Dështim kronike të zemrës


Shkaqet e dështimit të zemrës
Simptomat
Diagnostics
Trajtimi dhe mënyrën e jetesës
Komplikimet dhe moti

Shëndeti dhe mirëqenia e trupit të njeriut varet tërësisht nga aftësia e zemrës për të kryer funksionet e veta. Zemra, duke qenë një muskul "pompë" merr gjakun e pasur me oksigjen nga mushkëritë (qarkullimi pulmonar) dhe pompa atë në të aortës dhe arterieve të organeve të tjera (të qarkullimit sistemik). Cikli kardiak përbëhet nga fazat e sistollë (reduktim) dhe diastole (relaksim) dhe ventrikular dridhje, dmth gjatë ventrikular diastole është relaksim e tyre, kështu që gjaku nga atria pa rezistencë të të hedhë në ventricles, dhe faza e ventricular sistollë gjaku është i shtyrë në anije të mëdha - aorta dhe arterie pulmonar.


Nëse indet zemrës zhvillojnë ndonjë procese patologjike, të tilla si nekrozë (vdekja), inflamacion, trauma, abuzimi strukturën e indit lidhor (dysplasia), qelizat pësojnë disa ndryshime që çojnë në mosfunksionimin e tyre, e cila ndikon në aftësinë e miokardit si një e tërë. Këto ndryshime janë quajtur remodeling miokardit dhe karakterizohet nga zëvendësimin e myocytes (qelizat e muskujve) në ind mbresë shtrihen myocytes, çekuilibër mes tkurrje të tyre dhe relaksim, hypertrophy (rritje në madhësi dhe peshë), shkelje arkitektonikë zemrën. Pjesa tjetër e shëndetshme indeve një periudhë mjaft të gjatë kohore është në gjendje të bëjë punën e pompimit të gjakut, por herët a vonë aty vjen dekompensimi - një gjendje në të cilën muskujt e zemrës nuk është në gjendje për të kryer një sasi të duhur të shkurtimeve për të furnizuar trupin me oksigjen. Pastaj qelizat janë organet e tjera dhe indet do të vuajnë nga hypoxia - mungesa e oksigjenit, duke çuar në ndryshime degjenerative në organet vitale dhe rezultatet negative.

Ndryshimet e përshkruara karakterizojnë një sëmundje si dështim kronike të zemrës Kusht (CHF) .Tsya patologjike që rezulton nga pothuajse të gjitha sëmundjet e zemrës dhe disa exocardial (tirotoksikozë, alkooli, etj), karakterizohet nga mosfunksionim kontraktil dhe për këtë arsye stagnimit të gjakut në qarkullim qarqe të vogla dhe të mëdha me lezione të organeve të tjera dhe sistemet e trupit.

Atje dështimi i djathë dhe të majtë ventricular, Por brenda kësaj ndarjeje anatomik patologjisë nuk është, dhe nën një proces. Përveç kësaj, natyra e lezioneve dhe sipas kritereve të rënë dakord për të siguruar diagnostifikim ultratinguj diastolic systolic dhe la lloje mosfunksionim ventricular. Në lloj diastolic barkushe të majtë nuk është në gjendje të relaksoheni plotësisht dhe të marrin vëllimin e duhur të gjakut, duke shkaktuar mbingarkesë të vëllimit të atrium e majtë dhe të ngjeshur në mushkëri. Derdhje pjesë e gjakut në aortë ruhet. Lloj systolic karakterizuar nga zgjerim (zgavrën zgjerim) të barkushes së majtë, e cila çon në një shkelje të contractility e tij dhe të reduktuar prodhimit të zemrës, dmth organet e brendshme të marrin më pak sasinë e gjakut.

Shifra tregon cardiomyopathy Dilated, karakterizohet nga abuzimi i contractility majtë ventricular.

Kjo ndarje ka kuptim në aspektin e strategjisë së trajtimit, pasi mosfunksionim diastolic nuk mund të relaksoheni, ndërsa systolic, në të kundërt, nuk mund të reduktohet gjobë, e cila përfshin një përzgjedhje droga kardiake. Diastolic (kufizuese) dështimi neto zemrës ndodh në 20 - 30% të të gjitha rasteve të CHF.

