Tiroidet


Tiroidet - inflamacion i gjëndrës tiroide. Nëse gjëndër tiroide zgjeruar që është ndezur në mënyrë të barabartë inflamacion quajtur strumita.

Në varësi të origjinës së sëmundjes dhe të dallojë llojet e ndryshme tireodita:

 1. Thyroiditis akute.
 2. Subakut apo thyroiditis de Quervain-së.
 3. Tipreoidit kronike fibrotike ose goiter Riedel.
 4. Tiroidet autoimune ose Hoshimskoho kronik.

Informacione të përgjithshme rreth Subacute thyroiditis


Thyroiditis Subacute (thyroiditis de Quervain-së) - inflamacion kanceri schitovidenoy pas pësimit të një infeksion viral.

Më shpesh (5-6 herë më shumë se meshkujt) gratë të sëmurë 30-50 vjeç, 3-6 javë pas pësimit të një infeksion viral

Përgjithshëm svedeniyao thyroiditis fijor (goiter Riedel)

Tiroidet fibroze - nje semundje e karakterizuar nga rritja e fortë e indit lidhor e gjëndrës tiroide dhe shenja ngjeshjen ne qafës.

Zhvillon më shpesh në gratë mbi 50 vjet.

Përgjithshëm svedeniyao thyroiditis autoimune

Tiroidet kronike autoimune ose Tiroidet e Hashimototit - një proces kronike inflamatore në origjinë tiroide autoimune.

Origjina autoimune - është kur qelizat e vetë e trupit normale të prodhojë antitrupa (pjesa e "shkatërruar" qelizat e huaja), që qelizat tiroide janë të njohura si të huaj dhe fillon një lloj "lufte" që të çon në inflamacion në trup.

Sëmundja shfaqet në 4-7 herë më shpesh në gratë sesa tek burrat. Evoluojnë maj, në çdo moshë, por kryesisht pas 60 vjet.

Simptomet e thyroiditis akute

Thyroiditis akute të shprehura klinikisht:

 • dhimbje në qafë mëparshëm, i cili zhvendosur në kokë, nofulla e poshtme dhe të sipërme dhe rrit lëvizjen e kokës dhe gëlltitjes;
 • një rritje në nyjet limfatike të qafës së mitrës;
 • vuri në dukje një temperaturë shumë të lartë dhe të dridhura;
 • ndërsa probing - rritja e dhimbshme në pjesën e pjesës ose të gjithë gjëndër.

Simptomet e Subacute thyroiditis

Sëmundja zakonisht fillon akute. Tipike lokale (në gjëndrën tiroide) dhe të përgjithshëm (në të gjithë trupin e) simptomat.

Simptomat lokale:

 • dhimbje të forta në gjëndrën tiroide (pjesa e përparme e qafës), që japin në qafë, nofull, veshit dhe qafës prapme; Dhimbje në rritje ndodh kur kthyer dhe tilting kokën, gëlltitjes (shumë të vështirë) përtypet; Dhimbja zgjat 2-3 javë;
 • gjëndër tërësisht ose në disa vende të rritura në mënyrë të konsiderueshme dhe të vulosur;
 • lëkura në pjesën e përparme të qafës (dmth mbi gjëndër) të nxehtë, të dhimbshme, hyperemic (kuqe, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut në lëkurën e qafës);
 • nyjet limfatike (duke siguruar mbrojtjen imune në vendin ku ata janë të vendosura) në qafë nuk janë zgjeruar.

Simptoma të përbashkëta:

 • e pacientëve kanë ethe të rënda shoqëruar me të dridhura;
 • dobësi, djersitje;
 • dhimbje koke;
 • Në fillim të sëmundjes në shumicën e pacientëve vërejtur fenomene hyperthyroidism, nervozizëm, djersitje, flashes nxehtë, humbje peshe, dritë e dobët në sytë e tij, të nxehtë, me lagështi lëkurës, dridhje (dridhje) gishtat shtrirë duart.

Simptomet e thyroiditis autoimune

Nuk është një e përhapur, zgjerimi ndonjëherë parregullt i gjëndrës tiroide, gjëndër probing dendura dhe celular. Kur sasi të mëdha të pacientit ndjehet compression në qafë.

