Shirit Hymenolepiasis xhuxh


I kushtoj vëmendje të helmintiasis tuaj subjekt të shkaktuar nga shirit xhuxh, i cili është më shumë i zakonshëm në grup-moshën pediatrike prej 4 deri në 14 vjet, me mundësinë e formimit të sëmundjes mikrovohnysch në institucionet parashkollore dhe shkollore, institucione të tipit të mbyllur, si dhe shtëpitë e familjes. Kjo është për shkak të vështirësisë së pajtueshmërisë me rregullat e higjienës i Sjelljes ngjitëse të mëdha (njollat) dhe karakteristikat e imunitetit.

Hymenolepiasis - Kjo sëmundje parazitare e njeriut dhe brejtësve të shkaktuara nga shirit xhuxh Hymenolepis lloj me një shkelje kryesor i sistemit të tretjes.


Prevalenca Hymenolepiasis në botë në përgjithësi, megjithatë, çojnë në sëmundshmërisë rajonet jugore. Incidenca e lartë e hymenolepiasis regjistruar në Afganistan, Pakistan, Iran, Amerikën Latine, në Afrikë. Në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik - është Armeninë, Gjeorgjinë, Moldavinë, Azerbaixhanin, Ukrainën dhe Federatën Ruse - Tomsk Oblast, rajon Amur, Kaukazin Verior.

Arsyet për hymenolepiasis humbjen

Sëmundje patogjen - shirit xhuxh (Hymenolepis nana) - krimba të vegjël me ngjyra të bardha, gjatësi rreth 3-5 cm.

Shirit xhuxh

Zinxhiri i përbërë nga koka (skoleksa), qafës, trupit (strobilus). Kokë sferike ka katër suckers grremçat Corolla, duke siguruar shtojcë në mur të brendshëm të zorrëve e pacientit. Ashtu si të gjithë tapeworms trupi (strobyla) përbëhet nga segmente, numri i të cilëve arrin në 300, me segmente fund dhe më të pjekur, vezët përmbajnë xhuxh shirit (hexacanth). Segmente të pjekur përmban vezë shirit për 180-200.

Segmente shirit

Periodikisht segmente fund janë të ndara nga trupi, shkatërruar nga enzimat në zgavrën e zorrëve dhe përkatësisht lirimin e një numër të madh të vezëve. Pastaj larvat formimi shirit (tsystytserkoyidy ose larvotsisty).

Vezë janë transparente, formë sferike, deri në 50 mikronë në diametër, brenda hexacanth embrion. Në subjekt i xhuxh mjedisit vezë shirit mbetet i zbatueshëm për 2 ditë, gishtat janë agjent ngjitëse brenda 2-4 orësh.

Zinxhir Vezë

Inactivation (neutralizimi) vezë të mundshme në temperatura të larta (deri ne + 60 ° dhe më lart) për 15-20 minuta në një temperaturë të ulët (deri në -4 ° - frigorifer temperaturës), për 45 minuta. Gjithashtu ata janë rrezet e dëmshme UV dhe mungesa e lagështisë.

Cikli i shirit xhuxh fillon dhe përfundon në trupin e njeriut.

Vezë të bien nëpër gojë me fruta të pista, perime, ujit në zorrë e vogël, ku ata bëjnë hexacanth zbatohen në Villi e mukozën e zorrëve, ka tsystytserkoyidy për të zhvilluar apo larvat (ajo merr 5-7 ditë) - është Faza e indeve të zhvillimit.

Pastaj përsëri, larvat shkojnë në lumen të zorrëve dhe ri-bashkëngjitni mukozës, ku në zhvillim të individëve të pjekur - it E. fazë të zhvillimit.

Pas 14 ditësh në segmentin e fundit të individëve të pjekur duket vezë të pjekur xhuxh shirit.

I tërë cikli zgjat rreth 1-1,5 muaj. Ndonjëherë të gjithë ciklit të zhvillimit të zhvillohet brenda ushtrisë, pa shkuar jashtë në mjedis.

Mos harroni në lidhje me mundësinë në hymenolepiasis autoinvazii (ose një superinvazii lloji) kur vezët Villi zorrëve kapur hexacanth lëshuar dhe cikli i zhvillimit vazhdon pa lirimin e vezëve jashtë. Ka autoinvaziya mungesës së imunitetit në jo më shumë se 15% e individëve.

