Shperndare 'sëmundje, Graves' goiter toksike Graves sëmundjes - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Shperndare goiter toksike ('sëmundje, Graves' Graves sëmundjes) - një sëmundje e karakterizuar nga rritja e përhapur në tiroide dhe formulimin e qëndrueshme e hormoneve të tepërta, i cili është një shkelje e të gjithë metabolizmit dhe energjisë, si dhe funksionet e organeve dhe sistemeve të ndryshme.

Më shpesh ndodh për shkak të proceseve autoimune në trup. Sëmundjet autoimune zhvillohet kur humbja imun, në këtë rast, qelizat normale trupi sistemi imunitar i shëndetshëm prodhon qeliza specifike (antitrupat) që dëmtojnë ato. Në sëmundje Graves 'prodhon një proteine ​​jonormale, të cilat "forca" tiroide gjëndër të punojë më intensivisht.


Informacioni historik për hapjen e gjëndrës tiroide dhe hormonet e saj

Tiroide zhelezav në bazë të saj­ Pozicioni sipërfaqe ishte i njohur për egjiptianët e lashtë, afresket e cila, sipas E. Rene, që përmban imazhe të hyjnisë Thoth me simptomat e goiter dhe hypothyroidism. Përshkrimi i parë letrare e trupit që erdhi tek ne, i takon K. Galenit. Emri i hekurit dha në vitin 1656. T. Wharton për ngjashmërinë me një mburojë. Është e njohur se në mjekët mesjetare arabe e dinte në lidhje me shkallën ekstreme të rritjes në vlerë prej tiroide - goiter - dhe të djathtë përdorur me sukses opera e largimit të plotë ose të pjesshme të kancerit - jo më vonë shekulli XI (Ebul-Kazim). Gjëndra endokrine funksionojnë në të parë më shumë të dyshuar TW King (1836), dhe ka provuar - me heqjen eksperimentale dhe transplant organesh - P.M.Shiff (1884).

1884 .. patrioti ynë N.A.Bubnov pari u përpoq për të identifikuar inde nga hormonet gjëndër.

1850r. A.Shaten mes të formuluar hipoteza e origjinës e kulture për shkak të mungesës së jodit në trup.

1895 .. T.Koher provuar efektivitetin e jodit në trajtimin e hypothyroidism.

1895 .. A.Mahnus-Levy filloi të shqyrtojë me objektivitet gjëndër tiroide dhe hormonet e saj rol në metabolizmin e provuar.

1896. E.Baumann gjetur se jod është anëtar i hormoneve tiroide dhe se pacientët me goiter endemike përmban pak jod.

1919. Kati E. .Kendall­ Burrat jod përmbajnë hormon tiroide në formë kristaline dhe ia dha emrin thyroxine.

1926-1927. KR Herington me këngë­ kombinohen për të përcaktuar strukturën e tij dhe të sintetizohet. Pastaj M. Bruto treguan se hekuri sintetizuara dhe triiodothyronine, aktiviteti hormonal është më i lartë.

Informacione të përgjithshme rreth goiter shpërndarë toksike

Kjo sëmundje është më e njohur në mesin e popullatës, si sëmundje Graves 'nuk është për t'u habitur, pasi i pari që zbuloi dhe studiuar atë në 1840, Graves ishte.

Shperndare goiter toksike - një tiroide gjëndër zgjeruar simptomat përhapura të hyperthyroidism (hyperthyroidism).

Më shpesh ndodh për shkak të proceseve autoimune në trup. Sëmundjet autoimune zhvillohet kur humbja imun, në këtë rast, qelizat normale trupi sistemi imunitar i shëndetshëm prodhon qeliza specifike (antitrupat) që dëmtojnë ato. Në sëmundje Graves 'prodhon një proteine ​​jonormale, të cilat "forca" tiroide gjëndër të punojë më intensivisht.

Rritja e prodhimit të hormoneve tiroide çon në rritjen e prishjen e ushqyesve, duke rezultuar në rritjen e konsumit të energjisë, duke çuar në humbje peshe, një ndjenjë e ngrohtësi, urinim të zgjeruara, deri në dehidratim.

