Ethe hemorragjike Marburg, ethe Marburg


Ethet hemorragjike Marburg (Marburg GL) është konsideruar si e "motra" e Ebola për shkak të ngjashmërisë së shkaqeve të sëmundjes, simptomat klinike dhe trajtim. Situata epidemiologjike e kësaj sëmundjeje si të rëndë për shkak të mundësisë së transmetimit nga personi në person, dhe nuk ka trajtim të veçantë dhe të parandalimit shpjegon vdekshmërinë e lartë dhe paaftësia për të parandaluar shkatërrimin në masë.

Marburg Virus

Ethet e Marburg hemorragjike (GL Marburg, sëmundja Marburg, GL Merida) - një sëmundje akute shumë ngjitëse veçanërisht e rrezikshme virale me praninë e vatrave natyrore që mund të transmetohet nga personi në person, i cili është i karakterizuar nga lezione të rënda të shumë organeve dhe sistemeve dhe të lartë detaje (25 për 85%).


Para së shpërthimit të virusit Marburg pas duke folur 1967 në Gjermani (në Marburg dhe Frankfurt) dhe Serbisë (Beograd). Në Gjermani, 29 njerëz u sëmur, e cila 7 vdiq (vdekshmëria 24%). Në Serbi u sëmur 2 persona, dy mbijetuan. Sëmundja indeve Shkaku ishin majmunët e Afrikës e gjelbër të importuara nga Uganda për kërkime laboratorike. Është emri i qytetit ku raste të regjistruara për herë të parë të sëmundjes, dhe quhet ethe. Në vitet e mëvonshme, me frekuencë të ndryshme shpërthime ethe janë regjistruar në Kenia, Angola, Uganda, Kongo, Afrika e Jugut. Shpërthimi më i madh u shfaq në 1998-2000 g në Kongo (154 njerëz u sëmur, prej të cilëve 128 fatale, vdekshmëria 83%) dhe në vitin 2005 në Angola (personalisht sëmura dhe 374 329 të vdekur, të vdekshmërisë 88%). Dy rastet e fundit të palidhura datë 2008 pasi vizitoi shpellat në Ugandë me shkop jetojnë atje (pacienti vdiq në Holandë, SHBA mbijetuar).

Virusi gjeografikisht Marburg po qarkullon në vatrave natyrore të Afrikës, si pjesë ekuatorial dhe jugore. Zona përfshin vendet përhapjen e virusit Marburg si Republikën Demokratike të Kongos (Zaire), Kenia, Sudani, Liberia, Guinea, Gaboni, Republika e Afrikës Qendrore, Afrika e Jugut dhe të tjerët.

Shkaqet e ethe Marburg

Patogjen GL Marburg - një virus që i takon filovirusamy familjes (Filoviridae), lloj Lissavirus. Ky virus RNA me nje polimorfizem karakteristike te spirale për të formuar rrumbullakosura pak, me një virion gjatësi 665-1200 nm. Proteinat virionit Përbërja përfaqësuara 7 që sjell virusin Marberha me "motra" - virus Ebola. Virusi Marburg është shumë rezistent ndaj temperaturave të larta, mund të përballojë të ngrohjes deri në 60º për 30 minuta. Rrezet ultravjollcë të shkaktojë vdekjen e virusit pas 2 minutave. Të ndjeshëm ndaj disa dezinfektues - eter, kloroform, aceton, formal, metil dhe alkoolit etilik. Virusi i përket një patogjenitetit grupi I (si virusi Ebola, Marburg virus paraqet individin lartë dhe rrezik shoqëror).

Ethe Burimi infektsiipri Marburg - Majmun afrikan gjelbër është Cersopithecus aethiops mishngrënësit dhe shkopinj Rousettus aegypti. Kafshët mund të bartin sëmundje pa simptoma (ynapparantno), por nuk e humb aftësinë për të infektojnë njerëzit. Një kafshë të caktuara rreziku transportuar për qëllime të ndryshme në vende të tjera.

Ethe Marburg. Burimi i infeksionit

Një person i sëmurë është ngjitëse për të tjerët. Nga pacienti mund të lirohet virusin nga përmbajtja nasofaringeal, urinë, gjakun dhe lëngjet e tjera të trupit. Ashtu si në GL GL Marburg Ebola pacienti është ngjitëse nga orët e para të simptomave sëmundjes fillimin, vazhdon të jetë aktive ngjitëse për 3 javë. Ka dëshmi se virusi mund të vazhdojnë në trup të shërohen për 2 muaj (faktor transferimin - spermë infektuar).

