Ethe hemorragjike me HHNS veshkave sindromi


Ethe hemorragjike me sindrom renal (HHNS) - zoonoznoe virale (burimi i infeksionit - kafshë) sëmundje e zakonshme në zona të caktuara, karakterizohet me fillimin akute, lezioneve vaskulare, zhvillimin sindroma hemorragjike, çrregullime dhe sëmundje të rënda të veshkave hemodinamik me pamjen e mundshme të dështimit akute renale.

HHNS mori vendin e parë në mesin e sëmundjeve natyrore fokale. Incidenca e ndryshme - mesatarja për HLPS incidencës mjaft shkon gjatë viteve - 1,9-14,1 në 100tys. popullsia. Në vatrave natyrore është HHNS Bashkortostan, Tatarstani, Udmurtia, Rajoni Samara, Ulyanovsk oblast.V bota HHNS gjithashtu mjaft i përhapur - është vendet skandinave (Suedia, për shembull), Bullgaria, Republika Çeke, Franca dhe Kina, Veriut dhe Koreja e Jugut.


Kjo çështje duhet t'i jepet vëmendje të veçantë, veçanërisht me anë të rënda me mundësinë e goditjes infektive-toksike, dështimi akut i veshkave me përfundim fatal. Vdekshmëria në HHNS mesatarja kombëtare prej 1 deri në 8%.

Karakteristikat e patogjen të etheve hemorragjike me sindromën renale

Patogjen HLPS - virus ishte i izoluar shkencëtarët e Koresë së Jugut HWLee brejtës të lehtë. Virusi u emërua Hantaan (me emër Hantaan lumit, i cili rrjedh në gadishullin Korean). Më vonë, këto viruse janë zbuluar në shumë vende - në Finlandë, SHBA, Rusia, Kina dhe të tjerët. Patogjen HLPS caktuar në bunyavirusov familjes (Buniavirid) dhe të izoluar në një gjini të veçantë, i cili përfshin disa serovaret: virusit Puumala, që qarkullojnë në Evropë (epidemi nephropathy) Virusi i Dubravës (Ballkani) dhe virusi Seul (shpërndarë në të gjitha kontinentet). Kjo ARN viruseve deri 110 nanometra në madhësi, janë vrarë në 50 ° C për 30 minuta, në 0-4 ° C (temperatura frigorifer) janë të ruajtura 12 orë.

Hantaan virus - agjent HHNS

Feature virus Hantaan: tendenca të ndikojë në endothelium (skeleti i brendshem) e enëve të gjakut.

Ka dy lloje të HLPS virus:
1 tip - lindje (e zakonshme në Lindjen e Largët), tank - miu fushë. Virusi Vysokoizmenchiv që mund të shkaktojë infeksion të rëndë me një normë të vdekshmërisë prej 10-20%.
2 lloj - West (që qarkullojnë në pjesën evropiane të Rusisë), tank - mi fushe kuqe. Ajo është një sëmundje të butë me një vdekshmërinë më pak se 2%.

Arsyet Pse HLPS

Burimi i infeksionit (Europe) - brejtësve pyjore (mi fushe të kuqe dhe të kuqe), dhe Lindja e Largët - manchzhurskaya miut fushë.

Mi fushe e kuqe - perenosschik HHNS

Natyrore fireplace - Oreal përhapjen brejtësve (në formacione të moderuar klimatike, peisazhet malore, zonat fushore stepë, luginat kodrinë, luginat e lumenjve).

Mënyrat e infektimit:pluhur ajrore (inhaling virusin nga brejtësit jashtëqitjeve të thata); fekal-orale (ushqimi hahet kontaminuar me feces brejtësit) kontakt (përplasja e dëmtuar lëkurën nga objektet e mjedisit të kontaminuara me ekskretet brejtësit, të tilla si kashtë, dru zjarri, kashtë, foragjere).

Në sensibilitet absolute e njeriut ndaj patogjen. Në shumicën e rasteve, sezonet tipike vjeshtë-dimër.

