Trombozë thellë venë e gjymtyrë të ulët


Duke folur për shëndetin e enëve të gjakut, të jetë i sigurt për të përmendur këtë sëmundje të keqe si trombozë. Keqe - për shkak të trajtimit me kohë te mjeku dhe e duhur trajtimit varet jo vetëm cilësinë e jetës, por vetë jetën.

Venoz trombozë - sëmundje akute të shkaktuara nga koagulimit të gjakut në lumenin e clots gjakut venë për të formuar, duke rezultuar në shkelje të terrenit të saj. Është e nevojshme të bëhet dallimi midis konceptit të "thrombophlebitis" dhe "phlebemphraxis." Muri i quajtur venë phlebitis inflamacion për shkak të infeksionit të përgjithshme ose lokale. Phlebemphraxis evoluon për shkak të ndryshimeve në pronat e koagulimit të dëmtimit të enëve të gjakut mur, ngadalësuar rrjedhjen e gjakut, etj Që nga tromboza shoqëruar shpesh flebytom, shpesh shumë mjekë barazojnë diagnozën e trombozë dhe thrombophlebitis.


Clots ndërhyjnë me rrjedhën normale të gjakut, përveç ata mund të bllokoj plotësisht venat dhe të bllokojë rrjedhjen e gjakut.

Shkaqet e trombozës venë të thellë

Arsyeja kryesore - në rritje koagulimit të gjakut dhe kjo është një arsye për të parë një mjek. Së bashku me këtë dëmtim të murit të enëve të gjakut Ekspozita dhe ngadalësuar rrjedhjen e gjakut. Këta tre faktorë janë të njohura si "Triad Virohova."

Faktorët e rrezikut:

- mosha të avancuara;
- Shtatzënia dhe lindja (sidomos rreziku pas seksion cezariane);
- thyerje komplekse, operacionet e gjera të barkut dhe operacionet në nyje;

- mbipeshë;
- fluturime të gjata dhe udhëtime;
- pirja e duhanit;
- operacionet;
- duke marrë medikamente të caktuara që ndikojnë në sistemin e koagulimit të gjakut

Bedrest zgjatur detyruar kushte të favorshme për zhvillimin e trombozës venë të thellë, rrjedhjen e gjakut ngadalëson taposkolku, asnjë tkurrje adekuat të muskujve, duke rezultuar në thyer përsëri rrjedhën e gjakut në zemër.

Trombozë thellë venë njerëzit të prirur dhe të shëndetshme të rinj të cilët janë të detyruar të qëndrojnë për periudha të gjata ose ulur, të tilla si duke punuar me një kompjuter, fluturimet e shpeshta apo udhëtime të gjata me makinë.

Simptomet e DVT

Simptomet e trombozë të varet në atë mënyrë impresionuar (trombozë venë retinës, portal venë, venë mezenteryalnoy etj). Më e zakonshme trombozë thellë venë e ekstremiteteve të ulëta. Shenjat e dukshme të trombozë në këtë mënyrë mund të jetë ënjtje të rënda dhe njollë e lëkurës në vendin e trombo, shenja të tërthorta të trombozës - një ënjtje të vogël të këmbëve, dhimbje të përsëritura në muskujt viç, skuqje, ndjenjë e ngrohtësi ose shurdhim në këmbë. Në varësi të vendndodhjes së trombozë venoz mund të bymehet kyçin e këmbës, shin ose të gjithë bedro.No trombozë thellë venë shpesh e gjymtyrëve të poshtme zhvillohet pa simptomat e pamjaftueshmërisë deje, duke çuar direkt në ndërlikimet e çdo vdekje të mundshme të papritur.

Rritet më të larta trombozë më e rrezikshme është për ndarjen e një mpiksje gjaku.

Shqyrtimi i trombozë të dyshuar

Metoda kryesore për diagnostikimin trombozë janë skanim dyfish. Phlebography përdorur në studim dyshim dyfishtë radio-opak dhe lokalizimin e trombeve lart folds inguinale. Besueshmëria atë atje lartë se studimi me ultratinguj. Në mënyrë të pacientit hyrë në një agjent të veçantë kontrast dhe venat shikoni duke përdorur X-rrezeve. Kjo do të përcaktojë vendndodhjen e saktë të trombo.