Shkaqet e dështimit kronike të zemrës

Të veshin muskujve të zemrës mund të shkaktojnë sëmundjet e mëposhtme:

- sëmundje koronare të zemrës dhe infarkt miokardi,
- miokardit (viral, bakterial, inflamacion reumatike)
- hipertension (zemra hypertensive)
- cardiomyopathy (hypertrophic, restriktiv dhe Dilated)
- myokardyodystrofyy (shkelje e metabolizmit në qelizat e muskujve)
- aritmi dhe përçueshmëri (dridhje shpesh të përhershme atriale)
- infarkt,
- defekte të lindura dhe të fituara të zemrës,
- endokardit bakterial,
- vypotnoy dhe ngjitës perikardit (grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e këmisha të zemrës, ngjitje fletët e cipë e zemrës, e cila çon në relaksim të kufizimeve infarkt)

- sëmundje bronkopneumonare (sëmundja pulmonare obstruktive kronike, astma) çojë në formimin e zhvillimit pulmonar zemrës dështimit të zemrës kryesisht djathtas,
- dehje kronike alkool,
- plakjes përgjithësi.

Simptomet e dështimit kronike të zemrës

Manifestimet kryesore të mosfunksionim është lodhje, dyspnea, cianozë dhe poholadaniem okaraska thonjtë, këmbët (acrocyanosis), ënjtje të këmbëve dhe këmbët, akumulimi lëngjeve në bark (ascites), gjoks (hydrothorax), zgavrën rreth zemrës (hydropericardium), " zemrës "episodet e astmës me edemë pulmonare, anasarca (ënjtje të gjithë trupin).

Shkalla e simptomave varet nga faza e dështimit të rrjedhës. Në këtë drejtim, kardiologët Vasilenko dhe klasifikimi Strazhesko është zhvilluar, i quajtur ato emra. Ai përfshin fazat e mëposhtme:

  • Faza I - manifestime fillestare fazë të dështimit kronik të zemrës. Pacienti dridhura i shqetësuar dhe gjymtyrë të ftohtë, ënjtje të vogla e këmbët dhe këmbët, duke rezultuar në pasditen e vonë dhe të kalojë në mëngjes, rrit lodhje dhe dobësi të shkaktuara nga rrjedhjen e zvogëluar të gjakut në lëkurë dhe muskuj skeletik. Kur ju të ushtruar (duke ecur në distanca të gjata, ngjitje shkallët) janë gulçim, sulmet kollë e thatë, palpitations zemrës, duke shkaktuar parehati. Gulçim dhe lodhje - simptomat më të zakonshme që ndodhin në këtë fazë. Nga fillimi i sëmundjes themelor për foto të rëndë klinike e dështimit mund të marrë nga disa muaj deri në shumë vite.
  • Faza II A - Stagnimi i gjakut në një nga qarkullimi. Karakterizohet nga rrjedhjen e dëmtuar të gjakut në të vogla (të lehta) apo organet sistemike qarkullim (mëlçisë, veshkave, muskujve skeletik, trurit, etj). Bllokimet venoz në mushkëri dukuri klinikisht e sulmeve "zemër" episodet e astmës ose edemë pulmonare. "Zemra" astma zhvillon më shpesh gjatë natës, sepse njeriu është për shkak të pozitës horizontale, në të cilën më shumë gjak stagnon në mushkëri. Pacienti ishte i shqetësuar në lidhje me ndjenja sulm asfiksimi, kollë e thatë ngulët, pamundësia për të marrë frymë thellë, ankthi, palpitations; lehtësim mund të vijë në pozicionin gjysmë-ulur, ose me një fund të ngriti kokën e krevatit. Për edemë pulmonare karakterizohet nga fryma e trazuar bubbled, kollë me pështymë i lehtë rozë (për shkak të capillaries të vogla zbrazëtirave). Pezëm venoz në organet sistemike qarkullim ashpërsia dukshëm dhe dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë, u rrit perimetrin barkut, lëkurë zheltushnostyu dhe sclera (për shkak të stagnimit në mëlçi dhe për të rritur atë me mosfunksionim), rritjen e edemë (duke përfshirë - për kripë vonesë në trup, si dhe veshkave ndërprerë), dhimbje koke, pagjumësi, çrregullime të butë mendor dhe inteligjencës (përmes çrregullime të qarkullimit të trurit).
  • Në Faza II - shkeljet e pezëm venoz dhe hemodinamikën si në qarkullim qarqet, shfaqi simptomat e mosfunksionim të mësipërme.
  • Faza III - dështim të rënda të zemrës, ndryshime të pakthyeshme degjenerative në të gjitha organet dhe indet. Pacienti ishte i shqetësuar për shkurtësinë e vazhdueshme të frymës në pjesën tjetër, shumicën e kohës ai kalon në shtrat në një pozicion janë mbështetur. Zhvillon kesh kardiak. Ënjtje lavaman anasarca, zemra dhe mushkëritë janë të ngjeshur lëngjeve në gjoks dhe dëmtimit të dhëmbëve të barkut, tensioni i gjakut është ulur. Nuk është një boshatisje të plotë të muskulit të zemrës, mëlçisë, veshkave, trurit, dhe aty vjen vdekja.