Llojet e sëmundjes:
1) Lloji i pyjeve - vizitë sëmurë në pyll të shkurtër (mbledhjen e manave, kërpudha, etj) - mundësi më të zakonshme;
2) Lloji shtëpiake - në shtëpi në pyll, pranë pyllit, shumica e fëmijëve të therjes dhe të moshuarit;
3) Mënyra e prodhimit (shpimit, vaj, puna në pyll);
4) llojin e kopshtarisë;
5) llojin e kampit (pjesa tjetër në kampet pionier, pushoni shtëpitë);
6) Lloji fermë - stinët tipike vjeshtë-dimrit.

Karakteristikat e:
• Personat më të prekur të rinj (80%), 18-50 vjet
• Shumica e pacientëve HHNS - janë meshkuj (90% e rasteve)
• HHNS jep sëmundje sporadike, por mund të ndodhë dhe flash: të vogla 10-20 njerëz, të paktën - 30-100 njerëz

Pas infeksionit mëparshëm formuar imunitet të fortë. Sëmundje të përsëritura në një person nuk u gjet.

Si është HHNS?

Atrium - Mukoza e traktit respirator dhe sistemin e tretjes, ku ose vdes (me imunitet të mirë lokale) ose virusi fillon të shumohen (që korrespondon me periudhën e inkubacionit). Virusi pastaj hyn gjak (vyremyya), shfaqet sindroma infektive-toksike në një pacient (zakonisht kjo periudhë korrespondon me 4-5 ditë të sëmundjes). Ai përfundimisht zgjidh në muret e brendshme të enëve të gjakut (endothelium), duke ndërprerë funksionin e tij, manifestohet në sindromin hemorragjike pacientit. Virus excreted në urinë, kështu veshkave prekur dhe enët e gjakut (inflamacion dhe ënjtje të indeve të veshkave), zhvillimi i mëtejshëm i dështimit të veshkave (vështirësi në urinim). Kjo pastaj mund të ndodhë rezultat të pafavorshëm. Kjo periudhë zgjat deri në 9 ditë të sëmundjes. Pastaj, dinamika inversi - resorption nga hemorragji, duke zvogëluar edemë renale, Rezoluta urinim (sëmundje deri në 30 ditë). Shërim të plotë shëndetësor vazhdon të viteve 1-3h.

Simptomat HHNS

Sëmundje tipike ciklike!

1) Periudha e inkubacionit - 7-46 ditë (mesatarisht 12-18 ditë)
2) fillestar (periudha ethe) - 2-3 ditë
3) Periudha olihoanuricheskoy - 3 ditët e sëmundjes deri në 9-11 ditëve të sëmundjes,
4) periudha e convalescence hershme (periudha poliuricheskiy - pas 11 - 30 ditët e sëmundjes)
5) rekonvalestsentsyya vonë - pas 30 ditësh të sëmundjes - për 1-3hlet.

Ndonjëherë periudha fillestare mësipërm prodrome: Letargji, rritje lodhje, rënie të performancës, dhimbje në gjymtyrë, fyt gërvisht. Kohëzgjatja e jo më shumë se 2-3 ditë.

Periudha fillestare karakterizohet nga dhimbje koke, trishtues, dhimbje në trup dhe gjymtyrë, nyje, dobësi.

Simptomë kryesor i HHNS hershme - një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit, e cila në 1-2 ditët e para arrin numër të lartë - 39,5-40,5 ° C. temperaturë mund të vazhdojnë 2-12 ditë, por më së shpeshti është 6 ditë. Feature - maksimale nuk mbrëmje (zakonisht në ARI), dhe gjatë ditës dhe madje edhe në mëngjes. Pacientët menjëherë në rritje dehje dhe simptoma të tjera - humbje e oreksit, etje shfaqet, pacientët frenohet, gjumë të keq. Dhimbje koke përhapur, intensive, rrit ndjeshmërinë ndaj stimujve të lehta, dhimbje kur lëviz shikimet. 20% zhvlerësim - "Mjegull para syve të mi." Në provim, pacientët paraqiten "sindromi kapuç" (sindromi i kraniotservikalnoho): shtyer e fytyrë, qafë, gjoks e sipërme, puffiness e fytyrës dhe qafës, sclera vaskulare injeksion dhe kon'yuktiv (shikimet dukshme e kuqe). Lëkura është e thatë, e nxehtë në të prekur, gjuhë të veshura me lulëzim të bardhë. Tashmë në këtë periudhë mund të trishtim apo një dhimbje e shurdhër në të ulët mbrapa. Në temperaturë të lartë mund të zhvillojnë zhvillimin e infektuese-toksike encefalopati (të vjella, dhimbje koke të rënda, ngurtësi në muskujt e qafës, simptomat Kernig, Brudzinskogo, humbja e vetëdijes) dhe infektive-toksike shoku (rënie e shpejtë e tensionit të gjakut, rritet parë dhe pastaj rënie në normën e zemrës).

