Endokardit


Endokardit - një inflamacion i rreshtim e brendshme të zemrës (endocardial). Zemra është një organ muskulor funksioni kryesor i të cilit është për të siguruar qarkullimin. Ky organ përbëhet nga katër dhoma: atrium majtë dhe të djathtë dhe barkushe të drejtë dhe të majtë, të ndara me mure. Mur zemra në strukturën e saj ka tre shtresa, secila prej të cilave siguron një funksion të veçantë. Cipë e zemrës apo murit të jashtëm parandalon zgjatjen e tepruar të dëmtimit të dhëmbëve zemër të zemrës gjatë relaksimit të saj. Infarkt ose membrana e duhur të muskujve siguron funksionin e pompimit të zemrës, nxit qarkullimin e gjakut. Shell Endocardial ose e brendshme rreshtim dhomat e zemrës dhe siguron smoothness dhe elasticitetin e dhomave të brendshme të zemrës. Pjesa më e madhe e endocardial - një ind lidhës i përbërë nga fibra elastike dhe kolagjenit.


Struktura e murit të zemrës

Shumë shpesh endokardit nuk është duke vepruar si një sëmundje e pavarur manifestohet si rezultat i sëmundjes themelore.

Shkaqet e endokardit.

Në varësi të shkakut të endokardit identifikuar dy grupe të pavarura - endokardit endokardit fillor dhe të mesëm.

Bimësia formuar në valvulave të zemrës

Valvula normale dhe të dëmtuara

Endokardit Primar është fillimisht sëmundje inflamatore endocardial që mund të shkaktuar nga flora ndryshme mikrobiale. Endokardit infektiv më e zakonshme është Streptococcus. Vetëm të shkaktojë mund të jetë sifilizi gonococci shkaku, meningokoku, Escherichia coli, Mycobacterium tuberculosis, majatë dhe viruset. Procesi inflamator i shkaktuar nga këto patogjene, i shoqëruar nga formimi i vegetations (përhapjes inflamatore lidhës indeve në përgjigje të inflamacionit), të cilat janë më shpesh të lokalizuara në valvulave të zemrës. Këto mund të jenë të vegjetacionit të vogla dhe madhësia mbresëlënëse, ata kanë tendencë frahmentuvatysya me gjak dhe për të marrë në organe të ndryshme. Deri në zhvillimin e endokardit infektiv tërhequr procedurat mjekësore, kirurgjikale apo traumatike lëkurës dëme apo sipërfaqet mukoze. Kur hequr dhëmbët infeksion bakterial kalimtare, strep shpesh regjistruar në 18-85% të rasteve. Largimi i bajamet, kirurgji hundë shoqëruar nga infeksioni streptokoksike. Kohët e fundit u rrit rastet e endokardit infektiv në përdoruesit e drogave intravenoze, pasi injeksion është një portë nëpërmjet të cilit agjenti hyn në gjak. Si forma të veçanta të endokardit ndajë forma më e mesme - endokardit endokardit proteza valvul ndodh në pacientët me sëmundje kronike të veshkave të cilët janë në programin hemodializë, kur catheters infektuar deje për kujdesin intensiv të zgjatur në drejtim të gjetjes së, endokardit varur.

Endokardit mesëm zhvillohet në sëmundje të shpërndara ind lidhës të tilla si reumatizma dhe sistemik lupus eritematoz. Shkaku i endokardit në këto sëmundje nuk është i njohur plotësisht, ajo u gjet se ind lidhës është një objektiv, i cili në shënjestër komplekset imune formuar si rezultat i mekanizmave ndër-reagimit dhe Cascading reagim inflamator. Infeksionet sistemike Endokarditi rënduese të tilla si sifilizi dhe tuberkulozi, të cilat janë të bazuara në një reagim të theksuar inflamatore, e cila rezulton në pasojat afatgjata në formën e endokardit. Lezionet medicinale endocardial në shumicën e rasteve nuk janë sqaruar plotësisht, edhe pse zhvillimi i disa prej tyre të shpjegojë reaksionet e mbindjeshmërisë. Duhet theksuar posaçërisht se këto reagime shpesh provokuar me medikamente të caktuara, duke përfshirë antibiotikët, hormonet dhe agjentët imunosupresive. Efekti i etanolit në zemër të shkaktuara nga efekti i drejtpërdrejtë toksik në cardiomyocytes. Një gamë të gjerë të sëmundjeve të veshkave, sistemit endokrin dhe të mëlçisë mund të shkaktojë komplikime të ndryshme të zemrës.

