Endokrine hipertensionit


Hipertensioni quhet rritje të qëndrueshme të presionit në arteriet më lart 140/90 mm Hg Shumica (90-95% e rasteve) të zbuluar shkakun e sëmundjes nuk është e mundur, atëherë quhet hipertension esencial. Në situata ku presioni i lartë i gjakut që lidhen me çdo kusht patologjike, ajo konsiderohet e mesme (simptomatike). Hipertensionit simptomatike është i ndarë në katër grupe kryesore: renale, hemodinamik, endokrine dhe qendrore.

Në strukturën e sëmundshmëria endokrine hipertensionit zë 0.1-0.3%. Duke pasur parasysh hipertensionit përhapur, pothuajse çdo mjek në mënyrë të përsëritur u takua me endokrine hipertension në praktikën e tyre. Për fat të keq, shpesh mbetet i panjohur patologjinë dhe pacientët marrin trajtim joefektive për vite me rradhë, duke shkaktuar komplikime të vizionit, veshkave, zemrës, enët e gjakut të trurit. Në këtë artikull ne do të diskutojmë nxjerr në pah simptomat, diagnozën dhe trajtimin e hipertensionit lidhur me çrregullime të gjëndrave endokrine.


Kur duhet një ekzaminim i hollësishëm?

Hipertensionit të mesëm është diagnostikuar rrallë (rreth 5% në Rusi). Megjithatë, ne mund të supozojmë se në disa raste presioni rritet karakter sekondar thjesht nuk është gjetur. Në pacientët të cilët mund të jenë të dyshuar për një situatë të tillë? Këtu janë grupet kryesore të pacientëve që kërkojnë ekzaminim të hollësishëm:

- ata pacientë në të cilin doza maksimale e barnave antihipertensive në skemat standarde nuk çojnë në një normalizimin e qëndrueshëm të presionit;
- pacientë të rinj (deri në 45 vjet) me hipertension të rënda (180/100 mm Hg ose më e lartë);

- Pacientët me hipertension të afërmit e të cilëve në moshë të re kishte një goditje.

Në disa prej këtyre pacientëve, hipertension kryesor, por kjo mund të jetë i kënaqur vetëm pas shqyrtimit të hollësishëm. Në të tilla një plan duhet të përfshijë diagnozë dhe vizituar endokrinolog. Ky mjek do të vlerësojë foto klinike dhe ndoshta përshkruajnë teste hormonale.

Patologji endokrine e cila çon në hipertensionit?

Gjëndra endokrine prodhojnë komponimet specifike sinjalizuar - hormonet. Këto substanca janë aktive në ruajtjen e një mjedisi të brendshëm të vazhdueshëm. Një prej funksionit të drejtpërdrejtë ose të tërthortë të hormoneve është mbështetjen e duhur dhe presionin e gjakut. Para së gjithash ajo është hormonet veshkave - kortikosteroidet (kortizolit), mineralocorticoids (aldosteronit), catecholamines (epinephrine, norepinephrine). Gjithashtu luajnë një rol tiroide hormonet hormon tiroide dhe hipofizës rritjes.

Shkak të presionit të rritjes në endokrine patologji mund të jetë, së pari, sodium dhe ujë mbajtje në trup. Së dyti, hipertension provokon aktivizimin e hormoneve të sistemit nervor simpatik. Toni i lartë i departamentit të sistemit autonom nervor çon në palpitations zemrës, rritjen e muskujve të zemrës fuqi tkurrje, ngushtuar diametrin e enëve. Kështu, patologjia e gjëndrave mbiveshkore, tiroide, hipofizës mund të jetë baza e hipertensionit. Le të prek më shumë nga çdo sëmundje.

Acromegaly

Acromegaly - një sëmundje serioze kronike që shpesh shkakton tumor hipofizë që prodhon hormon të rritjes. Kjo substancë, ndër të tjera, ndikon në metabolizmin e natriumit në trup, duke shkaktuar një rritje në përqendrimin e saj në gjak. Si rezultat, mbajtur lëngun dhe vëllimit të gjakut të tepërt rritet. Ndryshime të tilla negative të çojë në rritjen e qëndrueshme të presionit të gjakut. Pacientët akromehalyey kanë një pamje shumë karakteristike. Hormon Rritja e nxit trashje e lëkurës dhe indeve të buta, harqe vetull, trashje e gishtave, të rritur madhësinë e këmbëve, u rrit edhe buzët, hundën, gjuhën. Ndryshimet në pamjen ndodhin gradualisht. Ata gjithmonë duhet të provojë duke krahasuar fotografitë e vite të ndryshme. Nëse një pacient me një foto tipike klinike është edhe dhe hipertensionit, diagnoza e acromegaly është më e mundshme.

Për diagnozë të saktë është e nevojshme për të përcaktuar përqendrimin e hormonit të rritjes në glukozë në gjak pas marrjes së 75 gram glukozës. Një tjetër analizë e rëndësishme - YRF-1 gjakut venoz. Të kujtoj tumoret e hipofizës do të jetë më e mirë rezonancë magnetike ose tomography llogaritur me administratën e mesme kontrast.

Nëse diagnoza konfirmohet nga acromegaly shpesh kryhet trajtim kirurgjik. Kryhet në thelb transnazalnoe hequr tumoret e hipofizës. Terapi Rrezatimi kryhet në rast se operacioni nuk është e mundur. Mjekimi vetëm ilaçe (analoge Somatostatin) është përdorur rrallë. Kjo terapi luan një rol mbështetës në periudhat para dhe pas operacionit radikal.