Periudha Olihuricheskiy. Karakterizohet reduktimin praktike e ethe për 4-7 ditë, por pacienti nuk bëhet lehche.Poyavlyayutsya dhimbje konstante mbrapa të ndryshme ashpërsia - nga dhemb për të papritur dhe efekte të mëdha negative. Nëse ju të zhvilloni formë HHNS rënda pastaj 2 ditë që nga sindromi dhimbje, dhimbje renale ata janë bashkuar të vjella dhe dhimbje barku në stomakun dhe zorrët të nyyuchohoharakteru. Simptomë e dytë e pakëndshme të kësaj periudhe - ulur sasinë e urinës (oliguria). Laborator - ulur përqindjen e proteinave urinë, cilindra e eritrociteve në urinë. Në gjak rrit përmbajtjen e ure, kreatininës, kalium, uljen e sasisë së sodium, kalcium, klorit.

Në të njëjtën kohë shfaqet sindromi hemorragjike. Ka melkotochechnaya gjoks skuqje të lëkurës hemorragjike, sqetull, në sipërfaqen e brendshme të supet. Strips nxito mund të jenë të vendosur disa linja, si "rëna". Ka hemoragji në sclera dhe konjuktiva e një ose të dy sytë - një simptomë e të ashtuquajturit "qershi të kuqe". Në 10% e pacientëve kanë manifestime të rënda të sindromës hemorragjike - nga hundës gjakderdhje të gastrointestinal.

Njolla hemorragjike në HHNS

Hemorragji në sclera

Veçori e kësaj periudhe HHNS - Funksioni lloj ndryshimi i sistemit kardiovaskular: rënie në normën e zemrës, tendencë për hipotension, zemra mbytur tinguj. EKG - bradycardia sinus ose takikardi, mund të shkaktojë rreh. Tensioni i gjakut gjatë oliguria hipotension gjatë kaloni fillestar ndaj hipertensionit. Edhe brenda një dite të sëmundjes së presionit të lartë të gjakut mund të ndryshojë të ulët dhe anasjelltas, i cili kërkon monitorim të vazhdueshëm të këtyre pacientëve.

Në 50-60% të pacientëve në këtë periudhë regjistruar përzier dhe të vjella edhe pas një gllënjkë të vogël të ujit. Shqetësuar shpesh për dhimbje të barkut natyrës dhimbshme. 10% e pacientëve me karrige dobësuar, shpesh përzier me gjak.

Gjatë kësaj periudhe vend të shquar zënë nga simptomat e sistemit nervor: pacientët shprehur dhimbje koke, hutimi, shtetet mashtrimin, shpesh i dobët, hallucinations. Arsyeja për këto ndryshime - gjakderdhje në substancë e trurit.

Kjo periudhë duhet të olihuricheskiy frikën e një komplikacione fatale - dështim akute renale dhe pamjaftueshmëri akute veshkave.

Periudha Poliuricheskiy. Karakterizohet nga një shërim diuresis gradual. Pacientët lightest, simptomat dobëta dhe regres. Pacientët lëshojnë një sasi të madhe të urinës (deri në 10 litra në ditë), gravitetit të ulët të veçanta (1001-1006). Pas 1-2 ditësh të fillimit të Polyuria restauruar dhe parametrat laboratorike dëmtuar funksionin e veshkave.

Deri në javën e 4 të sëmundjes sasia e urinës kthehet në normale. Një çift i muajve të mbetet dobësi të vogla, polyuria vogël, gravitetit të ulët specifike e urinës.

