Thyrotoxic kriza


Thyrotoxic Kriza - një të rrezikshme për jetën kusht të rëndë, i pacientit, i cili është një komplikacion i hyperthyroidism që zhvillon me goiter shpërndarë toksike (sëmundjes Graves '). Zhvillimi Kriza thyrotoxic mund të çojë në vdekje. Për fat të mirë, thyrotoxic Kriza nuk ndodh shpesh. Mesatarisht, sipas autorëve të ndryshëm në disa për qind të rasteve. Ajo mund të zhvillohet në sëmundje Graves të rëndë '. Sëmundje Graves ose goiter toksike - një sëmundje e gjëndrës tiroide, i cili është shoqëruar nga gjaku i hormoneve të tepërta tiroide, T 3 dhe T 4. Kur kriza tireotoksicheskom është një rritje të mprehtë në prodhimin e hormoneve tiroide, shumë herë më të larta se normale, se nuk është e rëndë hyperthyroidism, e cila përcakton peshën dhe rrezikun e gjendjes.


Simptomat e hyperthyroidism

Arsyet thyrotoxic krizës

Siç u përmend më lart, kriza thyrotoxic - një komplikacion i goiter shpërndarë toksike. Arsyeja thyrotoxic krizës është mungesa e trajtimit ose trajtimit të padrejtë të hyperthyroidism rënda.

Arsyeja kryesore është operacionet e krizës thyrotoxic lidhur me gjëndrën tiroide (heqjen e plotë ose e pjesshme e gjëndrës tiroide) dhe trajtimin e jodit radioaktiv në pacientët me hyperthyroidism pa arritur statusin normale hormonal.

Para trajtimit kirurgjik dhe para trajtimit me jod radioaktiv në pacientët me tirotoksikozë trajnime të nevojshme: për të arritur të ashtuquajturin shtet para euthyroid - një gjendje në të cilën hormonet tiroide (T3 dhe T4) janë brenda kufijve normale. Kjo arrihet përmes drogës me qëllim të veçantë - tyreostatykov që bllokojnë sintezën e hormoneve të tepërta.

Ka edhe faktorë që mund të kontribuojnë në thyrotoxic krizë të tilla si stresi, aktivitet intensiv fizik, çdo trajtim kirurgjik, infeksioneve të ndryshme, rëndim të sëmundjeve të rënda kronike, shtatzënisë, lindjes së fëmijës. Të gjithë këta faktorë, në qoftë se prania e pacientëve të rënda hyperthyroidism pa trajtim adekuat, mund të shkaktojë zhvillimin e krizës thyrotoxic.

Simptomat e krizës thyrotoxic

Pacienti është në mendje. Në fillim të zhvillimit të krizës pacientit shumë e ngazëllyer, plot tension, agresive, mund të zhvillohet psikozë, më tej, në të kundërtën, shteti ka shprehur emocione mund të ndryshojnë apatinë, e ashpër, dobësi të mprehtë. Ndoshta një dhimbje koke intensive.

Regjistrohu tyreotoksycheskoy pikë është shprehur ndjenja palpitations (Heart Rate rrit në 200 rrahje në minutë), pulsin shpeshta, neritmichnyy. Karakterizohet nga zhvillimi i arrhythmias. Rrit presionin e gjakut. Frymëmarrja është i shpejtë, i cekët. Nuk është e rëndë (profuznaya) djersitje. Lëkura e nxehtë, e kuqe. Temperatura e trupit mund të rritet në 40-41 gradë Celsius.

Përzier tipike mund të vjella, dhimbje barku, dobësuar fron (diarre), verdhëz mund të duket. Në raste të rënda, humbja e vetëdijes mund të ndodhë, zhvillimin e vendeve.

Simptomat e krizës thyrotoxic

Manifestimet lidhur me këtë hormon tiroide tepërt ka efekte në sistemin kardiovaskular, sistemin nervor dhe gjëndra veshkave dëmtuar.

Diagnoza thyrotoxic kriza.

Diagnoza është themeluar në bazë të pranisë së pacientëve hyperthyroidism, përkeqësim i simptomeve pas situata të vështira, trajtim kirurgjik. Marrë parasysh karakteristike krizën klinike thyrotoxic, një fillim të mprehtë.

Diagnoza laboratorike e sëmundjes:

1. Rritja e hormoneve tiroide, T3 dhe T4 rritje
2. Reduktimi i hormonit stimulues tiroide (TSH)
3. Zvogëlimi kortizolit - hormon i veshkave gjëndra (si rezultat i krizës thyrotoxic lind me zhvillimin e lezioneve veshkave pamjaftueshmërisë veshkave)
4. Kjo mund të jetë një rritje në glukozë në gjak
5. hyperthyroidism karakterizuar nga reduktuar nivelet e kolesterolit në gjak.