Hekuri në një plagë të caktuar rritur (nganjëherë në mënyrë të konsiderueshme) qëndrueshmëri të trashë. Një rritje e fortë mund të shihet shenja të compression të organeve fqinje (pacientët mund të përjetojnë ndjenjat e asfiksi).

Prevalenca e goiter shpërndarë toksike

Jo rol të parëndësishëm luajtur me predispozitë trashëguar për të përhapur (të gjerë) shkakton strumë toksike. Hulumtuesit hypothesized se zhvillimi i sëmundjes mund të luajnë një komponent gjenetik rol, por megjithatë nuk korespondon me asnje uniforme për të gjithë pacientët e sëmundjes Graves 'një çrregullim gjenetik që do të tregojnë për një origjinë gjenetike të sëmundjes. Prekur ndoshta më shumë gjene dhe shprehje e simptomave ndodh ndikim negativ në mjedis, kur.

Shperndare goiter toksike është më shumë i zakonshëm në gratë sesa tek burrat, rreth 8 herë. Kjo zakonisht zhvillohet në moshën e mesme (në mes 30 dhe 50 vjet), dhe nuk është e pazakontë në adoleshentët, të rinjtë, shtatzanisë, menopauza, në njerëzit mbi 50 vjet.

Simptomet e goiter shpërndarë toksike

Sëmundja mund të ndodhë akut ose me rritje graduale të simptomave. Karakteristikat kryesore janë një rritje në simptome sy tiroide (kryesisht exophthalmos - sytë fryrë), palpitations. Përveç kësaj, pacientët ankohen për rritjen e excitability mendor, ankth unreasoning, trazirat e gjumit, djersitje, dridhje gishtat ose tërë trupin, stools të shpeshta, humbje peshe, dobësi të muskujve.

Në disa pacientë shqyrtimin e sjelljes: shqetësim me shumë lëvizje të panevojshme, të folurit nxituar, nganjëherë të sëmurë, nuk e përfunduar mendimin, diskutimi kthehet në çështje të tjera. Në ruajtur apo rritur edhe oreks në pacientët tregoi një reduktim të ndjeshëm të shtresës së nënlëkurës yndyrë, nganjëherë vjen në lodhje të rënda. Lëkura është e ngrohtë, të butë dhe me lagështi për të prekur. Disa pacientë kanë pigmentim të përbashkët (të lëkurës për t'u ngjyrosur një darkish ngjyrë) depozitat pigment lëkurë më shpesh ndodh në shekullin e. Flokët e hollë dhe të butë.

Si gjëndrës tiroide, të cilat janë konfirmuar nga prekje (ndjenjë) trup, dallojmë shkallën e rritjes:

 1. gjëndër tiroide zgjeruar dukshëm të dobët;
 2. rritur tiroide në mënyrë të qartë të dukshme kur gëlltitjes;
 3. "Qafën e trashë" shkaktoi dukshme në goiter sy;
 4. shqiptuar shkakton strumë;
 5. goiter Madhësia e madhe.

Rritja më e zakonshme e 1 dhe 2 gradë.

Shkelja e tiroide shfaqur simptomat e mëposhtme:

 • Simptomat e syrit.

Simptomat më të shpeshta të sëmundjes Graves përfshijnë: okulare slot bilateral zgjerim uniforme, e cila i jep sy të zgurdulluar përshtypje; Shtelvaha simptomë - një dridhje e rrallë; heqë qepallë e sipërme, ptosis (dehiscence) të qepallë më të ulët, të pjesshme të shekullit të mbylljes - një simptomë Graefe; exophthalmos - exophthalmia (fryrë sytë). Shpesh, ajo është uniforme, por gjithashtu mund të jetë asimetrike ose i referohen vetëm një syrit. Në exophthalmos të rënda mund të shkaktojë inflamacion të kornesë (shtresë transparente e syrit), ulcerat (zgjatet shërimin e indeve të dëmtuara) e kornesë që mund të kërcënojnë vizionin. Ju gjithashtu mund të përjetojnë ënjtje për shkak të ënjtje të qepallave, e cila gjithashtu mund të çojë në ngjeshje të nervit optik apo syrit, e cila nga ana çon në përçarje të fushave vizuale, rritjen e presionit intraokular, dhimbje në sytë dhe madje edhe verbëri të plotë. Pacienti mund të ankohen për thatësi dhe ndjenja e rërës në sy apo konjuktivit kronike (inflamacion të shekullit të rreshtim) për shkak të mbylljes jo të plotë qepallë.

