Hypoparathyroidism


Hypoparathyroidism - një sëmundje në të cilën përmbajtja është reduktuar PTH apo zhdukjen e saj të plotë, duke çuar në malabsorption e kalciumit në zorrë, duke reduktuar tërheqjen e saj nga kockave, duke reduktuar reuptake e saj në veshka.

Mungesa e hormoneve parathyroid zvogëlon përmbajtjen e kalciumit dhe rritur nivelet Fosfat, e cila çon në rritjen e excitability neuromuskular, e cila rezulton në kapjet.

Bazat funksion paratiroide (okoloschitvidnyh) gjëndra.

Parathyroid gjëndër - më "të rinj" Endocrinologists hapjes organ. Suedisht parë përshkruhet në 1880. I.K.Sundstriem anatomist. Në njerëz, janë katër gjendra parathyroid, të cilat janë të vendosura dy në çdo anë e pasme të tiroide. Megjithatë, nuk mund të jetë një devijim në numrin e gjëndrave (mund të jetë 3,5 ose 6) dhe pozita e tyre (mund të jetë në mes të gjëndrës tiroide).


Gjëndra paratiroide prodhojnë hormonin parathyroid, e cila së bashku me vitaminë D dhe calcitonin (hormoneve tiroide) rregullonte kalcium dhe fosfor në trup.

Trupi i njeriut përmban rreth 1 kg. kalcium, 99% kockat kotorohonahoditsya, dhe 1% në indet e buta. Çdo ditë njerëzit me ushqim konsumon për 1g. kalcium.

Përmbajtja e fosforit në lidhje 600g. (85% në skelet, 15% - në indet e buta), dhe 25 g i magnezit. Me ushqim çdo ditë merr rreth 2 g. fosfateve, të cilat janë furnizuesit e fosforit, i cili është thelbësor për trupin tonë.

Informacione të përgjithshme rreth hypoparathyreosis

Hypoparathyroidism - një sëmundje në të cilën përmbajtja është reduktuar PTH apo zhdukjen e saj të plotë, duke çuar në malabsorption e kalciumit në zorrë, duke reduktuar tërheqjen e saj nga kockave, duke reduktuar reuptake e saj në veshka.

Mungesa e vyzyvaets PTH të reduktuar sasinë e kalciumit dhe fosfatit në rritje të gjakut, duke çuar në rritje excitability neuromuskular, e cila rezulton në kapjet.

Këmbimit Shkelja e kalcium, fosfor, magnez promovon format kronike të indeve kequshqyerja sëmundje, treguar ngadalësuar i rritjes te fëmijët, ndryshimet e lëkurës dhe lente.

Ka 3 forma hypoparatyreoza:

 • Akut - ndodh me sulme të shpeshta dhe të vështirë nervozizëm neuromuskular (dhimbje barku) dhe e vështirë për të kompensuar.
 • Kronike - Sulmet jo shpesh, dhe janë për shkak të stresit fizik, infeksion, trauma, menstruacioneve, tendosje nervor. Acarimin janë më shpesh në pranverë dhe në vjeshtë. Në trajtim normal mund të arrihet zgjedhur periudha bespristupnyy gjata.
 • Fshehur - pa simptoma të jashtme të dukshme shfaqet vetëm kur një provim të veçantë.

Simptomat hypoparatyreoza

Nëse simptomet hypoparathyreosis kombinuar 4 grup sindroma (simptomeve, me të njëjtin mekanizëm të dhe karakterizojnë një kusht të trupit):

 1. Tetanichnyh, konvulsione (rritur excitability neuromuskular).
 2. Ndryshimet në sindromi i ndjeshmërisë dhe funksionet autonome (funksionet e organeve të brendshme).
 3. Sindromi i sistemit qendror nervor, çrregullimet e trurit.
 4. Ndryshimet e lëkurës dhe çrregullime trofike (indeve kequshqyerja).

Tetanichnyh, konvulsione hypoparathyreosis

Kjo sindromë është një hypoparathyreosis kryesor. Ajo karakterizohet nga rritje excitability neuromuskular, e cila manifestohet në formën e gjykatës (tkurrje të muskujve për një periudhë kohe, shoqëruar me dhimbje).

Spazma nuk shfaqet papritmas, ata duhet të paraprijë parashikues: paresthesia (mpirje, zvarritje në duart dhe këmbët), djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, tensionin, ngurtësi në muskujt e armëve dhe këmbët. Pas prekursorëve të zhvillojnë disa dhimbje të muskujve. Ato zbatohen për grupe të caktuara të muskujve simetrike në të dy anët. Më të përfshirë muskujt e gjymtyrëve të sipërme, konvulsione pastaj të kalojnë muskujt e gjymtyrë të ulët. Ndonjëherë muskujt e fytyrës, përfshirë muskujt shumë më pak trungut dhe organet e brendshme.