Hymenolepiasis cikli i shirit xhuxh

Burimi i infeksionit (Final dhe të ndërmjetme të presë) - një njeri në zorrë të cilat parazitoj individëve pjekur shirit xhuxh, është ndarja dhe vezë nga feces në mjedis. Gjithashtu mori ndërmjetme xhuxh shirit mund të jetë brejtësit (hamsters, minj, minjtë).

Mekanizmi i infeksionit - Fekal-orale. Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit dhe ushqimore. Faktorët në rrugën ushqimore transmetimit - perime të pista, fruta, manaferrat, ujë, dhe në rrugën e kontaktit - duart e pista, sende të ndryshme shtëpiake (lodra, enët, peshqir, linens, trajton, etj). Gjithashtu një rol në përhapjen e infeksionit të luajnë një fluturon normale, këmbët e tyre vezë shirit mund të merrni artikuj si mjedisin dhe për ushqim.

Ndjeshmëria në përgjithësi hymenolepiasis, megjithatë, fëmijët shpesh e sëmurë 4-14 vjet, degët shpesh regjistruar në institucionet parashkollore dhe shkollore, shtëpi pleqsh dhe në shtëpinë e familjes. Më shumë i zakonshëm në banorët urbane. Shpesh shirit xhuxh gjendet në qelizat e Enterobiasis.

Imuniteti pas pësimit hymenolepiasis paqëndrueshme dhe lodhje, duke treguar mundësinë e ri-infeksionit dhe autoinvazii (ri vetë).

Patogjen shirit xhuxh veprimit në trupin e njeriut.

- dëmtimi mekanik në muret e vogël nekrozë zorrë Villi e mukozën e zorrëve (nekroza, ulcera në vendet e ngjitjes, ndonjëherë deri në shtresën e muskujve) për shkak të ndikimit të grepa skoleksa shirit dhe parazitëve;

- Efekti ndjeshmerie (zhvillimi i disponimit alergjik i reagimeve të trupit dhe toksike-alergjike) përmes jashtëqitjet dhe rënies së parazitit;
- E. mikrokrovopoterya me zhvillimin e anemisë;
- zhvillimi i dysbiosis zorrëve dhe beriberi C, B2, PP.

Simptomat hymenolepiasis

Simptomat mund të ndryshojnë, në varësi nga shkalla e manifestimet e helmintiasis. Pacientët imponojë ankesave të tilla shkallë të ashpërsisë ndryshme:

1) temperaturë të ulët të keq (temperaturë deri në 37,5, më pak 38 °);

2) Sindromi pesimist (nauze, jargëzim, belching, urth, diarre, shkelja e oreksit, dhimbje barku sulmet karakter në shumicën e rasteve, fryrje, kur shprehur dhimbje në bark të vjella);
3) Sindromi asthenic-neurotike (dobësi, nervozizëm, ul performancën, fëmijët mbetur prapa në zhvillimin mendor dhe fizik).
4) reaksione alergjike (nxito me kruarje, vasomotor rinitit, manifestime krapivnytsy mund të zhvillohet bronkit astmatik apo astmë).

5) pacientë me pamjen e veçantë: lëkurë të zbehtë, humbje peshe, lëkurë të thatë dhe mukozës;
6) në gjak: eosinophilia të ulët, të moderuar dhe të rëndë anemi normo- hypochromic (reduktuar hemoglobinë 100 g / l ose më pak), duke zvogëluar numrin e qelizave të bardha të gjakut, rritje ESR.
Në 30% të pacientëve kanë hymenolepiasis asimptomatike.

Diagnoza hymenolepiasis

Previous ngushtë dyshuar hymenolepiasis dhe është i bazuar kryesisht në të dhënat klinike, si mbledhja e historisë epidemiologjike në vend të vështirë (shumica e pacientit argumenton se rregullisht larë duart dhe ushqim). Për të ndihmuar mjeku së bashku me sindroma të mëdha hymenolepiasis "disponimin alergjik" e trupit (reaksioneve alergjike të shpeshta pse pa arsye objektive).

Diagnoza përfundimtare bazuar vetëm në konfirmimin laboratorik, metodat kryesore janë:

1) koproovoskopiya (zbrazje të rritet të 3-herë në intervale të 2-3 javë për shkak të veçantitë e zhvillimit të ciklit shirit xhuxh), materiali duhet të jetë i freskët (fecesi gardh në mëngjes). Me një pushtim masiv të vezëve lëshuar shumë, aq shumë "metodë amtare shpifjeve." Vezë shirit janë transparente, me vajtje-ellipsoidal opalestsyuyucha formë.