Si sëmundja është mosfunksionim i kancerit: së pari të zhvilluar simptomat e hyperthyroidism për shkak të marrjes së një numri të madh të hormoneve të formuara më parë, dhe simptomat e mëtejshme e hypothyroidism.

Ankesat kryesore të pacientëve:

 • Zgjerimi i gjëndrës tiroide;
 • vështirësi gëlltitjes;
 • Prania e mundshme e dobësisë;
 • Ndjenja e compression të qafës;

Kur funksioni i tiroides i pacientëve të shqetësuar në lidhje me flashes nxehtë, palpitations, djersitje, humbje peshe, nervozizëm.

Simptomat thyroiditis fijor

Thyroiditis fijor zhvillohet shumë ngadalë, gradualisht, dhe më e rëndësishmja tradhtinë e tij është një kohë e gjatë, pacienti nuk vuan dhe të zbuluar sëmundje të vështirë. Simptomë më të hershme është gëlltitjes vështirësi dhe ndjenja e "gungë në fyt."

Kur thyroiditis fijor merr shtetin vendosur, në pacientët zbuluar pamje të plotë klinike si simptomat e mëposhtme:

 • në pacientët me frymëmarrje të shqetësuar, gëlltitjes, vështirësi të folurit, shpesh poperhyvayutsya ushqim;
 • merr ngjirurit e zërit;
 • tiroide në mënyrë të drejtë me forcë dhe në mënyrë të parregullt zgjeruar, shumë të dendur, pa dhimbje, nuk ka ndryshim në gllabërim (joaktive), një sipërfaqe kodrinore. Ndikuar kryesisht të gjitha kancer departamenteve, por ndonjëherë ndoshta vendndodhja e inflamacionit dhe në një fushë të veçantë. Në rrjedhën e gjatë të sëmundjes mund të marrë autoritetin e densitetit "drunjtë";
 • karakterizohet nga zhvillimi i sindromës compression, e cila manifestohet: dhimbje koke, zhurma në vesh, vizionin e paqartë, ka shprehur vështirësi gëlltitjes, dështim të frymëmarrjes, pulsation rënda të enëve të gjakut në qafë;
 • zhvillimi i sëmundjes mund të përjetojnë simptoma të hypothyroidism.

Shkaqet e thyroiditis akute

Thyroiditis akute qelbëzuese është ose purulent, e zakonshme (ndikon në gjithë pjesë ose të gjitha e gjëndrës tiroide) ose lokale (që ndikojnë në proporcion Toko e kancerit).

Thyroiditis akute qelbëzuese zhvillohet në infeksion akut ose kronik (tonzilitt - inflamacion i bajamet, pneumonia - pneumoni, etj).

Thyroiditis akut purulent mund të zhvillohet pas lëndimit, gjakderdhje në gjëndër, terapi rrezatimi.

Shkaqet e Subacute thyroiditis

Shkaku subakut thyroiditis është një infeksion viral, por një virus i kësaj sëmundjeje nuk u gjend. Ajo mund të shkaktohet nga viruset e influencës, fruthi (sëmundje akute infektive), shytave (shytave).

Kjo shkaku vërtetohet se periudha shpërthimi sëmundja themeluar infeksion viral dhe të gjithë pacientët zbuluar antitrupa për adenovirus, virusi i gripit (pas sëmundjes në njerëz është një rritje e qelizave të gjakut të veçanta - antitrupa që janë të "shkatërruar" qeliza të veçanta virale).

Faktorët Predraspolahyuschimi në paraqitjen e kësaj sëmundjeje është një predispozitë gjenetike dhe prania e infeksionit kronik në nasopharynx

Shkaqet e thyroiditis kronike autoimune.

Ekzistojnë tri grupe të faktorëve shkakor të kësaj sëmundjeje: të jashtme, të brendshme dhe sëmundje në të cilën thyroiditis autoimune është "e dytë" sëmundje.

Faktorët shkakor brendshme janë faktorët trashëgues dhe të favorshme.

