Venë thrombophlebitis e gjymtyrë të ulët


Venë thrombophlebitis e gjymtyrë të ulët - një inflamacion i murit venoze, e kombinuar me formimin e një mpiksje gjaku. Besohet tani se mbyllja e lumenin e clots gjakut venë dhe inflamacion të murit venë - dy procese që janë të lidhura ngushtë, duke mbështetur njëri-tjetrin.

Ky artikull do të konsiderohen në detaje thrombophlebitis e venave sipërfaqësore të ekstremiteteve të ulëta, thrombophlebitis e venave të thella të detajuara në nenin phlebemphraxis (trombozë thellë venë e gjymtyrëve të poshtme).

Shkaqet e thrombophlebitis


Për formimin e një mpiksje gjaku duhet prania e tre grupe faktorësh, një prej të cilave është zakonisht më e theksuar:

1. Dëmtimi i murit venoz. Venat sipërfaqësore për shkak të vendndodhjes shumë ndikimin e tyre të prirur mekanike, si dhe prania në to mur i hollë tej rrit rrezikun e lëndimit. Mos harroni për iatrogjenike (punëtor kur të orientuar shëndetësor) efekt të padëshiruar në enët e gjakut gjatë procedurave kirurgjikale, futjen e zgjidhjeve të koncentruar, të tilla si zgjidhje hypertonic glukozës, dhe vendosjen e catheters intravenoze.

2. rrjedhjen e ngadaltë e gjakut. Rëndësi të madhe për realizimin e këtij faktori të rrezikut ka zgjatur pjesa tjetër krevat, ngjeshja e venë përreth indeve, të tilla si fiksimit suva në thyerje, lëndimin e ekstremiteteve të ulëta për shkak të dërrmuese. Ne gjithashtu duhet të përmendim kushtet që lidhen me ngadalësimin e përgjithshëm të rrjedhjes së gjakut në trup. Një shembull tipik është shprehur dështim të zemrës, kur zemra nuk mund të shkonin vëllimin e kërkuar të gjakut në gjymtyrët më të ulët janë formuar me uljen e stagnimit të qarkullimit të gjakut.

3. Përmirësimi i koagulimit të gjakut. Ajo mund të jetë e lindur, kur ka një defekt në funksionimin normal të sistemit të gjakut, dhe fituar, siç janë sëmundjet infektive, çekuilibër hormonal, duke marrë medikamente të caktuara, si dhe kanceri.

Zakonisht, inflamacion është një pa mikrobe venë (pa microbial), në përgjigje të mureve dëm ose formimin trombo. Por në disa raste, prania e baktereve në gjak ose jashtë venë trombozë të bashkuar procesit purulent. Pastaj flasim për purulent thrombophlebitis.

Prandaj, në përputhje me kushtet e përcaktuara më sipër ngjizur venë formuar në lidhje me përgjigjen inflamatore e murit. Më tej, procesi mund të shkojnë dy mënyra.

Spontanisht ose gjatë trajtimit të ndalesave të rritjes trombo, inflamacion mur subvencioneve. Trombo reduktuar pak në madhësi dhe, në varësi të madhësisë së tij, tërësisht apo pjesërisht mund të mbyllë lumen. Në rastin e mbylljes së plotë të lumen dhe të ndaluar rrjedhjen e gjakut në vend dhe venë zapustevaet spadaetsya. Rreziku i nje ndarje te mpiksjes se gjakut në këtë rast është minimal.

Në një tjetër skenar clots gjakut dhe inflamacion të vazhdojë. Si rezultat i mpiksje të vazhdueshëm të rritjes është "lundrues", dmth një fund ai bashkangjitur në mur, dhe të tjera është i lirë në lumen të venë. Fenomene inflamator bëni trombo "lirshme" të paqëndrueshme. Si rezultat i kësaj, ndërhyrja edhe minimal mekanik mund të shkaktojë ndarjen e trombo. Zhvillimi emboli pulmonare - komplikim kërcënuese të thrombophlebitis. Ajo merr mpiksje gjaku në enët e mushkërive, pjesërisht ose plotësisht të prishjes në sistemin e frymëmarrjes. Kur sasi të mëdha të trombo ky komplikacion është fatale.

