojnë një parazit substancë thelbësore të çon në çrregullime që manifestojnë çrregullime të tretjes, thithjen e vitaminave, proteina, yndyrna, karbohidrate, minerale. Produktet e mbeturinave të worms jo vetëm të çojë në shtypjen e microflora normale të zorrëve, por edhe të reduktuar imunitetin, promovimin e zhvillimit të infeksioneve kronike bakteriale, duke zvogëluar efektivitetin e vaksinimeve parandaluese. Rritja e rrezikut nga kanceri i lidhur me efekte negative në sistemin imunitar dhe proceseve të zgjeruara e ndarjes qelizore (shërim) në indet e dëmtuara.

Shenjat e para të helmintiasis mund të shfaqen 2-3 ditë (në ascariasis) për 1.5 vjet (në filyariozy). Shpesh kjo periudhë është 2-3 javë. Në fillimin e sëmundjes shfaqen skuqje, nyjet limfatike fryrë, mëlçisë zgjeruar dhe mërzi, dhimbje në muskuj dhe nyje. Për disa specifike tiparet karakteristike të nematodikeve, të tilla si për verdhëz opisthorchiasis (flukes mëlçisë) ose ethe, dhimbje të muskujve, ënjtje të fytyrës dhe qepallat për trikinoz.

Në fazën kronike, prania e kopjeve të vetme e krimba ndodh praktikisht pa asnjë simptomë, përjashtimi mund të përfaqësojë praninë e mostrave të mëdha, të tilla stozhaka gjerë, roundworm. Në rast të një masë simptomat e infeksionit nematodikeve përbërë nga çrregullime të tretjes (vjellje, bloating, dhimbje barku, diarre) dhe disa karakteristika specifike. Në enterobiosis, për shembull, është kruarje në anus, rënduar në mbrëmje dhe natën.

Kur tryhotsefaleze - një hemorragjike (gjakderdhje nga) kolit. Kur ankilostomidozi - hekur mangësi anemi. Në ascariasis mund të ndodhë pengesë mekanike zorrëve, traktit biliar. Kur helmintiasis e sëmundjeve të mëlçisë zhvilluar hepatitit kronik, pezmatimi i kanalet biliare (cholecystitis, kolangiti). Një vend të veçantë është i zënë me zhvillimin e rra infestations cysts (formimit të lëngshme në shell): echinococcosis, alveokokkoz, cysticercosis. Edhe cysts të mëdha nuk mund të identifikojnë veten e tyre, por ata acarohet ose këputje çon në pasoja të rënda si shoku anafilaktik, peritonit, purulent pleurit.

Nematodeve mund të shoqërohet me lodhje simptomat neurotike e kushteve vaskulare.

Le të konsiderojmë më të zakonshme raste individuale helmintet.

Llojet e krimba

Ostritsa - Pak më shumë se një centimetër, worms vogla të rrumbullakëta hollë, gri-të bardhë. Sëmundja, e cila ndodh kur infeksioni thirrën enterobiosis. Infeksioni nga këto worms ndodh kur vezët parazit nga goja me një perime të lara dobët dhe frutat, pa i larë duart pas kontaktit me tokën e kontaminuar ose kafshëve. Përveç kësaj, vetë-infeksion është e mundur, duke çuar në ekzistencën afatgjatë të pinworms në trup. Zhvillimi i krimbave ndodh në traktin gastrointestinal, larva zhvillon në të rriturit brenda 2 javësh. Të rriturit parazitëve në pjesët e poshtme dhe të sipërme të zorrës së trashë të vogël.

