Herpesi gjenital - Simptomat e herpesit gjenital


Përmbajtje
Herpesi gjenital
Shkaqet herpes gjenital
Simptomat e herpesit gjenital
Diagnoza e herpes gjenital
Trajtimi i herpes gjenital
Herpesi gjenital dhe shtatzënia
Faqja 3 nga 6

Simptomat e herpesit gjenital


Herpesi gjenital është për jetën takon infeksioneve të vazhdueshme. Ekzistojnë katër lloje të ndryshme të manifestimeve klinike të sëmundjes;

 1. Episodi i parë i infeksionit primar gjenital - në qoftë se pacienti nuk ka pasur kontakt me pacientët që vuajnë nga lloji virusi herpes 1, dmth nuk ka antitrupa të gjakut për HSV-1.
 2. Episodi fillestare e infeksionit gjenitale sekondarë (superinfeksion) - ne prani te titer gjak HSV-1, por nuk ka qenë një histori të episodeve të herpes gjenitale.
 3. Infeksion të përsëritura.
 4. Herpes asimptomatike.

Veçantitë e fotografisë klinike e herpes gjenital ndarë në infeksion tipike, atipike dhe asimptomatike (ose e virusit).

Infeksioni primar është i shoqëruar nga një numër në rritje të virusit replikohet në traktin gjenital të femrave (më shumë se 10 milionë grimcat e virusit për 0.2 ml inokulumit). Për episodeve fillestare të infeksionit gjenital karakterizuar nga nxjerrje zgjatur virale, të cilat mund të qëndrojë për 3 javë.

Klinikisht, është e vështirë të dallojnë infeksionin primar nga episodet e para të infeksioneve dytësore është e një rëndësie të veçantë në rastin e nxituar gjatë shtatzënisë. Nëse nëna - bartës i infeksionit parësor, 50% e infeksionit të mundshëm të fetusit.

Në qoftë se episodi i dytë i infeksionit ose rikthim shifër është 8%. Sipas Universitetit të Uashingtonit, kritere të besueshme për diagnozën e herpesit gjenital primar është prania e të paktën tre nga simptomat e mëposhtme:

 1. të paktën dy ekstra-simptome të cilat përfshijnë ethe, mialgji, dhimbje koke, të përzier;
 2. shumta skuqje bilateral gjenital me dhimbje të forta lokale dhe hyperemia në
  Për më shumë se 10 ditë;
 3. këmbëngulja e lezioneve gjenitale mbi 16 ditë;
 4. herpes extragenital nxito (në gishta, mollaqe, në orofaringut).

Gjatë virusit rikthim excreted për 2-5 ditë në përqëndrime të ulëta (100-1000 grimcat virale inokulumit 0,2).

Episodi kryesor i infeksionit HSV dhe simptomat e saj

Sëmundje të shkaktuara nga HSV-2, shpesh asimptomatike ose ka simptoma të dukshme Vetëm. Megjithatë, pamja klinike është më i rëndë dhe simptomat zakonisht shfaqen pas një periudhe të inkubacionit për 3-7 ditë. Manifestimet lokale ndodhin në vulvë, vaginë, qafën e mitrës, shpesh në uretrës në perineum. Ka raporte të izolimit të virusit herpes simplex nga përmbajtjen e mitrës, tubat fallopiane dhe fshikëz. Më të zakonshme lokalizimit - pjesët më të ulëta të sistemit riprodhues (vulvë, vaginë dhe qafën e mitrës).