 • Simptomat kardiovaskulare.

Takikardi (rrahje zemre të shpejtë) - një nga simptomat më të zakonshme të sistemit të caktuar. Shkon norma impuls 90-120 rrahje në minutë, dhe në raste të rënda të 150. pacientëve zhvilluar dështimit të zemrës congestive (Përçarje e zemrës) është shoqëruar me ënjtje e gjymtyrë, ascites (grumbullimi i lëngjeve në bark), edemë e lëkurës (anasarca).

 • Simptomet e sistemit të tretjes.

Në pacientët me rritje të dukshme në oreks. Për shkak të rritjes së funksionit motorike të zorrëve mjaft shpesh zhvillojnë diarre (diarre); ndodh herë pas here përzier dhe të vjella. Nuk është përçarje e mëlçisë mund të zhvillojnë cerozë (inflamacion kronik të mëlçisë).

 • Simptoma neurologjike.

Simptomat më të goditura janë nervozizëm dhe reaktivitet, shqetësim i përgjithshëm motor, një lloj shqetësim. Në pacientët kanë gishtat e dridhur (sidomos me duar të shtrira), dhimbje koke, dobësi të muskujve (vështirësi në rritje nga një karrige apo squatting).

 • Simptomat endokrine.

Në foto të rëndë klinike të sëmundjes është manifestuar më dramatike të ulet në gonads funksion dhe gjëndra veshkave mund të aderojë diabet. Në gratë premenopausal mund të jetë zvogëluar numrin dhe shpeshtësinë e menstruacioneve (oligomenorrhea). Pacientët festoi hollim poshtë për lodhje, intolerancën ndaj nxehtësisë.

 • Simptomat dermatologjike.

Për pacientët me sëmundje Graves dhe gjithashtu ndryshime karakteristike të lëkurës në formën e ndryshimeve të mëposhtme: Rritja e djersitje, shkatërrimit gozhdë, eritemë (lëkurës kufizuar me ngjyrë të ndryshuar), ënjtje në këmbë.

 • Simptomat dentare.

Kariesi shumta, sëmundja më e zakonshme periodontale është më pak i zakonshme.

Simptomat e krizës thyrotoxic

Kur pacienti tireotoksicheskom kriza vetëdija shpëtuar, ai ngacmuar papritmas (dhe ndoshta haluçinacione dhe deluzione). Kriza e mësipërm mund të jetë dobësi e muskujve, mungesa e dinamikës, apatia.

Përballen me pacientin bëhet ngjyra e kuqe, sytë e hapur të gjerë, ndezje të rralla.

Kriza rrjedh fillimisht shoqërohet me djersitje e harlisur, e cila më vonë ndryshoi thatësi theksuar e lëkurës për shkak të dehidratim, dhe ajo bëhet e nxehtë dhe flushed. Gjuha dhe buzët janë të thata, në mes të asaj që janë të plasaritur.

Manifestimet e sistemit të tretjes në formë të diarresë bollshme shfrenuar mund përhapur dhimbje barku, zgjerimi mëlçisë, duke çuar në zhvillimin e verdhëz (hepatit).

Temperatura e trupit arrin 41-42 gradë, puls të bëhet shpejtë, me arrhythmias. Sistolik të lartë dhe presion diastolic gjakut në mënyrë të konsiderueshme të ulët, dështimi i zemrës mund të zhvillohet.

Përmbledhje e hormoneve tiroide rritur ndjeshëm.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut përhapur shkakton strumë toksike

Arsyeja përhapur goiter toksike nuk është plotësisht i qartë, bazuar në zhvillimin e çrregullimeve sëmundja kryesore roli i sistemit imunitar (grupin e organeve dhe qelizave që mbrojnë trupin tonë nga ndikimet e dëmshme).

