Hyperandrogenism


Hyperandrogenism - një kusht lidhur me sekrecion të tepërt të androgens dhe / ose të përforcuar efektet e tyre në trup, e cila është parë më shpesh në virilization grave (shfaqjen e karakteristikave mashkullore) në meshkuj gynecomastia (zgjerimit të gjirit) dhe impotencë.

Androgens - emri i grupit të hormoneve steroide prodhuar kryesisht në testise e burrave dhe vezore në gratë dhe lëvore veshkave. Androgen përfshijnë, për shembull: testosterone, 17-OH-progesteron (oksiprogesterona), sulfate DHEA, etj


Nga të gjitha sëmundjet endokrine në praktikë gjinekologjike gjëndrës tiroide më të zakonshme dhe të shqyrtohet nga ne hyperandrogenism. Për të kuptuar këtë problem, një diagram pak për të përshkruar sintezën e androgens të jetë e mundur nga thjeshtimi atë:

I tërë procesi është i kontrolluar nga hormon hipofizës - ACTH (hormon adenokortikotropnym) dhe LH (hormoni luteinizing).

Sinteza e hormoneve steroide fillon me transformimin e kolesterolit prehnenolon. Është e rëndësishme për të kuptuar këtë - kjo fazë ndodh në të gjitha indet steroidprodutsiruyuschih!

Proceset e mbetura janë gjithashtu në një farë mase është në të gjitha organet që lidhen me steroidogenesis, por prodhimi i prodhuar në organe të ndryshme si të njëjta dhe të ndryshme të hormoneve steroide. Ju mund ta paraqesin atë në këtë skemë të thjeshtuar: 

Kjo skemë është thjeshtuar. Kjo nuk përbën një pjesë të madhe të të dhënave të prodhuara nga steroid. Nuk është vetëm produktet kryesore dhe finale.  
       
Ju gjithashtu duhet të shtoj se prodhimi i hormoneve steroide mund të ndodhë jo vetëm në këto organe, por edhe në periferi. Në mënyrë të veçantë për rolin e femrave në prodhimin e steroid luan nënlëkurës yndyrë.

Simptomet e hyperandrogenism

Ndër të gjitha këto simptoma të hyperandrogenism mbizotërojë;

 • Hirsutism - Rritja e flokëve tek gratë e tepërt, e ashtuquajtura e flokëve mashkull trupi model është shenja më e zakonshme e hyperandrogenism. Rreth tij mund të themi pamjen e flokëve në barkun e tij në midline, fytyrë, gjoks. Megjithatë, kreu mund të jetë tullac.
  Është e nevojshme të bëhet dallimi këtë simptomë e hypertryhoza - rritjen e tepruar e flokëve, nuk është i varur nga androgens, të cilat mund të jenë të dyja të lindura dhe të fituara (në sëmundje të ndryshme, të tilla si porphyria). Ajo gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje për garën e pacientit - kështu eskimosok gratë dhe njerëzit nga vendet e Azisë Qendrore kanë shprehur më shumë flokët e trupit se sa gratë në Evropë apo Amerikën e Veriut.
 • Puçrra fytyre, lëkurë lëkurë - Defekt kozmetike që zakonisht është bashkëshoqërues me simptoma të tjera më të rënda.
 • Opsoolihomenoreya (Qethur shkurt periudhë të gjatë të ndarjes dhe mujore), amenorrhea (mungesa e menstruacioneve) dhe infertilitetit - kjo simptomë shpesh ndodh në vezore polycystic, të shoqëruar nga hyperandrogenism.
 • Adiposity - Karakteristike për patologji ovarian, dhe për patologji të gjëndra veshkave.
 • Muskujve atrofi Gjymtyrët, muskujt e barkut, osteoparoz, atrofi të lëkurës - më tipike e sindromi Cushing (Cushing ose në literaturën ruse).
 • Rrezik të lartë të infeksioneve - Lidhur me të reduktuar reagimin imunitar të trupit, për shkak të hormonproduktsiey joadekuat.
 • Toleranca e dëmtuar e glukozës - Mundësisht me lezionet e gjëndra veshkave, shpesh të njëjta dhe patologjinë e vezoreve.
 • Formimi i organe gjenitale të jashtme lloj të ndërmjetme (Hypertrophy e clitoris, sinus urogjenital, bashkim i pjesshëm i Majora Labia) - shfaqet në lindje apo në periudhën e fëmijërisë së hershme; shpesh me hyperplasia kongjenitale veshkave.
 • Hipertensionit arterial, hypertrophy miokardit, retinopathy (Dëmtimi Nevospolitelnoe në retinë).
 • Depresioni, të qenët i përgjumur, lodhje - Mbi të gjitha për shkak të faktit se sekretimi i glukokortikoideve veshkave.