Kur konfiskimet ndodhin karakterizuar nga ndryshimet në organet, në varësi të cilën muskujt impresionuar.

Dhimbje të muskujve ekspozuar në vijim:

 • Gjymtyrë - më shpesh të prekura shybately (muskujt që ofrojnë gjymtyrë bending). Në konvulsione dorë tregon gjymtyrët e sipërme dhe bust, vendosur në bërryl dhe dore nyje.
 • me lezionet e muskujve të fytyrës që hedh një vështrim të veçantë: qoshet e gojës së tij ka rënë, goja merr formën e "peshkut" zhvendosur vetullat, qepallat napivopuscheni.
 • trungu, duke reduktuar trupin e tyre është straightening përsëri;
 • ezofagut, e cila çon në gëlltitjes vështirësi;
 • vrull e muskujt e zorrëve shkakton kapsllëk dhe dhimbje barku zorrëve (therjen e dhimbje në bark qendror);
 • mund të shkaktojë anuria (mungesa e urinimit) për shkak të vrull e muskujve të fshikëzës.

Konfiskimet hypoparathyreosis shumë e dhimbshme dhe maj zgjat nga minuta në orë, ndodhin spontanisht dhe mund të shkaktohet nga disa stimujve (dhimbja, temperatura, elektrike, mekanike) mund të ndodhë për shkak tendosje e muskujve gjatë aktivitetit intensiv fizik, shok nervor në pranim Vaskë nxehtë, ndërsa straightening gjymtyrë.

Konfiskimet mund të shoqërohet me zbehje, rritje apo ulje në presion, përshpejtimin apo ngadalësimin e rrahje zemre, të vjella, diarre. Në sulme shumë të rënda, pacientët mund të humbasin vetëdijen.

Sindromi i vegjetativ funksionon ndryshime dhe ndryshimet në ndjeshmërinë

Çrregullimet autonome në pacientët shfaqet në formën:

 • ndjesi e nxehtësisë të ftohtë ose;
 • djersitje (djersitje);
 • marramendje (ndjesi e lëvizjes së objekteve përreth ose trupin e vet dhe mosbalancim).
 • të fikët (humbje e shkurtër e vetëdijes);
 • tingëllim në veshët;
 • dëmtuar përqendrim dhe vëmendje për dëmtim vizual në errësirë ​​(vizion twilight);
 • ndjenja e "hedhjen" veshët;
 • ndonjëherë dhimbje dhe abuzimi rrahje zemre (parregullsi zemër).

Ndryshimet në ndjeshmërisë është karakterizuar nga rritja e ndjeshmërisë ndaj zhurmës, tinguj të mprehtë, muzikë me zë të lartë. Nuk është një ndryshim i temperaturës ambientit perceptimi (kur të gjithë të ngrohjes, të ftohtë pacienti dhe anasjelltas). Shkeljet vërejtur ndjeshmërinë e receptorëve shije, duke ulur ndjeshmërinë ndaj thartë dhe hidhur për të përmirësuar dhe të ëmbël.

Sindromi i sistemit qendror nervor, çrregullimet e trurit

Zgjatur kalciumit në gjak zvogëlohet në pacientët të fillojnë për të shënuar ndryshimin e mendjes, shqetësime emocionale (depresionit, depresioni), pagjumësi.

Ndryshimet në çrregullime trofike të lëkurës

Këto ndryshime ndodhin në sëmundje kronike. Ajo karakterizohet nga thatësi, lëkurë, ekzema (lëkurë i krisur shoqëruar me kruarje), pigmentim të mundshëm apo depigmentation, dmth lëkura bëhet ngjyrë uniforme. Shfaqja e blisters në lëkurë me përmbajtje të lëngshme.

Humbjet ndodhin nga shtojca e lëkurës në formë të dysplasia, graying hershme dhe flokët hedh lëng (nganjëherë nuk është humbje për të përfunduar baldness), i brishtë, i zbehtë, thonjtë shurdhër, thonjtë janë të prekur shpesh nga sëmundjet fungale.