Më shpesh ndodh për shkak të proceseve autoimune në trup. Sëmundjet autoimune zhvillohet kur humbja imun, në këtë rast, qelizat normale trupi sistemi imunitar i shëndetshëm prodhon qeliza specifike (antitrupat) që dëmtojnë ato. Në sëmundje Graves 'prodhon një proteine ​​jonormale, të cilat "forca" tiroide gjëndër të punojë më intensivisht.

Zhvillimi i proceseve autoimune mundur në praninë e trashëgim, ndikimin e faktorëve neuropsikiatrike dhe vatrave afatgjatë kronike e infeksioneve në trup. Shumë shpesh sëmundje Graves 'ndodh kur grykët kronike, infeksionet virale, administrimin e jodit radioaktiv.

Rreziku i shpërndara rritet toksike goiter në pacientët me diabet, hypoparathyroidism, vitiligo dhe natyrisht me predispozicion trashëguar ..

Komplikimet e goiter shpërndarë toksike

Më të rënda, të rrezikshme për jetën komplikacion i pacientit toksike goiter është kriza thyrotoxic (tyreotoksycheskaya koma).

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e krizës:

 • Hyperthyroidism patrajtuar për një kohë të gjatë;
 • Trauma të rënda;
 • Rritja e aktivitetit fizik;
 • Çdo kirurgji;
 • Sëmundjeve infektive;
 • Trajtimi toksike goiter me jod radioaktiv dhe trajtimin kirurgjik të sëmundjes, në qoftë se nuk rimbursimi mjaftueshme drogës.

Kur ka një krizë tireotoksicheskom marrja e tepruar e hormoneve tiroide dhe gjakut toksike humbjen e rëndë e sistemit kardiovaskular, mëlçisë, sistemit nervor dhe gjëndra veshkave.

Diagnoza e goiter shpërndarë toksike

Në praninë e karakteristike foto klinike diagnostikuar me sëmundje Graves nuk e vënë shumë e vështirë. Studimet e tij laboratorike konfirmojnë sasinë e gjakut në përmbajtjen e saj e hormoneve tiroide (do të përjetojnë nivele më të larta të thyroxine dhe triiodothyronine dhe të reduktuar tiroide stimuluese hormon). Gjaku gjithashtu do të përjetojnë sasi në rritje të jodit lidhur me proteina dhe uljen e kolesterolit (zhyropodobnoe substancë është thelbësor për trupin tonë, por në moderim).

Gjëndër tiroide është gjithashtu duke eksploruar përdorimin e jodit radioaktiv, ndërsa ka rritur marrjen e jodit.

Nëse keni simptoma të hyperthyroidism gjëndër tiroide nuk është i dukshëm, ndoshta vendndodhjen e saj atipike, pastaj kalojnë radioizotopi hetim e cila lejon për të përcaktuar madhësinë, formën dhe vendndodhjen e trupit. Por mos harroni se simptomat e hyperthyroidism vërejtur jo vetëm në goiter shpërndarë toksike, por në thyroiditis, tumor tiroide, goiter nyjore dhe të përzier, kanceri kanceri.

Trajtimi i goiter shpërndarë toksike

Trajtimi duhet të jetë në një mjedis të relaksuar; duhet të krijojë pacienti normale gjumë. Ushqimi duhet të jetë i plotë, me proteina të lartë dhe vitamina. Trajtim mund të jenë të mjekimit, duke përdorur jod radioaktiv, dhe në të formave të rënda të sëmundjes me kirurgji.

Kur mjekim është përshkruar drogë antithyroid, jod, dhe derivatet e imidazole tyouratsyl, qetësuesve, droga kalium.

Terapi Radioiodine është e njëjtë si hyperthyroidism.

Treguesi absolut për kirurgji (kirurgji në gjëndrën tiroide) janë reaksione alergjike, goiter madhe madhësia (gjëndër tiroide zgjeruar më lart 3 gradë), simptoma të theksuara të sëmundjes kardiovaskulare.

Operacioni është kryer vetëm kur arritjen e kompensimit të drogës shmangien e thyrotoxic krizës në periudhën postoperative.