Nëse stabiliteti mpiksje, ajo rritet lart, me frymë e duhur kommunikantnye, duke shkatërruar valvola e tyre, ajo depërton në venat e thella. Phlebemphraxis zhvilluar (tromboza e thelle e venes të gjymtyrëve të ulët). Rritje trombo shkatërron valvulave në venat sipërfaqësore, komunikantnyh dhe të thella, pamjaftueshmëri kronike deje zhvillon.

Më shpesh (në 95% të rasteve) ndikon në një venë të madhe saphenous, i vogël thrombophlebitis saphenous venë formuar shumë më pak shpesh.

Simptomet e thrombophlebitis të venave sipërfaqësore

Në varësi të procesit të natyrës prodhuar thrombophlebitis akute dhe kronike.

Shpesh thrombophlebitis akute zhvillohet papritmas, pa ndonjë arsye të dukshme. Ndonjëherë, ka indikacione të lëndimit të ulët gjymtyrë. Ju shpesh mund të zbulojë praninë e infeksionit pacientit virus, kontraceptivëve oral dhe shtetet e tjera, të shoqëruar nga rritja e koagulimit të gjakut. Shumë shpesh thrombophlebitis zhvillohet si një komplikacion e venat me variçe.

Manifestimet lokale të thrombophlebitis zakonisht mbizotërojnë, ndërsa shëndeti i përgjithshëm është i kënaqshëm. Ka dhimbje të forta përgjatë trombyrovannoy venë, kufizimi i lëvizjes së gjymtyrë. Në venat e prekura shënuar skuqje se me përparimin e sëmundjes është zgjeruar më shumë.

Thrombophlebitis pamja.

Ka një rritje në temperaturë të lëkurës, në të kuqe. Në këtë zonë duket të dendura, shnurovidnyy ashpër dhimbshme kurrizit - prekur venë. Nëse procesi i përfshirë venat, të varices janë të dendura, të dhimbshme, mund të rritet në masë të madhe në madhësi.

Ndonjëherë ka pak edemë të ulët skaj, por vetëm në mënyrë të prekur, duke dalluar sëmundjen nga trombozë thellë venë.

Simptomat e përbashkëta të sëmundjes janë konsideruar temperaturë të lartë, zakonisht jo më të lartë se 38 gradë, pafuqi, të dridhura.

Për të dalluar venat Dilated variçe venat e thrombosed mund në asnjë skuqje, ethe dhe dhimbje në zonën e vendndodhjes së tyre. Përveç kësaj, spadayutsya horizontale venat me variçe, si gjaku shkon në venat e thella. Trombirovannaya venë mund të rritet vetëm në madhësi me progresion të sëmundjes.

Thrombophlebitis kronike flukseve vazhdoi, me acarimin periodike. Në sëmundje akute të ndodhë manifestimet e mësipërme, pa shenja të jashtme rënduese mund të mungojë.

Thrombophlebitis përsëritet dalin në venat e ndryshme të paprekur të përcaktuara si phlebitis migratore. Phlebitis migratore - një rast për një ekzaminim të hollësishëm për shkak se ajo mund të shoqërojnë kancerin.

Diagnoza thrombophlebitis

Metodat instrumentale për qëllim konfirmimin e thrombophlebitis dhe të përcaktojë shtrirjen dhe vendndodhjen e trombo, dhe për të vlerësuar rrezikun e punës së tij. Zakonisht venat me ultratinguj e gjymtyrë të ulët është shumë informativ.

Trajtimi i thrombophlebitis e venave sipërfaqësore

Gjatë procesi trajtimi është i nevojshëm për të parandaluar përhapjen e venave të thella (rrezik i emboli pulmonare), reduktuar shenjat e inflamacionit dhe për të parandaluar ri-zhvillimin e sëmundjes.

