CVI kronike deje insuficienca


Pamjaftueshmëri kronike deje (CVI) - një grup i manifestimeve klinike që ndodhin si pasojë e shkeljes së rrjedhjes së gjakut në sistemin venoz. CVI përfshin sëmundje të tilla si venat me variçe, sëmundje posttrombotycheskoy, lindur dhe anomali traumatike venat.

CVI e ekstremiteteve të ulëta aktualisht është sëmundja më e zakonshme vaskulare. Gratë CVI ndodh tre herë më shpesh se meshkujt.

Shkaqet e pamjaftueshmërisë kronike deje


Faktorët e CVI përfshijnë:

- trashëgim;
- seksi femër;
- përsëritet shtatzënisë;
- mbipeshë;
- Mungesa e aktivitetit fizik;
- puna e rëndë fizike lidhur me pesha heqjen, këmbë qendrimi ose ulur.

Shkaku kryesor i sëmundjes është konsideruar si një shkelje e pompë musculo-venoz. Normalisht, rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë të ulëta bëhet sistem të thellë (90%) dhe venat sipërfaqësore (10%). Për të lëvizur të gjakut në zemër në venat kanë valvulave që pengojnë rrjedhjen e gjakut poshtë nga graviteti. Gjithashtu luajnë një rol të muskujve tkurrje femurit të rëndësishëm dhe fyell e këmbës, i cili pengon rrjedhjen e gjakut mbrapsht.

Kushtet keq për rrjedhën e gjakut normale ndodh në pozicion vertikal të trupit në mungesë të kontraktimeve aktive muskujve. Kështu, ka një stagnim të gjakut, rritet presioni në venat dhe si pasojë zgjerimin e tyre. Formohet pamjaftueshmëri valvulës, dyert janë të mbyllura valve jo plotësisht, dhe ka rrjedhjen e gjakut parregullt nga lart poshtë.

Pamjaftueshmëri valvulare në CVI.

Kjo çon në një rritje të mëtejshme të presionit në venat. Si rezultat i kësaj, presioni rrit pėrshkueshmėrisė e murit venoz, ajo shtohet, squeezing indet përreth, duke ndërprerë ushqimin e tyre. Në finale në këtë vend formuar ulçerë ushqyese.

Ulçerë ushqyese.

Simptomet e pamjaftueshmërisë kronike deje

Nëse keni simptoma të tilla duhet të shihni një specialist, në mënyrë që të shmangen CVI: shurdhim të vogël në këmbë që ndodh më së shumti në mbrëmje ose pas ngarkimit statike; kyçin e këmbës ënjtje (gishtat nuk është prekur). Ënjtje të ndodhë në mbrëmje (që ju mund të përcaktojë praninë e gjurmëve të çorape çamçakëz), ashpërsia varet nga kohëzgjatja e ushtrimit. Rëndësishmja, ënjtje në mëngjes nuk është përcaktuar. Prania e mundshme e venat me variçe venat ose "merimangë" (zgjerim i dukshëm i kurorë të vogël). Të gjitha këto janë shenjat që tregojnë praninë e shkallës së parë CVI.

CVI pamja.

Bashkua përfundimisht nga intensive arching dhimbje këmbë, djegie; muskujt cramping viç, të cilat shfaqen, zakonisht gjatë natës. Ënjtje të bëhet rezistent (gjenden në çdo kohë të ditës), lëkurë të zbehtë, të ftohtë në prekje, përveç kësaj, si rezultat i qarkullimit të dobët në lëkurë ekzistojnë fusha të hyperpigmentation (pikturë korychnyuvate), lipodermatoskleroza (lëkurës përflakur e kuqe, e dhimbshme në prekje ) dhe ekzemë (hedh lëng i lëkurës mbi venë zgjeruar, ajo bëhet me njolla, shumë itchy). Në këtë rast është një CVI 2 gradë.

Prania e ulcerat të hapura apo të shëruar trofike, CVI dhe komplikime (gjakderdhje, trombozë të thellë deje ose thrombophlebitis) konfirmon CVI 3 gradë.

Formimi i ulcers në CVI ndodh në disa faza. Së pari ka një komplot për t'u ngjyrosur kafe të lëkurës. Me kalimin e kohës, vula është formuar në qendër, e cila ka një bardha, shikoni llak, parafine kujton NATEK. Më tej, edhe rezultatet minimale trauma në hapjen e ulçerë. Me trajtimin e vonuar në mënyrë progresive duke rritur madhësinë e ulçerë, mund të bashkohet me infeksionin.

Gjithashtu lirua 0 shkallë CVI, madje edhe kur venat theksuara dhe "spider veins" nuk është i shoqëruar me shurdhim në këmbë, dhimbje dhe ënjtje. Në këtë fazë, sëmundja gjithashtu kanë nevojë për trajtim.

