Gynecomastia në meshkuj


Gynecomastia - rritja e indit të gjirit në meshkuj.

Shkaqet e Gynecomastia


Gynecomastia në meshkujt është rezultat i çekuilibër hormonal në të cilën estrogjenit (hormon femra seksi) rrit në krahasim me nivelin e androgens (hormonet muzhskihpolovyh).
Gynecomastia mund të ndodhë në djem të shëndetshëm në periudhën neonatale, pubertetit, në moshën e vjetër. Kjo quhet gynecomastia fiziologjike. Gynecomastia fiziologjike zakonisht zhduken vetë.

Në 60-80% të foshnjave ënjtje shënuar i gjirit, për shkak të veprimit të estrogjenit nënës mori trupin e një fëmije në periudhën e paralindjes. Zakonisht zhduken vetë brenda 2-4 javësh.

Gynecomastia pubertal ndodh në 30-60% e djemve 12-14 vjeç, kryesisht dypalëshe, nganjëherë të shoqëruara me shkarkim nga dalë, ka shkaktuar ndryshime të përkohshme në nivelin e hormoneve. Në mënyrë tipike, gynecomastia tilla ngecur brenda 12-24 muajve. Ndonjëherë gynecomastia, e cila zhvillohet gjatë pubertetit, ka më shumë se dy vjet, dhe ajo është quajtur gynecomastia pubertal qëndrueshme. 

Gynecomastia në njerëz të moshuar vërejtur në meshkujt 50-80 vjeç për shkak të një rënie në nivelet e testosteronit dhe një mbizotërim të hormoneve femërore.

Megjithatë, në disa raste, gynecomastia në meshkuj mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda. Para së gjithash, të çojë në organet gjenitale gynecomastia meshkuj (test), të shoqëruar nga një rënie në prodhimin e testosterone. Ata mund të jenë sindromi lindura Klinefelter, anorhiya (mungesa e një apo dy testiseve), defektet e sintezë testosterone. Për patologji të fituara të sistemit riprodhues të mashkullit përfshijnë traumat, infeksion (shytat, orchitis), reduktuar rrjedhjen e gjakut, kancerit të testisit.

Shkaku gynecomastia në meshkuj mund të rritet estrogjenit në disa tumoreve testicular, tumoret horionkartsinoma, mushkërive bronchogenic kanceri hermafrodytyzme vërtetë, feminizuyetsya veshkave (adenoma ose tumor)

Ndonjëherë gynecomastia është një simptomë e sëmundjeve të organeve të brendshme, gjëndra endokrine. Për shembull, gynecomastia mund të shoqërojë dështim kronike renale, hyperthyroidism (rritur funksion tiroide), hyperprolactinemia (rritur nivelet e Hormoni për shkak të patologji hipofizë), kequshqyerja, urisë, kesh, trashje (ind dhjamor është aromatase enzimë, e cila promovon konvertimin e testosterone në estrogjenit) .

Gynecomastia gjithashtu mund të jetë një efekt anësor i ilaçeve të caktuara:

- Spironolactone (veroshpiron) - një diuretik, e cila ka aktivitet anti-androgenic;
- Bllokuesit e kanaleve të kalciumit - përdoret për trajtimin e hipertensionit, sëmundjet ishemike të zemrës (nifedipin, amlodipine, verapamil);
- Angiotensin-konvertimin frenuesit enzimë - drogë për trajtimin e hipertensionit dhe dështimit të zemrës (kaptopril (Kapoten), enalapril (Enap, EDNYT), lisinopril (Diroton);
- disa antibiotikë dhe droga antifungal (isoniazid, Ketoconazole (Nizoral), Metronidazole (Trihopol, Metrid);

- droga anti-ulçerë (Ranitidina (zantak), cimetidinës, omeprazol (Omega);
- hormonet për trajtimin e kancerit të prostatës;
- methyldopa (dopegit) - mjekim antihipertensiv;
- Terapia antiretrovirale kundër infektimit me HIV;
- digoxin - një glycoside kardiak, të cilat është treguar për dështimit të zemrës;
- diazepam (Relanium, Seduxen) - një qetësues;
- droga (të tilla si alkooli, marihuanë, heroina);
- vaj livando dhe pemë çaji vaj.

Ndonjëherë shkaku gynecomastia zbuluar dështon, atëherë quhet gynecomastia idiopathic.

Simptomet e gynecomastia në meshkuj

Simptomë kryesor i gynecomastia është rritja e kancerit të gjirit mashkullor. Në zemër të gynecomastia është rritja e gjëndrave dhe jo yndyrë. Gjirit shtim nga indet yndyrë në meshkuj trashë të quajtur psevdohinekomastiey.

Në përgjithësi, gynecomastia bilaterale, rreth një e treta e rasteve mund të jetë e njëanshme. Ndonjëherë shkarkimit nga dalë janë të ngjashme me Colostrum. Rritja mund të jetë më shumë në njërën anë, edhe në qoftë se të dy palët të përfshira. Dhimbja është zakonisht mungon, por mund të jetë i pranishëm siklet, rrit ndjeshmërinë në gji.

Odnostoronyaya gynecomastia në meshkuj

Gynecomastia bilateral në meshkuj (majtas) dhe gjëndra normale (djathtas)

Gynecomastia zakonisht shoqërohet me forcë normale seksuale, përveç gynecomastia shkaktuara nga prodhimi i tepruar i estrogjenit dhe testosterone rënie. Kur niveli i estrogjenit mund të jetë një rënie dhe mungesa e dëshirës seksuale.

