Ethet hemorragjike Lassa Lassa GL - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Për një grup të infeksioneve veçanërisht të rrezikshme, së bashku me ethe hemorragjike Ebola dhe Marburg Lassa vërtetë. Infeksioni është gjithashtu një qelizë natyrore nga zonat endemike në vendet tropikale afrikane.

Ethet hemorragjike Lassa (Lassa GL) - sëmundje natyrore fokale akute virale infektive karakterizohet nga dehje të rënda, ulcerative-nekrotik faringjit, lezionet e shumë organeve dhe sistemeve, zhvillimi i sindromës hemorragjike dhe komplikime të rënda, ndonjëherë të papajtueshme me pacientët jetës.


Përhapjen historike dhe gjeografike të Lassa GL

Infeksioni mori emrin e vet nga qyteti i Lassa (Nigeri), ku është zbuluar për herë të parë në vitin 1969. Vendet e Afrikës Perëndimore janë endemike për Lassa GL, janë regjistruar në vit në 500 000 raste të sëmundjes. Kjo është Nigeria, Guinea, Mali, Sierra Leone, Senegal, Mozambik, rrallë Afrika Qendrore (PAR Burkina Faso dhe të tjerët). Vdekshmëria në GL Lassa deri 60% (mesatarisht 40%), të vijë në fund të javës së 2-të sëmundjes. Në rastin e infeksionit të grave shtatzëna vdekje fetale ndodh në 85% të rasteve.

Një nga më të fundit shpërthimet Lassa GL ka ndodhur në vitin 2012 në Nigeri. Nga 623 të sëmurë 70 njerëz kanë vdekur (KMJ 11%). Gjatë shpërthimit u sëmur shumë punëtorë mjekësore kujdesen për pacientët dhe trajtimin e tyre.

Shkaqet e ethe Lassa

Infeksionet patogjen - Virusi Lassa, e cila i takon familjes Arenavirusy (Arenaviridae). Në mikroskopi elektronike janë të dukshme në dhjetëra ribozome që i ngjajnë rërë (rërë në latinisht - arenaceus). Virion përmban odnotsepochechnuyu predhë RNA lipid ka një diametër prej 150 nm, formë sferike e fibrave të vendosura në sipërfaqe. Virusi Lassa takon klasës Unë të vë në rrezik agjentë infektive (që është si rrezik individuale dhe shoqërore) subtypes .Isnuye 4 virus Lassa qarkullojnë në rajone të ndryshme të Afrikës.

Virusi GL Lassa

Virusi Lassa është i qëndrueshëm në mjedis, por është e ndjeshme ndaj dezinfektues (kloroform, eter). Në sekrecionet e kafshëve dhe personit të sëmurë virusi mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë.

Burimi i infeksionit në vatrave endemike - Kjo rat mnohososkovost Afrikës (Mastomys natalensis), i cili jo vetëm që jeton në zonën e stepë, por është në gjendje të depërtojnë në banim të njeriut. Në foci natyrore e minjve të infektuar deri 17-19%. Në kafshët infeksioni është shpesh asimptomatike, por virusi vazhdon për një kohë të gjatë dhe është excreted në urinë dhe pështymë e brejtësve.

Burimi i infeksionit Lassa GL - miu mnohososkovost Afrikës

Një person i sëmurë është një rrezik për të tjerët. Virus gjenden në përmbajtjen nasofaringeal, gjaku, urina, pacientit pështymë, dhe për aq kohë mund të ruhen në shtetin thata, ajo është faktorë të rrezikshme dhe të transmetimit, të cilat mund të hyjnë në zgjedhjen e pacientit (ushqim, ujë, enët, grimcat e pluhurit mbi sendet shtëpiake). Gjaku më i rrezikshëm i pacientëve, dhe me të, dhe të vjella të përzier me gjak, pështymë me gjak.

Mekanizmat e infeksionit.

1) ose ujë, nëse ai hyn në mekanizmin e gjakut dhe sekrecionet e pacientit me lëkurë të thyer dhe mukozës.
2) Mekanizmi parenterale duke përdorur instrumente të shumta, instrumente mjekësore përpunimit të pamjaftueshme, birë aksidentale gjilpërë të stafit mjekësor të pacientit.
3) Mekanizmi ushqimore (ushqim dhe ujë mënyra) nëse ajo hyn në shkarkimin e pacientit ndaj ushqimit dhe ujit. Mish rrezikshme pamjaftueshme përpunuar termikisht i kafshëve të infektuara nga burime të infektuar ujit.