Në raste të dyshimta, të përshkruajnë MRI ose CT angiografi.

Niveli i gjakut D-dimer konfirmon ekzistencën e trombozës (është rritur).

Trombozë në venat mund të bllokuar rrjedhjen e gjakut plotësisht dhe fort presion, "rritet" në mur venoz dhe e quajti pas mbyllje. Rreziqet e punës me asnjë trombo. Kur rrjedhja e lirë e gjakut dhe prania e sipërfaqes së murit përputhet me skanim dyfish që nuk mbulon lumen deje, flasim për trombozë membrana. Ajo është gjithashtu e sigurt. Ku është kreu i një mpiksje të gjakut, gjaku lahet pa të katër anët, i quajtur flotyruyutsya trombozë, një mpiksje gjaku është zhvillim shumë i rrezikshëm i thromboembolism. Lloji i parë mund të shkojnë në të dytin, në qoftë se rritja vazhdon mpiksje me trajtim pak. Tranzicioni i llojit të dytë mund të jenë krerët e para ose pas ndarjes flotiruyuschey, ose pas pryrostannya ajo të venë mur.

Dyshimi i zhvillimit të komplikimeve, duke përfshirë emboli pulmonare, sjelljes X-ray shqyrtimit të mushkërive, veçanërisht scintigraphy me shënues radioaktive. Vetëm gjatë scintigraphy radionuklidnohy mushkërive dhe zbulimin e trombozës venë të thellë gjatë UZDG (ultratinguj Doppler) mund të konfirmojë diagnozën e emboli pulmonare. Ka gjithashtu mund të jenë të dizajnuara EKG dhe echocardiography. Me reagimin e zhvillimit collaptoid (shqiptohet rënie të presionit të gjakut më poshtë normale me humbje të vetëdijes) me thromboembolism masiv të gjitha këto studime dhe trajtimin e mëvonshme janë kryer vetëm në një spital urgjentisht.

Komplikimet e trombozës venë të thellë

Kjo është situata kërcënuese për jetën lind kur flotyruyutsya (dukej) mpiksjen e gjakut në lidhje me zhvillimin e emboli pulmonare. Ndarja trombo venoz mund të çojë në thromboembolism masive, për atë që duhet të jetë një emboli pulmonare submassivnoy menjëhershëm vdekja (hipertension i rëndë në qarkullim pulmonar me vlera të presionit pulmonar arterie e 40 mm Hg ose më e lartë) ose thromboembolism të degëve të vogla të arteries pulmonare me simptoma respiratore dështimi dhe i ashtuquajturi sulm në zemër, pneumoni.

Po aq e rëndësishme janë pasojat tjera të venë trombozë të ekstremiteteve të ulëta se pas 3 vjetësh në 35-70% të çon në paaftësi shkaktuar nga pamjaftueshmëria kronike venoz në sindromën e posttromboflebitychnoho sfond.

Trajtimi i trombozës thelle venoze

Kur vendosjen e një diagnozë mjek të trajtimit trombozës duhet të fillojë menjëherë. Mjekimi është ambulator ose në spital në varësi të fazën dhe ashpërsia e sëmundjes.

Trombozë Trajtimi varet nga embolohennyy tyre. Menjëherë trajtojnë trombozë embolohennyy - me fjalë të tjera, ato ku kreu flotiruyuschaya trombo. Lloji i transaksionit varet vendndodhjen e trombozës. Mund të përdoret heqjen ngjizur kirurgji, venë ligation, futje (plykatsyya) venat imponojnë arterio-venoz devijim, vendosjen filtër kafe. Disa operacione, përveç parandalimin e trombozës up, ndjek hequr në masë trombotike. Para kirurgji kërkohet një pushim të plotë fizik dhe mendor, të mos provokojnë trombo plumbi.

Trajtimi i drogës i trombozë:

Trombozë permbylles trajtohen konservative. Nëse mjeku përshkruan ilaçe të pacientit anticoagulants barnave që zvogëlojnë koagulimit të gjakut dhe të zvogëlojë gjasat e formimit drogës trombov.Osnovnym janë heparin dhe derivatet e saj.