Një tipar karakteristik i virusit herpes simplex - dalja e vezikulave individuale ose të shumëfishta në sfond të hyperemic, ënjtje e mukozën e zonës së prekur. Madhësia 2-3 mm fshikëza, grupi i merr ato 0,5-2,5 cm e sipërfaqes së prekur. Kjo fazë e sëmundjes është e shkurtër (2-3 ditë), fshikëza të vazhdojë të hapur, dhe mbi bazën e formë të parregullt ulcerat formuar. Sores mbuluara me lulëzim të verdhë, shërohet brenda 2-4 javësh. pa dhëmbëza. Në vend të vezikulave mund të formojnë ulcerat mëdha gjatë-ekzistuese, të mbuluara shpesh me prekje purulent, pas bashkimit infeksion sekondar. Shpërthim i vezikulave dhe ulceration shoqëruar nga ankesat e kruarje, dhimbje, djegie, dukuri e cila është e lidhur me ndryshimet në nervore ri­përçuesve tseptorov dhe ndjeshmëri dhimbje. Shpesh pacientët ankohen hidhërime në bark të ulët dhe dyzurychniyavyscha. Kur manifestime shprehura të sëmundjes shfaqen ankesat rraskapitje, dhimbje koke, nervozizëm, çrregullime të gjumit; Ndonjëherë ka subfebrilitet dhe nyjet limfatike fryrë.

Shërimi ulcerat zakonisht shoqëron zhdukjen e simptomave të përgjithshme dhe lokale. Megjithatë, për shkak të virusit persitentsiey, shumë gra kanë sëmundje periodik.

Sores ftohtë periodike dhe simptomat e saj

Recurrences e herpes gjenital të ndodhë në 50-70% e grave pas zhdukjes së manifestimet kryesore të sëmundjes.

Shkalla rikthim dhe kohëzgjatja e faljen është shumë e ndryshueshme - nga një herë në 2-3 vjet për acarimin mujore. Shkalla rikthim dhe ashpërsia e foto klinike mund të jetë baza e ashpërsisë së procesit. Në kronik rëndim të butë infeksion herpes ndodhë jo më shumë se 1-3 herë në vit, ndërsa mesatarja - 4-6 herë në vit. Karakterizohet nga rëndim të rënda mujore.

Nuk është një përsëritje klasifikimi, i cili vuri në dukje tri lloje të herpes gjenital:

 • aritmia,
 • monoton,
 • styhayuchyy.

Lloji i aritmia karakterizuar nga luhatje në kohëzgjatje prej faljen gjerësisht - nga 2-3 javë. 4-5 muaj. Intensiteti maksimal i manifestimeve klinike dhe kohëzgjatjen e rikthim është vërejtur pas remissions zgjatura. Në anën tjetër, pas intervale të barabarta për të karakterizuara nga rifillimi shpeshta dobësi relative të simptomave klinike.

Për llojin monoton është e karakterizuar nga rifillimi shpeshta maloizmenyayuschimisya remyssyyamy. Këto përfshijnë herpes menstruale. Me këtë lloj sëmundje e karakterizuar nga rrjedhjes së vazhdueshme dhe është rezistente ndaj trajtimit.

Parashikimi më i favorshëm në lloj lidhje styhayuchyy është herpes gjenital. Ajo dallohet duke rritur kohëzgjatjen e faljen dhe zvogëlimin e intensitetit të manifestimeve klinike të rikthim.

Të dy herpes periodike akute dhe kronike gjenitale mund të kombinohet me lokalizimit tjera infeksion herpes njerëzore - lezione të lëkurës të fytyrës, trungu, hinhivostomatita, keratoconjunctivitis. Prania e ekstra-herpesit ndikon në pamje klinike të gjenitale. Kështu, manifestimet kryesore klinike të herpes gjenital, në shumicën e pacientëve me lezione të vërejtura më parë herpetike në buzë, hundë, cheeks, ishin të moderuara. Herpesi gjenital Primar pa lezionet ekstra-herpetike në histori është dukshëm më e vështirë. Extra-shpërthime zakonisht paraprijnë Herpesi gjenital dhe ka ekzistuar në mënyrë të pavarur. Shfaqja është herpes ekstra-gjenital në sfond është shumë e rrallë. Shumë pacientë pas fillimit të lezioneve Herpes gjenital në pjesë të tjera të trupit ndaluar.

Forma atipike e simptomeve herpes uux

Forma atipike të infeksionit gjenitale herpes karakterizuar shuar, si proces aborti dhe jo vetëm lezione të lëkurës dhe mukoze organe gjenitale të jashtme, por edhe mitra dhe shtojca. Format më të zakonshme atipike të ndodhë në herpes kronike të përsëritura, por të jetë e mundur në plagë primar. Format atipike janë gjetur në 30-60% të rasteve.