4) Mekanizmi aerogenic (pluhur ajrore dhe ajrore), kur ajo hyn në sekrecionet respiratore e pacientëve të infektuar - gëlbazë ose pluhuri grimcat.
5) transmetimit seksual.

Vosprimchivost për GL Lassa rriturit larta sëmurë dhe fëmijët pavarësisht nga gjinia. Njohur dhe shpërthimet nozokomiale e ethe Lassa. Sezonalitetit është zhdukur, sëmundshmërisë regjistruar në mënyrë të barabartë gjatë gjithë vitit.

Imuniteti pas infeksionit është e qëndrueshme, gjatë (10 vjet dhe mbi), janë raportuar raste të përsëritura. Në mesin e popullatës lokale dhe 15% bartin infeksionin pa simptoma.

Virus Lassa efekt patogjenike në trupin e njeriut

1) Atrium (sipas infeksion të traktit) mund të mukozës membranat e syve, traktit respirator, traktin e tretjes, sistemit riprodhues, mikrotravmirovannye lëkurës. Ndryshimet në Atrium atje, por ka një korrelacion të qartë e plagë kryesor i një organi dhe sistemeve në varësi të paraqitjes së virusit. Për shembull, futja me anë të sistemit të tretjes mukoze shpesh tregon shenjat e lezioneve te traktit gastrointestinal, dhe futja nëpërmjet traktit respirator - pneumonia, edemë pulmonare dhe më shumë.

2) Tjetra, virusi hyn në gjak (vyremyya, toksynemiya) dhe u përhap në të gjithë trupin (përhapjes hematogjene) me dëmtime shumë organe dhe sisteme.

3) Pika kryesore e aplikimit ose objektiv - një endothelium enë gjaku (muri i brendshëm i enëve të gjakut). Rezultat i ndikimit të virusit Lassa - rrit brishtësinë e anijeve të kalibrit të ndryshëm, të cilat shoqërojnë nisjen ndryshime Hemostaza e DIC (sindromi koagulimit intravaskular te perhapur), dhe rezultati do të jetë një skuqje të lëkurës të durueshëm hemorragjike në trup, hemoragji dhe gjakderdhje (në këtë proces mund të përfshijë zorrët, miokardit, mushkerise, i trurit, veshkave, melcise dhe organet e tjera).

4) ashpërsia maksimale GL Lassa shkakton komplikime (sindromi i infektive dhe toksike shoku, dështimi akute të mëlçisë, pamjaftueshmëria akute veshkave, etj). Në këtë fazë nuk mund të jetë vdekje.

Simptomat klinike të Lassa GL

Periudha e inkubacionit (nga koha e infektimit me fillimin e simptomeve) me një mesatare prej 7-10 ditë, por mund të shkurtohet në 3 ditë ose të zgjatet deri në 21 ditë.

1) Fillimi i sëmundjes. Dallimi nga ethet e tjera vysokozaraznoe (Ebola, Marburg) - Kreu

Sëmundje GL në Lassa më graduale. Pacientët me simptoma të sindromës infektive-toksike (lodhje, ndjenja e dobësisë, lodhje, mialgjia ose muskujve dhimbje, dhimbje koke) kundër etheve të ulët të keq (deri në 38º). Rritet temperatura brenda 3-5 ditëve dhe arrin maksimumin e vet (40º). Kohëzgjatja e etheve rreth 2 javë, rrallë gjatë. Feature - Nuk ka efekt të antibiotikëve. Natyra e kurbë tipike të temperaturës (rritje të konsiderueshme në mbrëmje deri në mëngjes dhe në pasdite - lehtësuar). Prognostically shenjë pafavorshme është temperaturë konstante (pothuajse nuk reduktuar). Deri në 5 ditë të sëmundjes, pacientët ndjehen të thyer, dobësi aq të rënda se ajo është e vështirë për të marrë nga shtrati, zhvlerësimi të mundshëm të ndërgjegjes. Në provim, fytyrë të kuqe të pacientit, qafë dhe gjoks e sipërme, fytyrë pastoznost, sclera vaskulare injeksion (e ashtuquajtura ("sindromi kapuç" apo sindromi cranio-i qafës së mitrës).

2) Një pacient i prekur disa grupe të nyjet limfatike (i përgjithësuar limfadenopati). Nyjet limfatike janë zgjeruar në përmasa pak, por të dhimbshme, jo ngjitur me njëri-tjetrin dhe indet përreth, lëkura mbi ta nuk është ndryshuar.

