Haemophilus influenzae HIB - infeksioni


Influenzae Haemophilus (Hib - infeksion) - një grup i sëmundjeve akute infektive e shkaktuar rrinë Pfeyffera (tablo majtas), mekanizmi aerogenic e infeksionit që ndikon kryesisht fëmijëve grup moshe dhe karakterizohet nga inflamacion i frymëmarrjes, sistemit qendror nervor me formimin e mundshme të lezioneve purulent në ndryshëm indet dhe organet (infektim).

Haemophilus influenzae - një sëmundje mjaft e zakonshme në grup-moshën pediatrike. Incidenca e infeksionit hemofilik është i lartë, por statistikisht është e vështirë për të llogaritur plotësisht. Një arsye është një shenjë e keqe, sepse klinikisht origjina ARI Haemophilus ndryshon pak nga, për shembull, infeksion pneumonisë apo streptokoksike. Prandaj të merren parasysh vetëm për zhvillimin e raste të rënda të pneumonisë, meningjiti dhe simptoma të tjera.


Mundësia e transportuesve të shëndetshme në Haemophilus influenzae shkakton shqetësim, pasi nuk është pika e pakontrolluar epidemiologjike e parë të procesit. Në disa vende, frekuenca e grupeve zgarë parashkollore është 40%, e cila shpjegon incidencë të lartë të ARI në kopshte. Megjithatë, parandalimi i veçantë e bën situatën edhe për të ulur sëmundshmërinë në formën e rasteve të izoluara në disa vende evropiane. Për shembull, në Mbretërinë e Bashkuar futjen e vaksinimit rutinor ka reduktuar incidencën për 1-2h raste. Në vaksinën tonë vend të lirë futur në Imunizimit Listën Kombëtare vetëm për kategori të caktuara të fëmijëve (onkologjisë, HIV, imunitetit dhe fëmijët jetimore), për shkak se kompania shartim tjetër e fëmijëve është vetëm nisma e prindërve varet nga vetëdijen e tyre të çështjes .

Patogjen Haemophilus influenzae

Ngacmues - Hib Afanasyev-Pfeyffera (Haemophilus influenzae) tipit B (Hib kështu emrin). Aktualisht lëshojnë rreth 16 lloje të Haemophilus influenzae dhe 6 lloje të ndryshme antigjenike (a deri f), por më patogjen për njerëzit janë vetëm të llojit V. Ky Gram "-" mikroorganizëm (errësirë ​​Gram dhe mikroskopi nuk pikturuar) Madhësia e vogël (diameter 1 mm), është i aftë për të transformuar në S-formë (per te formuar nje polysaharydnoy mbrojtëse kapsulë). Është kjo kapsulë lejon Hib mbijetojë gjatë në trupin e njeriut, shmangies sistemin imunitar, si dhe veprimin e antibiotikëve. "Faleminderit" kapsulë në trupin e fëmijës për një kohë të gjatë nuk mund të prodhohen antitrupa mbrojtëse ose të prodhuara në sasi të vogla, në mënyrë që fëmijët të mund të merrni të sëmurë ky infeksion të përsëritur. Haemophilus influenzae - një mikroorganizëm patogjen shpesh janë përfaqësues të microflora normale mukozale të traktit të frymëmarrjes, sepse frekuenca e lartë e transportuesve të shëndetshme të patogjen.

Hib pas Gram errësirë

Arsyet pse Haemophilus influenzae

Burimi i infeksionit pacienti është klinikisht formë e rëndë e sëmundjes (nga PDG të pneumonia, meningjiti dhe sepsë). Burimi i infeksionit është edhe bartës të shëndetshme të Hib. Haemophilus influenzae zgarë qelizë B frekuenca mund të arrijnë 70% të fëmijëve dhe 30-40% e të rriturve.

