Stenozë mitrale valvula mitrale stenozë


Arsyet stenozë
Simptomet e stenozë mitrale valve
Diagnostics
Trajtimi mitralnohostenozu
Lifestyle
Ndërlikim
Parashikim

Defektet valvula mitrale zënë një vend kryesor në mesin e të gjitha defekteve të fituara të zemrës, dhe kombinimin më të zakonshme të stenozë (ngushtim) dhe dështimi (mbylljes paplotë i valvulave) dhe stenozë mitrale izoluar vërejtur në rreth 30% e defekteve valvulave.

Valvula mitrale është soedynytelnotkannoe edukimi, e cila është e vendosur në kufirin e atrium majtë dhe barkushe të majtë. Ai përbëhet nga dy krahë të hollë dhe të luajtshme (e përparme dhe e pasme), funksioni kryesor i të cilit është në vijim: në qoftë se gjaku vjen nga atrium në barkushe, fletë ndryshojnë, duke rrjedhjen e gjakut, dhe kur gjaku vjen nga barkushe në aortë, dyer të mbyllura, mbylljen rrjedha kundërta e gjakut në atrium. Idealisht valvula valvula duhet të jetë i bllokuar plotësisht, duke bllokuar vrimë majtë atryoventrykulyarnoe (në mes të atrium dhe barkushe). Zona e fundit në të rriturit është rreth 4 - 6 centimetra katrorë.


Nëse ka një zëvendësim i normal lë mbresë indeve lidhës në valvula, pastaj të zhvillojë adhesions dhe bashkim në mes të dyerve ose në valvul përreth unazë fibroze. Një gjendje e tillë patologjike quhet stenozë mitrale valvul (sinonim - stenozë e hapjes majtë atrioventricular).

Ngjashëm me mitër stenozë valvul - një sëmundje që i takon grupit të sëmundjeve të fituara të zemrës dhe karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

- duke rezultuar plagë organike e fletëpalosjeve lidhës valvulave indeve, të tilla si inflamacion të zemrës me reumatizma, endokardit bakterial;

- si rezultat i dhëmbëza formuar ngushtimi vrimë në mes atria dhe ventricles që pengon lëvizjen e gjakut nga atria në barkushe;
- kjo pengesë të çon në presion në rritje në atrium e majtë me hypertrophy e saj (trashje të mureve) dhe reduktimin e emisioneve të gjakut në barkushe të majtë dhe për këtë arsye aortës; që trazirave të hemodinamikën (rrjedhjen e gjakut në zemër dhe në të gjithë trupin);
- pa trajtim kirurgjik vjen veshin muskujve të zemrës dhe paaftësinë e saj për të siguruar qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin, duke çuar në ndërprerjen e furnizimit me gjak dhe të ushqyerit e indeve.

Shkaqet e stenozë mitrale valve

Në shumicën e rasteve, shkaku i stenozë mitrale, si sëmundje të tjera të zemrës fituar është ethe reumatike (ethet reumatike akute) zhvillimi revmokardita - inflamacion të muskujve dhe indeve lidhës të zemrës.

Simptomat mitralnohostenozu

Ashpërsia e shenjave klinike të stenozë ndryshon në varësi të fazën e procesit (në klasifikimit të përbashkët A. Bakulev).

Faza e kompensimit Simptomat klinike janë vërejtur për shkak të faktit se zemra dhe trupi përshtaten me çrregullime ekzistuese anatomike duke përdorur mekanizma kompensuese. Kjo fazë mund të zgjasë për vite me rradhë, veçanërisht në qoftë se ngushtimi i rrethit valvul nuk është shumë i madh - rreth 3 cm2 ose më shumë.

subcompensation fazë si ngushtimi progresiv të mekanizmave atrioventricular aperture adaptive nuk mund të përballen me rritjen e ngarkesës në zemër. Nuk janë simptomat e para - gulçim në tendosje, dhimbje në zemër dhe u largua rajonin interscapular me një ngarkesë apo pa një ndjenjë e përçarje dhe zemrës palpitations, ngjyrë blu ose vjollcë e gishtave lëkurës, veshët, faqet (cianozë) chill, gjymtyrë të ftohtë. Ajo mund gjithashtu të jetë dridhje atrial.

decompensated vjen sosje e theksuar e muskulit të zemrës, është formuar stanjacion e gjakut në mushkëri fillimisht, dhe më pas në të gjitha organet dhe indet. Gulçim merr përhershëm, pacienti mund të marrë frymë vetëm në gjysmë-ulur pozicionin (orthopnea), shpesh nuk është një kërcënim për gjendjen e jetës - edemë pulmonare.

