Hyperparatyreoz


Hyperparatyreoz - një sëmundje e lidhur me rritjen e elaborimin skolemized PTH gjëndër parathyroid, e cila është arsyeja pse ka një rritje kronike në kalcium gjakut dhe karakterizohet nga ndryshime patologjike kryesisht në kockat dhe veshkat.

Femrat vuajnë 2-3 herë më shpesh se meshkujt. Më së shpeshti thyer mosha - 20-50 vjet.

Simptomet e hyperparathyroidism


Manifestimet klinike hiperparatireozav cilado është më e prekura (kockat, veshkat, traktin gastrointestinal, mendore dhe zonat neurologjike), pasi ajo përfundoi një grupi të caktuar. Në sfondin e këtij formulari hyperparathyroidism shquar me një foto klinike.

Nuk janë:

 • kockave;
 • veshkave;
 • gastrointestinale;
 • Forma mendore-neurologjike.

Por çdo manifestim i sëmundjes karakterizohet nga simptoma të hershme:

 • dobësi e përgjithshme të muskujve, dobësi e muskujve të rënda nga duart dhe këmbët; lodhje, përgjumje; pacienti e vështirë për të qëndruar, ulur, të ecin, ngjit shkallët, ata pengohen kur ecin;
 • lëkundje "rosë" ecje (pacientët, si perevalyuyutsya tejembanë;
 • dhimbje në këmbë (që rrjedhin përmes shkatërrimit të muskujve sheshtë këmbë);
 • etje të rënda dhe të shpeshta, urinim i tepruar (për shkak të kalciumit të tepërt, i cili bllokon punën e hormonit që rregullon urinim - antydyuretycheskoho);
 • loosening dhe humbja e dhëmbëve të shëndetshëm;
 • humbje të konsiderueshme peshe (deri në lodhje).

Forma e kockave është e karakterizuar nga tre simptomat kryesore - osteoporozën zakonshme (hedh lëng, shtrembërim dhe resorption pjesshme plotë të indeve të eshtrave) formimin e cysts (zgavër me përmbajtje të lëngshme) dhe fraktura patologjike. Për këtë formën e shfaqjen e sëmundjes është e karakterizuar nga:

 • dhimbje të kockave, veçanërisht në shpinë tërhequr, dhemb natyrën, rritje në shfrytëzim;
 • thyerje të shpeshta spontane me stërvitje të vogla, të cilat formohen pas nyje të rreme (dmth, nuk u gjet në trupin e njeriut normal). Fraktura janë të ekspozuar shpesh kockat e sup, këmbë, brinjë, hip;
 • ndryshimet në formën e pjesëve të ndryshme të skelet për shkak të frakturave të pahijshme;
 • të zvogëlojë rritjen me osteoporozën dhe thyerje kurrizor;
 • Kockat janë më fleksibile, e humbur qëndrueshmëri.

Në veshkat është zvogëluar absorbimin e kalciumit, dhe rrit nivelet e gjakut të të janë të njohura, pengon prodhimin e hormonit antidiuretic (rregullon funksionin e urinimit), në lidhje me të cilat janë simptomat e mëposhtme: polyuria (shpeshta, urinim i tepruar), etje, formimin e gurëve veshkave (nephrolithiasis), depozitimi të shumta e kristaleve të kalciumit në veshkat (nephrocalcinosis). Ai shpesh është i fshehur, dhe dhimbja vërejtur ulët mbrapa.

Gastrointestinal Forma hyperparathyroidism vërejtur simptomat e mëposhtme: nauze, vjellje të përsëritura, kapsllëk, bloating, mungesa e oreksit, duke çuar në humbje të rëndë peshe, ulcera të shpeshta 12 ulçerë duodenale me simptoma shumë të dallueshme dhe shërimin në trajtim të gjatë mund të zhvillohet akute inflamacion i pankreasit.

Për pacientët e karakteristikë mendore Aktiviteti: lodhje të shpejtë mendore, të qenët i përgjumur, zvogëlojnë aftësitë mendore, shpesh depresioni, rrjedha akute sëmundja vërejtur vizuale, hallucinations auditory, humbje të plotë dhe të pjesshëm të lëvizjeve vullnetare.

Arsyet hyperparatyreoza

Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes është tumoreve parathyroid.

Varësisht nga shkaqet e sëmundjes dallimin në mes hyperparathyroidism primar, sekondar dhe terciar dhe psevdohiperparatireoz.

 1. Hyperthyroidism primar ndodh në shumicën e rasteve për shkak të formimit të adenoma (tumor beninj) gjëndra parathyroid - 80-85% të rasteve. Në 10% të rasteve është tumor kanzeroz duhur (tumor malinj) ose hyperplasia (rritje e jashtëzakonshme e qelizave normale dhe rritjen e kancerit).
 2. Hyperparathyroidism sekondar - dytësor funksionet fituar plandosem dhe gjëndra rritje zgjatur përmbajtje të ulët të kalciumit dhe nivele të larta të fosfat në gjak. Kjo rrit prodhimin e hormonit parathyroid. Kjo ndodh në dështimin renale kronike.
 3. Terciar hyperparathyroidism - zhvillimi i gjëndrave beninje parathyroid dhe rrit prodhimin e hormonit parathyroid nga ekzistenca e vazhdueshme e hyperparathyroidism mesme.
 4. Psevdohiperparatireoz - Prodhimi i tumorit të hormoneve parathyroid nuk rrjedhin nga qelizat parathyroid.

Diagnoza hyperparatyreoza

Diagnoza hyperparatyreoza caktuar nga:

 • prania e simptomave karakteristike të kësaj sëmundjeje;
 • X-rrezet e kancerit paraschytovydnoy - për të zbuluar praninë e tumorit në gjëndrën;
 • Sipas analizës së gjakut, do të manifestohet përqendrim në rritje e kalciumit në gjak (normë 2,25-2,75 mmol / l), rritur shpërndarjen e saj në urinë (normale 200-400 mg. Në ditë). Përmbajtja e fosforit në gjak se normale ulur, në urinë - rritje.
 • Tiroide Ultrasonografia tregoi një rritje në gjëndra parathyroid.

Trajtimi i hyperparathyroidism

Trajtimi operativ - heqja e adenomas (tumor beninj) ose gjëndra zgjeruar parathyroid. Me krizën e zhvillimit hiperparatireoidnoy ka nevojë për operacion për arsye emergjente.

Konservatore (trajtimi me ilaçe, dieta, etj). Trajtimi ka për qëllim uljen e kalciumit në gjak dhe përfshin pirë shumë lëngje, administrimin e barnave.