Sindromi metabolike


Aktualisht, sëmundje kardiovaskulare (infarkt miokardi, pash, etj) dhe diabet tip 2 në mesin e shkaqeve kryesore të vdekjes, sepse parandalimi i këtyre sëmundjeve - çështje e rëndësishme e kohës sonë. Baza e parandalimit të ndonjë sëmundjeje është luftimin faktorët e rrezikut. Sindroma metabolike term përdoret në mjekësi për zbulimin e hershëm dhe eliminimin e faktorëve të rrezikut për sëmundje kardiovaskulare dhe diabetit.

Sindroma metabolike - një grup i faktorët e rrezikut per sëmundje kardiovaskulare dhe diabetit. Shkeljet e përfshira në fushën e sindromës metabolike, vazhdoi pa u vënë re, shpesh fillojnë të formojnë në fëmijëri dhe adoleshencë, në mënyrë të pashmangshme çon në sëmundje aterosklerotike, diabet, hipertension. Shumica e pacientëve me trashje, "pak" nivele të larta të glukozës, presionin e gjakut në kufirin e sipërm të normale të lënë pas dore. Vetëm kur këto faktorët e rrezikut të shkojnë në një sëmundje serioze, pacienti merr vëmendjen e Shëndetësisë.


Është e rëndësishme që faktorët e rrezikut janë zbuluar dhe korrigjuar në fillim, para se të çojë në aksidente kardiovaskulare. Kjo luan një rol të madh në futjen dhe përdorimin e koncepteve të tilla si sindromi metabolike.

Për komoditetin e pacientëve dhe praktikantëve të vendosur kritere të qarta për të ekspozuar në provim minimale diagnostikuar sindroma metabolike. Aktualisht, shumica e mjekëve të përdorin një përkufizim të vetëm të sindromës metabolike propozuar nga Federata Ndërkombëtare Diabetes: Një kombinim i trashje të barkut dhe çdo dy kritere të tjera (dislipidemi, çrregullime të metabolizmit të karbohidrateve, hipertension). 

Simptomat e sindromës metabolike

Konsideroni të gjitha kriteret për sindromës metabolike:

Kriteri kryesor dhe i detyrueshëm - trashje të barkut, pra obeziteti, ku indi yndyror është depozituar kryesisht në bark. Ndonjëherë kjo quhet trashje trashje "tipit mollë" apo "Android". Depozitimi i yndyrë kryesisht në kofshët dhe mollaqe ("tipi dardhë", "hinoidnoe") ka efekte anësore të tilla si një kriter dhe sindromi metabolike nuk konsiderohet. Për të identifikuar trashje të barkut është e lehtë, vetëm të matur bel në distancë të mesme mes skajet e brinjë dhe harqe çapokor. Për treguesit evropiane komb e trashje të barkut është madhësia bel në meshkujt mbi 94 cm në gratë -. Më shumë se 80 cm Për normë aziatike popullsisë e trashje në meshkuj më rigoroze - bel më shumë se 90 cm dhe për gratë, si dhe - më shumë se 80 cm .

 

Matja bel perimetër

Ajo duhet të mbahet mend se obeziteti nuk mund të jetë vetëm rezultat i hahet dhe mënyrën e jetesës, por edhe një simptomë të sëmundjes serioze gjenetike apo endokrine. Më parë kombinimi i trashje dhe simptoma të tilla si edemë, lëkurë të thatë, kapsllëk, dhimbje të kockave, striae ("shtrihet") në lëkurë, njollë e lëkurës, vizionin e paqartë, duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të adresuar në endokrinolog për të përjashtuar format e mesme të trashje.

                      

Trashje gluteal-femurit barkut trashje

Kriteret shtesë:

1. Hipertensionit diagnostikohet kur presion sistolik gjak më shumë, ose të barabartë tek 130 mm.rt. Art., Diastolic e një të vetme 85-mm. Hg, ose nëse një pacient duke marrë drogë antihipertensive.

2. Shkelja e lipidet. Për diagnozën duhet bihimicheskiy gjak: përcaktimin e triacylglycerides dhe kolesterolit HDL. Kriteret përfshijnë nivelet e triacylglycerides sindromi mbi 1.7 mg / dl, nivelet e HDL më pak se 1.03 mmol / L për burrat dhe më pak se 1.2 mg / dl në femra apo themeluar trajtimin fakt e dislipidemise.

3. Metabolizmit të karbohidrateve konsiderohet si një agjërimi të nivelit të glukozës në gjak mbi 5.6 mmol / L apo trajtimit të drogës antidiabetike.

Diagnoza e sindromës metabolike

Nëse është e nevojshme, mjeku do të përshkruajnë teste shtesë:

- ndjekja ditore e presionit të gjakut, studimet EKG, me ultratinguj e zemrës dhe enëve të gjakut, përcaktimin e parametrave biokimike të niveleve të lipideve të gjakut, studimin e funksionit të mëlçisë dhe veshkave, glukozës në gjak 2 orë pas një vakt apo pas testit hlyukoztolerantnoho gojë.

Trajtimi i sindromës metabolike

Trajtimi i sindromi metabolike është një mënyrë jetese të shëndetshme dhe terapi të drogës.

Ndryshimi i jetesës do të thotë ndryshuar dietën, aktivitetin fizik dhe mënyrën refuzimin e zakone të këqija. Farmakoterapia (caktimin e drogës) do të ketë efekt në qoftë se pacienti nuk i përmbahet rregullave të të ushqyerit dhe të regjimit të aktivitetit fizik.

