Sindromi Cushing dhe sëmundje hyperkortytsyzm


Sindromi Cushing ose hyperkortytsyzm - një gjendje e shkaktuar nga ekspozimi i zgjatur të nivelit të lartë hormoneve të trupit glukokortikoideve, më e rëndësishmja e të cilave është kortizolit.

Cortisol është prodhuar në shtresën e veshkave cortical. Stimulator kryesor i prodhimit kortizol është adrenokortikotropnyyhormon (ACTH). ACTH është prodhuar në Hipofiza - gjëndër endokrine e vendosur në bazën e trurit. Zhvillimi është i stimuluar nga hormon kortykotropyn-lëshimi i ACTH të prodhuar në hypothalamus - trurit që kontrollon sistemin endokrin të trupit.


Kortizolit kryen detyra vitale në trup. Kjo ndihmon të mbajë presionin e gjakut në sistemin kardiovaskular, zvogëlon përgjigje inflamatore të sistemit imunitar, balancon efektet e insulinës, duke rritur nivelet e glukozës në gjak rregullon metabolizmin e proteinave, karbohidratet dhe yndyrnat. Një nga detyrat kryesore të kortizolit për të ndihmuar të përgjigjet trupi për të theksuar. Për këtë arsye, gratë në 3 muajt e fundit të shtatzënisë dhe atletët profesionistë kanë tendencë të kenë nivele të larta të kortizolit. Njerëzit që vuajnë nga depresioni, alkoolizmi, kequshqyerja dhe paniku çrregullime gjithashtu rrit nivelet e kortizolit.

Normalisht, kur sasia e kortizolit në gjak është i përshtatshëm, Hipofiza prodhon më pak ACTH. Dhe duke ulur kortizolit në rritje të ACTH gjakut për të stimuluar më shumë prodhimin e glukokortikoideve veshkave. Kjo siguron që sasia e kortizolit prodhuar në gjëndra veshkave, të mjaftueshme për të plotësuar nevojat e përditshme të trupit.

Arsyet hyperkortytsyzma

Kortizolit tepërt është e mundur në rastet e mëposhtme:

1. Përdorimi afatgjatë e hormoneve glucocorticoid siç prednisone, dexamethasone, per trajtimin e astmes, artrit reumatoid, lupus eritematos sistemik, dhe sëmundje të tjera inflamatore ose të shtypur sistemin imun pas transplant organesh - ekzogjene (të shkaktuara nga ndikimet e jashtme) hiperkortizizm.

2. adenoma (tumor beninje) e hipofizës - shkaku kryesor i sindromi Cushing. Hvperkortytsyzm shkaktuar nga hipofizës adenoma, mjekët vendas e quajnë Sëmundja e Cushing, hypercorticism të gjitha rastet e tjera - në fakt sindromi Cushing. Adenoma e Hipofiza sekreton rritur shumat e ACTH dhe ACTH nga ana e stimulon prodhimin e tepërt të kortizolit. Kjo formë e sindromi prek gratë pesë herë më shpesh se meshkujt.
3. Sindromi i prodhimit ektopike ACTH - Një gjendje në të cilën (kanceroze) tumoret beninje ose malinje jashtë gjëndrra e hipofizës të prodhojë ACTH. Tumoret e mushkërive të shkaktojë mbi 50% të këtyre rasteve. Format më të zakonshme të tumoreve ACTH-prodhimin e mushkërive është ikartsinoidnye ovsyanokletochnyy ose tumoreve të vogla qelizë. Meshkujt janë të prekur 3 herë më shpesh se femrat. Lloje të tjera, të më pak të zakonshme të tumoreve që mund të prodhojnë ACTH është thymoma (a tumor i gjendrës thymus) tumor i pankreasit, dhe kanceri i tiroideve.

4. Tumoret veshkave. Ndonjëherë sindromi Cushing është shkaktuar nga çrregullime shpesh tumorit të veshkave gjëndra që të fshehtë sasi të tepruar të kortizolit. Në shumicën e rasteve, tumor beninje veshkave (adenoma). Adrenokortikalnaya tumor, ose kanceri i veshkave gjëndra, është shkaku më pak i zakonshëm i sindromi Cushing. Carcinomas adrenokortikal zakonisht shkaktojnë shumë të lartë rritje të nivelit të hormoneve dhe zhvillimin e shpejtë të simptomeve. Kjo është një shkaktar i rrallë i sindromi Cushing është hyperplasia veshkave i lëvore veshkave, dmth rritje anormale në numrin e qelizave të lëvore. Me të gjitha format e niveleve Cushing veshkave s sindromi ACTH në gjak ka rënë.

