Tirotoksikozë Hyperthyroidism


Tirotoksikozë - një kusht të lidhur me një tepricë të hormoneve tiroide në orhanizme.Takzhe një gjendje të quajtur hipertireoz.Eto nuk diagnostikuar si pasojë e disa sëmundjeve tiroide ose faktorëve të jashtëm.

Rrënja e "sëmundjes në mëngjes" pusi i përshkruan këto ndryshime. Kur tirotoksikozë ndodh dehje hormonet e veta tepërta tiroide. Sasi e tepërt e hormoneve në trup çon në ndryshime të ndryshme fizike dhe ndryshimet në sferën emocionale.


Shkaqet e hyperthyroidism

Shkaqet e hyperthyroidism janë të shumta. Me kusht që ata mund të ndahen në disa grupe:

1.Zahvoryuvannya shoqëruar me prodhimin e tepërt të hormoneve tiroide.

Këto përfshijnë:

A) përhapur shkakton strumë toksike ('sëmundje, Graves' varre sëmundje). Kjo sëmundje në 80-85% të rasteve shkaku i hyperthyroidism.

Rrjedhimisht, ndonjë arsye është dështim në sistemin imunitar. Qelizat e gjakut të bardhë (qelizat e bardha të gjakut), fillon të prodhojë të ashtuquajturat antitrupa - proteina që lidhen me qelizat e gjëndrës tiroide dhe të detyrojë atë për të prodhuar më shumë hormone. Shpesh këto antitrupa të sulmojnë qelizat e orbitës - ekziston e ashtuquajtura ophthalmopathy endokrine. Sëmundje të tilla si qelizat e imunitetit të fillojnë të prodhojnë substanca që sulmojnë organet e veta të quajtur autoimune. Semundja Graves - një sëmundje autoimmune.

Sëmundja mund të ndodhë në çdo moshë, por më shpesh ndodh në të rinjtë 20-40 vjet.

B) adenoma toksike dhe goiter multinodular toksike.

Disponueshmëria nyje (nyjet) gjëndër tiroide, e cila prodhon më të madhe të hormoneve tiroide. Hormonet e hipofizës Normalisht, prodhimi i tepërt i hormoneve tiroide është e shtypur (TSH). Adenomas toksike dhe multinodular goiter toksike veprojnë hormon autonome, pra hormon tiroide tepërt nuk është i shtypur hipofizës (TSH). Kjo sëmundje është më e zakonshme në të moshuarit.

B) Tireotropinoma - është formimi i Hipofiza, e cila është në tepërt tiroide-stimuluese sintetizojnë hormonit (TSH), e cila stimulon gjëndër tiroide. Një sëmundje shumë e rrallë. Të ardhurat nga hyperthyroidism klinikë.

2. Sëmundjet e lidhura me shkatërrimin (shkatërrimit) indeve tiroide dhe lirimin e hormoneve tiroide në gjak.

Këto sëmundje përfshijnë thyroiditis shkatërrues (Subacute thyroiditis, hyperthyroidism në pacientët me thyroiditis autoimune, pas lindjes thyroiditis, thyroiditis bezbolevoy).

Ky grup mund të përfshijë gjithashtu sëmundje induktuar Cordaron (amiodarone induktuar) hyperthyroidism. Ajo tirotoksikozë, e cila ndodh si rezultat i trajtimit të drogës yodvmisnymy antiarrhythmic (Amiodarone, Cordaron). Gëlltitja shkakton shkatërrimin (shkatërrimin) e qelizave dhe hormoneve tiroide në gjak jashtë.

3.Yatrohennyy hyperthyroidism - hyperthyroidism shkaktuar nga mbidozë e hormoneve tiroide (L-thyroxine, Eutiroks - droga për trajtimin e hypothyroidism - një gjendje të lidhura me prodhimin reduktuar të hormoneve tiroide).

Këto janë shkaqet kryesore të hyperthyroidism.

Simptomat e hyperthyroidism

Në qoftë se ju ndiheni nervoz kohët e fundit, emocionale, të vini re ndryshime të shpeshta të humorit, tearfulness, djersitje, flashes nxehtë, palpitations, ndjenja ndërprerje në zemër, humbin peshë - kjo është një rast për të parë një mjek dhe të merrni testuar për hormoneve tiroide. Kjo simptomat e hyperthyroidism.

Simptomat e hyperthyroidism

Gjithashtu, simptomat e hyperthyroidism përfshijnë: tension të lartë, diarre, dobësi, prania e frakturave, klimë të nxehtë e intolerancës, rrit humbjen e flokëve, çrregullime menstruale, ulur epsh (dëshirën seksuale), mosfunksionim ngrerë.

Duke rritur madhësinë e gjëndrës tiroide mund të jenë ankesat e vështirësive gëlltitjes, rritjen e qafës.

Për të përhapur shkakton strumë toksike (sëmundjes Graves ') karakterizohet gjithashtu nga oftalmopatyy infiltrative - lacrimation, fotofobi, dhe një ndjenjë e presionit "Rërë" në sytë, vizion të dyfishtë mund të jetë, reduktohet vizion. Exophthalmos Shënim - "zgjatje" shikimet.