Ndërsa ende larvat, Pinworms janë të dëmshme për trupin, duke theksuar enzimat që ofrojnë ngacmues (shkatërrues) efekt në murin e zorrëve, duke çuar në shfaqjen e fushave të inflamacionit. Të rriturit siguruar veprime mekanike në murin e zorrëve, duke çuar në formimin e hemoragji të vogla në të dhe lehtësojnë depërtimin e mukozën e baktereve patogjene. Shkelur tretjen dhe thithjen e ushqimit, 30% e njerëzve të ulur aciditetin e stomakut. Ndryshimi përbërjen e microflora normale zorrëve. Simptomë specifik është Enterobiasis kruarje në anus, rënduar në mbrëmje dhe natën; në këtë kohë Pinworms zvarritje nga anusit për të hedhur vezët e tyre në lëkurë rreth tij. Kruhet çon në kruarje, kruarje në të ardhmen mund të ketë xhepat e infeksionit Staph. Kruhet shpesh vazhdon pas lirimit të trupit nga parazitët. Mekanizmi dukuri shpjegon kruarje ri vetë: kur krehje thonjtë bien nën vezë krimb zorrësh, e cila më pas, pa i larë duart në mënyrë të sigurtë të marrë në gojë.

Shumica krimbat vetë-infeksionit vërejtur tek fëmijët.

Në mosfunksionim të traktit gastrointestinal, Pinworms mund të shkaktojë inflamacion i sistemit urogjenital: shpesh tek vajzat për shkak të depërtimit të parazit në traktin gjenital dhe pranimin e infeksionit sekondar. Sëmundje Enterobiosis në fëmijët mund të çojë të mbetet në zhvillimin fizik dhe mendor, të shkaktojë çrregullime nervore.

Ascarids - Roundworms të mëdha, të kuqe dhe të verdhë në moshën e rritur të arrijnë një gjatësi prej 40 cm. Sëmundja e shkaktuar nga ana e tyre, të quajtur "ascariasis". Zhvillimi i vezëve parazitare fillon pas bie përmes gojës në zorrë, çelur larvat depërtojnë në murin e zorrëve në gjak. Duke ecur në rrugën e migracionit nëpër murin e zorrëve dhe të mëlçisë në mushkëri, larvat e Ascaris të japë një efekt traumatike në inde, duke shkaktuar gjakderdhje dhe inflamator ndryshime në to. Deri në fund të karrierës së tij në mushkëri, roundworm larva rritet për 2 mm. Në larva drita hyn në alveoli, bronke e tyre së bashku me gëlbazë merr përsëri në traktin gastrointestinal, ku ajo zhvillohet në të rriturit.

Në fazën e zorrëve të ekzistencës, aftësia për lëvizjet Ascaris spirale përpara dhe dëshira për të depërtuar në hapje të ngushtë është një faktor i rëndësishëm që çon në komplikacione të rënda (verdhëz, pancreatitis). Simptoma të shpeshta të ascariasis janë: dhimbje barku, nauze, vjellje, diarre, dhimbje koke, lodhje. Alergeneve alokuara roundworm, janë ndër alergeneve më të fuqishme parazitare dhe mund të shkaktojnë, reaksione të rënda alergjike theksuara. Kur ascariosis ndryshon strukturën e murin e zorrëve, i shqetësuar thithjen e vitaminave A, C, B6, duke ndryshuar përbërjen e microflora zorrëve.

Shpesh njerëz të infektuar me këto krimba të bien në spital me diagnoza të rreme të pneumonisë, shteteve astmopodobnyh, cholelithiasis. Një top i roundworm rritur mund të shkaktojë pengim zorrëve, dhe Breakout e murit të zorrëve - peritonit. Ka raste të depërtimit të zorrëve roundworm në zgavrën e barkut përmes qepje postoperative. Penetrimi i të rriturve në rrugët e frymëmarrjes mund të shkaktojë asfiksisë mekanike (mbytja).

Whipworm - Gjatësia Round krimb e 30-50 mm, e cila mori emrin e saj për shkak të formës së trupit: në frontin e gjatë dhe e ngushtë, si flokët, ndërsa e pasme është e shkurtër dhe e gjerë. Sëmundje të shkaktuara nga whipworm, i quajtur "tryhotsefalez." Pas Enterobiasis dhe ascariasis, tryhotsefaloz frekuenca është e treta. Infeksioni ndodh me anë të ushqimit, përmes objekteve të kontaminuara tokën me vezë parazit. Tryhotsefaleza Simptomat: dhimbje barku, stol paqëndrueshme, shkelje e oreksit, anemi.