Simptomyendokardita.

Një shumëllojshmëri të simptomeve që mund të ndodhë me endokardit, do të varet kryesisht nga arsyet që shkaktuan këtë patologji, ne shqyrtojmë simptomat më të zakonshme. Ethet është një nga të dërguarit e parë të endokardit. Kjo është zakonisht lloji i gabuar, atëherë rritet, pastaj bien në temperaturë ndodh shpesh pa ndonjë shkak të jashtëm dhe vazhdon ditë pas dite. Kur infeksion, të tilla si sifilisit ose tuberkulozit, ethet nuk mund të jetë, ose temperature trup jo më të lartë se 37.5 gradë. Zakonisht ethe me një ndjenjë të dridhura - nga mahnitëse në ndjenja dridhura ftohtë në shpinë.

Grupi tjetër i simptomave të endokardit - një manifestime lëkurore. Nuk mund të jetë karakteristikë e pacientëve me ngjyrën e lëkurës "kafe me qumësht", nganjëherë zbehtë tonin e lëkurës ose të vrazhdë. Gjithashtu rrallë, zakonisht në pacientët nuk trajtohet e vërejtura gjatë Simptomë "drumsticks" dhe "dritaret kohë" - një trashje e falangave terminalit dhe thonjtë. Lëkura mund të tregojnë hemoragji të vogla nënlëkurës në sqetull, në folds inguinale në kofshë dhe bark. Në një dele kalimtare të konjuktiva mund imët hemorragji. Aktualisht, ajo është simptomë mjaft e rrallë, por shpesh shumë e rëndësishme sepse ajo mund të dyshohet nga sëmundja dhe komplikimet e tij. Në sipërfaqe pëllëmbë, thembra janë të kuqe-vjollcë, nodules trasha të dhimbshme në të prekur.

Më shumë për endokardit infektiv dëmit tipike të përbashkët. Më shpesh kjo është dëm rëndë simetrik i përbashkët i duarve dhe nyjeve të vogla të këmbëve. Shumë më pak të prekur nyjeve të mëdha - gju, bërryl.

Nga simptomat periferike të përfshijë edhe humbje peshe, ndonjëherë në rritje të shpejtë (shembull përshkruar, kur një pacient dy javë ka humbur 18 kg). Simptomat fillojnë të rriten në trajtimin e gabuar dhe të paefektshëm: gulçim në tendosje. Në fillim ajo nuk ndërhyn me jetën dhe punën e pacientit, por me kalimin e kohës një person fillon të mendojnë se ajo është gjithnjë e nevojshme për të marrë pushimet në punë dhe pjesën tjetër, e cila në masë të madhe redukton performancën e saj. Ndërprerje atje e zemrës, një person fillon të ndjehen dhe të dëgjojnë zhurmë jonormale. Për shkak të qarkullimit të dobët duket dhimbje koke periodike që subvencionet në një pozicion horizontal.

Masat diagnostike.

Diagnoza e endokardit është e vështirë për shkak të diversitetit të fillimit të sëmundjes, një shumëllojshmëri të lezioneve të indeve të zemrës dhe tregon exocardial. Gjatë një bisede me mjekun tuaj mund t'ju pyesë nëse ju përkasin grupeve të rrezikut (njerëzit marrin drogë, njerëzit shpesh kanë tendencë injeksione, punëtorët shëndetësor, njerëzit me infeksion kronik). Karakterizohet nga zhvillimi i sëmundjes pas kryerjes së një dhimbje të fytit ose infeksione të tjera respiratore. Sigurisht duhet të informoni mjekun tuaj nëse ju keni pësuar kohët e fundit ndonjë manipulim kirurgjikale. Në provim, mjeku mund të zbuloni se ju keni një shpretkë zgjeruar dhe mëlçisë, tingujt anormale në zemër për shkak të mosfunksionim të aparatit valvulave. Izolimi mund të rrisë systolic (top) presionin e gjakut. Testet e gjakut do të tregojë mjekun tuaj nivelin e aftësisë së koagulimit të gjakut. Disa gjaku marrë duhet të mbjellin mediat kulturës të veçantë për të zbuluar endokardit patogjen. Teknikat tejzanor imazhit do të ndihmojë në krijimin e shkallës, dhe nganjëherë shkaku i endokardit infektiv. Regjistrimi elektrokardiogramë dhe gjoks X-ray mund të ndihmojë të sunduar nga sëmundje të tjera të tilla si pneumonia ose ndër brinjëve nevralgji. Nëse vëreni, apo ku ndryshimet e organeve të tjera në nevojë të profesionistëve të këshillimit si kirurg kardiak, nephrologist, okulist dhe infeksioneve.

