Duart Nail kërpudhat, këmbët Onihomikoza


Onihomikoza - një grup i sëmundjes fungale që ndikon si gozhda duarve dhe këmbëve. Sipas kërpudhat gozhdë autorët janë gjetur në 10 - 20%. Në verë, kjo përqindje është më e lartë në përputhje të rinj më poshtë.

Shkaqet e kërpudhat gozhdë


Shkaqet kryesore janë kërpudhave - dermatofite, prej të cilave vendin e parë është T.rubrum dhe maja. Infeksioni me një kërpudhat është një metodë e kontaktit, përmes objekteve të përditshme (këpucë të përgjithshme, atlete), në banjot, pellgje. Shpesh ata vijnë nga e lëkurës, fungale apo ndonjëherë anasjelltas. Onyhomykozov shkakton janë: Puna në këpucë të ngushta, të punojnë në ujë, u rrit djersitje, rrjedhjen e gjakut të dëmtuar në gjymtyrë. Në përgjithësi, siç kam shkruar në artikull nga infeksionet fungale: shumohet patogjene ku lagësht dhe të ngrohtë. Për shkak se kërpudhat mund të mbetet në lëkurë dhe nuk shkaktojnë patologji.

Simptomet e infeksioneve fungale të gozhdë

Ka disa forma onyhomykozov:

1) Forma normotroficheskaya e sëmundjes, kur ndryshon ngjyrën e gozhdë, shpesh ngjyrë të verdhë apo të shurdhër.
2) hypertrophic, karakterizohet nga trashje e pjatë gozhdë me një ndryshim në ngjyrë.
3) hypotrofycheskyh, sipas reduktimin e tij.

Prekur fillimisht pjesën e sipërme të gozhdë, dhe pastaj procesi shkon dhe zona dal. Ndjenjat subjektive nuk vjen për të vjellë. Kur lezione maja më shpesh një kombinim i kandydoznoy paronyhyey (inflamacion rul okolonohtevoho me butësi e saj).

Toenails kërpudhat

Diagnoza e kërpudhat gozhdë

Differintsialnoy diagnoza e psoriasis është gozhdë oniholizis kur gozhdë është duke vuajtur nga kushtet e tjera, gozhdë traumave. Trajtimi i këtyre lecheniyaonihomikoza kushtet budetotlichatsya dhe për këtë arsye duhet të diagnostikuar nga një mjek ose mycologist dermatolog.

Sipas mendimit të merr një pjesë të vogël të gozhdë në ekzaminimin mikroskopik. Nëse ka kushte në klinikë, sjelljes dhe kulturës studim për të përcaktuar llojin e kërpudhat.

Trajtimi për kërpudhat gozhdë

Trajtimi është caktuar në varësi të fazën e Onihomikoza. Në fazën fillestare - një llaqe mjekësore (betrafen, ekzoderil). Ointments trajtim dhe zgjidhje (5% llak jod Terbinafine) I përdorin shumë rrallë, pasi që nuk depërtojnë pjatë gozhdë për shkak të densitetit të saj.

Nëse procesi rostkovoyi në zonën, trajtimi tabletë përfshijnë droga (lamizil, rumikoz, Mikosist). Ata toksichnyepo paktën në krahasim me drogë njëjtat brezit të fundit, por ende nevojë për të shqyrtuar të mëlçisë, duke e bërë kimi gjakut.

Këpucë shumë të rëndësishme e mbarimit (MIKOSTOP), ndryshimi i përditshëm i çorape me valë tyre. Ju duhet të keni peshqir tuaj. Mos harroni se kërpudhat gozhdë - një sëmundje ngjitëse dhe shpesh recurs.

Kur përshkrimi tableta duhet të kufizojë numrin e përdorur alkool për të zvogëluar barrën në mëlçi.

Për të parandaluar një përsëritje të caktojë një kohë trajtimin pllaka gozhdë, por vetëm në qoftë se ata duken të shëndetshme dhe analiza zbuloi asnjë kërpudhat, zgjidhje 5% e jodit.

Duke folur për mjetet juridike popullore, qëndrimi im për ta është se si për të trajtuar ointments dhe zgjidhjet. Vijnë shpesh për pacientët e mi të cilët përdoren këto metoda. Mjete të tilla si lëng qepë, hudhër, kanë efekt antifungal, por nuk depërtojnë në pjatë gozhdë dhe zonë protsessrasprostranyaetsya narostkovuyu. Ne duhet të emërojë tableta drogë, dhe ata nuk janë të lirë. Përfundim: herët trajtimi është nisur kërpudhat gozhdë, më e lirë do të kushtojë. Në këtë mënyrë ju mund të kurseni të holla për blerjet e tjera të rëndësishme.

Komplikimet e infeksionit fungale

Onihomikoza mund të, në sajë të foreignness saj dhe allergization, të provokojnë sëmundje të tilla si ekzema. Në çrregullime të rritjes gozhdë pasojë - gozhdë i hyrë në mish, kur ai rritet në indet e lëkurës me inflamacion të rënda dhe dhimbje. Në këtë rast shumë shpesh duhet të përdorë për të hequr atë.

Parandalimi i kërpudhat gozhdë

Parandalimi është higjiena personale (mos përdorni këpucë të përbashkëta, pantofla të përdorur në banjë, kujdes fshij këmbët tuaja pas një vaske dhe dush), trajtimi i hershëm i infeksioneve fungale të lëkurës, sëmundjet vaskulare e gjymtyrë.

Konsultimi mbi Onihomikoza

Pyetje: Si ndiheni në lidhje me heqjen kirurgjikale të thonjve me Onihomikoza?
A: Sinqerisht, keq. Kjo është një teknikë e vjetër, si dhe largimin e gozhdë, zmuchyvshy këtë razve e pacientit mund të hiqni kërpudhat nga zona rostkovoyi? Aktualisht, droga të reja me depërtimit të mirë në burimin e infeksionit.

Pyetje: Çfarë këpucë është më e mirë për të përdorur banjot?
Përgjigje: këpucë plazh ose plazh.

Pyetje: Sa kohë shkon marrjen e tyre nga kërpudhat gozhdë?
Përgjigje: - të ndryshme. Për shembull, lamizil rreth 3 muaj.