Mekanizmat e infeksionit të ngjashme me ato në HL Ebola. Mekanizmi kryesor - ose ujë, por mënyra - kontaktoni. Kur injektuar në sekrecionet e pacientit në lëkurë dhe mukozës për shkak të virusit microtrauma është në gjendje të depërtojnë në trup. Transmetimit provuar seksual të virusit Marburg. Mekanizmi Aerogenic nuk përjashton përhapjen e virusit nga mukusit nasofaringeal kur teshtitjes, kollitjes.

Infeksioni primar shpesh mund të ndodhë pas vizitës miniera, shpella razochnyh me shkop jetojnë atje. Në mesin e njerëzve me rëndësi të veçantë në familjet afrikane rituale varrimit ku qe trupi i kontaktit vdekur GL Marburg drejtpërdrejtë të pambrojtur me të gjithë të afërmit. Gjithashtu faktor transferimi mund të jenë mjete të shumta mjekësore dhe injeksione rastit apo punctures përdorura hala mjekësore.

Ndjeshmëria e lartë e trupit të njeriut, pavarësisht nga mosha dhe gjinia. Sëmurë më të ngushtë në kontakt me njerëz të sëmurë. Cilat janë disa nga modelet e shpërthimit të njerëzve, si dhe sezonalitetit të infeksionit u gjetën.

Imuniteti pas kryerjes GL Marburg të qëndrueshme dhe afatgjatë, raste të përsëritura të sëmundjes ndodhin.

Virus Marburg efekt patogjenike në trupin e njeriut

1. Atrium - mikrotravmirovannye lëkurës dhe mucous membranave të syve,
gojë, e cila mori virusin. Kryesor të ndikojë (ndryshime karakteristike në portën hyrëse) nr. Atëherë virusi është lymfohenno nyjet limfatike regjionale dhe më pas hyn në qarkullimin e përgjithshëm (viremia, toksynemiya), e cila manifestohet si vyrazhnnoho sindromi infektive-toksike të përbashkët (ethe dhe simptomat e dehjes).

2. Me rrjedhën e virusit të gjakut është ruajtur në organet dhe sistemet e ndryshme, duke shkaktuar dëmtim të mëlçisë, të veshkave
infarkt, truri, palca e eshtrave, testiseve, mushkëritë, shpretkë dhe të tjerët. Virus për një kohë të gjatë mund të gjenden në spermë, të gjakut - një mesatare prej 8 javë, dhe sipas disa raporteve deri në 12 javë. Prekur shumëzohet organet virus dhe shkakton inflamacion, vdekjen e qelizave, duke çuar në shkelje të funksioneve të tyre (dështimit të shumta të organeve).

3. Virus tropen në endothelium e enëve të gjakut, duke çuar në nisjen e DIC (sindromi

koagulimit dyseminovanohovnutrishnosudynnoho), i cili shfaqet klinike sindromi hemorragjike e ashpërsisë të ndryshme (nga manifestimeve lëkurë në formën e gjakderdhje të brendshme petekie, duke përfshirë në organet vitale). Rezultati vdekjeprurëse mund të ndodhë nga gjakderdhje në, miokardit, gjëndra veshkave trurit.

Simptomat klinike e Marburg GL

Periudha e inkubacionit (nga koha e infeksionit deri simptomat e para) zgjat nga 1 në 9 ditë. Asnjë simptomë-prekursorët në dispozicion.

1. Periudha fillestare mjaft e theksuar. Getting sëmundje akute - është rritur ndjeshëm
Temperatura të febrile shifra (mësipërme 39º), dridhura mahnitëse. Temperatura është shoqëruar me simptomat e dehjes: dhimbje koke të rënda karakter intensiv dhe të shpërndarë, dhimbje në gjoks, vështirësi në frymëmarrje, kollë e thatë, fyt gërvisht. Në provim - skuqje (hyperemia), mukoza fyt mund të duket enantema (skuqje në zgavrën e mukozës orale) në formën e flluska (fshikëzave), erozionit. Është vërejtur nofulla dhimbje dhe muskujt e qafës gjatë përtypjes, duke lëvizur kokën.