Shkaqet e hyperandrogenism

Kushtet e përfshijnë hyperandrogeny:

Sindromen policistike te vezoreve (Sindroma Stein-Leventhal) - një kombinim i amenorrhea dhe cysts dypalëshe shumëfishta ovarian. Kjo shpesh ndodh: parregullsi menstrual, varfëri, hirsutism dhe trashje. Diagnoza është bërë nga prania e hyperandrogenism dhe anovulation kronike. Rritja e rrezikut nga rezistenca e insulinës dhe hiperinsulinemi, diabetit vërejtur në 20% të pacientëve.

Ultratingull me PCOS

Sindroma e Cushing - Kusht karakterizuar nga nje prodhim të tepërt të glukokortikoideve nga gjendra veshkave. Në shumicën e pacientëve të fituar peshë e depozitimin e yndyrës në fytyrë (fytyrë hëna), qafë dhe trungu. Karakteristike: hirsutism; Mosfunksionim menstruale, infertilitetit; gjymtyrë atrofi muskujve, osteoporosis; reduktim imunorezystentnist; glukozës intolerancën; depresioni dhe psikozë; njerëzit - ndoshta gynecomastia dhe impotenca.

Pas Opsionet Sindromi:
     A. ACTH (a hormon i prodhuar nga adenokortikotropnyy hipofizës) sindroma e varur;
        Hipofizës - lezione shpesh hipofizë tumorit
        Sekrecion ACTH (ose kortikoliberina) tumor i çdo lokalizimit - ektopike
     B. pavarur nga sindromi i ACTH:
        Veshkave - kanceri, adenoma ose hyperplasia veshkave
        Terapi glukokortikoid vetë ose trajtimin e semundjeve te tjera, futje detyruar nga këto barna - ekzogjen

Hyperplasia kongjenitale veshkave - Trashëguar sëmundje gjenetike. Forma të rëndësishme:

 • Mangësi 21-hydroxylase (90-95% e rasteve) - një shkak i zakonshëm i dështimit është aldosteronit. Karakterizohet nga: acidozës (zhvendoset ekuilibrin acid-bazë në trup në drejtim të rritjes aciditetin); Patologjia e vulvë.
 • Mangësi 11β-hydroxylase - një shkelje e formimit të kortizolit. Karakterizuar nga: një formë klasike - virilization, hipertension, hipertrofisë miokardit, retinopatisë, patologjia e organeve gjenitale jashtëm; formë jo-klasike - hirsutism, aknet, çrregullime menstrual.
 • Mungesa e 3 β-hidroksisteroiddehidrohenazy - ajo mund të dyshohet me rritjen e nivelit të dehidroepiandrosteron dhe sulfate dehidroepiandrosteron në nivele normale ose pak i dehur e testosteronit dhe androstenedione.

Androhensekretyruyuschye tumoret ovarian dhe gjëndra veshkave - Më shpesh kjo karakteristikë Patologjia e njerëzve me virilization të rënda ose me pamjen e saj të mprehtë dhe përparimin e shpejtë. Kjo rritje në nivelin e testosteronit më tipike e tumoreve ovarian dhe për të rritur nivelin e sulfate dehidroepiandrosteron - për tumoret e veshkave gjëndra. Më shpesh gjenden në:

Tumoret Hranulezokletochnoy ovarian,
Tecom yainika,
Vezore Androblastoma,
Tumoret Steroidokletochnyh ovarian (lyuteomy beermennosti, leydihoma)
Gjëndra Adeome veshkave - 90% të të gjithë tumoreve ovarian, të cilat karakterizohen vetëm të prodhojë androgens.