Faza më vonë dekompensimi rënda bashkohen kollë, hemoptysis, ënjtje të këmbëve dhe këmbët, u rrit si rezultat vnutrypolostnoho ënjtje të barkut, dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë për shkak të furnizimit me gjak të mëlçisë (mund të zhvillojnë cerozë kardiak). Kjo fazë mund të jetë ende i kthyeshëm gjatë terapi të drogës.

Më tej në fazën e terminalit (Ndryshime të pakthyeshme fazë të muskulit të zemrës dhe trupit) presionin e gjakut është zvogëluar, ka ënjtje të gjithë trupin (anasarca). Për shkak të çrregullimeve metabolike në zemër dhe të gjitha organet e brendshme vjen vdekja.

Diagnoza e stenozë mitrale valve

Diagnoza e stenozë mitrale është themeluar mbi bazën e këtyre të dhënave.

1. Ekzaminimet klinike. Shënim lëkurën zbehtë kombinuar me faqet cyanotic ngjyrosur ("turret mitrale"), ënjtje të këmbëve dhe këmbët, rritjen e stomakut. Tensioni i gjakut të vendosur të ulët, e kombinuar me puls të dobët të shpeshta. Kur dëgjuar gjoks (dëgjim) janë zhurmat parregullt dhe tonet (i quajtur "trembem ritëm"), për shkak të qarkullimit të gjakut përmes hapjes ngushtuar, wheezing në mushkëri. Kur probing barkut (prekje) përcaktohet një rritje në mëlçi.

2. Metodat e ekzaminimit laboratorik. Në një test klinik të gjakut mund të zbulojë rritur nivelin e leukociteve (qelizat e bardha të gjakut) për shkak të procesit aktiv reumatike në trup, koagulimit të gjakut. Në urinalysis duket performancën e parregullt, duke treguar mosfunksionim renale (proteina, qelizat e bardha të gjakut, etj). Në analizën biokimike e parametrave të gjakut të përcaktuara nga mëlçisë të njeriut dhe veshkat (bilirubin, ure, kreatininës, etj). Gjithashtu në gjak nga studimet imunologjike mund të zbulojnë ndryshimet karakteristike e reumatizma (C - proteina reaktive, antistreptolizina, antistreptokinazy etj).

3. Metodat instrumentale.
- gjatë EKG regjistruar ndryshimet karakteristike e hypertrophy e atrium majtë dhe arrhythmias djathtë barkushe.
- Monitorimi EKG lejon për të zbuluar aritmi të mundshme gjatë veprimtarisë normale të përditshme, nuk janë regjistruar gjatë një EKG një herë në pjesën tjetër.
- me radiografi gjoks përcaktuar ngjeshur në mushkëri, rikonfigurimit të zemrës për shkak të zgjerimit të kamerave të saj.

- echocardiography (ultratinguj zemra) është kryer për të kujtoj strukturat e brendshme të zemrës, zbulon trashësinë dhe lëvizshmërinë e fletëpalosjeve valvulave, ngushtimin vrima e saj, një ngushtim hapësirë ​​masë. Gjithashtu, kur ECHO - mjeku KG përcakton peshën e çrregullimeve hemodinamik (rritje e presionit në atrium e majtë, hypertrophy dhe zgjerim (zgjerimit) të barkushes së majtë dhe barkushe të drejtë), vlerëson shkeljet e rrjedhjes së gjakut nga barkushe të majtë në të aortës (pjesë nxjerrje, vëllim goditje).

Në fushën e vrimë atrioventricular dalluar stenozë të lehtë, stenozë moderuar (më shumë se 3 sq Cm..) (2,0-2,9 sq cm..) Stenozë rënda (1,0 -.. 1.9 sq cm), stenozë Kritik (më pak se 1,0 sq cm..) . Matja e këtij treguesi është e rëndësishme në aspektin e pacientit, veçanërisht trajtimit kirurgjik, si me stenozë prej më pak se 1.5 metra katrorë. cm., është një tregues i drejtpërdrejtë për kirurgji.