Ju duhet të kryejë EKG: takikardia regjistruar (u rrit norma e zemrës), lloje të ndryshme të aritmisë. Karakterizohet nga zhvillimi i dridhje atrial (aritmia mertsitelnoy). Këto ndryshime janë të lidhur me ndikimin kardiotoksicheskogo e hormoneve të tepërta tiroide, një rritje e T3 dhe T4 nivelet ka efekte të dëmshme në sistemin kardiovaskular.

Në ultrazërit të gjëndrës tiroide, është e vendosur për të rritur madhësinë e gjëndrës tiroide, duke rritur shpejtësinë e rrjedhjes së gjakut në kancerin e indeve.

Trajtimi kriza thyrotoxic

Kriza Thyrotoxic është shumë e rrezikshme, e vështirë, jeta kusht kërcënuese. Mjekimi kryhet vetëm në një njësinë e kujdesit intensiv spitalor në kushte. Ajo duhet të jetë inicimi i mundur më parë të trajtimit. Nëse dyshoni se thyrotoxic zhvillimit Kriza pranimin neobhodmosty urgjent në spital. Mungesa e trajtimit në kohë të rrezikshme për jetën pacientit.

Trajtimi është që të emërojë tyreostatycheskyh drogë (p.sh. Tyrozol, Merkazolyl) që bllokojnë sintezën e hormoneve tiroide, droga e beta-blockers, të cilat ulin normën e zemrës, ndjenja palpitations, përdoret për të trajtuar arrhythmias.

Gjithashtu përdoret hormonet glucocorticosteroid zhvilluar për trajtimin e pamjaftueshmërisë veshkave. Për të reduktuar simptomat e dehjes aplikojnë infuzion i sasive të mëdha të lëngjeve, elektroliteve.

Kur numrat presionin e gjakut përdoret droga antihipertensive (ilaçe që ju ulin tensionin e gjakut).

Nëse pacienti është i ngazëllyer, në rastin e psikozës, e përdorur qetësues.

Në rast të antipyretics temperaturë të lartë të zbatueshme, zbatohen procedurat e ftohjes (fshij me zgjidhje të alkoolit mund të përdoret për të ftohur flluska akull).

Thyrotoxic Kriza - një gjendje të rëndë, të rrezikshme për jetën. Spital Neobhodmosty menjëhershëm. Ajo është vetë-trajtim të rrezikshme dhe të papranueshme, e cila mund të çojë në vdekjen e pacientit. Me mbështetjen në-pacient trajtimi mund të rekomandohet për të përdorur vitamina neurotropic (vitamina B drogë: Mylhamma, Neyromultivit dhe të tjerët).

Komplikimet krizës thyrotoxic

Zhvillim i veshkave, pamjaftueshmëri aritmisë rënda, dështimi progresit të zemrës që të çon në trajtim vdekje parakohshëm e pacientit.

Parandalimi kriza thyrotoxic

Është e nevojshme për të zbuluar me kohë shenjat e hyperthyroidism. Nëse operacioni i planifikuar në gjëndrën tiroide (heqje ose shfarosja e gjëndrës tiroide) ose trajtim të planifikuar me jod radioaktiv, e nevojshme para-trajtimit të hyperthyroidism me arritjen e niveleve normale të hormoneve tiroide. Trajtimi i hyperthyroidism kryer thyreostatics (Tyrozol, Merkazolyl), të cilat zvogëlojnë sintezën e hormoneve tiroide. Vetëm pas arritjes eutireoza kryer kirurgji ose trajtimit radoaktivnym jod.

Moti kriza thyrotoxic

Varet se sa trajtimi kohë është filluar. Me kohë prognozë adekuat terapi është e favorshme. Nëse nuk trajtohet, koha është e pafavorshme.

Konsultimi Racha

Pyetje: Pse para trajtimit kirurgjik për trajtim tiroide kam përshkruar ilaçe?
Përgjigje: Nëse pacienti i cili është planifikuar operacioni në tiroide, hyperthyroidism është një kusht i domosdoshëm thyreostatics mëparshme ilaçe për të arritur eutyreozu. Vetëm atëherë mund të kryejnë kirurgji për të shmangur krizën thyrotoxic.

Pyetje: Nëse dyshoni se kriza thyrotoxic në zhvillim, nëse trajtim ambulator?
A: Jo, trajtimi është e mundur vetëm në një njësinë e kujdesit intensiv në spital, pasi është e vështirë, jeta kusht kërcënuese.