Diagnostikuar shpesh me "apendiksit akute" whipworm merrni infektuar në tryezë operativ.

Lentetsa madhe - Tapeworms të mëdha, duke arritur gjatësinë prej 10 metra, mund të plotësojnë individët më shumë se 20 metra. Sëmundje të shkaktuara nga këto worms quajtur dyfyllobotryoz. Në procesin e zhvillimit, para se të merrni në trup ndryshon lentetsa dy zotërinjve: krustaceve ujërave të ëmbla (duke përfshirë edhe ciklin e zhvillimit fillon) dhe peshk ujërave të ëmbla. Njeriu është nikoqir definitive e parazitit. Me mish, vezë kontaminuar ripples larvë prekje, i cili është i bashkangjitur në murin e zorrëve të vogla dhe të zhvilluar në të rriturit. Pas 20-25 ditë krimbat i aftë të ndajë vezë.

Dyfyllobotryoza Simptomet përfshijnë trazirat në traktin gastrointestinal dhe specifike për këtë sëmundje mangësi B12 anemi - rrit thithjen parazit e vitaminës B12 çon në mangësi e saj në trup.

Hookworm - Emri i kombinuar i dy llojeve të krimbave: duodenum hookworm dhe nekatora, roundworms gjatësi prej 10-15 mm. Në njerëzit larvat hyjnë nëpërmjet lëkurës në kontakt me tokën e kontaminuar, atëherë me larva të gjakut migrojnë përmes mushkërive dhe bronke, pështymë të hyjë në traktin gastrointestinal. Në parazit zorrëve jep veten në mur, duke filluar për të ngrënë presë gjakut.

Simptomat përbëhet nga ankylostomydoza simptomat e mushkërive, të njëjta si në ascariasis, por më pak e theksuar, dhimbje barku, çrregullime të ndryshme të traktit digjestiv dhe specifike për sëmundje - anemi mangësi hekuri dhe uljen e sasisë së proteinave të caktuara në gjak.

Trichinella - Roundworms vogla 2-5 mm të gjata, duke shkaktuar sëmundje serioze - trikinoz. Infeksioni i njeriut ndodh pas këtyre krimbave konsumin e mishit që përmbajnë larvat e parazitit. Shumica e këtij mishi është mish derri, por "kampionëve" për ndotje janë kafshët e egra - mbajnë dhe derr që konsumojnë gjuetarët e tyre të mishit shpesh vuajnë nga trikinoz.

Kapur me larva mishit në zorrë për 3-4 ditë maturohet në të rriturit. Femër Trichinella periudhës nga data 10 deri në 40 ditë, duke prodhuar më shumë se 2000 vezë dhe pastaj vdes. Çelur larvat nëpër murin e zorrëve në gjak dhe i tanishëm i saj kryhet nga organet e depozituara në indet e muskujve. Muskujt më të prekura të fytyrës, flexors gjymtyrë, muskujt e frymëmarrjes.

Simptomet e trikinoz: dhimbje barku, vjellje, humbje e oreksit, diarre - në ditët e para pas infektimit. Pas një në dy javë pas infeksionit shfaqen ethe deri në 39-40 °, ënjtje të fytyrës, dhimbje të muskujve gjymtyrë, kruarje dhe skuqje. Gjatë kësaj periudhe, kur infeksion masiv i larvave, vdekjes të jetë e mundur. Pas rreth tre deri në katër javë shërim ndodh, në këtë periudhë larvat që ishin fiksuar në muskuj, të mbuluara kapsulë - trupi izolon parazit. Në fakt, njeriu është një fund biologjik i vdekur në një cikël të Trichinella.

