Thyroiditis autoimune thyroiditis Hashimoto-së


Thyroiditis autoimune - është një nga sëmundjet më të zakonshme të gjëndrës tiroide (6-10 çdo grua mbi moshën 60 vuajnë nga kjo sëmundje). Shpesh diagnoza shkakton pacientëve ankth dhe i sjell ata në endokrinolog. Unë dua të vetëm të qetë, sëmundje beninje dhe nëse rekomandimet e mjekut tuaj, keni frikë asgjë.

Kjo sëmundje u përshkrua për herë të parë nga shkencëtarët japonezë Hashimoto. Prandaj, emri i dytë i sëmundjes - thyroiditis Hashimoto-së. Por në fakt, thyroiditis Hashimoto-së - është vetëm një lloj i thyroiditis autoimune.


Çfarë është thyroiditis autoimune? Autoimune thyroiditis - një sëmundje kronike e gjëndrës tiroide, e cila rezulton në shkatërrimin (shkatërrimin) e qelizave të gjëndrës tiroide (folikulare) për shkak të ndikimit të autoantibodies antithyroid.

Shkaqet e thyroiditis autoimune

Cilat janë shkaqet e sëmundjes? Pse është atje?

1. Menjëherë duhet theksuar se faji juaj për të shkaktuar sëmundje atje. Ka një predispozitë gjenetike për thyroiditis autoimune. Shkencëtarët kanë vërtetuar se gjeti gjenet që shkaktojnë sëmundje. Pra, në qoftë se nëna juaj apo gjyshja që vuajnë nga kjo sëmundje, ju keni një rritje të rrezikut të sëmundjes.

2. Përveç kësaj, shfaqja e sëmundjes shpesh kontribuon prag Moved e stresit.

3. Varësia Vërejtur frekuenca e sëmundjes nga mosha dhe gjinia e pacientit. Pra, kjo ndodh në gratë më shpesh se meshkujt. Sipas autorëve të ndryshëm, gratë janë 4-10 herë më shumë gjasa për të vënë këtë diagnozë. Shumica thyroiditis autoimune ndodh në moshën e Mesme nga data 30-50 vjet. Tani sëmundja është gjetur shpesh në një moshë më të hershme, dhe thyroiditis autoimune ndodh në adoleshentët dhe fëmijët e të gjitha moshave.

4. Ndotja e mjedisit, situata e dobët e mjedisit në vendin e banimit mund të kontribuojë në zhvillimin e thyroiditis autoimune.

5. Faktorët infektive (bakteriale, sëmundje virale) mund të jetë shkaktuar faktor për zhvillimin e thyroiditis autoimune.

Sistemi më i rëndësishëm i trupit tonë me ju - ajo e sistemit imunitar. Ajo është përgjegjëse për njohjen e agjentëve të huaj, duke përfshirë mikroorganizmave dhe parandalon depërtimin dhe zhvillimin e tyre në njerëz. Si rezultat i stresit, kur predispozitë gjenetike në dispozicion, një sërë arsyesh Rrëzohet tjera në sistemin imunitar: ajo fillon për të ngatërruar "e tyre" dhe "të huaj". Dhe fillon të sulmojë "e tyre". Këto janë quajtur sëmundje autoimune. Ky grup i madh i sëmundjeve. Në trup, qelizat e imunitetit - Limfocitet prodhojnë antitrupa të quajtura - janë proteina që janë prodhuar në trup dhe është e drejtuara kundër trupit të vet. Në rastin e thyroiditis autoimune, antitrupat në qelizat e gjëndrës tiroide - autoantibodies antithyroid. Ata shkaktojnë shkatërrimin e qelizave të gjëndrës tiroide dhe, për këtë arsye, atëherë mund të zhvillohet hypothyroidism - rënie funksion tiroide. Për shkak të mekanizmit të sëmundjes, ka edhe një tjetër emër për autoimune thyroiditis - thyroiditis kronike lymphocytic.

Simptomet e thyroiditis autoimune

Çfarë është fotografia klinike e sëmundjes? Çfarë simptome duhet të çojë në endokrinolog?
Menjëherë duhet theksuar se thyroiditis autoimune shpesh është asimptomatike dhe zbuluar vetëm gjatë shqyrtimit të gjëndrës tiroide. Në fillim, në disa raste për jetën mund të mbetet funksioni normal i tiroides, i quajtur eutieroz - një kusht, ku gjëndër tiroide prodhon sasi normale e hormoneve. Kjo gjendje nuk është e rrezikshme dhe është normë, por kërkon më tej follow-up.