Këshilla për të ushqyerit në sindromin metabolik

- Nuk është e rekomanduar dietat tepër të rrepta dhe uria. Pesha humbje duhet të jetë gradual (5-10% për vitin e parë). Me ritmin e shpejtë të zvogëlimit të peshës trupore të pacientit është e vështirë për të mbajtur rezultatin është pothuajse gjithmonë humbur peshë kthehet shumë shpejt.

- Një shumë e dobishme dhe efektive për të ndryshuar përbërjen e ushqimit: reduktimin e konsumit të yndyrave shtazore, duke zëvendësuar yndyrna shtazore me perime, duke rritur futje e fibër, fibër dhe të reduktuar futje të kripës.
- Ajo pothuajse tërësisht të eleminuar sodas sheqer, pasta, ushqim të shpejtë.
- Përdorimi i bukës është më e mirë për të kufizuar në 150-200 gram në ditë,
- Supave duhet të jetë kryesisht perime.
- Me produktet e mishit më të mirë për të zgjedhur viçi ligët, shpezë apo peshk i zier ose jellies formë.

- Keno më mirë përdorni hikërror dhe bollgur, janë gjithashtu të mundshme oriz, mel, elb, drithëra, bollgur mirë për të kufizuar.
- Patate, karrota, panxhar rekomandohet të konsumojnë jo më shumë se 200 gram në ditë. Perimet të pasura me fibra (domate, tranguj, speca, lakër, marule, radishes, kungull i njomë) dhe zarzavate mund të përdorin praktikisht pa kufizim në të papërpunuara dhe të gatuar ose të pjekur.
- Vezë janë të rekomanduara për të përdorur jo më shumë se 1 copë në ditë.
- Frutat dhe manaferrat që ju mund të hani 200-300 gram në ditë.

- Minimumi qumësht yndyrë, prodhimet e qumështit të ulët yndyrë dhe djathë - 1-2 gota në ditë. Krem, djathrave yndyrore, salcë kosi e rekomanduar për të përdorur herë pas here.
- Pije çaj lejuar, kafe dobët në moderim, lëng domate, pije frutash dhe lëngje nga frutave dhe manaferrat varieteteve papjekur gatim të mirë në shtëpi pa sheqer.

Luftuar varëshme, kufizimin e alkoolit, nuk duhanit.

Rekomandimet për trajtimin e aktivitetit fizik në sindromin metabolik

Rekomanduar një rritje graduale të aktivitetit fizik. Ajo duhet t'i japë përparësi sporte të tilla si ecje, vrapim, gjimnastikë, not. Gjëja kryesore është që të ketë stërvitje të rregullt dhe të përputhen me aftësitë tuaja.

Trajtimi i drogës i sindromës metabolike

Sindroma metabolike farmakoterapia synon trajtimin e obezitetit, çrregullimet e metabolizmit karbohidrate, hipertension dhe dislipidemise.

Sot, për trajtimin e metabolizmit të karbohidrateve në metforminës sindroma metabolike përdorur (Siofor, Glyukofazh). Doza e Metformin është zgjedhur nën kontrollin e glukozës në gjak. Doza fillestare është zakonisht 500-850 mg, maksimale ditore - 2.5-3 m drogës kujdesshëm duhet të përdoret në pacientët e moshuar. Metformin është i kundërindikuar në pacientët me funksion të dëmtuar të veshkave dhe të mëlçisë. Zakonisht Metformin është toleruar mirë, efektet anësore mbizotërojnë në mesin e çrregullime gastrointestinale, kështu që është e rekomanduar për të marrë gjatë ose menjëherë pas një vakt.

Nëse mbidozë ose në kundërshtim me dietë mund të jetë hypoglycemia - uljen e sheqerit në gjak. Hypoglycemia manifeston dobësi, duke u dridhur ne trup, uria, ankthi. Në këtë drejtim është e rëndësishme për të monitoruar me kujdes e glukozës në gjak, ndërsa duke marrë metformine. Ajo është e mirë në qoftë se pacienti do të ketë një metër glukozës në gjak - një pajisje për vetë-matjen e sheqerit në gjak në shtëpi. 

Për trajtimin e medikamentit trashje gjeresisht përdorur Orlistat (Xenical). Doza e 120 mg gjatë ose brenda një ore pas vakt kryesor (por jo më shumë se tri herë në ditë). Në rast të përmbajtjes së vogël yndyrë në ushqim, duke marrë Orlistat lejohet të humbasë. Ky medikament redukton thithjen yndyrë në zorrë, kështu që nëse pacienti rrit sasinë e yndyrës në dietë, atëherë ka efekte të pakëndshme anësore: shkarkesë vaj nga anus, fryrje, thirrje të shpeshta për të pastroj.

Pacientët me dislipidemise, mungesa e efikasitetit të terapisë dietë për të paktën 3-6 muaj, agjentët e lipideve-uljen emërohen, të cilat përfshijnë fibrate statinyili. Këto barna kanë kufizime të rëndësishme në zbatimin dhe efekte anësore serioze duhet të përshkruara nga mjeku.

Droga antihipertensive rekomanduara në sindromin metabolik përfshijnë frenuesit enzimë (enalapril, lisinopril), Kalciumi channel blockers (Amlodipin) dhe agonist receptor imidozalinovyh (rylmenidyn, moksonydyn). Përzgjedhja e drogës mbart mjek kardiolog ose në bazë individuale për gjendjen klinike. 

Komplikimet e sindromës metabolike

Siç u përmend më lart, sindromi metabolike është një faktor rreziku për sëmundje të rënda kardiovaskulare dhe diabetit, kështu që ju duhet t'i kushtojë vëmendje të parandalimin dhe trajtimin e saj.