Turist Gonorrea


Gonorrea (turist) - Sëmundje veneriane që ndikon në mukozën e organeve urinare, më pak goja, rektumit, con `yunktyva. Përshkruara edhe 3500 vjet më parë "papirus Ebresa", Emri pastaj në shekullin e dytë, Galen është dhënë për herë të parë "gonorre"Kjo përkthehet në "semyaistechenie". Në punën e tij ai vuri në dukje dallimin në mes të këtij shteti të familjes shpërthim gjatë ereksionit. Zbulimi i patogjen - Alberta Neyssera merita. Ai e identifikuar atë me uretrës plehut organik dhe konjuktiva. Në nder ai u emërua agjentin e gonorresë - gonokoku Neysera.


Agjent shkaktar i gonorresë

Honokkok Neysera është agjent honorei.Honokokk ka formën e fasule bërë pirg brenda anët konkave. Ai neustochiv në mjedis, por ochenustoichiv brenda trupit. Kjo është për shkak të një kapsulë mbrojtëse që oberehaethonokokk nga efektet e antitrupave (substanca që mbrojnë trupin tonë kundër mikrobeve).

Një tjetër prodhimi osobennostyuvozbuditelya honoreiyavlyaetsya e beta - laktomazy cila redukton veprim antibiotik marrë asgjë. Të njëjtat beta - tensionet -laktam janë shpesh përgjegjëse për sëmundje kronike dhe komplikime të shumta.

Si është gonorrea

Gonorrea është seksualisht të transmetueshme, dhe mund të transmetohen gjatë lindjes nga nëna tek fetusi. Infeksioni ndodh me përjashtim të seksit, si në marrëdhëniet me gojë dhe anal. Kur organet gjenitale të ballafaqohen vetëm, pa futjen e penisit në vaginë, infeksionit me gonorre gjithashtu e mundur. Femrat "mbledh" gonorrea nga njerëzit pothuajse 100% marrëdhënie seksuale me një pacient.

Gonorrea mund të futen në organet gjenitale të vajzave si duart nëna kontaminuara, peshqir, linens sfungjer.

Simptomet e gonorresë

Rrjetet gonorrea inkubacion në periudhë (nga koha e infektimit deri simptomat e para) zgjat 2-7 ditë. Ndonjëherë ajo mund të thith deri në 2 - 3 javë, kjo kontribuon në antibiotikët për dozë të gabuar honokokka, reduktuar imunitetin, i cili në kohën tonë nuk është e pazakontë. Getting në mukozën e uretrës, gonococci shumohen qelinë e tij. Pastaj të marrë në hapësirë ​​ekstracelular, duke shkaktuar reagim të fortë inflamatore.

Gjendja është e ndarë në akute dhe kronike. Besohet formë akute e gonorresë zgjat 2 muaj dhe më shumë kronike. Por kjo ndarje konvencionale. Çdo person ka karakteristikat e tyre orhanimu, sistemin e saj imunitar, dhe kështu me radhë. Pra, është e mundur që infeksioni "depërtojnë shumë larg" shumë më herët, veçanërisht në qoftë se një histori e ose janë prostatitis (inflamacion të prostatës tek burrat), inflamacion i femrave. Më parë kur simptomat e para të gonorresë menjëherë kontaktoni IST.

Burrat Simptomyhonorei dhe gratë si rezultat i anatomike - karakteristikat fiziologjike disi të ndryshme:

Simptomet e gonorresë në meshkuj

Burrat turist fillon me kruarje dhe djegie, sidomos gjatë urinimit. Klikuar mbi kokë qëndron një shpatull rënie. Kreu i penisit dhe lafshë e penisit fryrë.

Shkarkimi nga penisi me gonorresë

Me depërtimin e infeksionit në pjesën e prapme të uretrës duket urinim i shpeshtë. Deri në fund të këtij akti mund të bashkohen në një rënie të gjakut. Në procesin, mjaft shpesh, nyjet limfatike inguinale janë përfshirë me ta dhe për të rritur inflamacion.

Eslihonoreyu nuk trajtohet, procesi vlen për të gjithë uretrës, prostatës, fshikëzat seminale, testis. Nuk është një e dhimbshme, të shpeshta, urinim të vështirë. Temperatura mund të rritet, të ketë një ethe, dhimbje gjatë jashtëqitjes.

Simptomet e gonorresë në gratë

Gratë në fazat e hershme të gonorresë përfshirë priren uretrës, vaginë, endocervical (kanal i qafës së mitrës). Kur inflamacion të uretrës është itchy, e dhimbshme dhe shpeshta urinim, ndërsa inflamacion vaginale dhe endocervical - shkarkimit purulent, dhimbje, duke përfshirë edhe gjatë raportit seksual. Nëse ka pasur plehu goditur organe gjenitale të jashtme, shpesh shfaqet inflamacion tyre (vulvitis) nga simptomat sotvetstvuet.