Baza e trajtimit të trombozës - parandalimin tranzicionin e saj nën trombozë flotiruyuschiy, dhe pastaj çdo gjë tjetër. Kushti i parë është arritur geparinoterapii, i cili synon të reduktojë koagulimit të gjakut. Përdorimi i heparin në formë të pastër mund vetëm përgjithmonë, për shkak të një numri të madh të komplikimeve, kur përdoret në doza të duhura, dhe për këtë arsye nevoja e monitorimit të qartë mjekësor për qëllimin e synuar. Dr emërimin heparina, sidomos frikën e gjakderdhje, sepse doza të zgjedhur me kujdes të veçantë. Dhe, në teori, para çdo heparin si insulinë, roll mbështetet kontrolloni akuza të gjakut, por kjo shpesh nuk është bërë, por më kot. Dhe nëse kemi parasysh se përcaktimi kohë koagulimit nuk korrespondojnë me të tashmen, dhe për të zëvendësuar atë duhet të ketë ardhur metodë APTT e përcaktimit, për të gjithë që të shtrenjta, sepse gjaku është marrë nga venat dhe nuk kishte nevojë të thjeshtë koagulimit klinike dhe laboratorike të bëhet e qartë se ai pothuajse ngecur për shumë mjekë, institucionet mjekësore dhe pacientëve.

Përveç kësaj, heparin mund të ndërveprojnë jo vetëm me pikat e aplikimit koagulimit (antitrombina 3), por edhe me proteina të tjera të gjakut, duke reduktuar kështu veprimin e saj kryesore. Dhe kudo antitrombina 3 përmbajtje nuk është përcaktuar. Dhe shpesh, emërimin heparin krejtësisht normale dozë të rëndë, mjekët nuk do të marrë efektin e dëshiruar për shkak të këtyre arsyeve.

Më rehat në të gjitha drejtime ne trajtimin e trombozes, është LMWH, përfaqëson një pjesë të heparinit molekula në një gamë molekulare të peshës. Qëllimi i tyre një herë ose dy herë në ditë është e madhe. Përveç kësaj pacienti mund të bëjë injeksione nenlekure në mur bark veten, e cila është e pajisur me të gjitha të disponueshme ilaçe të dozës shiringë. Nuk ka nevojë të kontrolloni koagulimit të gjakut, si mbidozë nuk ndodh me peshën e duhur të kontabilitetit të pacientit, dhe si rezultat, ata japin më pak komplikime. Efektet e ulët heparin peshe molekulare është shumë më pak i varur nga disponueshmëria e gjakut dhe ostrovospalitelnyh proteina dhe prothrombin 3. më të zakonshme në Rusi janë: kleksan, fraksyparyn, FRAGMIN.

Në vitet e fundit, në perëndim është testuar drogë antikoagulant më të ngushtë të spektrit (fondaparinuks idraparinuks dhe natriumi). Qëllimi Lehtësia dhe laboratorike të panevojshme të kontrolluar ata lejojnë përdorimin e peshë të ulët molekulare heparin për trajtimin në një bazë pacient i jashtëm.

Jo të gjithë trombozë thellë venë, të cilat kërkojnë trajtim konservativ, mund të trajtohen si pacientëve të jashtëm, edhe me këto barna. Trajtimi ambulator Kushti i dytë duhet të merren parasysh për të kontrolluar trombozë ultratinguj në çdo kohë e dëshiruar apo përkeqësimin e daljen e ankesave të reja, rritje edemë, etj Sigurisht, e rëndësishme që të ketë një mjek kompetent, i cili mund, nëse është e nevojshme, kontakti, të kuptuarit pëlqimin pacientit riskai për një trajtim të tillë.

Neembolohennye trombozë femurit venë dhe më poshtë mund të trajtohet në klinikën Nëse të gjitha këto rregulla.

Trajtimi i drogës ambulator i trombozës venë të thellë

Pas fleboloha fillestare pritjes dhe dyshohet trombozë të thellë deje, skanim dyfish është bërë në të njëjtën ditë. Një rishikim i shpejtë i diagnozës me ultratinguj mjek është e papranueshme për shkak se kostoja e dështimit është shumë e lartë dhe pasiguria në besueshmërinë e burgimit nuk duhet të dërgojë sëmurë domoy.Neobhodimost tschatelnohoosmotra venat pelvike gjithashtu nuk ka dyshim përsëri dhe të pamjaftueshme në venat shqyrtim çapokor bashkojë venat brendshme dhe të jashtme çapokor në prania e simptomave të trombozë ileofemoralnom nuk lejojnë flebolohu jetë i sigurt për trajtim ambulator.