Shkeljet trofike në këtë rast do të thotë nga një kequshqyerja e indeve, kryesisht kockave, kalcium, fosfor dhe magnezium. Në të njëjtën kohë ka një ndryshim të dalje dhëmbësh, tek fëmijët - një shkelje e formimit të dhëmbëve, defekteve smalt; në pacientët e të gjitha moshave - prishjen e dhëmbëve, defekteve smalt dhëmb. Fëmijët gjithashtu ndodh rakitizmi.

Zgjatur hypoparatyreoza Sigurisht mund të zhvillojë cataracts - turbullt e lente me një rënie në mprehtësi vizuale deri në një humbje të tërësishme.

Arsyet hypoparatyreoza

Shkaqesh të lidhura hypoparatyreoza kryesisht me trazirat në gjëndrën tiroide, për shkak të bashkëpunimit shumë të ngushtë në mes të dy gjëndra (që gjendet në trupin fort fqinj njëri-tjetrin).

Për të sugjerojnë hypoparathyroidism:

 1. Dëmtimi gjëndra parathyroid ose shkelje të qarkullimit të tyre gjatë një operacioni në gjëndrën tiroide.
 2. Heqja gjëndra në vendndodhjen e një tiroide trashësi.
 3. Inflamacion i gjëndra parathyroid në thyroiditis (inflamacion i gjëndrës tiroide).
 4. Humbjen e rrezatimit në trajtimin e hyperthyroidism me jod radioaktiv.
 5. Sëmundje infektive.
 6. E inferioritetit dhe humbjes paraschitvidnyh gjëndër tumor.

Diagnoza e hypoparatyreoza akute dhe kronike

Format akute dhe kronike hypoparatyreoza quajtur dukshme për shkak se në të dy rastet pacientët do të përjetojnë simptoma të sëmundjes, të shprehura vetëm në shkallë të ndryshme.

Diagnoza forma të dukshme të thjeshta, për shkak se ajo është e bazuar në praninë e simptomave karakteristike (kryesisht konfiskimeve).

Diagnoza bazohet në të dhënat e mëposhtme:

 1. mësim në histori (mbledhjen e të dhënave të sëmundjeve pacientit sipas të dhënave të pacientit dhe ambulatore në hartë) për kirurgji në gjëndrën tiroide, gjëndra okoloschytovidnyh, trajtimit me jod radioaktiv;
 2. konfiskimet (sipas pacientit);
 3. reduktimi i kalciumit në gjak dhe urinë testet e, që të zbulojë në hulumtimet laboratorike;
 4. të përmirësuar përmbajtjen e fosfat në gjak dhe rënie në urinë;
 5. reduktimin në nivelet e PTH;
 6. ndryshim në zemër elektrokardiogramë;
 7. kataraktit (turbullt e lente që shkakton paqartë vizion).

Diagnoza e forma fshehur hypoparatyreoza

Formulari i fshehur hypoparatyreoza jashtëzakonisht e vështirë për të identifikuar, sepse nuk ka simptoma tipike, kështu që diagnoza duke përdorur teste apo simptoma të veçanta.

Simptomë Hvosteksa - reduktimi i muskujve të fytyrës kur përgjuar në frontin e kanalit të veshit (A është prodhimi i nervore fytyrës).

Simptomë veshje e nuses së - cramping në dorë 2-3 minuta pas kapëse për ndaljen e gjakut krah terhiq ose pranga aparat matës tensioni (pajisje për matjen e presionit të gjakut).

Simptomë Weiss - reduktimin qepallat e muskujve dhe muskujt ballore kur përgjuar në buzë e jashtme e syrit.

Simptomë Hoffmann - paraqitja e paresthesias kur presion në buzë e brendshme të vetullave (seksioni bronkial nervat).

Schlesinger Simptomë - dhimbje në muskuj zgjatues hip të këmbës dhe përkulje të shpejtë të hip qëndroi në straightening gju.

Simptomë Katër - u rrit stimulim elektrovozbudimost nervore në gjymtyrët e tanishme të dobët, duke rezultuar në konvulsione.

Trajtimi hypoparatyreoza

Hypoparatyreoza përdorur për të trajtuar një dietë të pasur me kalcium dhe magnez kripëra (qumështi, prodhimet e qumështit, perimeve, frutave) me kufizimin e fosforit (mishit). Produktet e Disclaimer mishit është veçanërisht e nevojshme gjatë syndromes krizave konvulsive. Është e këshillueshme për të hyrë në ergocalciferol ushqimit përfshira në vaj peshku, harengë, mëlçisë, vezë e verdhë veze.

Për trajtimin e simptomave që përdoren qetësuesve dhe Anticonvulsants (Luminal, etj).