Mekanizmi i infeksionit - Aerogenic dhe rruga - ajrore (shpërndarja e patogjen ndodh me teshtimë, kollitjes, duke folur me mukozë bronkiale pemë - gëlbazë dhe mukozë Roto-dhe nasopharynx). Shans më të mirë të infeksionit në njerëz që janë në afërsi të burimit të infeksionit (3 metra ose më pak). Një pacient është ngjitëse nga fillimi i sëmundjes. Media nga pamja e jashtme të shëndetshëm, pra, pala epidemiologjike e më të rrezikshme, por të tilla njerëzit lëshojnë lloje më pak ngjitëse të Haemophilus influenzae. Një rrugë tjetër e transmetimit - ose ujë (përmes sendeve shtëpiake - peshqir, enët, lodra).

Sezonin me këtë infeksion - dimër-vesna.Vospriimchivost ndaj këtij infeksioni të lartë në mesin e fëmijëve të vegjël - nga 6 muaj deri në 2 dhe nganjëherë 4 vjet. Deri në 6 muaj fuqi "për mbrojtjen e nënës" Fëmijët rrallë sëmuren. 5-vjet dhe të rriturit më të vjetër të vuajnë në raste të izoluara.

Rreziku për sensibilitet për Haemophilus influenzae:

1) grupmosha e fëmijëve 6 muaj deri në 2 vjet.
2) të moshuarit mbi 65 vjeç.
3) Fëmijët të cilët janë shishe-ushqyer.
4) Immunodefitsyty (kanceri, sëmundja e gjakut, infeksionit HIV, etj.).

5) Personat pas largimit të shpretkës.
6) mungesës së imunitetit Sociale (alkoolizmi kronik, varësia e drogës).
7) Fëmijët nga institucionet e mbyllura (shtëpitë e fëmijëve, jetimore).

Rrugë shkopinj Pfeyffera tek njerëzit:

Atrium - mukozën e hundës, ku agjenti mund të jetë një kohë të gjatë. Procesi i zhvillimit të mëtejshëm në masë të madhe varet nga rezistencës lokale mukozale (rezistenca reduktuar ftohjet mund të shkaktojë infeksione të shpeshta, hipotermi, stresi). Me një rezistencë të dobët është coli riprodhimi, akumulimi i saj dhe depërtimit në gjak (bakteremisë). Dhe pastaj infeksioni përhapet organet preferuar dhe indet (mushkëritë, sinuseve më shumë, sistemit kockave, sistemit qendror nervor, etj) me mundësinë e sepsis (shumta Foci purulent).

Simptomet e Haemophilus influenzae

Periudha e inkubacionit (nga koha e infektimit me fillimin e simptomeve) pothuajse e pamundur për të përcaktuar, si Haemophilus influenzae mund të mbetet gjatë në mukozën e hundës, pa shkaktuar ndonjë ndryshim (asimptomatike) dhe vetëm në mbrojtjen më të ulët të fillojnë të shumohen.

Filloni infeksionit mund të jetë i ngjashëm me infeksione respiratore akute (ARI), pastaj vjen procesin përgjithësim (bacil hyn në gjak dhe përhapet në të gjithë trupin) dhe është një nga format klinike.

Ka disa standarde influenzae forma Haemophilus:

1) purulent meningjit (inflamacion i Mater ANP)
2) Pneumonia akut (pneumonia)
3) Sepsa, duke përfshirë një nga format e saj - septikemi (sëmundje sistemike)
4) Cellulite ose panniculitis (inflamacion i indeve nënlëkurës)
5) Epihlottit (humbja epiglotis)
6) artriti akut (dëme të përbashkët)
7) Një formë e rrallë (otitis, sinusit, perikardit, lezionet traktit respirator dhe të tjerët).