Tirotoksikozë

Tirotoksikozë - një gjendje e shkaktuar nga përqendrimi i tepërt i hormoneve tiroide në gjak. Shumica tirotoksikozë provokojnë shkakton strumë toksike, adenoma toksike, Subacute thyroiditis. Hormonet thyroiditis ndikojnë në sistemin kardiovaskular. Nën ndikimin e normës së tyre të zemrës gjallëron në mënyrë dramatike rrit prodhimin kardiak, ngushtuar lumen e enëve të gjakut. E gjithë kjo çon në një hipertension qëndrueshme. Kjo hipertensionit gjithmonë do të shoqërojë nervozizmi, nervozizëm, pagjumësi, humbje peshe, djersitje, "ethe" në dridhje e trupit në gishta.

Për të konfirmuar diagnozën e hyperthyroidism emëruar hulumtim hormonal, tiroide-stimuluese hormon (TSH), thyroxine (T4 i lirë), triiodothyronine (T3 falas).

Nëse diagnoza është e konfirmuar, trajtimi fillon me thyreostatics terapi konservative. Më operacioni mund të kryhet ose trajtim radioizotopi.

Pheochromocytoma

Në shtresën e trurit hormonet veshkave janë normal "Frika dhe agresioni" - Adrenalin dhe noradrenaline. Nën ndikimin e tyre gjallëron shkalla e zemrës, forcën e tkurrje të muskujve të zemrës, duke ngushtuar lumen e enëve të gjakut. Nëse veshkave ose më pak prej tyre ka një tumor që prodhon këto hormonet pakontrolluar, atëherë a është pheochromocytoma sëmundje. Tipar kryesor i hipertensionit në këtë patologjie endokrine është prania e krizave. Në 70% të rritjes së qëndrueshme në presion. Nuk janë vetëm episode të një rritje të mprehtë në numrat e presionit të gjakut. Arsyeja për krizën është lirimi i catecholamines tumorit në gjak. Krizat në rastin klasik shoqëruar nga djersitje, rrahje zemre të shpejtë dhe ndjenja e frikës.

Për të konfirmuar diagnozën e pacientit në formën e përshkruar provimit dhe analizë shtesë nonmetanefrina metanefrynu në urinë apo gjak. Adrenals gjithashtu prodhojnë imazhit me ultratinguj ose tomography llogaritur.

E vetmja metodë efektive e trajtimit është operacioni për heqjen e tumorit.

Sindromi sëmundje dhe Cushing

Sëmundja Cushing është një tumor në gjëndrën e hipofizës, dhe sindromi - në gjëndra veshkave. Rezultati i këtyre sëmundjeve është sekrecion të tepërt të glukokortikoideve (kortizolit). Si rezultat i pacientit, jo vetëm aktivizuar ndarjen simpatik e sistemit autonom nervor dhe është duke zhvilluar hipertension. Tipike janë çrregullime mendore deri në psikozë akute, katarakte, trashje në bark, trungu, qafë, fytyrë, fytyre, faqet ndritshme rozë, hirsutism, shënon shtrirje në lëkurën e barkut, dobësi të muskujve, bruising, thyerje me trauma minimale , çrregullime menstruale në gratë me diabet.

Për të sqaruar diagnozën kryer përcaktimin e nivelet e përqendrimit të kortizolit në mëngjes dhe 21 orë, atëherë mund të bëhen mostra të mëdha dhe të vogla me dexamethasone. Për të zbuluar tumoret kryer rezonancë magnetike dhe hipofizës ultratinguj ose tomography llogaritur veshkave.

Trajtimi dëshirueshme për të kryer një operacion, duke hequr tumore në gjëndra veshkave ose gjëndrra e hipofizës. Gjithashtu, terapi rrezatimi zhvilluar sëmundja Cushing. Masat konservatorë nuk janë gjithmonë efektive. Pra, droga luaj një rol mbështetës në trajtimin e sëmundjeve dhe sindromi Cushing.

Hiperaldosteronizëm Primar

Rritja sekretimi i aldosteronit veshkave mund të shkaktojnë tensionin e lartë. Shkak të hipertensionit në këtë rast është mbajtje fluide në trup, rritjen e vëllimit të gjakut. Presion në rritje është e përhershme. Kushti praktikisht nuk ka antihipertensivëve konvencionale rregullohen sipas procedurave standarde. Kjo sëmundje shoqërohet me dobësi të muskujve, tendencë për konfiskimet, urinim të shpejtë bollëk.

Për të konfirmuar diagnozën analizuar kalium, natrium, reninë, aldosteronit plazma. Ju duhet gjithashtu të kryejnë vizualizimi i gjëndra veshkave.

Trajtimi i aldosteronism primar shpenzojnë spironolactone (veroshpiron). Doza herë arritur deri në 400 mg në ditë. Nëse shkaku i sëmundjes ishte tumor - kirurgji e nevojshme.

Endokrine arterial hipertensionit ketë foto e madhe klinike. Në presioni është gjithmonë një tepricë dhe shenja të tjera të një hormon. Çështjet e diagnostikimin dhe trajtimin e kësaj patologjie të përfshirë së bashku endokrinolog, kardiolog, kirurg. Trajtimi i sëmundjes themelore të çon në normalizimin e plotë të numrave të presionit të gjakut.