Në prani të thrombophlebitis varices pa përhapjen e trajtimit të mundshme venave të thella në shtëpi. Me kërcënimin e emboli pulmonare dhe trajtimin kronik tregojnë inflamacion në spital. Çfarëdo trajtimi juaj i nevojshëm compression elastike, barëra dhe trajtim lokal.

Compression elastik është e shtrënguar të lidhurit 7-10 ditë rreth orën, pastaj përdorimin e çorape compression gjatë ditës.

Farmakoterapia përfshin përdorimin e drogës që forcojnë muret e venave (Detraleks, Cyclo 3 Fort, Fort Hinkor, Troxevasin) për të parandaluar formimin e mëtejshëm ngjizur (aspirina), drogë anti-inflamator (ketoprofen, Diclofenac).

Në nivel lokal - vaj shpërndajë mpiksjen e gjakut (heparynovaya krem, xhel lioton) dhe ointments ose xhel që ta redukuar inflamimin (xhel ketonal).

Si një efekt analgjezik lokal brenda 2-3 ditëve nga fillimi i inflamacionit zbatimin e mundshëm të ftohtë në zonën e prekur venë.

Nëse ekziston rreziku i komplikimeve trombotike përshkruajnë anticoagulants. Zakonisht fillon me administrimin intravenoz të anticoagulants (LMWH), dhe pastaj të kalojnë në anticoagulants pritje brenda. Përshkruara Peroralniantykoahulyanty për disa muaj për të parandaluar përsëritjen. Kur përdorni anticoagulants duhet të testohen rregullisht dhe të shikojnë nga simptomat e gjakderdhje (urina skuqje, njollë e stol, gjakderdhje mishrat, gjakderdhje nga hunda) Hirudinoterapiyu (shushunjat) duhet të përdoren vetëm për thrombophlebitis akute, nëse pacienti ka contraindications për anticoagulants (drogë, e cila redukton koagulimit të gjakut). Hirudin, bie nga gjëndra e Leeches të gjakut, reduktimin e viskozitetit saj dhe koagulimit. Së bashku me këtë zhduket vrull e enëve të gjakut. Leeches mund të vendosen në të njëjtën kohë për 5-10 copa përgjatë enëve gjymtyrë e prekur në 5-6 ditë, të përsëritur procedurën. Lëkurës në gjymtyrë duhet të rruhet dhe të larë me ujë të ngrohtë, pa sapun. Për Leeches shpejtë thithje lëkura lyhet zgjidhje ëmbël glukozë apo ujë. Rrodhe forca nuk duhet të xhiruar, sepse ajo nasmoktavshys 10-20 ml gjak nuk është më e njëjta. Mos përdorni shushunjat për anemi, reduktuar koagulimit të gjakut, në muajt e parë të shtatzënisë dhe gjatë trajtimit me përgatitjet merkurit.

Si një mjet i ndikimit të drejtpërdrejtë për përdorimin e clots gjakut fibrinolytic, i cili në fazat e hershme të procesit që çon në lizës së clots gjakut. Nga droga fibrinolytic veprime përfshijnë fibrinolysin, streptokinase, urokinase, trypsin, kimotripsin.

Nëse thrombophlebitis është e kombinuar me trombozë thellë venë, përshkruajnë barna trombolitik brenda.

Fizioterapia (rrezatim ultravjollcë, SOLLUX, rrezet infra të kuqe, etj). Aplikoni në fazë kronike thrombophlebitis sipërfaqësore, gjatë organizimit të një mpiksje gjaku. Trajtim spa (Pyatigorsk, Soçi Matsesta) të lejohet vetëm kur thrombophlebitis rreptësisht individuale afat-ekzistuese kronike sipërfaqësore pa acarimin dhe çrregullime deje.

