Dukuria sëmundja Raynaud e Raynaud-së, sindroma Raynaud-së


Fenomeni Raynaud-së - një reagim theksuar në mënyrë të konsiderueshme e enëve të vogla të gjakut të gishtave për ndikimin e trazirave të ftohtë apo psiko-emocionale.

Në sëmundjet e zemrës është një shkelje e rregullimit nervor e ton enëve të gjakut, që rezulton në përgjigje të stimujve të jashtëm është ngushtimi i vazhdueshëm i enëve të vogla të gjakut. Sëmundja është më e shpeshtë tek të rinjtë. Femrat vuajnë shumë herë më shpesh se meshkujt.

Shkaqet e fenomenit Raynaud-së


Nuk janë dukuri primare Raynaud-së, ose Sëmundje Raynaud-së, e cila ndodh në mënyrë të pavarur dhe është gjetur në 90% të rasteve (arsye ajo nuk është e njohur për disa, një faktor i rëndësishëm konsiderohet për shkak të veçantive trashëgim enët e reagimit ndaj rrethanave të ndryshme të jashtme) dhe fenomenin e mesme Raynaud-së, ose Sindromi Raynaud-së, i cili është një komplikim e sëmundjeve të tilla si skleroderma sistemike, sistemik lupus eritematos sistemik. Përveç kësaj, sindromi i Raynaud-së është duke u zhvilluar me lezionet e shpinë qafës së mitrës, sistemin periferik nervor, sistemit endokrin (hyperthyroidism, çrregullime diencephalic), arterit dixhitale, aneurizëm arteriovenoze, brinjë shtesë qafës së mitrës në kryohlobulynemyy.

Simptomat e sëmundjes dhe sindromi i Raynaud-së

Gjatë sëmundjes tre faza:

• Angiospastic. Për këtë fazë karakterizohet nga vasoconstriction paroksizmal, i shoqëruar nga simptoma të rënda klinike që ndryshojnë gjatë prosperitet të plotë. Kur sëmundja apo sindromi Raynaud-së në fillim të sëmundjes zakonisht prek enët e gjakut të gishtave. Një simptomë karakteristikë e sëmundjes në kohën e sulmit është një varg i ngjyrës së lëkurës gjatë ekspozimit ndaj stresit të ftohtë ose emocionale. Në sulmin lëkura bëhet zbehtë, të ftohtë në prekje pas një kohë për shkak të kequshqyerjes bëhet ngjyrë cyanotic.

 

Blanching e gishtërinjve në fenomeni Raynaud-së

Sulmi zgjat disa minuta. Pastaj, rrjedhjen e gjakut është restauruar, ka porozovenie dhe ngrohjen e lëkurës. Në këtë rast, pacientët mund të ankohen dhimbje më shumë ose më pak të rënda në këtë fushë. Pas disa kohe, lëkura bëhet ngjyrë normale që vazhdon deri në sulmin e ardhshëm. Pas sulmit në shumë pacientë ndjenja zyabkosty, shpimi gjilpërash dhe mpirje në majë të gishtave, të cilat pas një kohe të kalojë. Në fazat e hershme të sëmundjes jashtme manifestimeve të regjistruara vetëm në një ose më shumë gishta, zona më tej prekur mbulon të gjitha gishtat, këmbët dhe maja e hundës, veshëve, buzët.

Shumë shpesh sëmundja Raynaud sëmundja ndalet në këtë fazë, ndërsa sindromi i Raynaud-së zakonisht zhvillohet pasoja më dramatike.

• Faza Anhioparaliticheskaya. Në këtë fazë sulmet bëhen më të gjata, gishtat kaltërosh dhe mpirje mund të zgjasë disa orë.

 

Falangave terminali cianozë e dorës

Gjatë kësaj kohe, pacientët ankohen shprehur i dukshëm dhimbje në majë të gishtave. Për shkak të fluksit të dëmtuar të gjakut duket gishtat fryrë. Ngushtimi i vazove vazhdueshme çon në kequshqyerja indeve, manifestuar në formimin e flluska të vogla në vend, si pasojë e të cilave formojnë plagët e vogla.

Faza e parë dhe e dytë e sindromi i Raynaud-së zgjat një mesatare prej 3-5 vjet.

• Faza Trofoparaliticheskaya. Faza përfundimtare e sëmundjes, e karakterizuar nga shqetësime të thella Ushqimit indet përreth. Majat e gishtave të lindin ulcerat afat të pashëruara, vatra nekroza e indeve, anëtarësimi zhvillon infeksion gangrenë.

 

II thumb sindroma Raynaud-së ulçerë trupë fundit

 

Nekroza falangave terminal të gishtat sindromi Raynaud-së

Shpesh të gjitha tre fazat e fenomenit Raynaud-së mund të gjenden në një person, duke përfshirë gishtat fqinje e një dore.

Simptomat janë të ngjashme me simptomat e sëmundjes Raynaud, të vërejtura në sëmundjet e gjëndrave endokrine, sistemit nervor, imunitetit dobësuar, dhe helmuese kronike me kripëra të plumbit dhe merkurit, ekspozimit të zgjatur në dridhje. Në këto raste, çrregullimet vaskulare mund të jetë ndër simptomat e para dhe më të rëndësishme, kështu që nuk do të angazhohen në vetë-test, shihni një mjek në zbulimin e simptomave të mësipërme.