Simptomat ndodhin kur shkatërrimi i qelizave tiroide ndodh reduktimin funksionin e tij - hypothyroidism. Shpesh në fillim thyroiditis autoimune ndodh përmirësuar funksionin e tiroide, ajo prodhon më shumë hormone se normale. Kjo gjendje quhet hyperthyroidism. Tirotoksikozë mund të ruhen, dhe mund të shkojnë në hypothyroidism. Simptomat e hypothyroidism dhe hyperthyroidism janë të ndryshme.

Simptomet e hypothyroidism përfshijnë:

Dobësia, humbja e kujtesës, apati, depresioni, humor depresion, i zbehtë dhe lëkurë të ftohtë e thatë, lëkurës përafërt në duar dhe bërryla, ngadalësuar fjalim, ënjtje të fytyrës, qepallat, prania e mbipeshë apo trashje, chilliness, intolerancë ndaj të ftohtit, të reduktuar djersitje, Rritja, ënjtje e gjuhës, rrit humbjen e flokëve, thonjtë i brishtë, ënjtje në këmbë, ngjirurit e zërit, nervozizmi, çrregullime menstruale, kapsllëk, dhimbje në nyje.

Simptomat e mundshme të hypothyroidism

Simptomat janë shpesh jo-specifik, ekzistojnë një numër i madh i njerëzve nuk mund të lidhen me mosfunksionimin e gjëndrës tiroide. Megjithatë, në qoftë se ju keni më nga këto simptoma duhet të hetohen hormoneve tiroide.

Simptomat e hyperthyroidism janë:

Rritja e nervozizëm, humbje peshe, swings humor, tearfulness, u rrit norma e zemrës, ndjenja ndërprerje në zemër, tensioni i lartë i gjakut, diarre (diarre), lodhje, sensibilitet për thyerje (forca reduktuar kockave), flashes nxehtë, intolerancë klimë të nxehtë, djersitje, rritur humbje e flokëve, çrregullime menstruale, ulur epsh (makinë seksi).

Simptomat e hyperthyroidism

Kjo ndodh gjithashtu se simptomat e thyroiditis autoimune me hyperthyroidism analizat tregojnë reduktuar funksionin e tiroides, kështu që një diagnozë vetëm nga shenjat e jashtme nuk mund edhe mjeku me përvojë. Nëse ju gjeni veten në simptoma të ngjashme, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek endokrinolog për ekzaminimin e gjëndrës tiroide.

Komplikimet thyroiditis autoimune

Thyroiditis autoimune është relativisht e padëmshme sëmundje vetëm nëse ruajtjen sasi normale të hormoneve në gjak - eutireoza shtetit. Hypothyroidism dhe hyperthyroidism - kërcënuese kushte që kërkojnë trajtim. Hyperthyroidism patrajtuar mund të shkaktojë aritmi të rënda të çojë në dështim të rënda të zemrës dhe të miokardit voznyknovanyya infarkt provokojnë. Hypothyroidism Ashpër patrajtuar mund të shkaktojë çmenduri (çmenduri), arteriosklerozës përhapur dhe komplikime të tjera.

Diagnoza e thyroiditis autoimune

Në mënyrë për të zbuluar praninë e thyroiditis autoimune, duhet të kalojnë një test që përfshin endokrinolog inspektimit, studime hormonale, ultratinguj e gjëndrës tiroide.

Studimet kryesore janë:

1. Studimi hormonale: Përcaktimi i TSH, fraksionet pa T3, T4,
T3, T4 rritur, ulur TSH - tregon tireotoksikozae praninë
T3, T4 ulur, TSH rritur - një shenjë e hypothyroidism.
Nëse Shën T3, T4 St, TSH është normale - eutieroz - funksioni normal tiroide.

Më shumë studime tuaj hormonal mund të komentojë endokrinolog mjek.

2. Përkufizimi i autoantibodies antithyroid: antitrupat tyreoperoksydazy (AT-TPO antitrupave ose microsomes), antitrupat ndaj thyroglobulin (Tg AT).
Në 90-95% të pacientëve me thyroiditis autoimune oprdelyaetsya rrisin AT-TPO në 70-80% të pacientëve të përcaktuara me rritjen e AT-TG.

3. Ju lutemi të bëjë me ultratinguj e gjëndrës tiroide.
Për autoimune thyroiditis karakteristike përhapur echogenicity indeve rënie tiroide, mund të rritur apo zvogëluar madhësinë e gjëndrës tiroide.

Për të diagnostikuar saktë thyroiditis autoimune nevojë për 3 komponente kryesore: echogenicity reduktim indeve tiroide dhe shenja të tjera të thyroiditis autoimune në Ultrasonografi tiroide, prania e hypothyroidism, prania e autoantibodies. Në raste të tjera, mungesa e të paktën një përbërës i një diagnozë është vetëm e mundshme.

Trajtimi i thyroiditis autoimune

Qëllimi kryesor i trajtimit - mbështetur eutyreozu qëndrueshëm, dmth sasi normale të hormoneve tiroide në gjak.