Hyperplasia ovarian stromal dhe hipertekoz - Ka shpesh pas 60-80 vjetësh. Rritur raporti i estradiol dhe estron.
Karakterizohet nga: hyperandrogenism, trashje, hipertensionit, glukozë dhe abuzimit tolerantnostik kancerit të mitrës.   

Patologji mësipërme shpesh i shoqëruar nga hyperandrogenism, por kjo listë mund të ndryshohet ndjeshëm. Për shkak të pamundësisë për të përshkruar çdo gjë në një artikull ne gjeti të arsyeshme të imagjinohet patologjinë themelore.

Diagnoza hyperandrogenism

Metoda e parë dhe kryesore në diagnozën e shteteve hyperandrogenic kanë testime laboratorike në nivel përmbajtjes gjakut e hormoneve steroide. Nuk tërhiqeshin për kohë të gjatë mënjanë, ne paraqesim standardet e performancës për hormonet steroide në gjak:

Rregullat për gratë:

 Testosterone - 0,2-1,0 ng / ml ose 0,45-3,75 nmol / L
 Estradiol - 0,17 ± 0,1nmol / l - faza follikulinovaya, 1,2 ± 0,13nmol / L-ovulacionit, 0,57 ± 0,01 nmol / l - faza lyuteynovaya.
 Progesterone - 1,59 ± 0,3 nmol / l - faza follikulinovaya, 4,77 ± 0.8 nmol / L, ovulacionit, 29.6 ± 5.8 nmol / l - Faza lyuteynovaya
 Kortizolit - 190-750 nmol / L
 Aldosteronit - 4-15 ng / ml
              
Përveç kësaj, duhet të dini rregullat e hormoneve që ndikojnë në prodhimin e steroid:
 LH - Faza follikulinovaya - 1,1-11,6 Mìü / L, ovulacionit 17-77 miu / L lyuteynovaya Faza 0 -14,7 miu / L

 ACTH - 0-46 pg / ml
 FSH - follikulinovaya faza 2,8-11,3 Mìü / L, ovulacionit - 5,8-21 Miu Faza / L lyuteynovaya - 1,2-9,0 miu / L

Një shumëllojshmëri e sëmundjeve që janë të shoqëruara shtete Hyperandrogenism, tërheq metoda konsideratë diahonstiki (si dhe trajtim) për çdo sëmundje. Konsideroni metodat diagnostike përshkruara më sipër patologji:

Sindromen policistike te vezoreve (PCOS):

Një histori dhe ekzaminimin (shih. Mbi)
Një test i gjakut për hormonet - vërejtur zakonisht testosterone vlerës shtrirjes dhe LH; yzmenye nivelin e mundshëm të FSH; 25% e hiperprolaktinemiya; Rritja e glukozës

Ultratingull - Zgjerimi ovarian dhe cysts bilaterale të shumta
Laparoscopy - përdoret rrallë, zakonisht në sindromin e dhimbjes e origjinë të panjohur, kur për ndonjë arsye nuk është e mundur për të kryer ultratinguj

Sindromi Cushing:

Analiza e përgjithshme e gjakut - leukocytosis; lymphopenia dhe eosinopenia.
Një test i gjakut për hormonet hormonet simultane tepërta sintetizuar gjëndra.
Hulumtimi ultratinguj - ndoshta për diagnozën e formave ektopike (detektimin e tumoreve, lokalizuar jashtë gjendra veshkave) dhe forme veshkave (për diagnozën e tumoreve të mëdha veshkave).

MRI (rezonancë magnetike) - Onkologji dyshuar në ultrazërit neinformatyvnosti.
Kraniohrafiya - X-ray studim i kafkës në 2 parashikimet për diagnostikimin e anomalive hipofizë (deformim Sella - Vendndodhja e Hipofiza në kockë në formë pyke e kafkës).