Në klinike, ka Klasifikimi funksional i dështimit të zemrës, New zhvilluar -Yorkskoho Heart Association, dhe është projektuar për të vlerësuar rezervat fizike të pacientit.

  • Kështu, kur unë klasë funksionale (FC) pacienti përjeton vështirësi të caktuara vetëm në një tendosje të rëndësishëm fizik, dhe fazat fillestare të një ndryshim të zemrës mund të dyshohet në rezultatet e ultrazërit të zemrës, sesa simptomat.
  • FC II është treguar kufizimin të moderuar të aktivitetit fizik, se ankesa të bënte me një pacient gjatë kryerjes ngarkesa normale.
  • FC III është karakterizuar nga një kufizim të theksuar të aktivitetit fizik - load vogël mund të provokojë simptoma; pacienti ndihet rehat vetëm në pjesën tjetër.
  • Për FC IV karakterizohet nga ankesat në aktivitetin më të ulët të konsumit dhe në pjesën tjetër, pacienti nuk është në gjendje të vetë-shërbimit.

Diagnoza e dështimit kronike të zemrës

Diagnoza bazohet në ankesat përkatëse, studimit dhe shqyrtimit të pacientit. Dëgjim të gjoksit auscultated zemrës tone dobësimit, ritëm të parregullt të zemrës në kundërshtim me ritëm dhe përcjelljeve, zhurmave parregullt dhe tonet me defekte në zemër, rales thatë ose me lagështi në mushkëri me stagnimit të gjakut në to.

Metoda kryesor i diagnozën e sëmundjes është echocardiography (ultratinguj zemrës). Metoda lejon për të zbuluar patologjinë, e cila ishte shkaku i dështimit, për të vlerësuar në përgjithësi dhe të përshkruaj diastolic miokardit dhe mosfunksionim systolic, që nga i pari fraksion lloj nxjerrje është normale ose rritur (50%), e dyta - reduktuar (më pak se 40%).

Në ultratinguj zemrës, laborator i caktuar (e gjakut dhe urinës zakonshme teste, biokimike, imunologjike dhe analizat hormonale të gjakut) dhe metodat instrumentale e diagnozës. Nga këto të fundit, në vijim:

- EKG - zbulon ishemi miokardi, shenja postinfarction cardiosclerosis, aritmi, atrial ose ventricular hypertrophy, bllokadat dhe karakteristika të tjera. Nëse është e nevojshme, mund të jetë projektuar monitorim EKG dhe presionin e gjakut, EKG (Testi tredmil veloergometry - për të përcaktuar klasën funksionale e angina dhe dështimi congestive zemrës)

- X-ray e zgavrën e kraharorit - mund të tregojnë zgjerimin e hije të zemrës për shkak të hypertrophy miokardit ose përhapje të ventricles, ndryshimet në mushkëri më të ulët apo fusha të tjera të mushkërive (shenjat e ngjeshur venoz apo edemë pulmonare respektivisht).

Në radiographs e gjoksit shihet një rritje në të gjitha dhomat e zemrës, i quajtur kardyomehalyey.

- Angiografia koronare mund të tregohet në pacientët me sëmundje koronare të zemrës për të vlerësuar qenët i qartë e arterieve koronare dhe për të përcaktuar nevojën për trajtim kardiak
- Ultratinguj të mëlçisë, veshkat zbulon ndryshimet strukturore në organet për shkak të stagnimit të gjakut dhe hipoksi kronike (hepatomegaly - zgjeruar mëlçisë, zemrës, veshkave kesh tkurrje të mesëm)
- Ultrasonografia tiroide emëruar për sëmundjet që mund të jetë shkaku i sëmundjeve të zemrës (goiter gunga, goiter toksike)

Lista e metodave të nevojshme diagnostikuese të përcaktuara nga mjeku në mënyrë individuale në ekzaminim klinik.