Exophthalmos

Diagnoza e hyperthyroidism

Nëse vëreni këto simptome në veten tuaj, të sjellë teste tuaja hormonale të përjashtojnë ose të konfirmojnë praninë e hyperthyroidism.

Diagnoza e hyperthyroidism:

Analizat e gjakut 1.Hormonalnoe:

- gjak për TSH, T3 e lirë, T4 pagesë.

Hulumtim kryesor që provon ekzistencën e hyperthyroidism.

Për hyperthyroidism karakterizuar nga nivele të reduktuara të TSH (hormonit hipofizës që redukton prodhimin e hormoneve tiroide), Shën rritje T3, T4 St - hormoneve tiroide.

Antitrupat 2.Vyznachennya - konfirmim i natyrës autoimune e sëmundjes.

Është e nevojshme për të përcaktuar

- Antitrupat TSH receptor (rritja e antitrupave për receptorin TTG - provon ekzistencën e sëmundjes Graves)

- Antitrupat TPO (ngritur në sëmundjes Graves, Tiroidet autoimmune).

3. Kryen ultratinguj e gjëndrës tiroide.

Për të përhapur shkakton strumë toksike (sëmundjes Graves ') si shkaku më i zakonshëm i hyperthyroidism, e karakterizuar nga:

- rritjen e madhësisë, vëllimi i kancerit tiroide (rritjen e kancerit tiroide mbi 18 cm kub në gra dhe më shumë se 25 centimetra kub në meshkujt është quajtur goiter)

- nxitimi, rrit rrjedhjen e gjakut në gjëndrën tiroide.

Për shkaqe të tjera të tirotoksikozë këto simptoma nuk janë tipike. Kur proceset shkatërruese përcaktuar reduktimin e rrjedhës së gjakut në gjëndrën tiroide.

4. Në disa raste, mjeku mund të studiojnë - scintigraphy tiroide. Ky studim tregon se si gjëndër tiroide mund të kapni jod dhe substancave të tjera (technetium). Ky studim ndihmon për të sqaruar shkakun e hyperthyroidism.

Për sëmundje Graves karakterizuar përforcohet intensive radiofarmaceutik admirim.

Për hyperthyroidism për shkak të shkatërrimit (shkatërrimin) e indeve tiroide reduktimit tipike sekuestrimit ose mungesa e kapjes së jodit (teknikë).

Prania 5.Pry i endokrine ophthalmopathy, ekzoftalmu zbatuar me ultratinguj orbitën ose rezonancë magnetike apo bazat llogariten në terren.

Trajtimi i hyperthyroidism

Për të përcaktuar qasjen terapeutik duhet së pari të përcaktuar shkakun tireotoksikoza.Samaya shkak i zakonshëm i hyperthyroidism - sëmundje Graves.

Ka tre trajtime për sëmundje Graves, trajtim mjekësor, trajtim kirurgjik dhe terapi radoaktivnym trajtim yodom.Medikamentoznoe është të emërojë tyreostatycheskyh barna (ilaçe që ulin formimin e hormoneve tiroide). Ka dy droga të tilla: tiamazol (Tyrozol, Merkazolyl, Metyzol) dhe propiltiouratsil (propitsil). Fillimisht, medikament jepet në një dozë prej rreth 30 mg në ditë, pas Normalizimi i hormoneve tiroide kalimi te mirëmbajtjes dozë prej 5-15 mg në ditë. Kohëzgjatja e trajtimit thyreostatics zakonisht 1-1.5 vit.

Trajtimi i proceseve destruktive në gjëndrën tiroide (hyperthyroidism lidhur me shkatërrimin e qelizave tiroide në gjak dhe lirimin e hormoneve të tepërta tiroide) është prodhuar hormone glucocorticosteroid (prednisolon). Këto droga të zvogëlojë shkatërrimin e qelizave tiroide. Dozimi dhe kohëzgjatja e trajtimit janë të zgjedhur në mënyrë individuale.

Trajtimi kirurgjik për gjëndrës tiroide në tirotoksikozë kryhet vetëm pas thyreostatics trajtimit në arritjen normalizimin e hormoneve tiroide.

Çfarë jetese duhet të çojë për të promovuar shërimin?

Për të nxitur shërimin, ju duhet të merrni rregullisht barnave të përshkruara për ju nga mjeku juaj dhe i nënshtrohen studimit hormonal kontrollit.

Gjithashtu, ju lutem vini re se mundësia e shuarje të qëndrueshme të lartë në pirjen e duhanit burra. Nëse pini duhan, gjasat e përsëritjes së hyperthyroidism pas terapisë thyreostatics ju më lart. Pra, nëse ju pini duhan, ndalohet pirja e duhanit do të rrisë shanset tuaj për shërim.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore hyperthyroidism

Është e nevojshme për të paralajmëruar kundër trajtimit mjete popullore. Tirotoksikozë - një gjendje të rëndë se pa trajtim adekuat në kohë mund të çojë në komplikacione të rënda, sidomos në sistemin kardiovaskular (p.sh., aritmia e rëndë).