Hymenolepiasis, koproovoskopiya, zinxhir vezë

2) Metoda e pasurimin (nga Fyullebornu, Kalantaryan, Kato) është përdorur në infektimi ulet kur vezëve në feçe mjaftueshme. Ndonjëherë para se të studimit janë duke u përgatitur pritje fenasala (zbulimin rritet me 45-50%), por ky mjekim është përshkruar nga mjeku.

Trajtimi hymenolepiasis

Në mënyrë që të përmirësohet cilësia e terapisë, dhe karakteristikat specifike të ciklit të zhvillimit shirit xhuxh duhet të dini disa rregulla të thjeshta të trajtimit:

1) terapi ciklike. Trajtimi përfshin ndikim vetëm në mostra të rritur të pjekur nga pacienti, por ajo nuk ka efekt në larvat (tsystytserkoyidy) zinxhir. Ky funksion kërkon sjellje të përsëritur trajtim pas 5-7 ditë.

2) Faza përgatitore për trajtim. Ai është mbajtur për të parandaluar efektet negative të drogës Antiparasitic zvogëluar autoinvazii rrezikut (ri vetë). Designed lehkousvoyaemaya dietë të veçantë (tabelë 13 deri Pevzdneru) pidlikovuyut comorbidities janë caktuar adsorbents zorrëve (laktofiltrum, filtrum, enterosgel bardhë qymyrit dhe të tjerët), shtuar droga në mëlçi (Kars, Gepabene, Essliver, Ovesol etj), përgatitjet karrige qeverisës pacientit.

3) Faza e rimëkëmbjes pas trajtimit. Ai është mbajtur për të parandaluar efektet negative të drogës Antiparasitic zvogëluar autoinvazii rrezikut (ri vetë). Vazhdo pritje hepatoprotectors për mëlçisë emëruar përgatitjet probiotic (bifiform, linneks, Bion 3 Biovestin, bifidum fote dhe shumë të tjerë), droga që rregullojnë karrige dhe eliminuar kapsllëk - laksativ (frutolaks, Mikrolaks, normaze, Duphalac dhe të tjerët).

4) Shmangni zhvillimin e reaksioneve alergjike dhe toksike në fondet anti mund të mirëpresin emërimin e antihistamines (zirtek, zodak, tsetryn, Claritin, tavegil, Aerius dhe të tjerët).

5) terapi të vërtetë Anti kryhet fenasalom. Një normë prej 2 deri në 4 ditë me 4-7 intervale mydnevnoho. Doza ditore e ndarë në 4 pritjet dhe marrjen e çdo 2 orë. Për shembull, ushqimi - në 8, 13, 18 orësh dhe pilula - në 10, 12, 14, 16 orë. Një tjetër opsion - një dozë ditore prej 1 pritjen për 1.5-2 orë në një stomak bosh para ngrënies dy ditë. Medikament është caktuar 2hletneho moshën në një dozë prej 1 deri në 2 gram, në varësi të moshës.

Alternative regjim fenasala - kurs 2 ditor në numrin 6 të 4-5tidnevnymintervalom. Trajtimi i kontrollit është kryer jo më herët se 2 javë pas terapisë - eksploruar zbrazjes.

Mbikëqyrja Klinike nga dhenve hymenolepiasis vendosur për deri në 6 muaj. Në këtë kohë, 1 herë në muaj të shpenzojnë koproovoskopiyu. Duke pasur parasysh pacienti u tërhoq në rast të rezultateve negative të gjashtë studimet e feces.

Hymenolepiasis Parandalimi

  • Masat parandaluese në grupet e fëmijëve (edukimi higjienik i fëmijëve, instalimin e praktikave sanitano-higjienike - Larja e duarve pas përdorimit të tualetit dhe përpara se të hahet, kulturës e arsimit të ushqyerit - fruta larje dhe perime para se të hahet).
  • Përpunimit rregullt lagësht në zonat ku ka mbipopullim në potencialin e fëmijëve dhe të shtëpisë, me fjalë të tjera për të arritur një nivel të lartë të shëndetit, luftën kundër mizat dhe insektet e tjera dhe brejtësve.
  • Sondazhi përsëri hyjnë grupet e parashkollor dhe shkollore, si dhe vijnë për të punuar në këto institucione (koproovoskopiya) inspektimi rutinë të këtyre kategorive të njerëzve dy herë në vit.
  • Identifikimin në kohë të pacientëve dhe dehelmyntyzatsyya e tyre në kohë hymenolepiasis.