Flukes mëlçisë (dvuustka cat) - Krimb banesë e gjatësisë klasës sosalschykov e 7-20 mm. Sëmundja shkaktohet nga ky parazit, të quajtur "opisthorchiasis." Më shumë se gjysma e llogarive Incidenca globale opisthorchiasis për banorët e Rusisë. Zhvillimi i vezëve parazitare fillon pas bie në ujë. Larvat zhvillohen në kërmijve trupit që gëlltitje vezë. Që nga larvat e trupit e kërmijve të shkojë në ujë, ku prezantoi në një trup të carps peshk ujërave të ëmbla (krapi, krapi crucian, buburrec, lloj krapi). Infeksioni i njeriut ndodh gjatë përdorimit të mishit kontaminuar peshkut. Me larvë zorrëve parazit hyn në fshikëz e tëmthit dhe biliare kanal, ku ajo zhvillon në të rriturit. Të mbajë në parazitet traktit biliar mbështetur nga dy gota thithje në trup.

Simptomat Opisthorchiasis: faza akute e sëmundjes zgjat deri në dy muaj pas infeksionit dhe tregon ashpërsinë dhe dhimbje në bark e sipërme, ethe, dhemb muskuj dhe nyje, të përzier, fron të lirshme, reaksione alergjike në lëkurë dhe në mushkëri. Faza kronike mund të zgjasë një jetës dhe tregon simptomat e hepatit, cholecystitis, kolangiti (inflamacion i kanalet biliare), çrregullime në stomak dhe zorrët, lodhje, dobësi, çrregullime nervore.

Opisthorchiasis po kërcënon komplikim të kesh dhe kancer të mëlçisë. Pas dëbimit të parazitit në mëlçi janë ndryshime të pakthyeshme në formën e inflamacion kronik dhe çrregullime funksionale.

Shirit derri dhe gjedhit - Ngjashme në strukturë gjatësi tapeworms deri në 6 metra. Në njerëz, e parazitëve në zorrë e vogël. Infeksioni ndodh me gëlltitje e derrave të mishit apo bagëti, i përbërë nga një zinxhir të formave të ndërmjetme - finlandezët (flluska të bardha deri në 0.5 cm). Në embrion të vogël zorrëve jep në mur dhe tre muaj bëhet një parazit pjekur.

Krimb përbëhet nga segmente (deri në 2000), segmente fund të përmbajë deri në në 150 mijë vezë. Pothuajse çdo ditë segmente fund shkëputet dhe të bien nëpër rektum në mjedis, dhe gjatësia e parazitit nuk është reduktuar, si në zonën e rritjes formuar gjithnjë e më shumë. Ndalimi, segmente të aftë për lëvizje të pavarur jashtë, duke marrë jashtë anusit, e cila është tipar kryesor i sëmundjes - teniarynhozu. Përveç kësaj, sëmundja karakterizohet nga çrregullime të tretjes dhe stomakut dhe zorrët.

Echinococcal parazit në trupin e njeriut nuk eshte ne formen e rritur, por si nje forme e ndërmjetëm - finlandezët. Sam është një tapeworms ekinokokeve gjatësi prej 3-5 mm. Parasitizes atë në trupin e një qeni, ujku, macja më pak. Në kontakt të njeriut me kafshët e infektuara, objekteve të kontaminuara vezë mjedisit parazit marrë në zorrë, ku ata shfaqen forma të ndërmjetme - hexacanth. Me hexacanth zorrë të depërtojnë në gjak dhe me përhapjen e gjakut në të gjithë trupin, shpesh vendoseshin në pjekje dhe mushkëritë. Pasi në trup, të bëhet një hexacanth Finn (flluskë, i rrethuar nga dy predha). Finn (kist echinococcal) fillon të rritet, duke shkatërruar organin sëmurë. Manifestimet e sëmundjes varet nga vendndodhjen e kist dhe madhësinë e saj. Shpesh echinococcosis fillimisht i gabuar për një tumor malinje ose beninje. Që nga komplikimet shkatërruese përveç organeve mekanike të veprimit, enët e gjakut, vdekjeprurëse është këputje e kist, e cila çon në zhvillimin e cysts të reja të shumta apo të shokut toksik përmbajtje toksike e kist.