Roli i trashëgimisë në zhvillimin e sëmundjes konfirmuar praninë e formave të familjes së sëmundjes, thyroiditis shfaqjes së binjakëve në të njëjtën familje.

Duke përgatitur faktor i brendshëm është një shkelje e qëndrueshmërisë imunitar dhe endokrine në adoleshencë, shtatzanisë, lindjes dhe gjatë plakjes.

Faktorët e jashtëm Shkaqet përfshijnë:

 1. Ndotja e mjedisit nga mbeturinat industriale, të cilat mund të kenë një efekt negativ në imunitetin e njeriut dhe të çojë në thyroiditis autoimune.
 2. Përdorimi i pesticideve në bujqësi, e cila ka një efekt negativ në sistemin imunitar.
 3. Përdorimi i zgjatur i sasive të tepërta të jodit rrit frekuencave autoimmunnohot tireoirdita, si përdorim të zgjatur në doza të larta, ajo stimulon prodhimin e antitrupave në qelizat e gjëndrës tiroide. Perdorimi i jodit ne nje doze ditore prej 100-200 m / kg. ndikimi negativ nuk ka.
 4. Ndikimi i dozave të vogla të rrezatimit mund të çojë në rritjen e prodhimit të antitrupave ndaj qelizave normale të gjëndrës tiroide.
 5. Ata gjithashtu mund të kontribuojë në zhvillimin e autoimune thyroiditis - infeksionet virale dhe bakteriale.

Thyroiditis autoimune kronike mund të shoqërojë sëmundjeve të tjera të gjëndrës tiroide dhe të jetë "sëmundje e dytë." Kjo është e mundur me sëmundje Graves, goiter endemike, adenoma (tumor beninje) e kancerit dhe kancerit.

Arsyet thyroiditis fijor

Shkaqet e njohur përfundimisht. Ka një perceptim mbi rolin e sëmundjeve infektive në zhvillimin e goiter Riedel, dhe disa studiues besojnë se sëmundja është fund-fazë autoimune thyroiditis.

Faktorët e rrezikut përfshijnë:

 1. Njerëzit ishin të sëmundjes Graves sëmurë.
 2. Pacientët me çdo formë e goiter endemike.
 3. Kirurgji iu nënshtrua në gjëndrën tiroide.
 4. Pacientët me diabet mellitus.
 5. Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet alergjike dhe autoimune.
 6. Femrat më të vjetra se 40 vjet.
 7. Njerëzit me predispozicion trashëguar.

Diagnoza thyroiditis

 1. Gjaku i plotë.
 2. Testet imunologjike gjakut - zbulimi i antitrupave (nëse thyroiditis autoimune).
 3. Ultratinguj tiroide ndihmon në identifikimin e tumoreve ose nodules formuar në gjëndër.
 4. Testi i gjakut për hormoneve tiroide.
 5. Radioizotopi scan i gjëndrës tiroide (thyroiditis me fibroze Riedel) jodit radioaktiv - të ndihmojë zbulimin e rritur madhësinë e gjëndrës tiroide, konturet e paqartë, ndryshon formë.

Trajtimi thyroiditis

Trajtimi i thyroiditis akute.

Në thyroiditis emëruar antibiotikëve akute dhe drogës për trajtimin e simptomave të lidhura, si dhe vitamina C dhe B. Në zhvillimin absces (inflamacion purulent e indeve) është treguar trajtim kirurgjik.

Trajtimi i Subacute thyroiditis.

Trajtojnë hormonet sëmundjes dhe simptomat me simptomat e hypothyroidism ose hyperthyroidism prodhon trajtimin e këtyre sëmundjeve.

Trajtimi i thyroiditis kronike autoimune.

Trajtimi është kryesisht për ilaçe (hormon tiroide), por me një rritje të fortë në madhësi tiroide treguar kirurgji.

Trajtimi thyroiditis fijor.

Nëse simptomat kronike thyroiditis e hypothyroidism, trajtimi është kryer hormon tiroide, dhe nëse ka shenja të compression në qafë, ajo është operacioni i nevojshëm.