3) Një nga simptomat karakteristike të shumicës së pacientëve me HL Lassa - një fyt shkatërrimin. Kjo simptomë duket 3-4 ditën e sëmundjes dhe karakterizohet nga fyti theksuar gërvisht, dhimbje kur gëlltitjes, goja e thatë. Kur shihet shtyer apo skuqje të fytit me kufirin rënda të zonës, rritjen e bajame, paraqitja e bajamet, kllapa, qiellëz e butë elementet ulçerë-nekrotik ngjyrë gri, formimi mund të bashkojë gradualisht, duke zënë një sipërfaqe të konsiderueshme të fytit. Në ulcerat mund të formojnë bastisje ka filluar të thinjet fibrinës.

4) Një tjetër i shpeshtë ethe sindromi Lassa - Sindromi gastroenterit. Deri në 5 ditë të sëmundjes, pacientët ankohen për përzier, të vjella, dhimbje epigastrike (stomak), hollim i fron deri të lëngshme. Me ashpërsia e fortë e dehidratim mund të ndodhë, shenja e parë e së cilës mund të etje, gojën të thatë, dhe pastaj të ulur tonin e lëkurës, lëkurës kaltërosh, dhe presionin e ulët të gjakut, më pas prodhimit të reduktuara urinës dhe muskujt konvulsive twitching.

5) Deri në fund të javës së parë të simptomave mund të shfaqen Sindromi hemorragjike - Ekzantemë - skuqje hemorragjike në trupin e natyrës (nga pika në ecchymosis madhe petekie). Në disa raste, një skuqje të lëkurës shfaqet dhe korepodobnaya (njolla-papulleznaya).

GL Lassa, DIC

6) Në rastet e rënda me simptomat e mësipërme dhe sindroma të bashkohen
komplikimet që janë ndjerë me një mesatare prej 9-11 ditësh nga fillimi:
- pneumoni dhe edemë pulmonare (kollë, dhimbje gjoksi kur kollitjes, dhe pastaj të marrë frymë, gulçim, me shqyrtimin e wheezing thatë dhe i lagësht, shkurtimin shëndoshë trokitje, X-ray tregoi ndryshime infiltrative plevralnyyvypit);
- Dëmi toksike miokardi (rënie në normën e zemrës apo bradycardia, dykrotyya pulsin apo valë impuls ndarjen në matje, pulsi u shfaq miokardit shpesh - takikardi, dhe gjatë inspektimit - mbytur zemra Dashuri, ulur Presioni i gjakut);

- dëmtim toksik të mëlçisë (rritur madhësinë e mëlçisë, dhimbje e drejtë e sipërme kitara, ndryshimet në parametrat laboratorike), dëmtimi toksik veshkave (dështim akute renale);
- infektive-toksike shoku (në një lartësi prej rënie të shpejtë ethe në presionin e gjakut, cianozë, ose lëkurë kaltërosh, prodhimit reduktuar urinë);
- infektive-toksike encefalopati (ënjtje të trurit);
- manifestime të rënda të sindromi tromboflebit-hemorragjike (gjakderdhje zorrëve ose mitrës, hemorragji hemorragji të veshkave në miokardit, trurit).

Çdo komplikime mund të çojë në vdekje në një pacient me ethe të rënda Lassa.
Rezultati vdekjeprurëse ndodh në 7-14 ditë nga fillimi i sëmundjes në 40% të pacientëve (figura mesatare).
Me një rezultat të favorshëm të ankesave të interesuara një pacient për 3-deri në 4 javë. Nëse rimëkëmbja e pacientit për 1,5 javëve subfebrilitet shqetësuar (ethe të lehta, lodhje apo dobësi dhe lodhje, përshkruhen rastet e rrit humbjen e flokëve).

Diagnoza e etheve Lassa

Diagnoza paraprak është e ekspozuar në bazë të:

1) histori epidemiologjik (prania e vatrave natyrore të infeksionit, kontaktoni me njerëzit lokal, kontakti me brejtësve, kontakti me ethe sëmura, të qëndrojnë në zonat endemike brenda 21 ditësh nga dita e shfaqjes së sëmundjes).
2) Të dhënat klinike (një kombinim i etheve, ulçerë-nekrotik faringjit, gastroenterit, skuqjen dhe manifestime të sindromi hemorragjike).
3) diagnoza diferenciale, e cila është kryer me etiologies tjera ethe hemorrahiicheskimi (Ebola, Marburg, Yellow Fever), fyt strep difterisë, dhimbje të fytit, gastroenterit një etiologji, HHNS, sepsë, malaria, fruthi, tifoid dhe të tjerët.