Trajtim të dështimit kronike të zemrës

Objektivat e trajtimit të kësaj sëmundjeje është për të zvogëluar simptomet e sëmundjes bazë, ngadalësuar përparimin e dështimit dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës së pacientëve. Mjekim caktuar gjatë dhe të korrigjohen në mënyrë të vazhdueshme si droga nevojshme, doza dhe kombinime të tyre. Me drogë në dështimin tregon grupet e mëposhtme kryesore:

- Frenuesit ACE. Sigurimi i orhanoprotektornoe dhe efektin e antihipertensivëve të tjerë, dmth presion jo vetëm e ulët të gjakut, por edhe të mbrojnë organet e - synuar - të zemrës, enët e gjakut, veshkat, trurit. Këto përfshijnë prestarium, zokardis, Karta dhe të tjerët.
- receptor antagonist anhiotenzinohenu II - posedojnë pronat e të ngjashme. Përfshijnë droga të tilla si Lorista, Mikardis, vazotenz dhe të tjerët.
- diuretike (diuretike). Emërohet për të zvogëluar volumin e gjakut dhe, në përputhje me rrethanat, "shkarkimin" e ku ka një stagnim të gjakut. Përfshijnë droga Speed ​​- Lasix (furosemide) diuver (torasemid), emëruar kryesisht me sindromin shprehur edema në rast të dështimit akut të zemrës, të tilla si edemë pulmonare. Gjithashtu në këtë grup janë thiazide (gipotiazid, indapamidi) dhe kalium-pakët diuretics (veroshpiron).

- beta - blockers. Normë më të ulët të zemrës, duke reduktuar kërkesën miokardit oksigjen, e cila është të rëndësishme për trajtimin e sëmundjes koronare të arteries, të zvogëlojë rezistencën totale e enëve të gjakut, duke shtyrë gjak më të lehtë nga zemra në enët. Përfshijnë droga të tilla si Bisohamma, rekardium, betalok.
- anticoagulants dhe agjentët antiplatelet. Ndikimi në sistemin e koagulimit të gjakut, duke parandaluar mpiksjen e gjakut. Ish përfshijnë klopidogrel (Plavix), warfarin, tek i dyti - droga aspirinë - atsekardol, aspirina kardio, Cardiomagnyl dhe të tjerët. Emërimi i anticoagulants të kërkojë më shumë monitorim të rregullt (mundësisht, mujore) e sistemit të gjakut (INR, APTT, koha prothrombin) për shkak të rrezikut të gjakderdhjes.

- Nitratet - droga nitroglycerin, kanë një efekt zbutës në venat, reduktimin e fluksit të gjakut në zemër, e cila kontribuon për të më efikase të prodhimit kardiak dhe enët e gjakut koronare të zgjerohet, duke rritur rrjedhjen e gjakut për të miokardit. Droga veprim të shkurtër (nitroglycerin, nitromint, nitrosprey) që përdoren për lehtësimin e pectoris, droga (monochinkve, pektrol, izoket) të mesme dhe të gjatë-vepruar emëruar pectoris FC III dhe IV të nitrateve vena efektive në trajtimin e edemë pulmonare, por në kombinim me medikamente se rritja ton vaskulare (për të parandaluar një rënie të mprehtë në presionin e gjakut dhe rënies). Një efekt anësor është dhimbje koke e vazhdueshme në ditët e para të marrjes së drogës për shkak të vasodilatation të trurit.

- lipidet-uljen droga ndikojnë në metabolizmin e kolesterolit dhe lipideve që formojnë atë, duke ndihmuar për të reduktuar nivelet e kolesterolit "të keq". Këto përfshijnë statin - atorys, lovakor, Symle dhe shumë të tjerë).
- glycosides zemrës janë përdorur për të përmirësuar lezione të miokardit dhe normën e zemrës. I caktuar kryesisht nëse pacienti ka një formë të përhershëm të fibrilacionit atrial, dhe / ose prania e ventrikular majtas sistolik mosfunksionim kur reduktohet contractility (nxjerrje fraksion me pak se 40%). Në prani të pjesë normale nxjerrje apo qëllim diastolic mosfunksionim nuk është e justifikuar. Produkte në këtë grup përfshijnë digoxin (novodihal).