Në praninë e të paktën një prej shenjave është e rekomanduar për të parë një mjek. Në mënyrë tipike, në mënyrë rutinore duhet fleboloha këshilla (një specialist në sëmundjet e venave), nëse është e nevojshme - kirurgët vaskulare apo specialistë të tjerë.

CVI me trajtimin e pasakta ose jo në kohë mund të sjellë në komplikacione të rënda të tilla si trombozës venë të thellë (të plotë ose mbylljen e pjesshme të lumen të trombo venë) dhe thrombophlebitis (inflamacion të murit venë, trombozë shoqërues). Ajo papritmas ndodh ënjtje rritet me shpejtësi, duke mbuluar të gjithë gjymtyrë të ulët, i shoqëruar nga arching intensive dhimbje. Në sytë mund të duket e kuqe apo blu, e dhimbshme lëkurën vulë, me asnjë lidhje të mëparshme me aktivitet fizik, nuk mund të jetë në dispozicion venat me variçe, zonat e lëkurës ngjyrë kafe dhe ulcerat. Nëse mpiksje shkëputet, atëherë me gjak ai mund të merrni në mushkëritë dhe shkaktojnë sëmundje serioze - emboli pulmonare (mbylljen e plotë ose e pjesshme e lumen e trombo arteries). Ky problem është shpesh vdekjeprurëse. Në dyshohet trombozë thellë venë ose thrombophlebitis duhet menjëherë të shtrihem, të japë këmba pozitë të lartë, telefononi ambulancën ekipit. Është rreptësisht e ndaluar për të gatuaj muskujt, lyej ndonjë ointments, shkelën mbi një këmbë të sëmurë.

Ajo gjithashtu duhet të jetë i kujdesshëm i lëndimeve të prekur zona, pasi ato mund të çojë në gjakderdhje të tepërt. Nëse gjakderdhja duhet të lidhin kapëse për ndaljen e gjakut mbi plagë (mjekësor ose aty për aty), aq shumë të gjakderdhjes ndalur dhe telefononi menjëherë ekuipazhit ambulancës. Gjakderdhje nga varices vlen edhe për komplikime që kërcënojnë jetën.

Simptomat CVI, të tilla si dhimbje në gjymtyrë të ulëta dhe ënjtje, tipike për një numër të sëmundjeve të tjera:

Edemë "përzemërta". Prania e sëmundjeve të zemrës, hipertensionit. Ënjtje e ekstremiteteve të ulëta shfaqen në çdo kohë të ditës, shpesh të përhershme, gjithmonë bilateral. Nuk ka lidhje me aktivitet fizik. Dhimbje në gjymtyrë të ulëta janë zakonisht mungon, shprehu vetëm me ënjtje të konsiderueshme. Lëkurës ënjtje në të nxehtit e ngjyrës normale.

Ënjtje në limfedeme (shkelje e daljeve limfatike). Gjithashtu si në edemë CVI shfaqen pasdite vonë në lidhje me aktivitetin fizik. Lëkurës ënjtje në ngjyrë dhe temperaturë normale. Procesi theksuar ënjtje të marrë përsipër zonës hip. Dhimbja e intensitet të ndryshme. Por asnjë venat dhe ulcerat. Për të dalluar sëmundjen nga CVI mundshme gjatë lymphography (studim instrumental i sistemit limfatik).

Me arthrosis ënjtje dhe dhimbje të forta të përcaktuara vetëm në zonën e përbashkët të prekur. Lëvizshmëri të përbashkët rëndë lëvizje të kufizuar në fillim, pastaj, me lëvizje të vazhdueshme, lëvizshmëria përmirësuar disi, dhimbja bëhet më pak intensive. Të dallojnë sëmundjen dhe të lejojë ultratinguj CVI dhe radiografi të përbashkët.

Kur osteokondroza e mesit shpinë peshën më të madhe të dhimbjes në fossa popliteal. Dhimbja tërheq, mund të "xhiruar" në kofshë dhe rajon gluteal lind, zakonisht gjatë natës. Intensiteti ul pas një kurs terapi anti-inflamator. Edemë nuk është tipike.

Për të dalluar sëmundjen nga të dhënat CVI në një shtet të vetëm nga një personel i kualifikuar.

Diagnoza e pamjaftueshmërisë kronike deje

Kur iu referuar te mjeku, ju do të kërkohet për testet e mëposhtme:

Gjaku i plotë. Niveli i qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës mund të gjykojnë shkallën e viskozitet të trombocitet gjakut është i matur në numrin e gjendjes koagulimit të gjakut, rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut tregon praninë e inflamacionit.