2. Pas 3-4 ditëve të sëmundjes bashkuar simptomat e traktit gastrointestinal:
përzier, të vjella, dhimbje barku karakter të ndryshëm cramping dominuar, shkelje e karrige me ardhjen e lëngshme me papastërtitë patologjike (të gjakut dhe të mukusit). Disa pacientë ankohen për gjak dhe bile në të vjellat, mpiksjen e gjakut në stol (tokë). Karrige shkelje vuri në dukje se shumica e pacientëve (85%), sindromi zgjat rreth një javë tani që nga futja. Me ndihmën mund të zhvillojnë komplikime vonuara: dehidratim e ashpërsi të ndryshme.

3. Rreth të njëjtën kohë (me 3-6 ditë) shfaqet Simptomat e sindromës hemorragjike
(Hundës, mitrës, gjakderdhje gastrointestinal).

4. Pas 5-7 ditëve të sëmundjes shfaqen ekzantemë (Për lëkurë skuqje) të fytyrës, gjymtyrë, trungu,
e cila ka karakter korepodobnaya (njolla-papulleznomu), ndonjëherë me paraqitjen e fshikëzave individuale (flluska). Skuqje shfaqet në pacientët ½. Pacientët të shqetësuar në lidhje me kruarje. Shumica e pacientëve duket petekie (hemoragji imët në lëkurë) - një shenjë e sindromës hemorragjike në fillim, por mund të jetë ecchymosis (elemente të mëdha hemorragjike). Në të njëjtën kohë shihet dhe hemoragji në mukozës (gojës, `Con yunktyva sytë).

GOAL Marburg, skuqje

5. Simptoma maksimale GL Marburg manifestohet në fillim në fund të javës së 2. Në
pacientët të zhvillojnë komplikime, ndonjëherë të papajtueshme me jetën, një encefalopati infektive-toksike me edemë cerebrale, sindromi i vrullshëm, të ndalojë funksionet vitale (frymëmarrje, rrahje zemre); shqiptuar dehidratim; shoku infektive-toksike; çrregullime mendore; mielit; orchitis; Ashpërsia maksimale e DIC me hemorragji në tru, veshkave, miokardit dhe organe të tjera. Rezultati vdekjeprurëse mund të ndodhë në javën e 2-të sëmundjes. Vdekshmëria deri në 50-85%.

Në qoftë se sëmundja vazhdon të shërohet 12-14 ditë. Gjatë convalescence dobësi mund të vazhdojnë, shkelje e vogël e karrige, humbje e flokëve.

Në gjak: reduktimin e numrit të qelizave të bardha të gjakut, trombocitet, qelizat e gjakut të ndryshojë formë (si rezultat i efektit toksik të virusit), bazofylnaya eritrocitet kokrra.

Diagnoza GL Marburg

Diagnoza paraprak - Klinike dhe epidemiologjike. Në radhë të parë i takon historisë epidemiologjike (prania e vatrave natyrore të sëmundjes - qëndroni në të, ose një qëndrim të shkurtër, kontakti me kafshët në burimin e infeksionit dhe kontaktit me ethe të sëmurë, pa ndonjë mjet të mbrojtjes). Klinikisht, sëmundja duhet differentsiirovats ethet hemorragjike një etiologji (Ebola, Lassa, të verdhë), malaria, tifoide, ethet tifoja, sëmundja meningjokoku, fruthi, difteria, gripi dhe shkaqe të tjera të sëmundjeve të tjera.

Diagnoza përfundimtare trajton përdorimin diagnostikimet laboratorike, e cila përfshin:
1. gjakut komplet (leukopenia, trombocitopenia, anizatsitoz, sasia, bazofylnaya stippling e qelizave të kuqe të gjakut); Studimet biokimike (bylyrubynemyy, hyperfermentemyya patologjinë e mëlçisë, rritje në ure dhe kreatininës lezione veshkave dhe të tjerët); ndryshimet në lëngun cerebrospinal në meningjit, encefalit.
2. diagnostifikimi instrumentale (radiografi, ultrazërit, EKG)
3. analiza specifike janë kryer në laboratorët e pajisur posaçërisht për të punuar me

agjentët infektiv Klasa I rrezik. I gjithë personeli në veshje të posaçme mbrojtëse pas marrjes së tij të paketuara enkas materiale, markikuyut dhe dërgohet në laborator në metal biksah një mirëmbajtësi i cili udhëzuar se biomaterial paraqet një rrezik të lartë biologjik për të tjerët. Analiza përfshin analizat e gjakut për antigjenin dhe antitrupat ndaj virusit Marburg nga ELISA, RN, PCR, ELISA, zbulimin e virusit në kulturat qelizore.