5. Forma familja e sindromi Cushing. Shumica e rasteve të sindromi Cushing janë të trashëguara. Megjithatë, shumë rrallë shkaku i sindromi është një sëmundje e trashëguar - sindromi i shumëfishtë neoplasia endokrine, që tendenca për të zhvilluar tumore të një ose më shumë gjëndrave endokrine. Në këtë sëmundje, së bashku me një tumor të tumoreve veshkave gjëndër mund të jenë të pranishëm gjëndra parathyroid, pankreasit dhe hipofizë gjëndra që prodhojnë hormonet përkatëse.

Simptomet e sindromi Cushing

Shumica e pacientëve me hyperkortytsyzmom me trashje. Pesha e fituar - një nga shenjat më të hershme të sëmundjes. Depozitimi i yndyrës është kryesisht bust, fytyrë, qafë. Një gjymtyrë në të kundërtën, bëhet më e hollë.

Sindromi Cushing

Në fëmijëri dhe adoleshencë, zakonisht së bashku me trashje shënuar ngadalësim.
Një hypercorticism karakteristikë janë ndryshimet e lëkurës. Lëkura bëhet e hollë, bruising shënuar, bruising, të cilat janë shumë të gjatë. Mund të duket rozë të gjerë purplish, shenjat e kuqe shtrirje në bark, kofshë, prapanicë, armëve dhe gjoks.

Striae në sindromi Cushing

Nganjëherë pacientët ankohen për dhimbje prapa, brinjë, krahët dhe këmbët kur lëviz. Kjo është për shkak se sindromi Cushing shpesh çon në osteoporozën. Osteoporozën do të thotë një reduktim në densitetit të kockave, shkelje të strukturës së tyre, rrit brishtësinë dhe dobësimin, e cila mund të çojë në thyerje edhe në plagosje të vogël.

Sindromi Cushing shoqërohet me lodhje, dobësi e muskujve, nervozizëm, ankth, rrallë ndryshon psikikë.

Një nga simptomat e para të sindromi keni tension të lartë të gjakut. Që glukokortikoide shtypur efektin e insulinës, shpesh në hyperkortytsyzme rrit sheqerit në gjak dhe simptomet e diabetit (etje, të shpeshta, urinim i tepruar, etj).

Gratë zakonisht kanë rritjen e flokëve të tepërt në fytyrë, qafë, gjoks, bark dhe kofshët. Menstruacioneve mund të jetë i parregullt apo të ndaluar. Burrat festuar ulur epsh.

Nëse keni ndonjë simptomat e hypercorticism, dhe veçanërisht kombinimin e tyre, sa më shpejt të jetë e mundur, kërkoni ndihmë mjekësore.

Diagnoza e sindromi Cushing

Detyra e diagnozës së fazës së parë - të përcaktojë nëse rritjen e kortizolit. Për këtë qëllim një provë të veçantë - përcaktimin e kortizolit në urinë e përditshme.

Në të urinës së pacientit, i mbledhur në një periudhë 24 orëshe, të përcaktuar nga niveli i kortizolit. Nivele më të larta se 50-100 mg në ditë për të rriturit, konfirmojnë sindromi Cushing. Kufiri i sipërm i gamës normale ndryshon në laboratorë të ndryshëm, në varësi të teknikave të matjes.

Pas identifikimit të një rritje të kortizolit është e nevojshme për të identifikuar vendndodhjen e saktë të procesit që çon në prodhimin e tepruar të kortizolit.

Test me dexamethasone ndihmon për të dalluar pacientët me prodhimin e tepërt ACTH shkak të adenomas hipofizë nga pacientët me tumor ektopike ACTH-prodhimin. Pacienti merr deksametason (Një glukokortikoid sintetike) brenda çdo 6 orë për 4 ditë. Gjatë 2 ditëve të para janë dhënë doza të ulëta të dexamethasone në 2 ditët e fundit - më e lartë. Prodhuar mbledhjen e përditshme të urinës në administratën Dexamethasone dhe pastaj çdo ditë të testit. Kur kortizolit hipofizës adenoma në urinë është zvogëluar, ndërsa tumoreve ektopike jashtë ndryshimeve hipofizës kortizolit. Për testin duhet një javë për të ndaluar marrjen e drogës si phenytoin dhe phenobarbital.