Hyperplasia kongjenitale veshkave:

17-hidroksiprogesteronit Rritja serum me mangësi 21-hydroxylase (sipër 800 Këngë%); mund të kryejë teste me ACTH. Rëndësishmja, ky shtet mund të zbulohet në fetus para lindjes dhe të fillojnë trajtimin në barkun e nënës - diagnoza në rrezik të lartë të kësaj patologjie është studimi i lëngut amniotik nga niveli i progesteronit dhe androstenedione.

Mostrat me të njëjtën sjellje ACTH dhe dështimit për të diagnostikuar 11β-hydroxylase dhe 3 β-hidroksisteroiddehidrohenazy.

Tumoret Androhensekretyruyuschye:

Një test i gjakut për hormonet - ngritjen e androgens - testosterone për tumoreve ovarian; dehidroepiandrosteron - për tumore veshkave
Legenit me ultratinguj - për tumore ovarian.
CT (tomography llogaritur) dhe MRI - kryesisht për tumoret e veshkave gjëndra.
Catheterization veshkave venë me një nivel të caktuar të testosterone - një metodë të diskutueshme, duke pasur parasysh numrin e madh të komplikimeve.

Bark scintigraphy dhe legen me I-kolesterolit.

Hyperplasia ovarian stromal dhe hipertekoz:

Një test i gjakut për hormonet - Nivelet Nivelet ovarian androgen normë zakonisht meshkuj.
Niveli i Gonadotropin hormoneve zakonisht normale - diagnoza diferenciale e PCOS

Trajtimi i hyperandrogenism

PCOS:

Mjekim
A. medroxyprogesterone - efektive për hirsutism. 20-40 mg / ditë ose 150 mg intramuskulare brendshme 1 çdo 6-12 javë.
B. kombinuar perooralno kontraceptive - të zvogëlojë sekretimit të hormoneve steroide, të zvogëlojë flokët e trupit në 70% të pacientëve me hirsutism, kurë puçrra fytyre, utsranyayut gjakderdhje jofunksionale mitrës. PC preferuar me efekt të ulët androgenic: desogestrel, Gestodeni dhe norgestimate.

B. glukokortikoideve - deksametozon - 0.25 mg / ditë (maksimumi 0.5 mg / ditë).
G. Ketoconazole - 200 mg / ditë - e pengon steroidogenesis.
D. Spironalakton 200 mg / ditë për 6 muaj. - Përmirësimi në 70-80% të pacientëve - me hirsutism; parregullsi të mundshme menstruale

Trajtimi kirurgjik - pas dështimit të trajtimit mjekësor:
A. heqje pykë ishte dikur popullor, tani kjo metodë nuk është përdorur aq shpesh në spitale
B. laparaskopike ovarian electrocautery - coagulated (thaj) electrode vezore 4-8 pika

Sindromi Cushing:

ACTH-varur
Trajtimi A. drogës - për fat të keq, në shumë raste të diagnostikuar shumë vonë. Trajtimi i drogës është parë shpesh si përgatitje për kirurgji, sesa si një metodë e pavarur e trajtimit. Aplikoni frenuesit steroidogenesis, shpesh ketokonazolin - 600-800 mg / ditë
B. Trajtimi kirurgjik - adenomectomy prodhojnë e cila, në microadenoma (më pak se 1 cm Madhësia tumor) rezultate pozitive vërejtur në 80% të pacientëve; me macroadenomas - 50%.

Terapi Rrezatimi B. - zakonisht në patologji e gjëndrra e hipofizës. Rezultate pozitive në të rriturit në 15-25% të rasteve.

ACTH pavarur - shpesh vetëm trajtim radiukalnyy për tumoret e veshkave gjëndra - funksionimin e ndjekur nga emërimin e glukokortikoideve në periudhën postoperative dhe mitotan për të parandaluar rifillimi.