Alveokok - Rra tillë ekinokokeve me një strukturë dhe mekanizmin e zhvillimit të ngjashëm. Dallimi qëndron në veçantitë e strukturës dhe zhvillimit të kist, duke e bërë atë shumë të ngjashme me simptomat e tumorit malinj. Alveokokozu shpesh diagnostikuar shumë vonë për të vënë një lloj të vetëm të trajtimit - kirurgjikale.

Komplikimet helminthoses

Komplikimet helmintet lidhen kryesisht me veprimin mekanik të parazitit në shkatërrimin e indeve të trupit nganjëherë çon në mosfunksionim fatale të organit të prekur. Bashkimi me infeksione bakteriale në fushat e dëmtimit mekanik është një ndërlikim i shpeshtë që maska ​​praninë e parazitit në trup. Njerëz të pambrojtur lloj paraziti (të tilla si dëbimi) mund të shkaktojë trauma të rënda psikologjike që kërkon një rehabilitim të gjatë.

Helminthoses Diagnoza

Për shkak të diversitetit të llojeve dhe të sëmundjes, janë sondazh rëndësishme durueshëm vëmendshëm dhe i kujdesshëm për të ndihmuar në identifikimin e shkaqeve të mundshme të ndotjes. Studimi i materialeve biologjike (feces, mukusit zorrës së trashë, bile, përmbajtja e 12 Ulçera duodenale, gjakut, sputumit nga mushkëritë, indet e muskujve) të kryera për të identifikuar ato si shumë apo fragmente të parazitëve, vezët e tyre. Në kryerjen e testeve të thjeshta klinike të gjakut, sipas parazitëve mund të shtyjë numër në rritje i një lloj i qelizave të bardha të gjakut - eosinophils. Në disa raste, bëhen studime më komplekse imunologjike të gjakut për të zbuluar antitrupa për lloje të caktuara të parazitëve. Ndihmë e madhe në diagnozën mund të sigurojë X-ray dhe ultratinguj, tomography llogaritur, kërkimore endoscopic.

Trajtimi i helmintiasis

Shtyllë e trajtimit është helmintet protivohelmintnyye fonde të veçanta. Droga linjë protyhelmintnyh, nuk shumëllojshmëri të ndryshme, megjithatë, përfshin një numër të automjeteve shumë efikase. Për trajtim Enterobiasis dhe ascariasis (nematodozov) përdoret pyrantel, mebendazole, albendazole, karbendatsim. Në sëmundjet e shkaktuara nga tapeworms përdorur prazikvantel. Shpesh, për trajtimin e helmintiasis mjaftueshme dozë e vetme e medikamentit, por trajtimit është caktuar shpesh nga skemës, me medikamente të përsëritura disa ditë. Trajtim efektiv dhe specifik echinococcosis alveokokkoza ende nuk është e zhvilluar në këto raste, trajtimi është individualisht në bazë të çrregullimeve të shkaktuara nga një parazit.

Në disa helmintiasis (p.sh. enterobiosis) duhet të trajtojë të gjithë anëtarët e familjes. Respektimin rigoroz të higjienës personale gjatë trajtimit është një parakusht që përjashton mundësinë e ri-infeksionit.

Si një degë, automjetet e përdorura me efekt anti-alergjik (suprastin, diazolin) që të ndihmojë rivendosur microflora zorrëve (bifidumbacterin, baktysubtyl, lineks).