Për fat të keq, polasimptomy grave nuk takieyavnye si seksit të fortë, në 50-70% të grave me gonorre nuk kanë siklet, dhe shpesh ata diahnostsiruem ne gonorre kronike. Kjo është arsyeja pse ju duhet të dëgjoni me trupin tuaj, dhe madje edhe ndryshimet I vogël zbatohen për vrachu.Pozdnee kërkuar ndihmë mjekësore me gonorre asimptomatike çon në faktin se lëviz sëmundje nga mukoza e mitrës së mitrës, tubave fallopiane, vezoret. Ekziston rreziku i shtatzënisë ektopike, shterpësi, komplikime gjatë lindjes.

Më vete të ndajë në rritje gonorre kur infeksioni depërton direkt në fshikëz, prostatës, epididymis akute kursin e saj.

Gradualisht, simptomat largohem, shfaqet gjatë mendore mirëqenien dhe gonorrea bëhet kronike, e karakterizuar nga një masë e komplikime, të cilat unë do të tregoj me vone.

Gonorrea në shtatzëni

Turist mund të jenë të infektuar gjatë dhe para se të shtatzënisë. Për fat të keq, sëmundja mund të jetë asimptomatike (pa dhimbje në bark, gjakderdhje), por mund të çojë në lindjet e parakohshme, dështime dhe infeksionit fetusit, sidomos tek vajzat. Honokkokami infeksionet jashtëzakonisht e rrezikshme e syve (fëmijë blenoreya), e cila çon në verbëri. Kjo është arsyeja pse menjëherë pas lindjes për të gjithë fëmijët gërmoj sulfatsil 30% natriumi. Pak ditë pas lindjes së syve të kuq të fëmijës kanë filluar shkarkimin verdhë apo të gjelbër. Ajo duhet menjëherë të shkoni te mjeku dhe të fillojnë trajtimin për të parandaluar shkatërrimin e kornea dhe indet e tjera të syrit, duke çuar në verbëri.

Forma Extragenital gonorrea

Aktualisht janë forma extragenital e gonorre. Shpesh kjo është për shkak të kontakteve të pazakonta seksuale

1) Gonorrea e rektumit. Rektumit është i infektuar me marrëdhëniet anal dhe plehu të hyjnë në të. Në përgjithësi është e fshehur apo kruarje në anus dhe aktin e dhimbshme e jashtëqitjes.

2) Faringjit gonokoksik, grykët (Pezmatimi i fytit mukozës, bajamet) është një shënues i komunikimit me gojë. Zakonisht nuk shkakton ankth ose të jetë një dhimbje të vogël kur gëlltitjes. Këto dhe të sigurt një kusht si një person mbetet ngjitëse derisa për trajtimin e duhur. Njerëzit mbizotëron një keqkuptim në lidhje me sigurinë e përkëdheljet orale. Këtu është për ju dhe përgjigjen time për të që ...

3) Dëmi Honokokkovoho sy (Të rriturit Blenoreya) - mund të jetë rezultat i infeksionit ose patogjen domethënie nëpër duart e pista. Kjo do të purulent shkarkimin nga sytë, marramendës. Me përhapjen e të gjitha përfundon me një verbëri të pjesshëm ose të plotë.

Testet për gonorresë

Diagnoza Differintsialnoy i gonorresë kryer me infeksione urogjenitale tjera, të cilat gjithashtu mund të jenë të kombinuara me gonorre. Dhe ajo duhet të vijë te mjeku me mëngjes mbajtjen urinar (më të mirë), përndryshe 3 - vonesë orë. Burrat shpifjeve marra nga uretrës në gratë me vaginale, endocervical, Urethral. Nëse seksi ishin extragenital - scraping e fyt, rektumit. Materiali duket nën një mikroskop apo mbjellë në media lëndë ushqyese. Vetëm duhet të shqyrtohet dhe SST të tjera (sifilizi, AIDS, hepatiti B, C, trichomoniasis, klamidia, Mycoplasma, ureaplasma). Shumica trichomonads kombinim i zakonshëm dhe gonococci.

Trajtimi i gonorresë

Antibiotik i parë për të trajtuar gonorre ishte grupi penicilinë i antibiotikëve dhe seri penicilinë, por tani vremennoyperiod në gonococci ishte rezistenca për të, dhe ata nuk janë duke vepruar në infeksion latent (mykoplazmat, ureaplasma) që mund të "turist marra".