Është e njohur se një numër i sëmundjeve kronike të lidhura sëmundje gjenitale të etiologji të panjohur, si metoda e anketës konvencionale nuk lejojnë për të identifikuar patogjen; trajtimi i paefektshëm. Në këto raste duhet të dyshohet formë atipike e herpes gjenital. Nëse forma tipike të herpes gjenital janë karakterizuar gjithmonë nga skuqje, atëherë forma atipike mund të gjendet vetëm patches eritematoz, ënjtje të butë, mikrovezykuly, dhe shpesh pacientët ankohen për kruarje të vazhdueshme, djegie, të bollshme, jo e shërueshme, të bardhë.

Varësisht nga lokacioni, ka tre fazat e procesit herpetike:

 • Faza I - Lezionet herpes e organe gjenitale të jashtme;
 • Faza II - shkatërrimi i vaginës, qafës së mitrës, uretrës;
 • Faza III - lezione të mitrës, shtojca, fshikëz.

Rastet e mbajtjes akute urinare (sindromi Elsberha) në pacientët me herpes gjenital të rënda. Në shumicën e pacientëve simptomat neuro-psikiatrike janë: të qenët i përgjumur, nervozizëm, dhimbje koke, humor depresion. Shenjat e para të përfshirjes në procesin patologjike e indeve nervore atje për disa ditë ose orë të lezione herpetike dhe shprehur si kruarje, djegie, dhimbje, parasteziy. Kruajtje, djegie, hidhërim vërejtur përgjatë nervave periferike (femurit, sciatic, tibial dhe të ulët) ose innerviruyemyh vendet e tyre.

Përsëritje të kontribuojë në faktorë të ndryshëm: hipotermi, marrëdhënieve seksuale, stresi, lodhje, shfaqjen e sëmundjeve të tjera. Për shembull, herpesi gjenital përsëritura shpesh dalin kundër gripit dhe proceset e tjera të frymëmarrjes patologjike. Simptomet e recurrences Herpes gjenital të mund të shprehet shumë më pak në krahasim me gjendjen origjinale. Megjithatë, pasojat e rikthim janë shpesh të pafavorshme. Çdo dëmtim në qafën e mitrës, endometrium dhe fallopian tubes mund të shkaktojë shterpësi. Shtatzënia shpesh përfundon dështime, për shkak të infeksionit vezë (herpes simplex virus infeksion të përziera). Në infeksionet e rënda herpes të dëmtimit të fetusit mund të ndodhë pa transmetimit fetusit, dhe në lidhje me çrregullime të zakonshme në shtatzëna (ethe, INTOKS­katsyya etj).

Gratë shtatzëna që vuajnë nga forma atipike e infeksioneve gjenitale herpes në 6 javët e fundit të shtatzënisë duhet të merrni testuar dy herë me praninë e antigjenit të virusit herpes simplex i qafës së mitrës.

Në rast të virusit herpes këshillueshme që në mënyrë rutinore të kryer seksion cezariane për të parandaluar infeksionin e fetusit gjatë kalimit nëpër traktin gjenital. Në rast të shkarkimit të hershme apo e parakohshme e lëngut amniotik (periudhë anhydrous më shumë se 4 orë) sjelljes operacion jopraktike.

Frekuenca e vyrusonosytelstva asimptomatike është 5-7%.

Simptomat e herpesit gjenital të sapolindur

Forma lokalizuar e infeksionit herpes - fshikëza, eritemë, petekie e lëkurës dhe gojës; keratoconjunctivitis dhe chorioretinitis; encefalit.

Përgjithësuar infeksion - Simptomat Herpes shfaqen 1-2 javë të jetës. Këto simptoma përfshijnë forma të lokalizuara në kombinim me anoreksi (humbje peshe), të vjella, letargji, ethe, verdhëz, ankth të frymëmarrjes, gjakderdhje, shok. Zhvillimi i gjakderdhjes dhe kolapsit të enëve të gjakut mund të jetë fundi i papritur dhe fatale.