Purulent meningjiti Haemophilus etiologji është shkaku më i zakonshëm i meningjitit në grup moshën e fëmijëve 6 muaj deri në 4 vjet. Rinj mosha e pacientit, aq më e vështirë se sëmundja ndodh. Përqindja e komplikime neurologjike është e lartë - deri në shkallën 40% e vdekshmërisë më shumë se 10%. Simptomat e sindromës në tri:

- Sindromi infektive-toksike (tipar është gradualisht duke filluar me ARI, temperaturë të lartë në 38-39 ° dhe shumë njerëz skuqje dhe qafën);
- obschemozhovaya simptome (dhimbje koke shqiptuar, nauze, vjellje, shpesh përsëritet, rrit ndjeshmërinë për të gjitha llojet e stimujve);
- sindromi meningeal (ngurtësi qafë - paaftësia përkulje pasiv i kokës në pozicionin e shtrirë në shpinë, simptomat Kernig, Brudzinskogo). Sigurisht Haemophilus meningjiti gjatë, dredha-dredha.

Features në foshnjat:

1) dhimbje koke Equivalent - "thirrja e trurit" - një kohë të gjatë, britmë e mprehtë edhe përhershme vysokotembralnyy vajtoni fëmijë-si.
2) Një e theksuar e lëkurës hypersensitivity nuk mund të përcaktohet shenja meningeal. Ndihmon simptomë Lessazha (me lartësi fëmijët sqetullave fëmijës mbaron këmbët së pari, dhe pastaj të shpjegoj ato jo aq të shëndetshme, por të mbajtur në gjendje të ngjeshur për një kohë të gjatë).
3) Për shkak të rrezikut të temperaturë të lartë të lartë të konfiskimit.
4) Fëmijët vitin e parë të jetës dhe jo të bien në pavetëdije.

5) fontanellë madh fryrë (në krye të fëmijës). Vogël fontanellë mëdha, humbja më e shpejtë e ndërgjegjes mund të ndodhë.
6) të vjella Equivalent - regurgitation.
7) tregues për mesit birë është temperaturë të lartë pa simptome të tjera dhe fëmijës mprehtë qarë.
Lëngut cerebrospinal në mesit birë rrjedh nën presion (pika të shpeshta), me re, të gjelbër, apo për të rritur pleocytosis qelizë të lëngut cerebrospinal në qindra në 1 ml, është e dominuar nga neutrofilet.

Duke ruajtur simptomat të qëndrueshme të meningjitit, si dhe bashkimin e gjykatës, vala e dytë e etheve, stimulimit psiko-motorike të pacientit për të menduar për t'u bashkuar me ventrikulita (inflamacion i ventricles trurit) dhe nahnoenyy subdurale.

Çfarë ka forcë për të parë një mjek? Qëndroni ethe, dhimbje koke apo fëmijë të vazhdueshme duke qarë, të vjella ose regurgitation, twitching muskujve. Nuk ka nevojë të prisni, telefononi menjëherë një ambulancë.

Pneumoni akute.Një nga shkaqet e zakonshme e pneumonisë tek fëmijët është Haemophilus influenzae. Pneumonia mund të jetë fokale ose lobar (me lob humbjen ose pjesë të shumta), shpesh të komplikuar nga pleurit (inflamacion të pleurë - membranat e mushkërive) - deri në 70% të rasteve fëmijët. Pacienti ethe, dobësi, përgjumje, kollë, fillimisht e thatë ose joproduktiv, dhe pastaj bëhet me lagështi (purulent pështymë verdhë). Shpesh shkelje Ekskursione frymëmarrjes, manifestohet dyspnea. Pneumonia zgjatur, e vështirë për të trajtuar, mund të jetë me onde.

Pneumonia Haemophilus

Te mjeku do të bëjë kontakt: temperaturë të lartë, fëmija letargji, refuzimi i ushqimit, përgjumje, të vjella, kollitjes dhe të vjella.