Gratë me shoqërues shqyrtim patologjisë gjinekologjik të venë brendshëm çapokor është e nevojshme për të përjashtuar një të rrezikshme të tilla dhe të pabesë "trombozë intern", Ndonjëherë shkaktojë emboli pulmonare, edhe në mungesë të shenjave klinike të trombozë venoz në këmbë.

Sipas hulumtimit përfundon mundësi për të trajtuar trombozë pacient i jashtëm. Nëse pëlqimi pacienti është marrë, LMWH emëruar në doza terapeutike në bazë të peshës dhe ditë vizitë te mjeku dhe diagnoza tashmë duhet të fillojë injeksione parë.

Shtënë në indin nënlëkuror e barkut është mjaft e thjeshtë, por gjithmonë më mirë në qoftë se mjeku juaj në mënyrë të qartë të shpjegojë procesin, dhe edhe më të mirë për të bërë punctures mjekët më të besuar. Rregullat shpjeguar trajtuar, ngjeshja elastike emëruar pas një vizite në 5-7 ditë. Edhe pse trajtimi ambulator natyrisht, pacienti është dhënë pushim mjekësor.

Emërimi me gojë (tableta) anticoagulants indirekte (Warfarin Kumadina) mund të ndodhë në ditën e 3 pas fillimit të injeksioneve ulët globulin, dhe më vonë, në varësi të preferencave mjeku. Në mënyrë tipike, anulimi ulët globulin bërë në arritjen e raportit ndërkombëtar të normalizuar (INR) prej 2 deri në 3 njësi ose indeksin prothrombin (keqe) e 40 në 60. Shifra e fundit është më pak e vlefshme për shkak se ajo është nën 30 njësi nuk mund të përcaktohet, dhe secili Pas 35 njësi në masë të madhe ndryshon nivelin e koagulimit në tabelare përkthyer keqe në INR. Matja keqe - ilaç të shekullit të kaluar.

Që prej 80 vjetësh, vendi u zhvendos në perëndim të normës së INR. Edhe pse kjo është matja më e shtrenjtë dhe analiza është marrë nga një venë - një nevojë të detyruar dhe të vështirë për testimin e koagulimit është bërë për të mirën e pacientit.

Duke filluar për të pirë anticoagulants indirekte, pacienti jep gjak në 3 ditë pas fillimit pritjen e tyre dhe më pas nga një mjek në javën e parë në 3 herë në javën e dytë në dy herë, dhe pastaj 1 herë në javë në muajin e parë të pranimit. Më tej, ndërsa anticoagulants indirekte duhet të marrë të paktën 3 muaj shumëllojshmëri e dhurimit - një çdo 2 javë, dozën e mbeturinave të drogës.

Studimi shumëllojshmëri venoz me ultratinguj është si vijon: në mungesë të përkeqësimit, ultratinguj e ardhshme bëhet 1 javë pas pare, fleboloha pastaj një javë më vonë, dhe më pas për qëllim. Zakonisht në scan dytë dinamika dukshme trombozë, dhe shpesh kjo është pozitive për pacientin. Në mungesë të folësit ose përkeqësim, duhet të marrin parasysh pranimin ose përjashtimin e shqyrtimit shtesë për subjektin e kancerit patologjisë, sepse ne e dimë se gjysma e pacientëve me kancer vdesin nga trombozë.

Procedura për shpërndarjen mpiksjen e gjakut quhet thrombolysis. Thrombolysis detyrueshëm trombo vaskulare hirurhom.V anije vjen era tape kateteri është futur përmes të cilit vjen thrombolytics (një substancë që shpërndan mpiksje) direkt tromb.K Për fat të keq, kjo procedurë mund të shkaktohet gjakderdhje, kështu tromboliz emërojë një raste të rralla dhe të rënda. Por në të njëjtën kohë, avantazhin e saj të rëndësishëm në krahasim me metodë tjetër ilaçe është për të shpërndarë mpiksjen e mëdha. Në veçanti, thrombolysis efektiv të trombozë venoz të sistemit vena superiore venoz (venat e gjymtyrëve të sipërme dhe qafën), e cila është e lidhur me një rrezik më të lartë të emboli pulmonare, në krahasim me trombozë të ulët të sistemit vena Cava.