Diagnoza përfundimtare është vënë nga të dhënat laboratorike:

1) testet Jo-specifike: e gjakut komplet (leukopenia, leukocytosis dhe pastaj, uljen e trombocitet, rritja ESR të 50-80 mm / h), duke zvogëluar kohën e mpiksjes së kimisë gjakut (rritur ALT, AST, HHTP, reduktuar prothrombin, albumin) urina totale (proteinuria, qelizat e kuqe të gjakut, cilindra) dhe të tjerët.
2) hulumtim specifik (i kryer në laboratorët e veçanta për agjentët infektivë unë të klasit të rrezikut). Materialet hulumtimi është washings nasofaringeal, gjaku, urina, etj, të marra brenda 2 javëve të para të sëmundjes. Materialet janë mbledhur në një enë sterile, të mbushura, etiketohen dhe biksah metalike dërgohen në laborator me shoqërues. Për diagnozën duke përdorur një metodë biologjike teste serologjike për të zbuluar antigjenit dhe antitrupat (ELISA, diagnoza RNIF- shpejtë e antigjenit të virusit Lassa, Phragmites, RAC - identifikimin e antitrupave). Nëse javën e 2-të në fazën akute të sëmundjes antitrupave IgM - mungon, diagnoza është në dyshim. OBSH rekomandon Titri diagnostike antitrupa IgG titrin është 1: 512.

Lassa ethe Trajtimi

1. Masat organizative dhe regjimi përfshijnë shtrimin në spital absolute të dyshuar Lassa GL. I gjithë personeli i kujdesit duhet të punojë në pajisje personale mbrojtëse (tipi kostum antiplague 1 dhe versionet e saj moderne). Dietë synon të mekanike, kimike kursyer pacientin, por të përshtatura sipas një sindrom kryesor.

2. Opsionet terapi specifike. Duke punuar në këtë për shpërthimet e infeksionit është propozuar serum terapi specifike ose GL plazma shërohen nga Lassa në një sasi prej 250-500 ml dozë e vetme që duhet të merren jo më herët se 2 muaj pas shërimit. Gjithashtu u propozua si një skemë alternative terapi ribavirin, marrja interferon thithur. Të gjitha terapi specifike mund të jetë i suksesshëm në 6 ditët e para të fillimit.

3. Terapi Pathogenetic përfshin detoxification (infuzion intravenoz të përzierjet glukozë-kripa e diuresis detyruar), steroid, parandalimin dhe trajtimin e DIC deri në transfuzionin e produkteve të gjakut, rehydratatsyya (mbushje të lëngshme) me dehidratim, droga që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në organet dhe sistemet, hepatoprotectors, vitaminë dhe të tjerët.

4. Terapi Posindromalnaya (Kur faringjit - trajtim lokal, hastroenterite - chelators, antiseptics zorrëve, probiotics) dhe të tjerët.

GL Lassa, të punuar me pacientët

Në pacientët e sëmundjeve të pëlqyeshëm shkarkohet pas shërimit klinik, por ende lë paaftësinë për 4-6 javë. Ekzaminimi klinik nuk është shfaqur përveç efekteve të mbetura.

Parandalimi i etheve Lassa

- Zbulimi me kohë i pacientëve me ethe dhe izolimit të shpejtë në kutitë e tyre spitalet infektive. Bold enët individuale dhe pajisje individuale. Izolimi Kohëzgjatja - jo më pak se 30 ditë nga fillimi.

- Punësimit pacientët e stafit të shërbimit dhe stafi i laboratorëve për kërkime në veshje të posaçme mbrojtëse.
- Përkufizojnë shtrirjen e kontaktit dhe karantinë për 21 ditë (të matjes të temperaturës, e kontaktit inspektimi), dhe paraqitja e simptomave - izolimit emergjente.
- Parandalimin emergjencës perfshin administrimin ribavirin 800 mg / ditë për 10 ditë.
- Perëndimi e zjarrit, djegje apo varrimin e të vdekurve pas dez.obrabotki, djegur gjëra të vdekur.
- Holding dezinfektimin aktuale dhe përfundimtar në një qeli GL Lassa me dezinfektues të veçanta.

- Profilaksia specifike në dispozicion.
- Luftuar depërtimin e brejtësve në qytete (eliminimin e deponive, riparimin në kohë të banesave, përmirësimin e kushteve sociale të popullsisë). Holding deratizimi në qendër.
- Puna e Informacionit me popullsi prej vatrave endemike.