Septicemi - Sëmundje sistemike të shkaktuara nga Haemophilus influenzae depërtimit të gjakut, ka manifestime të ndryshme klinike. Shumica sepsa hemofilik ndodh në mesin e fëmijëve 6-12 muaj. Rrjedh si gram "-" sepsa - nuk ka dukuri e lezioneve purulent mesme e vështirë, madje edhe rrufe. Probabilitet të lartë nga shoku septik dhe vdekjes.
Karakterizohet nga temperaturat e larta (40 °), shpretkë zgjeruar, çrregullimeve të shpejta hemodinamik (rënie të presionit të gjakut, rritet norma e zemrës), atje trazirat microcirculation (hemoragji në lëkurën e trungut, gjymtyrë, fytyrë). Vdekshmëria është e lartë.

Sepsa hemofilik

Çfarë do të bëjë thirrje një mjek? Temperaturë të lartë, përgjumje, refuzimi për të ngrënë fëmijën, të qenët i përgjumur, lëkurë të zbehtë, buzët kaltërosh, palpitations shpeshta, hemoragji në pamjen e lëkurës nga të vogla në të mëdha, duke zvogëluar frekuencën e urinimit. Telefononi menjëherë një ambulancë.

Cellulite shpesh zhvillon në fëmijët nën një vit. Kundruall sfondit të foto duket ARI ënjtje në zonën e prekur (zakonisht në fytyrë, gjymtyrë më pak). Në fushën e skuqje plagë të lëkurës me një nuancë kaltërosh, ënjtje, dhimbje gjatë probing. Ndonjëherë ajo mund të shoqërohet me simptoma të tjera (të tilla si pezmatimi i veshit të mesëm - otitis). Temperatura në shumicën e rasteve është i vogël (37-37,5 °).

Celuliti hemofilik syrit

Epihlottit kryesisht në fëmijët e 2 deri 4-5 vjet dhe karakterizohet nga ashpër. Mes temperaturave të larta ka dhimbje të forta në fyt, probleme gëlltitjes, dështim të frymëmarrjes për shkak të shtrëngim në fyt përflakur epiglotis. Çrregullime pacientët të folurit (dysphonia), lëkurë të zbehtë, jargëzim tepruar, duke hedhur kokën. Në ekzaminimin e fytit dhe presion me një shpatull në rrënjët e gjuhës mund të shihet epiglotis të ndritshme të kuqe. Kur laryngoscopy - inflamacion i epiglotis, ënjtje në hapësirë ​​podsvyazochnom. Në qoftë se koha nuk të ndihmojnë, mund të përfundojë bllokim në inflamacion fyt deri në humbje të vetëdijes dhe të vdekjes. Pacienti ishte e nevojshme urgjentisht intubation ose Tracheostomy.

Për të kontaktuar mjekun në: shfaqja e dhimbjeve të rënda në fyt dhe duke hedhur kokën e foshnjës, dyspnea kundër këtij sfondi, paaftësia për të përtypë një kafshatë e ujit dhe të thonë fjalën, temperaturë të lartë.

Artrit akute - Izoluar rrallë. Mes ARI lezione të paraqiten një ose më shumë nyje të gjymtyrë. Ndonjëherë komplikuar artrit nga inflamacion i kockave (osteomielit).

Komplikimet Haemophilus influenzae

- Ënjtje të trurit si pasojë e Haemophilus influenzae meningjiti sindromi herniation e bajamet cerebellar në magnum foramen dhe të mëdha fatale.

- Dështimi akute të frymëmarrjes për shkak të pneumonisë akute.
- Asfiksia (pengesave udhë ajrore) për shkak epihlotytu zhvillimin e dështimit të frymëmarrjes dhe vdekje.
- Septicemia septike shok për shkak të zhvillimit të hemodinamik, microcirculation dhe vdekjes.

Pas infeksionit mëparshme formuar një imunitet të qëndrueshme të gjatë. Sëmundje të përsëritura të mundshme njerëz vetëm immunoskompromentirovannyh.