QËLLIMI Marburg laboratorike

Trajtimi i etheve Marburg (të ngjashme me ato në HL Ebola)

Masat terapeutike përfshijnë një numër të parimeve themelore:

Masat organizative dhe regjimi - Spital menjëhershëm në pacientët
spital infektive, izolimin ambulancë përputhja pacienti sigurisë epidemiologjike - i gjithë personeli duhet të instruktohen mbi mekanizmin e transmetimit, punës në kostume të veçanta me mbrojtje maksimale të lëkurës dhe mukozës membranat (antiplague tipit kostum unë, tani një modifikim modern), kimikisht dhe dietë fizikisht të lehta durueshëm, regjimi i mjaftueshëm me ujë të pijshëm,.

Masat terapeutike. Trajtim specifik për HL Marburg atje. Të gjitha mjekësore

Masat për të zvogëluar trajtim patogjene dhe simptomatike, të mbështetur funksionet vitale të pacientit përmes një detoxification (uljen e etheve dhe dehje nga intravenoze kokteje detoksiruyuschim administrata, parandalimin e goditjes) rehydratatsyy (mbushje volumin e humbur të lëngshme), korrigjimin e sindromi tromboflebit-hemorragjike, terapi hormon, immunotherapy, dhe më shumë.

Ekstrakt pacientët e kryera me shërim të plotë klinik dhe 3x rezultatet e ekzaminimit virologjik, por jo më herët se 21 ditë nga fillimi.

GOAL Marburg, puna me pacientin

Parandalimi GL Marburg

- Aktivitetet Anti në foci natyrore të sëmundjes:
• Shpërthimi i dyshuar për mbylljen Marburg GL e zonës në karantinë (e ndaluar hyrjen dhe daljen e popullsisë në territorin e karantinës, eksportin dhe importin e kafshëve)
• Personeli Vetëm mjekësor që punojnë në kostume të veçanta për sëmundje të rrezikshme infektive vysokokontahioznyh (maskë kërkohet ose mburojë personale, syze, gowns me mëngë të gjata, doreza)

• identifikimin aktiv të pacientëve, izolimin e pacientëve me të gjitha rregullat e sigurisë epidemiologjike, të gjitha veglat për pacientin duhet të jetë individual,
• djegje kohë e vdekur HL Marburg ose groposje pas dezinfektimi i plotë mbetet,
• identifikimi i kontaktit me njerëz të sëmurë, krijimi i masave karantinore - Mbikëqyrja e kontaktit brenda 21 ditëve (matjen e temperaturës për statusin objektiv ekzaminim), dhe të vendosur afat për të gjitha ethet hemorragjike vysokokontahioznyh, të cilat përfshijnë HL Marburg

• të gjithë kontaktoni futur imunoglobulinë të veçantë, e cila është e dëshirueshme për të futur sa më shpejt që të jetë e mundur,
• Puna informacion me popullatën lokale në vatrave endemike (informacion mbi shkaqet e mekanizmave të sëmundjeve të infeksionit, nevoja për trajtim mjekësor, për të parandaluar fshehjen e pacientëve në vatër, masa parandaluese për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të infeksionit, të gjitha produktet e kafshëve - mishi, gjak, qumështi të jetë i gatuar plotësisht)
• dezinfektim aktuale në qendrat kryer duke përdorur 2% zgjidhje fenolin me shtimin e 0.5% sodium bikarbonat 1: 500, 450 g iodoform per 1 ml jod aktiv me shtimin e 0.2% nitratit të natriumit

• në punë në miniera dhe shpellat ku shkop nuk jetojnë për të lënë pas dore për mbrojtje personale (maska, doreza).

GOAL Marburg, puna në shpërthimin në Angola

- Gjithashtu, janë marrë masa për të parandaluar importin e infeksionit nga Afrika në tjetrin
Kontinentet (kontrolli vijnë nga Qendrore dhe Afrika e Jugut, për të identifikuar rrezikun, me një rrezik të infektimit me Marburg krijojë karantinë për 21 ditë).
- Punojnë mbikqyrjes veterinare në rajonet endemike (kontrollin e derr dhe

fermë majmun - pastrim dhe dezinfektim përdorur disinfectants, therja e kafshëve të infektuara dhe të sëmura).
- Laboratori parandalimin e infeksionit - duke punuar me materiale nga pacientët duhet
të trajnuar posaçërisht personelit në laboratorët e pajisur posaçërisht dhe në prani të PPE.

Profilaksia specifike (vaksinë) në dispozicion.