Analiza biokimike të gjakut dhe urinës. Ndryshimet në këta tregues nuk janë specifike, në varësi të pranisë dhe ashpërsia e comorbidities.

Metoda më e saktë për diagnostikimin patologjinë venoz Ultratinguj e gjymtyrë të ulët, në cilat fusha të përcaktuara venat, prania e varices, mpiksjen e gjakut. Ultratinguj e gjymtyrëve të poshtme duhet kryer në prani të ndonjë nga këto shenjat e CVI.

Në dyshimta mjetin e të dhënave me ultratinguj për metodat kirurgjike, të tilla si phlebography (Agjent intravenoz kontrast për të vlerësuar gjendjen e sistemit venoz).

Trajtimi i pamjaftueshmërisë kronike deje

Trajtimi i CVI - një proces kompleks, kohëzgjatja e të cilit varet nga faza e sëmundjes. Aktivitetet terapeutike janë të ndarë në kirurgjikale dhe konservatore (jo kirurgjikale). Megjithë përhapjen më të madhe të sëmundjes, të kontabilitetit për llogaritë kirurgjikale për vetëm 10%. Kohë trajtim filluar do të rivendosur rrjedhën normale venoz të gjakut dhe për të shmangur komplikacione.

Trajtimi konservativ i pamjaftueshmërisë venoze përfshin ulje në peshën e faktorëve të rrezikut, rekomandimet për aktivitet fizik, compression elastike, medikamente dhe terapi fizike. Zbatimi i këtyre masave bashku japin rezultatet më të mira.

Nëse është e mundur, ju duhet të identifikojnë faktorët e rrezikut për zhvillimin e sëmundjes, si për shembull, trashje, kontraceptivëve oral, ushtrimit të parregullt dhe të përpiqet për të korrigjuar ato.
Gjithashtu, për çdo fazë mjeku sëmundje duhet të bëjë rekomandime për aktivitet fizik.

Pavarësisht nga faza e rekomanduar: si për të siguruar më shumë këmbët në pozitë të lartë, natën ua vënë nën jastëk, veshin këpucë të rehatshme. Nga sportet rekomandohet ecje, not në 0-2 fazat e CVI - biking, vrapim të lehtë. Edukimi fizik (përveç notit) kryhet duke përdorur një compression elastike. Ju duhet të përjashtojnë ato klasa sportive në të cilat nuk është rritur gjasat e lëndimit dhe gjymtyrë duhet të mprehtë (ryvkovye) ngarkesën mbi gjymtyrët më të ulët: futboll, basketboll, volejboll, tenis, ski, artet marciale të ndryshme ushtrime lidhur me heqjen e peshave. Në shtëpi, pavarësisht nga faze të mundshme të sëmundjes caktuar i ardhshëm i ushtrimeve.

Një grup i ushtrimeve me CVI.

Elastik compression - përdorimi i një fashë elastike ose triko mjekësore. Megjithatë, për shkak të compression diplomuar e muskujve të gjymtyrëve të ulët përmirëson rrjedhën e gjakut nëpër vena, i cili parandalon zgjerimin e mëtejshëm të venave dhe mpiksjen e gjakut. Përveç kësaj, siguron mbrojtje të lëkurës nga dëmtimi mekanik, reduktuar rrezikun e ulçerës. Perdorimi i ngjeshjes elastike tregohet në çdo fazë të sëmundjes.

Kushtet e përdorimit FA SHAT elastike:

Lidhurit elastike fillon në mëngjes të ngrihen nga shtrati. Vendosur lart vendosë konfiskimin e detyrueshëm të këmbës, thembra në zonën e hip. Çdo fashë overlying qarkullimi duhet të mbulojë gjysmën e mësipërm. Strangulating duhet të jenë intensive, që të mos shkaktojë dhimbje. Në rastin e "rrëshqet" fashë ajo duhet të lidhë.

Disavantazhet e përdorimit të zakonshëm elastike,

- fikse dobët në këmbë;
- e vështirë për të arritur compression dëshiruar të muskujve;
- pas disa washings shtrirë.

Mangësitë e të dhënave të privuar nga çorape compression mjekësore (çorape, stockings, triko). Në varësi të fazën e lëshimit CVI Klasa 3 compression (compression) që duhet të konsiderohet kur blejnë këto produkte.

Ngjeshja trikotuar nuk aplikohet ne prani te:

- Dështimi i Ashpër kardiopulmonar
- Një sëmundje e rëndë e arterieve të ekstremiteteve të ulëta

- Lëkura lezione gjymtyrë të ulëta (pezmatim i lëkurës, ekzemë, erizipelë akute, ulcerat infektuar). Në këtë rast, ngjeshje elastik është kryer në një mënyrë të veçantë.