- kundërshtarët e kanaleve të kalciumit të ndikojnë në qelizat e muskujve të zemrës dhe enëve të gjakut duke relaksuar tyre, duke rezultuar në presionin e reduktuar të gjakut, zgjerohet arterieve koronare, norma e zemrës dhe të energjisë. Për shkak të emërimit të kohëve të fundit të efektit të drogës në këtë grup nuk janë të justifikuara nga prania e LV mosfunksionim systolic, si dhe contractility miokardit dhe kështu vuajnë. Ky grup përfshin nifedipin, verapamil dhe diltiazem (emri tregtar - pak biznes, Amlodipin, korinfar etj).

Në monopreparatov, mund të caktohet në kombinime të ndryshme të substancave aktive në një tabletë, e cila në masë të madhe thjeshton regjim të drogës dhe përmirëson pajtueshmërinë - aderimin e pacientit për trajtim. Ky grup përfshin prestans (Amlodipin + perindopril), Një dhe Noliprel Për Forte (perindoprilit + indapamidi) dhe të tjerët.

Kirurgji është korrigjimi operative të sëmundjes origjinale, nëse është e mundur. Të gjitha indikacionet dhe Anëshkrim përcaktuar rreptësisht individuale, për shkak se ajo është e rëndësishme për të vlerësuar rreziqet dhe të kapur linjë gjobë kur operacioni ka kërkuar, por jo kundërindikuar për shkak të gjendjes së rëndë të përgjithshme të trupit, si, për shembull, ndodh kur defekte të zemrës fituar. Operacionet treguar në trazirat komplekse ritmin (radiofrekuencave larguarit e venave pulmonare, vendosjen e stimuluesit kardiak), me CHD (enëve stenting koronare dhe operacioni bajpas koronare), me aneurizëm të majtë ventricular (autopsi dhe suturing Rubtsov zgjatje), me defekte të lindura dhe të fituara të zemrës.

Lifestyle në dështim kronike të zemrës

Lifestyle në këtë gjendje përbëhet nga disa komponentë:

- Mënyra - nevoja pacienti për të organizuar një regjim të duhur të punës dhe pushimit, të sigurojë kohë të mjaftueshme të gjumit në ditë ose më shumë të jetë një shëtitje në ajër të pastër.
- ushqimin e duhur - jo vetëm shëndetin e muskulit të zemrës, por edhe të gjithë organizmit. Është e nevojshme për të organizuar një regjim të hahet - ushqim duhet të jenë të shpeshta, vakte të vogla (5 - 6 herë në ditë). Kur sindromi edemë janë të rekomanduara për të kufizuar sasinë e kripës në ushqim. Ajo duhet të përjashtojë alkool, cigare, me erëza, ushqime të yndyrshëm, të kufizojë përdorimin e yndyrave shtazore në ushqime, mish dhe peshk yndyror, dhe të konsumojnë më shumë fruta, perime dhe produktet e qumështit.

- Aktiviteti fizik - në fazat fillestare të CHF mund të bëjnë terapi fizike të përshkruara nga mjeku, kur faza e shprehura të eliminuar stresin fizik dhe psiko-emocionale, duke kontribuar në shfaqjen e simptomave.
- përputhja me receta mjekësore - është e rëndësishme për të parandaluar komplikimet dhe për të ngadalësuar përparimin e dështimit në kohë e mirë për të vizituar mjekun dhe të kryejë studim i projektuar dhe rregullisht marrin ilaçe.

Komplikimet e dështimit kronike të zemrës

Në pacientët me infarkt në zemër kronike mund të zhvillojnë kusht të tillë të rrezikshme, si vdekja e papritur kardiake, dështimit akut të zemrës, edemë pulmonare, komplikacione tromboembolike (sulm në zemër, goditje, arterieve pulmonare), të shpeshta dhe pneumoni zgjatur.

Parandalimi i zhvillimit janë të destinuara medikamente marrin, përcaktimi në kohë e indikacioneve për trajtim kirurgjik, qëllimi i anticoagulants dëshmisë, terapia me antibiotikë në lezione të sistemit bronkopulmonale.

Parashikim

Moti në mungesë të trajtimit të pafavorshëm, sepse shumica zemra çojë sëmundje në përkeqësimin e saj dhe zhvillimin e komplikimeve të rënda. Kur kryerjen trajtim mjekësor dhe / ose të prognozën kardiake është e favorshme për ngadalësimin e progresit të dështimit ndodh ose trajtimi i sëmundjes radikal themelor.