Në trajtimin prania eutireoza është kryer. Displaying inspektim të rregullt: hormoneve T3 Inspektimi St, Shën T4, kontrollin e TSH 1 çdo 6 muaj.

Sipas emëruar Levothyroxine hypothyroidism (L-thyroxine, Eutiroks) - një hormon tiroide. Ky medikament është dhënë për të plotësuar numrin e hormoneve tiroide trupit të zhdukur, si për hypothyroidism karakterizohet reduktojë prodhimin e vet e hormoneve të gjëndrës. Doza është individualisht endocrinologist mjek. Trajtimi fillon me doza të vogla dhe të rritet gradualisht është nën kontrollin e vazhdueshëm të hormoneve tiroide. Pick mirëmbajtjes dozë të drogës, në pacientët që marrin cilën arritur normalizimin e hormoneve. Kjo terapi Levothyroxine si dozë të mirëmbajtjes zakonisht merret për jetën.

Sipas vendimeve të trajtimit të hyperthyroidism zgjedh mjekun. Droga që zvogëlojnë sintezën e hormoneve (thyreostatics) në këtë sëmundje zakonisht nuk është menduar. Në vend të kësaj, ata mbajtën terapi simptomatike, medikamente dmth emëruar që zvogëlojnë simptomat (kuptim i reduktuar i palpitations, çrregullimit të zemrës). Trajtimi është zgjedhur individualisht.

Mjete popullore Trajtimi

Ai paralajmëroi kundër vetë-ilaçe. Trajtimi i duhur mund të jetë një mjek dhe vetëm nën kontrollin e analizave sistematike të hormoneve.

Në thyroiditis autoimune nuk e përdorin adjuvants dhe immunomodulators, duke përfshirë origjinë natyrale. Është e rëndësishme t'i përmbahet parimeve të ushqim të shëndetshëm: të hani shumë fruta dhe perime. Nëse është e nevojshme, gjatë stresit, fizike dhe emocionale stresi, gjatë sëmundjes mund të marrin përgatitjet multivitamin, të tilla si VITRUM, Centrum, Supradyn dhe të tjerët. Por më mirë krejtësisht të shmangur stresin dhe infeksionet. Ato përmbajnë vitamina esenciale dhe minerale të trupit.

Përdorimi i zgjatur i sasive të tepërta të jodit (përfshirë banje kripërat jodit) rrit frekuencën e thyroiditis autoimune, si rritjen e shumat e antitrupave me qelizat e gjëndrës tiroide.

Shërim Parashikimi

Moti, përgjithësisht të favorshme. Në rastin e hypothyroidism qëndrueshëm - trajtim gjatë gjithë jetës me Levothyroxine.
Kontrolli dinamik i treguesve hormonale duhet të kryhet rregullisht 1 herë në 6-12 muaj.

Nëse Ultrasonografia tiroide shpallur formimin me gunga, është e nevojshme të konsultohet gjithmonë me një mjek-endokrinolog.
Nëse nyjet më shumë se 1 cm në diametër, ose ato rriten në dinamikën krahasim me ultratinguj e mëparshme, ajo është e rekomanduar për të kryer birë biopsi e gjëndrës tiroide për të përjashtuar keqdashje. Ultratinguj tiroide 1 herë në 6 muaj.

Nëse nyjet më pak se 1 cm në diametër, është e nevojshme për të kryer tiroide ultrazërit 1 çdo 6-12 muaj për përjashtimin nyjet rritjes.

Konsultimi mbi thyroiditis autoimune:

Pyetje: Në analizën përcaktuar një rritje të konsiderueshme në antitrupa në qelizat e gjëndrës tiroide. Sa e rrezikshme thyroiditis autoimune, në qoftë se hormonet tiroide janë normale?
A: Niveli i lartë i antitrupave antithyroid mund të ndodhë edhe në njerëz të shëndetshëm. Nëse hormoneve tiroide janë normale, nuk ka asnjë arsye për shqetësim. Ajo nuk ka nevojë për trajtim. Ju vetëm duhet për të kryer monitorimin e hormoneve tiroide 1 çdo vit, nëse është e nevojshme - ultratinguj e gjëndrës tiroide.

Pyetje: Si mund të sigurojnë që funksion gjatë kanceri i trajtimit është të kthehet në normale?
Përgjigje: Është e nevojshme për të vlerësuar nivelin e T4 St, Shën T3 - Normalizimi i tyre tregon eliminimin e shkeljeve të funksionit hormonal gjëndër. Nivelet e TSH duhet të vlerësohen jo më parë se një muaj prej fillimit të trajtimit, sepse normalizimi është më i ngadalshëm se niveli i hormoneve T4 dhe T3.