Në fazën e 0-1 të trajtimit ari sëmundje standarde të defekteve kozmetike janë sclerotherapy - Trajtimi i venave të avancuara sipërfaqësore dhe "venat merimangë". Në sclerosant venë injektuar (substancë të veçantë që çon në ndërprerjen e rrjedhjes së gjakut në këtë mënyrë). Në mënyrë përfundimtare spadaetsya zhduket defekt kozmetike.

Në 0-1 për fazën e parandalimit, faza e 2-3 trajtimi është e nevojshme për të përdorur drogë. Shumica e drogës kanë për qëllim përmirësimin e tonin e venave përreth ushqyerit e indeve. Kursi i trajtimit të qëndrueshme 6 muaj ose më shumë.

Aktualisht përdorur: Detraleks, Cikli 3 Fort, Fort Hinkor, Troxevasin, Anavenol, AESCUSAN, Asklezan, Antistaks, Phlebodia 600. përdorimin e një droge dhe regjim duhet të diskutohet me një specialist. Përdorimi i trajtimit lokal (ointments, xhel) në mungesë të komplikimeve (thrombophlebitis) jopraktike.

Në fazën e sëmundjes karakterizohet nga ulcerat. Trajtimi i ulcerat deje - një proces kompleks që përfshin edhe ndikim të përgjithshme dhe lokale. Trajtimi lokal do të thotë plagë zonë antiseptik përpunimin, përdorimin e enzimeve, nëse është e nevojshme - heqja kirurgjikale e grimcave të vdekur. Çdo ditë - dy, tre WC plagë duke përdorur një ilaçe standarde (dioksidina, dimeksid, chlorhexidine) dhe i gatuar në shtëpi (zgjidhje të dobët të Permanganat kalium, kamomil supë apo numrin). Pas përpunimit është aplikuar krem ​​(levomykol, Levosin).

Fizioterapia është e një rëndësie të mesme në pamjaftueshmërisë kronike deje. Përdoret me ndonjë shkallë të ashpërsisë së procesit të treguar. Për shembull, të ketë një efekt të mirë rrymave diadynamic, elektroforezë, lazer, fushë magnetike.

Me rezultatet e mira të trajtimit konservativ rekomanduar jetese më tej, ushtrimin e rregullt, compression elastike. Vendimi për të mbajtur të ri kursalecheniya nevojshme në rikthim, dukuri e komplikimeve ose profilaktike.

Me dështimin e trajtimit konservativ të çështjes së trajtimit kirurgjik. Përveç kësaj, trajtimi kirurgjik është e nevojshme kur:

- Komplikime CVI (trombozë, thrombophlebitis, gjakderdhje).
- Prania e ulcerat gjata jo-shëruese.
- Shprehur defekt kozmetike.

Trajtimi kirurgjik është për të hequr venat ndryshuar. Shuma e transaksionit varet peshën e procesit dhe komplikime.

Rehabilitimi pas operacionit varet nga madhësia e tij, por është e nevojshme të kujtojmë parimet e përgjithshme. Qepje në fund formuar pas 6 muaj më parë për të shmangur dallimet e tyre dhe përfundimisht për të përjashtuar defekt kozmetike ndikim të fortë mekanike në to (përdorni washcloths trashë, veshje të shtrënguar). Duhet vetëm të larë të ngrohtë, mundësisht me ujë të ftohtë. Pas operacionit është e rekomanduar që të veshin fashë elastike për 3 muaj, pas së cilës edhe 3 muaj për të veshin stockings mjekësore elastike. Më vonë compression elastike përdoret në rastin e planifikuar ushtrimin e "dëmshme" (udhëtime të gjata, fluturimet, qëndrim të gjatë në këmbë, punë e vështirë). Ajo mund të kenë nevojë përdorimit profilaktik i barnave që përmirësojnë tonin e venave.

Parandalimi i pamjaftueshmërisë kronike deje

Aktualisht, parandalimi është i CVI madh rëndësi. Kryerja masa të thjeshta mund të reduktojnë ndjeshëm shfaqjes së venat sëmundje e gjymtyrëve të ulët:

- Mbajtja e një jetese celular, ndërrimin e ngarkesës statike me ecje, vrapim, not.
- Gjatë pjesës tjetër të mbani këmbët tuaja në pozicionin ngritur.
- Ndiqni peshon
- Veshin këpucë të rehatshme me një thembra 4 cm, nëse është e nevojshme përdorimi insoles ortopedike.

- Kur përdorni drogë estrogjenit (kontraceptivë oralë), shtatzënia në mënyrë rutinore të kryejnë venat me ultratinguj e gjymtyrë të ulët.
- Nëse është e nevojshme, përdorni një compression elastike dhe drogë.