Rekonvalestsentsyya vonë.Ajo mund të marrë nga 1 deri 3 vjet. Simptomat e mbetura dhe kombinimi i tyre janë të kombinuara në 3 grupe:

• dobësi e përgjithshme - dobësi, ul performancën, marramendje, humbje e oreksit.
• Shkelja e nervor dhe endokrine sistemeve - djersitje, etja, kruajtje, impotencë, dhimbje prapa, rritur ndjeshmërinë në gjymtyrët më të ulët.

• renale mbetur - shurdhim në shpinë, diuresis rrit në 2,5-5,0 litra, prevalenca e prodhimit nate urinës gjatë ditës, goja e thatë, etja. Kohëzgjatja rreth 3-6 muaj.

Fëmijët HHNS

Ata mund të dëmtojë fëmijët e të gjitha moshave, duke përfshirë gjoks. Karakteristike mungesën e përcaktuese sëmundjeve, duke filluar më akute. Temperatura Kohëzgjatja e 6-7 ditëve, fëmijët ankohen për dhimbje koke të vazhdueshme, të qenët i përgjumur, dobësi, më të shtrirë në shtrat. Dhimbje në rajonin e mesit shfaqet tashmë në periudhën fillestare.

Kur të shihni një mjek?

Temperatura e lartë dhe simptomat e rënda të dehjes (principalit dhe dhimbje të muskujve), dobësi të rënda, shfaqja e "sindromës kapuç", puçrra hemorragjike në lëkurë dhe paraqitja e dhimbjeve në shpinë. Nëse pacienti është në shtëpi, dhe ajo ishte ulur sasinë e urinës, gjakderdhje në sclera, letargji - emergjencave urgjente mjekësore dhe shtrimin në spital;

Komplikimet HHNS

1) Azotemycheskaya uremia. Zhvilluar me HHNS rënda. Arsye - "slagging" e trupit për shkak të rëndë mosfunksionim renal (njëra nga zgjedhja). Pacienti duket të përzier, të vjella të vazhdueshme të përsëritura, nuk sjellë hiccups lehtësim. Pacienti urinon pothuajse asnjë (anuria) bëhet i ngadalshëm dhe gradualisht zhvillohet gjendje kome (humbje të vetëdijes). Print një pacient me azotemycheskoy vende të vështira, shpesh të rezultojë - vdekjen.

2) Pamjaftueshmëri akute kardiovaskulare. Ose simptomat e shok infektive-toksike në periudhën e hershme të sëmundjes kundër një sfond të temperaturë të lartë, ose një sëmundje 5-7 ditë kundër sfondit të temperaturës për shkak të gjakderdhjes në gjëndër veshkave. Lëkura bëhet zbehtë me një ngjyrë kaltërosh, të ftohtë në prekje, pacienti bëhet i shqetësuar. Rritet norma e zemrës (deri në 160 rrahje në minutë), presioni i gjakut bie shpejt (për 80/50 mm Hg, ndonjëherë nuk përcaktohet).

3) Komplikime hemorragjike1) tendosje kapsulë veshkave për të formuar hemorragji dhjamor indeve (nepravlnoho kur transportimin e një pacienti me dhimbje të rënda në të ulët mbrapa). Dhimbja bëhet kapsulë intensive dhe neprohodyaschimi.2) hendek veshkave, rezultati i të cilave mund të jetë hemorragji të rënda hapësirë ​​retroperitoneale. Dhimbjet shfaqen papritmas në anën e hendekut, i shoqëruar nga të përzier, dobësi, djersë ngjitet. 3) hemorragji në adenohypophysis (pituitarnaya koma). Manifestuar nga të qenët i përgjumur dhe humbja e vetëdijes.

4) Komplikimet bakteriale (Pneumonia, pyelonephritis).