Depresioni, abuzimi me alkoolin, nivelet e larta estrogjenit, sëmundje akute dhe stresi mund të çojë në rezultate të pasakta. Pra, të përgatitet për provë duhet të jenë të kujdesshëm.

Testi Stymulyatsyonnaya me kortykotropyn liruar-hormonit.Ky test ndihmon për të dalluar pacientët me pacientët e hipofizës adenoma nga sindromi i prodhimit ektopike ACTH dhe kortizolit tumoreve veshkave-secreting. Pacienti u administrua një injeksion të hormonit kortykotropyn-liruar, e cila shkakton Hipofiza për të prodhuar ACTH. Në adenoma hipofizë ACTH dhe kortizolit nivelet në rritje të gjakut. Kjo përgjigje është vërejtur rrallë në pacientët me sindromin e prodhimit ektopike ACTH dhe pothuajse asnjëherë në pacientët me tumore veshkave kortizolit-secreting.

Hapi i ardhshëm është diagnoza Vizualizimi i drejtpërdrejtë i gjëndrave endokrine.Veshkave më i zakonshëm që përdoret ultratinguj tomography llogaritur apo rezonancë magnetike e hipofizës, gjëndra veshkave. Për të instaluar ektopike prodhimit ACTH fokus përdorur ultratinguj, llogaritet ose tomography rezonancë magnetike organi përkatës (zakonisht gjoks, tiroide, pankreasit).

Trajtimi i sindromi Cushing

Trajtimi varet nga shkaku specifik të kortizolit tepërt dhe mund të përfshijnë kirurgji, rrezatimit apo terapi të drogës metoda.

Nëse shkaku i sindromi është përdorimi i zgjatur i hormoneve glucocorticoid për të trajtuar një sëmundje, duhet gradualisht të zvogëlojë dozën në dozë të ulët të mjaftueshme për të kontrolluar sëmundjen.

Për trajtimin e hipofizës adenoma është më i përdorur gjerësisht prerje kirurgjikale e tumorit, e njohur si transsphenoidal adenomectomy. Duke përdorur një mikroskop të veçantë, instrumente shumë të hollë endoskopike, kirurgu po i afrohet Hipofiza nëpërmjet një vrimë hunde apo vrimë, e bërë nën buzën e sipërme, dhe për të hequr adenoma. Suksesi i operacionit varet nga aftësia e kirurg është më shumë se 80 për qind kur bëhet kirurg me përvojë të gjerë. Pas operacionit, prodhimi hipofizës ACTH është reduktuar ndjeshëm, dhe pacientët që marrin terapi zëvendësuese me glukokortikoideve (të tilla si prednisone ose hydrocortisone) zakonisht kërkohet gjatë vitit, e ndjekur nga prodhimi i ACTH dhe glukokortikoideve rivendosur.

Për pacientët me contraindications për kirurgji mund të kryejnë Radioterapia. Kjo metodë merr 6 javë, efikasiteti është 40-50%. Disavantazhi i kësaj metode është efekt përmirësim otsrochennost mund të jetë muaj apo edhe vjet pas ekspozimit. Megjithatë, një kombinim i mitotanom rrezatimi dhe drogës terapi (Lizodren) mund të ndihmojë në shërimin e shpejtësisë. Mitotan frenon prodhimin e kortizolit. Trajtimi mitotanom mund të jetë i suksesshëm vetëm në 30- 40% të rasteve.

Nuk janë droga të tjera që janë përdorur në hyperkortytsyzme vetëm apo në kombinim: aminohlyutetymid, metirapon dhe Ketoconazole. Secili prej tyre ka efekte anësore të tij, mjekët të marrë parasysh kur caktimin e terapisë për çdo pacient individualisht.

Sindromi i prodhimit ektopike ACTH është më e preferuar kirurgji për të hequr ACTH-secreting tumoret. Në rastet kur tumori është afishohet paoperueshëm në skenë, e përdorur adrenalectomy - heqja e gjëndra veshkave. Ky operacion është në një farë mase heq simptomat në këta pacientë. Ndonjëherë mjekim përdoret (metirapona, aminohlutetymid, Mitotan, ketokonazolin).

Kur metoda tumor veshkave kirurgjikale është shtyllë e trajtimit të dy tumoreve beninje dhe malinje të veshkave gjëndra.