Ajo duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor me shenja karakteristike e keqdashje: gynecomastia njëanshme, firmë, formimin dendur cilësi, ndryshimet në lëkurë të gjirit, duke rritur nyjet limfatike inguinale. Gjithashtu ekzaminim mjekësor urgjent në gyno nevojshëm në tërheqjen e testiseve (forma e ndryshimit, ënjtje, ënjtje të testiseve), me shenja giperestrogenii. Simptomet përfshijnë zërin giperestrogenii ndryshim (rritje ton), humbjen e qimet e fytyrës (mjekër dhe mustaqe), çrregullime emocionale si tearfulness, nervozizëm dhe reduktuar dëshirës seksuale.

Diagnoza Gynecomastia

Diagnoza paraprak është i bazuar në prekje (probing) indet e gjirit, nyjet limfatike axillary.

Për të sqaruar diagnozën, zbulimin e tumoreve të gjirit duke përdorur gjoksin me ultratinguj, nyjet limfatike axillary, më pak mamografia dhe biopsi të gjirit.

Testet laboratorike duhet të përfshijnë përcaktimin e niveleve të testosteronit, estradiol, Luteinizing hormone (LH), tiroide stimuluese hormon (TSH), Hormoni dhe Gonadotropin njeriut chorionic (hCG). Kur nivelet e estradiol dhe hCG, studime të përjashtojnë keqdashje duhet të merren menjëherë!

Nëse është e nevojshme, të caktojë burra si ultratinguj testicular, CT scan për të sunduar nga tumoret veshkave.

Shpesh kanë nevojë për terapist këshillim, endokrinolog, urolog, kirurg onkolog, neurolog.

Trajtimi i Gynecomastia në meshkuj

Taktika e trajtimit varet nga shkaku i gynecomastia, ajo ka shkaktuar. Sapolindur fiziologjike Gynecomastia në shumicën e rasteve nuk kërkojnë trajtim, zhduken vetë.
Gynecomastia, sidomos në moshën e pjekurisë, shpesh i nënshtrohen në mënyrë të pavarur për të kundërt e zhvillimit për rreth gjashtë muaj. Prandaj, në mungesë të keqdashje në shumë raste të vëzhgimit më të mirë. Nëse brenda gjashtë muajve nuk ekzistojnë dinamika pozitive zakonisht është dhënë terapi të drogës.

Droga përdoren për trajtimin e gynecomastia, caktoi një mjek!
Vetë marrja e pakontrolluar e këtyre barnave pa krijimin shkakun e saktë të gynecomastia mund të çojë në forcimin e gynecomastia, progresion të sëmundjes apo efekte anësore serioze.

Testosterone - caktuar pacientët me nivele të ulëta të testosteronit, burra të moshuar, pacientët me nivele normale të testosteronit në përgjithësi janë të paefektshme.
Clomiphene - antiestrogjenet, shpesh përdoret për të trajtuar gynecomastia.

Tamoxifen (Nolvadeks) - selektiv antivibrator estrogjenit receptor - e përdorur shpesh në forma të rënda dhe të dhimbshme e gynecomastia.
Danazol është një derivat sintetik i testosterone, zvogëlon sintezën e estrogjenit në testise, e përdorur për të trajtimin e gynecomastia shumë më pak shpesh se droga të tjera.

Kur gynecomastia shkaktuara duke marrë drogë, çështja e një droge zëvendësimin ose reduktimin e dozës.

Gynecomastia shkaktuar nga sëmundjet e organeve të brendshme, ose endokrine kërkon trajtimin e sëmundjes themelor.

Nëse keqdashje diagnostikuar kërkohet një operacioni urgjent.

Trajtimi kirurgjik i gynecomastia

Valve mamoplastyka (kirurgji për të zvogëluar gjoksin) është përdorur në rastet e gynecomastia rënda, mandatit të tanishëm (mbi 1 vit), i cili pësoi dhëmbëza gynecomastia, ose kur trajtimi i drogës ishte i paefektshëm.

Komplikimet e gynecomastia

Gynecomastia, më shumë se 12 muaj ekzistuese, mund të jetë subjekt dhëmbëza (fibrozë), e cila është jashtëzakonisht e vështirë për mjekim.

Një tjetër komplikacion është efekte Gynecomastia psikologjike, shpesh ato ndodhin në të rinjtë, nëse shtim të gjirit është shkaku i një kompleks inferioriteti.

Parandalimi i gynecomastia

Parandalimi i gynecomastia është parandalimi i sëmundjeve që mund të shkaktojnë atë, kontrolli i kujdesshëm i marrjes së drogës, duke i thënë efektet e tyre anësore. Parandalimi forma fiziologjike të gynecomastia ekziston.

Prognoza për Gynecomastia

Foshnjat fiziologjike Gynecomastia dhe adoleshentët zakonisht ka një kurs të favorshme, zhduket pa trajtim.

Rezultati gynecomastia simptomatike varet nga adresimin e shkaqeve të sëmundjes. Në raste të rënda ose rastet e dhëmbëza të gjirit si rezultat i kohës procesit, mungesa e trajtimit adekuat kirurgjik në shumicën e rasteve mund të ndihmojë për të rivendosur pamjen normale të gjirit.