Diagnoza HHNS:

1) Nëse dyshoni HHNS merr në konsideratë gjëra të tilla si pacientët qëndrojnë në vatrave natyrore të infeksionit, norma morbiditetit, sezonalitetit vjeshtë-dimër dhe simptomat tipike.
2) shqyrtimi Instrumental i veshkat (USD) - përhapur ndryshimet parenchyma, parenkimale edemë, cortical venoz pezëm dhe palcën.
3) Diagnoza përfundimtare është vënë pas zbulimit laboratorike të antitrupave të klasës IgM dhe G duke përdorur të ngurta faza enzimë Immunoassay (ELISA) (me një rritje në titrin e antitrupave 4 herë ose më shumë) - çiftëzohet serum në fillim të sëmundjes dhe pas 10-14 ditësh.

Trajtimi HLPS

1) Masat organizative dhe regjimit
• Hospitalizimi i pacientëve në spital, pacientët nuk janë ngjitëse për të tjerët, kështu që mund të trajtohen si infektive, terapeutike, spitalet kirurgjikale.
• Transport me përjashtim të ndonjë goditjeve.
• Krijimi i statusit të butë ruajtjes:
1) tjetër krevat - butë - 1,5-2 javë, Wed-rëndë - 2-3 javë, rëndë - 3-4 javë.
2) dietë - një numër tabelë 4 pa proteina kufizim dhe neharyachu kripë, nehruba ushqim, hahet ushqim të vogla shpesh. Lëngjet në sasi të mjaftueshme - ujë mineral, Borjomi, numri Essentuki 4, Mousses. Pije frutash, lëngje frutash dhe ujë.

3) shëndetin e përditshme e dhëmbëve - zgjidhje furatsillina (parandalimi i komplikacioneve), lëvizjet e përditshme zorrë, matjet e përditshme dobovohodiurezu (çdo 3 orë numërimin e dehur dhe ndarë të lëngshme).
2) parandalimin e komplikimeve, antibiotikët në doza konvencionale (zakonisht penicilina)
3) infuzion terapisë: Qëllimi - detoxification e trupit dhe parandalimin e komplikimeve. Zgjidhjet kryesore dhe përgatitjet: zgjidhje të koncentruar glukozës (20-40%) e insulinës në mënyrë që të eliminuar energji të tepërt dhe K extracellular, prednisolon, acid Askorbik, gluconate kalcium, Lasix treguar. Nëse nuk ka efekt "tretje" (dmth, të rrisë diuresis) - emëruar dopamine në një dozë dhe për normalizimin e microcirculation - Courant, trental, eufillin.

4) hemodializës në sëmundje të rënda, disa treguesve.
5) terapi Simptomatik:
- në - antipyretics (paracetamol dhe Nurofen etj);
- nën dhimbje antispasmodics sindromi i emëruar (spazhan mori, baralgin, etj)
- të përzier dhe të vjella tserukal futur, tseruhlan;
7) Trajtimi specifik (efekti antivirale dhe immunomodulatory): virazol, imunoglobulina specifike Amixin, yodantypyryn - të gjitha drogat janë të përshkruara në 3-5 ditët e para të sëmundjes.
Deklaratë e bërë në përmirësimin e plotë klinik, por jo para se 3-4 javë të sëmundjes.

Moti në HHNS

1) shërim,
2) Vdekja (mesatarisht 1-8%),
3) nephrosclerosis intersticiale (në vende rritje e jashtëzakonshme e hemorragji ind lidhës)
4) hipertension (30 pacientë%)
5) pelonefrit kronike (15-20%).

Klinike dhenve Mbikëqyrja:

• Në qoftë se një deklaratë mjekësore lëshuar 10 ditë.
• Vëzhgimi për 1 vit - 1 në çdo 3 muaj - Konsultimi i nephrologist, të kontrollit të tensionit të gjakut, ekzaminim fundus, OAM, në Zemnitskoho.
• në 6 muaj përjashtim nga aktivitetet fizike, sportet.

• Fëmijët në vit - med.otvod e vaksinimit.

Parandalimi HLPS

1. profilaksia specifike (vaksinës) nuk është zhvilluar. Me qëllim të parandalimit emëruar yodantypyryn nga skema.
2. Parandalimi jo-specifik përfshin deratizimi (brejtësit) dhe mbrojtjen e mjedisit, ruajtjen e grurit, hay nga pushtimi i brejtësve dhe ndotjes ekskretet e tyre.