Diagnoza e Haemophilus influenzae

Diagnoza paraprak është i bazuar në moshën e pacientit (nga 6 muaj deri në 4 vjet e preferuar), simptomat tipike (pamja në sfondin e sëmundjeve të frymëmarrjes forma akute më të zakonshme - meningjitit, pneumonia, sepsa, etj). Ngjashmëria e simptomeve klinike me pothuajse të gjitha infeksionet bakteriale zvogëlon hershme konfirmimin laboratorik diagnoza. Analiza e përgjithshme e gjakut - Ulja e qelizave të kuqe të gjakut (anemi), rrit qelizat e bardha të gjakut, neutrofilet, ESR.

Diagnoza përfundimtare - pas studimeve laboratorike. Materiale për studim - mukusit të hundës, pështymë lëngut cerebrospinal, gjakut, lezionet purulent përmbajtjen e qelizave. Metodat:
- bakteriologjik (materiale mbjellëse në agar gjak, agar çokollatë);
- bakterioskopieskiy (gram njolla përgatitjet mikroskopike);
- zbulimin e antigjenit kapsular duke reaguar kundër immunoelectrophoresis;
- Studimi serologjik (aglutinimit latex reagimi, mikropretsypitatsiyi).

Trajtimi i Haemophilus influenzae

1. Masat organizative dhe regjimi (shtrimin në spital të fëmijëve me infeksione të moderuar dhe të rënda në spital regjim shtrati për të gjithë periudhën febrile, me përjashtim të ushqyerit e duhur shumë ushqim kripur, lëngjeve të pijshëm treguar)

2. shkakor Terapia me antibiotikë (emëruar në rezultatet e kërkimeve laboratorike) për të parandaluar komplikimet rënda Haemophilus influenzae. Në drogat e rënda të zgjedhjes - cephalosporins III dhe IV brezave, karbapenemet, ampicillin, aminoglycosides. Në forma të buta - Amoxicillin, cefaclor. Kur rezistenca ndaj ampicilin chloramphenicol emëruar, por ai rrallë emëruar. Kohezgjatja e trajtimit varet formën klinike e infeksionit: 7 deri në 14 ditë. Përshkruajnë një mjek. Vetë qëllimi i brendshëm mund të çojë në pasoja katastrofike (komplikimet).

3. Terapia Pathogenetic kryhet në spital dhe përfshin rivendosjen e funksioneve me sëmundje të organeve vitale dhe sistemeve (terapi infuzion detoxification, parandalimin e komplikimeve).

4. terapi Posindromalnaya
• antipiretik (Panadol, Nurofen, Efferalgan dhe të tjerët);
• vasoconstrictor hundë pika (akvamarys bebe, nazyvyn, nazol, tyzyn, otryvyn dhe të tjerët);
• expectorants (lasolvan, ambroksol, hedeliks);
• celulitin dhe baza epihlotyt e trajtimit - terapia me antibiotikë.

Forma të butë të sëmundjes mund të ndodhë nën maskën e ARI, por në çdo rast të vazhdojë të shfaqë ose sinusit apo sinusit ose bronkit, ose otitis media. Kjo është, kur duke iu referuar një mjek duhet të emërohen antibiotikët. Nëse etiotrop trajtim nuk do të, në shumicën e rasteve, i formuar disa klinik influenzae formë Haemophilus, se moti do të ngarkesës sëmundjen.

Parandalimi Haemophilus influenzae

Nuk janë parandalimi specifike - vaksina. Në Aktin-Hib regjistruar (Francë). Vaksina përmban capsular polysaccharide Haemophilus influenzae tip b, e kombinuar me një toksoid tetanozit me qëllim të mundësisë së futjes së saj dhe imunitetin me moshën 2hmesyachnoho jetën. Nevojë për të dhëna 3hkratnoe.

Vaksinimi në grupe të fëmijëve mund të reduktojnë ndjeshëm incidencën e Haemophilus influenzae në mesin e fëmijëve shëndetliga. Transportuesi në vaksinë mund të zvogëlohet nga 40% deri ne 3%, e cila është e ilustruar nga vaksinimin e fëmijëve në rajonin e Moskës. Efekte të ngjashme janë shpalosur në rajone të tjera të Rusisë.