Trajtimi kirurgjik i trombozës venë të thellë

Heqja kirurgjikale e trombo rekomanduar në forma të rënda të trombozë, është nekrozë indet e mundshme. Procedura quhet trombolektomiey venoz.

Filtra kafe vendosur në flotiruyuschih në mpiksjen e gjakut venë. Implantatsiyakava filtër treguar patsientams contraindications kprimeneniyu anticoagulants. Cava inferior vena është anija kryesore trungu mbi të cilat lëviz gjakun nga gjymtyrët më të ulët, organet e brendshme të zgavrën legenit dhe zgavrën e barkut në zemër dhe mushkëri. Prandaj, në rast të dështimit të trajtimit mjekësor të trombozës, ju mund të rekomandohet implantimin filtër në Cava inferior vena për të parandaluar thromboembolism (copë mpiksje gjaku migrimi në sistemin e Cava inferior vena). Filtri në Cava inferior vena zakonisht futet nëpër venë femurit, por gjithashtu mund të futen përmes Cava vena superiore (venë e qafës dhe gjymtyrë e sipërme).

Parandalimi i trombozës venë të thellë

Më të mirë shans razvitiyatromboza venë të thellë vërejtur pas operacionit dhe immobilization zgjatur (pajtueshmërisë bedrest). Kjo sluchaemohut të aplikohet pas masave parandaluese:

  • priempreparatov atë gjak hedh lëng (antikoagulant) para ose menjëherë pas operacionit.
  • përdorimi i zakonshëm elastik që ndihmojnë për të parandaluar rrjedhjen e gjakut të dëmtuar në gjymtyrë të ulëta.
  • pajisje përdorimi compression (fryra rregullisht "stockings" ose "çorape"Që të ndihmojë të rregulluar rrjedhjen e venave të gjakut gjatë periudhës së immobilization.
  • aktivizimi i mundshëm i hershëm i pacientëve pas operacioneve kirurgjikale dhe kryerjen e një ushtrim kompleks, e cila ndihmon për të përmirësuar tonin e muskujve dhe skaj të ulët rrjedhjen e gjakut venoz.

Parandalimi i trombozës venë të thellë në njerëz të shëndetshëm të njëjta si në parandalimin e venat me variçe. Përdorimi i compression elastike ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve dhe ënjtje, përmirëson qarkullimin e gjakut.

* Një ndryshim të mprehtë në aktivitet mund të çojë në trombozë

Studimi tregoi se orët e gjata pas timonit për të marrë pjesë në maratonë sportive, dhe i njëjti udhëtim i gjatë në makinë e pasme mund të shkaktojë trombozë thellë venë për shkak të ndryshimeve të papritur në nivelin e lëvizshmërisë.

Një shembull mund të shërbejë si një histori e Chris dhe Tammy Lifka Çikago - vrapues të shkëlqyera që janë në formë të shkëlqyer fizike, e cila vuajti nga trombozës venë të thellë pas konkursit të rregullt.

Rritje të rrezikut të trombozës shpjegohet me faktin se pas mbarimit të tensionit bie ashpër dhe një numër të funksioneve, duke përfshirë presionin e gjakut, janë reduktuar edhe. Shumë atletë e di ndjenja shtrydhur, ata ndjejnë në fund të garës. Dhe kjo i jep pasurive të patundshme një rrjedhje normale të gjakut, gjaku i kthyer pothuajse në "xhel". Orë në timon menjëherë pas kësaj të çojnë në faktin se gjaku stagnon në venat e gjymtyrë të ulët.

Për të parandaluar trombozë thellë venë pas aktiviteteve sportive mjekët dhe shkencëtarët rekomandojnë: 1. pije lëngje të mjaftueshme gjatë dhe pas ngjarjes; 2. vazhdojë të lëvizë pas garës; 3. shtyjë të lënë të paktën një ditë pas ngjarjes; 4. Bëni një pushim të vogël në të ngrohtë-up kur ju keni një kohë të gjatë për të përzënë.