Hyperplasia kongjenitale veshkave:

Deksametozon - për të shtypur sekretimin e ACTH, në një dozë prej 0,25-0,5 mg / dite goja. Trajton nen kontrollin e kortizolit (nëse niveli i të paktën 2% mg, trajtimi është efektive pa komplikime mëtejshme në sistemin hypothalamic-hipofizës).

Përmendur më lart se zbulimin e sëmundjes dhe trajtimin e saj është e mundur në barkun e nënës (për mangësi 21-hydroxylase). Deksametozon përdoret në një dozë prej 20 mg / kg / dite ne 3 doza të ndara. Në rrezik të lartë të zhvillimit të sëmundjes në të fëmijës fillojnë trajtimin pas zbulimit të shtatzënisë. Nëse fryti kthehet mashkull - trajtim ndërprerë qoftë femër - vazhdojnë. Nëse trajtimi është nisur para 9 javëve të shtatzënisë dhe lindjes - rreziku i formimit gjenitale patologjisë është shumë më pak. Ky regjim është në mosmarrëveshje specialistë tregojnë se një numër i madh i komplikimeve të mundshme për nënën në efikasitet shumë të ulët të trajtimit.

Androhensekretyruyuschye tumoret ovarian dhe gjëndra veshkave

Trajtim vetëm në spital Onkologjisë, kirurgji është e kombinuar shpesh me kimioterapia, rrezatimi apo terapi hormonale. Parashikim i trajtimit varet kohën e diagnostikimit dhe natyra e tumorit.

Hyperplasia ovarian stromal dhe hipertekoz:

Në butë heqje ovarian pykë është efektive. Aplikimi i analoge GnRH. Në patologji të rënda - amputim bilateral mund të vezoreve për të normalizuar presionin e gjakut dhe korrigjimin e tolerancës glukozë.

Me daljen e simptomave të hyperandrogenism domosdoshmërisht ankohet te mjeku. Shumica - endokrinolog ose gjinekolog, mjek shpesh. Të jetë i sigurt për të kuptuar plotësisht shkaqet e hirsutism dhe simptoma të tjera, dhe nëse është e nevojshme, për të dërguar një spital të specializuar.

Çdo vetë plotësisht dhe absolutisht kundërindikuar! Le të vetëm të hequr kozmetike flokëve.

Hyperandrogenism Parandalimi

Hyperandrogenism ka parandalimit të veçantë. Kryesore përfshijnë respektimin e të ushqyerit dhe mënyrën e jetesës. Çdo grua duhet të mbani mend se humbje peshe e tepruar dhe nxit çrregullime hormonale mund të çojë në një gjendje të përshkruar, dhe për shumë të tjerë. Për më tepër, ne nuk duhet të përfshihet në sporte, të cilat edhe (sidomos kur duke marrë steroid) mund të çojnë në hyperandrogenism.

Rehabilitimi i pacientëve që kërkojnë origjinën hyperandrogeny tumor, i janë nënshtruar trajtimit kirurgjik dhe kimioterapeutik. Gjithashtu, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një psikolog, sidomos për vajzat e reja me hirsutism rënda dhe problemet gjinekologjike.

Komplikimet hyperandrogenism

Gama e komplikimeve të mundshme të të gjitha sëmundjeve të mësipërme është jashtëzakonisht i madh. Kjo mund të vërehet vetëm disa nga më të rëndësishmet:

 • Në anomali kongjenitale të patologji të mundshëm, më të zakonshme prej tyre - anomalitë e organe gjenitale.
 • Metastazë e tumoreve malinje - komplikime, më karakteristike të tumoreve të veshkave gjëndra.
 • Komplikimet e sistemeve të tjera të organeve, të cilët janë një ndikim të ndryshimeve hormonale negative në patologji të veshkave, hipofizës dhe vezoreve, insuficienca kronike renale, çrregullime tiroide, etj

Kjo listë e thjeshtë regjistrimi nuk është i plotë, duke folur në favor të trajtimit me kohë te mjeku për të parashikuar ndodhjen e tyre. Vetëm diagnoza në kohë dhe kujdes të specializuar të kontribuojnë për rezultate pozitive.