Mjetet juridike popullore trajtojnë krimbat

Metodat tradicionale të trajtimit përfshijnë bimët medicinale që kanë anthelmintic efekt, laksativ. Edhe në kohët e lashta për të dëbuar krimbat healers rekomandojë mashtruese dhe të aplikoni lëng të celandine. Karrota dhe lëng karrote gjithashtu kanë veprim antihelmintnym. Shpesh receta e mjekësisë tradicionale mund të gjenden arre, shegë, nenexhik, më shpesh - hudhër si një komponent i ushqimit ose enemas. Një zierje e pelin është përdorur si enemas ose brenda. Fara kungull - njohura nga ilaç zyrtare mjekësisë për krimbat. Në mjekësinë popullore, bimët medicinale pritja shpesh e kombinuar me laxatives kripur. Ndërsa efekti i bimëve medicinale nuk është aq e lartë - ata mund të shërbejë si një parandalues ​​ose plotësimin e nematodikeve trajtimit tradicionale.

Helminthoses Parandalimi

Helmintet Parandalimi përfshin respektimin rigoroz të higjienës personale dhe publike, teknologjinë e gatimit, ndërhyrjet për të përmirësuar mjedisin për të reduktuar numrin e vezëve krimb zorrësh që bien në tokë. Ekzaminimi dhe në fillim trajtimi i kafshëve do të ndihmojë në parandalimin e formave të rënda të anëtarëve të familjes helmintet sëmundje, komunikimin me kafshët në krat oborr shumë më e rrezikshme, pasi që pothuajse 100% të infektuar me forma të ndryshme të nematodikeve. Duhet të ketë larje të plotë të frutave të freskëta dhe perime, si dhe për pleh e tyre mund të aplikohet pleh organik që përmban vezë të parazitëve. Trajtimi korrekt i peshkut (sidomos të lumit), me përjashtim të konsumit të papërpunuara, të thata, i kripur peshk ndihmën parandaluar tapeworms infeksionit.

Blerja e produkteve shtazore nga padenjë e burimeve të besimit duhet të jenë të vetëdijshëm se rreziku i infektimit, duke përfshirë worms janë shumë më të larta se sa kur blejnë produkte të njëjta në dyqane dhe në tregjet e organizuara.

Shpesh zhvillim çështjet e krimba:

Unë mund të shpëtoj nga krimba pa trajtim të veçantë?
Teorikisht e mundur. Metodat pa trajtim të veçantë janë të mundshme, të tilla si Enterobiasis (pinworms), por shumica kërkojnë dëbimin e krimbave duke përdorur mjete të veçanta, përdorimi i të cilave duhet, duke pasur parasysh dëmin që mund të shkaktojë krimbat si "vetë" të lënë trupin.

Cilat janë simptomat kryesore mund të dyshuar në prani të vetë krimba?
Këto janë: vjellje të shpeshta, të vjella, dhimbje barkut, sëmundjet e traktit gastrointestinal, nervozizëm, lodhje, ankth gjumë, kërcasin dhëmbët e tij në gjumin e tij, reagimet alergjike të shpeshta për asnjë arsye të dukshme, kruajtje në anus, inflamacion vulvë (vulvovaginitis) në vajzat, nivele të larta të eosinophils në gjak, humbje peshe, në fëmijët - rakitizmi.

A është e mundur për të përdorur drogë për të parandaluar protyhlystni?

Ndoshta kështu. Megjithatë, para se të përdorni të drogës si një masë paraprake, ju duhet të shqyrtojë me kujdes efektet e saj të mundshme anësore dhe për të vlerësuar vlerën e mundshme dëme dhe efektin e dëshiruar.

Ne shpesh dëgjojmë opinione në lidhje me përfitimet e krimba: ato të ndihmuar të humbasin peshë, dhe përgatitjet kanë një efekt rinovimin. A duhet të besoj se kjo?
Sigurisht jo! Në qoftë se bashkëjetesa me të paktën një lloj të organizmit më të lartë do të sjellë dobi të trupit të njeriut, ajo do të jetë një lloj i ri i njeriut (simbiozë). Në mënyrë të sigurtë njeriu ka mësuar për të marrë së bashku me vetëm disa baktereve. Shumica e llojeve të tjera janë të huaj për të trupit dhe bashkëveprimi i tyre shpesh merr formën e procesit patologjik (sëmundje).