Prandaj zbuluar hyperthyroidism kërkojnë medikamente të trajtimit të detyrueshëm. Trajtimi i mjeteve juridike të ndryshme popullore "nga tiroide" i cili do të ju këshillojmë që fqinjët janë të mundshme për të ndihmuar jo vetëm, por edhe për shkak të lënduar hyperthyroidism patrajtuar mund të çojë në komplikacione të rënda.

Përveç trajtimit parësor mund të jetë e këshillueshme për ushqimin, hani shumë fruta dhe perime. Mundshme komplekset funksion multivitamin (VITRUM, Centrum dhe të tjerët) apo qëllimi shtesë për terapinë primare të B vitaminave (Mylhamma, Neyromultivit).

Komplikimet hyperthyroidism

Me parakohshëm, trajtimi joadekuat i hyperthyroidism zhvillojnë komplikime të tilla si dridhje atrial, hipertensionit (tensioni i lartë i gjakut), hyperthyroidism dhe promovon përkeqësimin e sëmundjeve koronare të zemrës, sistemi qendror nervor në raste të rënda mund të çojë në tyreotoksycheskaya psikozë. Këto komplikime të lidhura me kardiotoksicheskogo efektin e hormoneve tiroide tepërta (dmth rritur sasia e hormoneve tiroide dëmton sistemin kardiovaskular, duke çuar në rritjen e metabolizmit në qelizat e miokardit, rrit normën e zemrës dhe komplikimet që rezultojnë të zhvilluar).

Komplikimeve akute janë kriza thyrotoxic - një komplikim serioz që ndodh pas pësimit të stresit gjatë operacionit të gjëndrës tiroide kundër sfondit të hyperthyroidism. Kjo gjendje kërcënuese për jetën. Simptomat kryesore janë temperaturë deri në 38-40 °, shprehur shkalla e zemrës të 120-200 rrahje ne minute, aritmi kardiake, çrregullimet e sistemit nervor qendror.

Për të parandaluar këto komplikime kërkon diagnostikimin dhe trajtimin e hyperthyroidism shpejtë. Pra, të jetë i sigurt, kur shenjat e hyperthyroidism duhet të konsultoheni me një mjek dhe të nënshtrohen ekzaminimit hormonal.

Parandalimi i hyperthyroidism

Ajo duhet të mbahet mend se ka një predispozitë gjenetike për sëmundje tiroide. Nëse të afërmit tuaj kanë sëmundje tiroide, ju gjithashtu e rekomanduar për të kryer periodikisht hulumtime ultratinguj hormoneve tiroide.

Nëse ju shikoni në simptomat e hyperthyroidism - duhet të kryejnë hulumtimin e hormoneve tiroide.

Nëse kemi gjetur hypothyroidism, hyperthyroidism për parandalimin e komplikimeve duhet të fillojë trajtimin menjëherë.

Konsultimi në hyperthyroidism

Pyetje: Kur trajtimin thyreostatics sa shpesh duhet të kaloj nëpër kërkime hormon?
Përgjigje: Nëse ju jeni drejtimin e një kurs të trajtimit mjekësor të hyperthyroidism, studimi i parë i hormoneve tiroide (T3 e lirë, T4 falas) pas fillimit të thyreostatics terapi duhet të kryejë një muaj të terapisë. Pastaj, në mes të reduktimin tyreostatykov dozë duhet të jetë disa herë për të kryer kërkime në intervale prej 1 muaji. Studim TSH duhet të kryhet jo më herët se 3 muaj thyreostatics terapi, aq kohë sa ajo mbetet e ulët. Pas zgjedhjes tyreostatykov dozë të mirëmbajtjes studimet hormonale mund të kryhet 1 herë në 2-3 muaj.

Pyetje: Cilat janë kufizime, ndërsa duke marrë tyreostatykov?
Përgjigje: Kjo nuk është niveli normal i hormoneve tiroide është e rekomanduar për të zvogëluar aktivitetin fizik. Pas normalizimit të hormoneve (arritjes eutyreozu) mund të rrisë nivelin e aktivitetit fizik.

Pyetje: Çfarë është mundësia e faljen pas një kurs të terapisë thyreostatic?
Përgjigje: Terapia thyreostatic Sigurisht zakonisht zgjat 12-18 muaj. Pastaj studimet në mënyrë që të jetë i bindur në mundësinë e faljen (kryer Ultrasonografi tiroide, antitrupat hulumtim TSH receptor). Pas kësaj trajtim ndalesa. Megjithatë, mundësia e rikthim nganjëherë tejkalon 50%. Zakonisht rikthim ndodh brenda vitit të parë pas ndërprerjes së thyreostatics terapi. Në rast të dështimit të trajtimit tregon heqjen kirurgjikale të gjëndër tiroide apo trajtimit me jod radioaktiv.

Këshilla më specifike mund të ju jap mjeku sy për këshilla. Të qëndrojnë të shëndetshme!