Në temperatura të larta ose thrombophlebitis qelbëzuese antibiotikët dyshuar të përdorura.

Në mungesë të efektit të trajtimit konservativ tregon heqjen kirurgjikale e venave apo zonat në varësi nga shkalla e procesit.

Parandalimi Ndarja dhe transferimi mpiksje

Objektivi kryesor është për të parandaluar ndarjen e një mpiksje gjaku dhe migrimin e saj në mushkëri. Aktualisht, këto synime janë përdorur gjerësisht futjen në lumenin e kurthe inferiore vena Cava veçanta - filtër kafe. Ky projektimin teli, në formën e një ombrellë që injektuar nëpërmjet një çaj në vena, ku të nxjerrë. Gjaku filtër kafe-pass, por vonesat clots mëdha. Metoda ndryshon sigurisë, besueshmërisë së lartë, por ajo ka disa të meta të rëndësishme. Kur kap trombo filtër, shpesh thrombosing veten, dhe kjo çon në ënjtje dhe gjakut clots përhapur në një hap me zhvillimin e pamjaftueshmërisë rënda deje e dy gjymtyrë të ulët. Thromboembolism nuk ndodh, por zhvillon sëmundjen posttrombotychna me zhvillimin e mundshëm të ulcerat deje. Në raste të rralla, trombozë mund të përhapet dhe filtër të lartë kafe.

Nuk ka asnjë metodë janë më pak efektive të parandalimit të thromboembolism, por kërkon aftësi të larta kirurgjikale. Kjo thrombectomy (heqja e clots gjakut nga venat). Ky operacion jo vetëm që mund të eliminojnë burimin e thromboembolism, por edhe të përmirësuar rezultatet afatgjata të trombozë të thellë deje. Sëmundje Posttrombotychnyy pas largimit të clots gjakut cilësisë nuk do të zhvillohet.

Komplikimet e thrombophlebitis sipërfaqësor të venave dhe motit

Komplikimet e thrombophlebitis sipërfaqësore janë tepër të rralla. Kjo është e rrezikshme kur mpiksje thyen larg iprivodit të tromboembolii.Odnako, në krahasim me trombozë thellë venë, të cilat shpesh i shoqëruar nga inflamacion, thrombophlebitis sipërfaqësore zakonisht shoqërohet me përgjigje akute inflamatore, duke rezultuar mpiksje aderon në mur anije. Probabiliteti puna e tij dhe për të gjetur në gjak shumë i vogël. Përveç kësaj, venat sipërfaqësore, në kontrast me të thellë, nuk e rrethuar nga muskujt që kontribuojnë për të reduktuar compression dhe zhvendosjen e një mpiksje të gjakut, e cila mund të çojë në ndarje. Për këto arsye, thrombophlebitis sipërfaqësore rrallë e komplikuar nga thromboembolism. Megjithatë, komplikime thrombophlebitis tilla sipërfaqësore.

Sigurohuni që të tregoni mjekut tuaj se pavarësisht trajtimin e thrombophlebitis sipërfaqësore, simptoma të pakësojë ose të rritet. Ju lutemi gjithashtu, në lidhje me simptome të reja të tilla si ethe, të dridhura, i zbehtë dhe gjymtyrë fryrë.

Ndryshojnë në ngjyrë të manifestimeve të lëkurës të thrombophlebitis mund të jetë kohë të konsiderueshme gjatë pas trajtimit, kjo nuk është një simptomë patologjike.

Parandalimi i trombozë

Masa kryesore e parandalimit është thrombophlebitis kontrolli i kujdesshëm dinamike në praninë e venat me variçe e gjymtyrë të ulët, dhe, kur është e përshtatshme, të trajtimit konservative ose kirurgjikale.

Një nga faktorët kryesorë predpraspolohayuschih kufizimin tromboflebita- e lëvizjes. Në këtë drejtim, është e nevojshme për të mbajtur lëvizjen mjaftueshme në gjymtyrë.