Sëmundje Anketa dhe sindroma Raynaud-së

Në terma diagnostike është e rëndësishme të bëhet dallimi midis sindromi Raynaud dhe sëmundjeve Raynaud-së. Për sëmundje Raynaud e identifikuar kriteret e mëposhtme diagnostikuese:

• gishtat lezione simetrike;
• mungesa e sëmundjeve të tjera të enëve të gjakut;
• Mungesa e kequshqyerjes qëndrueshëm përreth indeve (nekroza, ulcera, gangrenë);
• krevat mungesa humbje gozhdë kapilar;
• Mungesa e parametrave laboratorike specifike për sëmundje sistemike (antitrupa antinuclear, u rrit norma sedimentimi eritrociteve).

Diagnoza e nje semundjeje ose sindromi Raynaud është i sigurt zbulimin në fazën (zbehje, cianozë, skuqje) e ndryshimit të ngjyrës në lëkurë sulmet falangave fundit. Në raste të tjera, diagnoza është e mundur. Në praninë e sëmundjeve të caktuara lidhës indeve (scleroderma sistematik, eritematoza sistemik lupus) diagnozën e sindromi Raynaud-së është më e mundshme.

Për të përcaktuar gjendjen e shtrat gozhdë kapilar capillaroscopy përdorur. 

 

Image shtrati normale gozhdë kapilar, të marra nga capillaroscopy. Rritja 175 herë

Duke përdorur një mjek mikroskop vlerëson capillaries shtrat skinfold gozhdë. Metoda është pa dhimbje, trajnim shtesë për hulumtime është e nevojshme.

Për të simuluar sulm dhe të identifikohen me ndryshim në ngjyrën e lëkurës testi është kryer ftohtë. Hand pacienti për 2-3 minuta zhytur në ujë në 10 ° C dhe të vëzhgojë gjendjen e dinamikës lëkurës.

Trajtimi i sëmundjes Raynaud-së

Sot ju mund të nëse nuk shërohet plotësisht, ajo në mënyrë të konsiderueshme ngadalësojë përparimin e sëmundjes Raynaud-së. Trajtimi i sëmundjes bëhet rheumatologist. Rekomandime të përgjithshme kanë për qëllim kryesisht në ndryshimin e jetesës dhe të përfshijë dispozitat e mëposhtme:

• për të shmangur qëndrimin e zgjatur në zonat e ftohta. Ne rekomandojmë rroba veshur, ngrohje sberehayuschey (dorashka, hat, brendshme të ngrohtë).
• ndalohet pirja e duhanit, pirja kafeinë përmban pije - komponent të detyrueshëm të trajtimit të suksesshëm.

• për të shmangur stresin psiko-emocionale, dhe të përmbahen nga duke marrë drogë që të sigurojë një efekt stimulues në sistemin nervor (sympathomimetics, Clonidine dhe të tjerët).
• Shmangni ekspozimin ndaj vibrimit (mulli kafeje, blender, etj); frigorifer, lavatriçe, vënë në mat gome për të zbutur dridhje.

Ndihma e parë për sulmin

Në rast të një sulmi të inkurajohen që të ndërmarrin hapa për të ngrohtë dorën: të heqë dorë në ujë të ngrohtë, të shtrydh në sqetull, fshij gishtave, të kryejë një lëvizje rrethore në nyjet e dorës. Zakonisht këto masa për të rivendosur ton enëve të gjakut.

Trajtim të drogës e sëmundjes dhe sindromi Raynaud-së

Për trajtimin e sëmundjes është tani Vasodilators përdorur gjerësisht dhe droga antiplatelet (parandaluar aglutinimit e trombocitet dhe formimin e mpiksjen e gjakut). Me Vasodilators Kalciumi channel blockers më e zakonshme (nifedipin, Amlodipin). Si përdoret pentoxifylline antiplatelet. Në rastin e infeksionit të ulcerat, lezione nekrotike pamja e treguar trajtim kirurgjik.

Parashikimi sëmundja Raynaud-së është e favorshme, pasi vazhdueshme kequshqyerja formuar ind është shumë e rrallë. Sindromi Natyra Raynaud-së e sëmundjes dhe ndikimin në cilësinë e jetës përcaktohet zakonisht nga sëmundje primare.

Parandalimi i sëmundjeve Raynaud-së

Sulmi i parë i sëmundjes mund të ndodhë pas një infeksion apo ekspozim të shkaktojë faktorë - lodhje, hipotermi, sunbathing tepruar. Zhvillimi i sëmundjes Raynaud mund të pasojë lëndimi ose trurit shoku të fortë emocional. Në favor të natyrës neurologjike të sëmundjes, gjithashtu tha simetri e lezioneve: Implikimet e sëmundjes pothuajse në të njëjtën kohë të kapur të njëjtën të drejtë seksion dhe të majtë. Por disa rëndësia dhe aktiviteti fizik në gisht - një sëmundje shpesh ndodh sekretaret pianistok. Shmangni faktorët e mësipërm rrezikut, madje edhe një person i shëndetshëm.