Fluoroquinolones tani është përdorur gjerësisht (abaktal), seri tetracycline (Unidox), makrolide (summamed, josamycin). Në gonorresë kronike dhe e komplikuar është emërimi i detyrueshëm i imunomodulatoreve (gonovaktsina, pirogenal) tretjen trajtim (lidasa) stimulators (aloe), trajtim lokal (instalacioni në zgjidhjen uretrës miramistin, si dhe Vanochka) fizioterapi në prostatë, epididymis, vezore ( UHF, me ultratinguj).

Gjatë trajtimit, gonorrea është rreptësisht e ndaluar të pijshëm dhe seksi. Marrëdhëniet seksuale vetëm pas kontroll të plotë. Duhet treguar tualet përditshme të organeve gjenitale me ujë të ngrohtë dhe sapun dhe ndryshimi brendshme. Kur e keni përdorur antibiotikët tetracycline shmangur ekspozimit të diellit, pasi ato rrisin ndjeshmërinë e lëkurës në dritë UV dhe vetëm mund të djegur.

Bëhu i sigurt që ju keni kontroll pas trajtimit të gonorresë, edhe në qoftë se ju ndiheni aq mirë. Kontrolli i burrave dhe grave kryer 7-10 ditë pas rrjedhës së antibiotikëve. Swabs janë marrë për mikroskopi dhe të kulturës pas provokim (injeksion apo pirogenal honovaktsyny). Më shumë njerëz të njëjtë algorithm për 2-3 javë, në gratë brenda 2 - 3 cikle menstruale.

Trajtimi turist efektiv u shfaq vetëm në epokën e antibiotikëve dhe kështu përdorimin e mjeteve juridike popullore - një rrugë të drejtpërdrejtë me komplikime.

Komplikimet e gonorresë

Komplikimet janë shumë të ndryshme:

Më të shpeshta ndërlikim - prostatitis gonorrheal, orchitis dhe adnexitis, Ofor (inflamacion të prostatës, koqe në meshkuj dhe vezore dhe shtojca në femra). Duke rezultuar në varfëri, pasi këto organe formuar indeve mbresë. Si rezultat, cilësia vuan nga farës fluide dhe spermës vështirësi depërtimit të vezës vetë yaitsekletka.

Urethral ngushtim - ngushtimi i uretrës si rezultat i së njëjtës formimin e indeve mbresë, e cila çon në një shkelje të urinimit dhe derdhje.

Phimosis Gonorrheal dhe paraphimosis (siklet pjesshme ose të plotë për të hapur ose të mbyllur kokën e penisit). Arsyeja është naruzhneho infeksion dhe shtresa e brendshme e prepucit në meshkuj. Kërkohet paraphimosis, pasi nuk është ngjeshja e kokës, një shkelje e qarkullimit të tij me nekrozë e tij të mëvonshëm (vdekjen e indeve).

Në raste të avancuara, përgjithësimi i mundshëm i infektimit, peritonit gonokoksik (inflamacion i peritoneum), artrit (inflamacion të përbashkët), sepsa (infektimi i gjakut).

Duke përmbledhur këtë, unë them: " Gonorrea mund të jetë një sëmundje fatale".

Parandalimi i gonorresë

Siç kam shkruar në nenet e mëparshme rreth SST-ve, e cila është marrëdhëniet më të besueshme Profilaktyka- monogame. Prezervativët ruani gonorre, por nuk japin 100% garanci, por në qoftë se ata ende janë në jetën tuaj, ata lënë pas dore nuk do të thotë e pamundur. Vetëm treguar gjithmonë vulvë WC me ujë të ngrohtë me sapun + larja zgjidhje uretrës e chlorhexidine, miramistin. Femrat duke përdorur qirinj "Heksykon", Pharmatex. Nëse shumë partnerë seksualë duhet të testohet çdo vit për të urolog / gjinekologu, edhe në qoftë se nuk ka simptoma.

Unë duhet të shtoj se gonorre - është rasprostanenye në sëmundje veneriane është shumë më e zakonshme se sifilisit. Ajo, për këtë çështje, dhe sifilizi, mund të merrni të sëmurë disa herë. Shumë prej tyre janë në dijeni se ata janë të sëmurë, të mbajtur seksualisht aktive, infektimin partnerët e tyre nuk trajtohen, sëmundja përparon, duke çuar në komplikacione të rënda.

Konsultimi mbi gonorresë:

P: A mund dyahnostsyrovat gonorre kalon gjak nga një venë?
Përgjigje: Një punë e tillë është kryer, por në këtë moment. Vetëm shpifjeve të përgjithshme dhe mbjellje.

P: A mund të merrni gonorre në pishinë?
A: Jo. Neustoichivye gonorrea në mjedis.

Pyetje: A do të komunikimit të rastit me gojë duhet të jetë në një prezervativ?
Përgjigjja: Po. + Të jetë i sigurt për të ndjekur parandalimin, si yapisal më sipër.