Nëse ky kusht nuk mund të angazhohen në metodat popullore vetë, kjo mund të çojë në rezultate tragjike. Kur gulçim, temperatura të rënda nuk është droga humbur duhet të kontaktoni menjëherë një mjek apo terapist kardiolog. Mundësia e endokardit infektiv duhet gjithmonë të merren parasysh në diagnozën diferenciale të etheve të zgjatur.

Trajtimi i endokardit infektiv dhe jo-infektive.

Qëllimi kryesor i trajtimit të endokardit - terapisë me antibiotikë për të shtypur ose të hequr inde kirurgjike vospalyvshyesya. Në formimin defekte të zemrës korrigjuar atë. Trajtimi komplikime exocardial. Dyshimi i pacientit infektive endokardit duhet të shtruar në spital menjëherë për ekzaminim dhe trajtim. Antibiotikët janë të emëruar nga një mjek dhe duke pasur parasysh ndjeshmërinë e të paktën 4 - 6 javë. Emëruar zakonisht nga një kombinim i drogës për të arritur një efekt kuptimplotë. Ajo mund të jetë një kombinim i ampicilin-sulbaktam me gentamicin ose vancomycin, vancomycin dhe Ciprofloxacin. Përveç antibiotikëve në trajtimin e infektive mjeteve përdorimit endokardit që ndikojnë në sistemin imunitar dhe protyvoynfektsyonnuyu Mbrojtja: hlyuklkortikosteroidy komplekse imunoglobulinave në doza të vogla.

Për trajtimin e endokardit bakterial nuk është e nevojshme të marrin në konsideratë specifikat e sëmundjes themelore. Në endokrine patologji duhet të kalojnë testet e hormoneve dhe i nënshtrohen trajtimit endokrinolog. Endokardit alkoolike dhe toksike trajtohen nga anulimit ose ndërprerjes së përdorimit të një toksina.

Trajtimi kirurgjik është prerje e zonën e prekur të protezave valvulave të zemrës ndjekur, nëse është e mundur kirurgji plastike është bërë për të ruajtur valvul vet pacientit. Pas një periudhe të trajtimit spitalor vëzhgimit pacient i jashtëm. Brenda 6 muajve duhet t'i nënshtrohen një rishikim mujore për të identifikuar përsëritje të mundshme të kontrollit të infeksionit dhe gjendjen e përgjithshme. Më vonë komente mbahen dy herë në vit.

Komplikimet që mund të ndodhë me endokardit.

Mekanizmi kryesor i komplikimeve është se rritje në valvulave të zemrës mund të vijnë jashtë dhe të fluturojnë me anë të gjakut në organe dhe sisteme të ndryshme. Mbërthyer në një kalibri të vogël anije, ato shkaktojnë një mungesë akute të furnizimit me gjak dhe për shkak të vdekjes së një pëlhurë. Dëmtimi i veshkave si glomerulonefriti, abscesit miokardit dhe veshkave. Humbjen e sistemit nervor, në formën e goditje, abscese dhe meningjit. Dhe kjo është e rrezikshme për ndërlikim - një emboli pulmonare, e cila mund të sjellë vdekjen e papritur.

Prognoza për endokardit.

Prognoza për endokardit është serioze. Nëse endokardit infektiv pacienti i zemrës e duhur për shkak të përdorimit të drogës injeksion, trajtim në fillim do të rrisë mundësinë e mbijetesës me 85%.

Endokardit natyra fungale çon në vdekshmëri 80%.

Pacientët. të cilët kanë pasur endokardit, kanë një rrezik shumë të lartë të komplikimeve embolike dhe rikthim të largët.

Parandalimi.

Që rrezikut janë kryesisht të varur nga droga, refuzimi kërkohet kohë e drogës. Njerëzit me valvulave artificiale apo sëmundje kronike të zemrës kërkon monitorim të vazhdueshëm të personelit mjekësor. Është e rëndësishme që pacientët janë të monitoruara pajisje me cilësi trajtim mjekësor dhe mjekët interesuar në cilësinë e sterilizimit. Të qëndrojnë të shëndetshme!