- para trajtim kirurgjik ose në rastet e diagnostikimit të pasigurt mund të tregohet catheterization e dëmtimit të dhëmbëve të zemrës, në të cilën dhomat matura presion të zemrës dhe përcaktohet nga ndryshimi në presion në atrium e majtë dhe barkushe.

Imazhi merret me ehokardiografi, me sa duket thickened valve i ngjashëm me mitër (valvulave mitrale)

Trajtimi i stenozë mitrale valve

Taktika e zgjedhjes së trajtimit (mjekësore, kirurgjikale ose të dyja) është përcaktuar individualisht për çdo pacient në varësi nga shkalla e stenozë dhe fazën klinike të sëmundjes.

Kështu, në një hap (kompensimit) të mungesës së simptomave klinike dhe shkallën e ngushtimit në hapjen e majtë atrioventricular më shumë se 3 metra katrore. . cm operacion nuk tregohet, dhe trajtim të drogës për qëllim parandalimin stanjacion e gjakut në enët e mushkërive (diuretics, gjatë veprojnë modifikim nitroglycerin - nitrosorbid, monochinkve).

Fazat 2 dhe 3 (subcompensation dhe manifestimeve fillestare të dekompensimi), sidomos kur kombinohet me një shkallë të ngushtimit të vogël se 1.5 metra katrorë. cm., është një tregues për trajtim kirurgjik me një konsum të vazhdueshëm të drogës.

Në fazën e 4 (dekompensimi rënda) operacioni mund të zgjasin jetën e pacientit, por jo për kohë të gjatë, për shkak se zakonisht në këtë fazë të operacionit nuk është përdorur - për shkallë postoperative të lartë të rrezikut.

5 fazat (terminal), operacioni është i kundërindikuar për shkak të çrregullimeve të rënda hemodinamik dhe ndryshimet në organet e brendshme, kështu mjekim është përdorur vetëm për qëllime paliativ (miell lehtësojnë pacientin të jetë e mundur).

Terapia e barnave valvula mitrale stenozë reduktohet në emërimin e grupeve të mëposhtme të drogave:

- glycosides zemrës (corglycon, strophantine, dyhytoksyn etj) janë përdorur në pacientët me barkushe të drejtë të reduktuar sokratymostyu, dhe në qoftë se pacienti ka një formë të përhershme të dridhje atrial.
- B - blockers (karvedilol, bisoprolol, NEBILET etj) aplikohet për frenim normë në rast të paroxysms (sulmet) ose dridhje atrial në formën e saj të rregullt.
- Diuretics (diuretikë - indapamidi, veroshpiron, furosemide, spironolactone dhe të tjerët) janë të nevojshme në mënyrë që të "shkarkoj" qarkullimi pulmonar (enët pulmonare) dhe të reduktuar ngecje e gjakut në organet e brendshme.

- Frenuesit ACE (fosinopril, ramiprili, lisinopril, kaptopril, etj) dhe angiotensin receptor blockers 11 (valsartanit, losartan, etj) kanë veti kardiprotektornymi - Mbrojtja e qelizave të zemrës nga efektet e dëmshme të substancave të ndryshme (p.sh., produktet peroxidation lipidet) që formuar nga shumë njerëz, duke përfshirë edhe sëmundjet e zemrës.
- Nitrateve (nitroglycerin, nitrosorbid, kardiket vonoj, monochinkve, etj) përdoret si vazodilalatorov periferike, që dilates enët e gjakut në periferi të trupit, e cila drejton enët e gjakut të mushkërive, dhe kështu të reduktojë peshën e frymarrje.

- Antiagreganty dhe anticoagulants (tromboAss, Cardiomagnyl, aspirina, heparin, etj) janë përdorur për të parandaluar mpiksjen e gjakut në enët e zemrës dhe gjakut, sidomos kur dridhje atrial në periudhën postoperative.
- Antibiotikët (penicilinën) dhe drogës anti-inflamator (ibuprofen, Diclofenac, nimesulid, etj) kërkohet në fazën akute të etheve reumatike dhe sulmet reumatike përsëritura.

Mitralnymstenozom vlerësuar pacient regjim me manifestime minimale klinike pa dridhje atrial (duke marrë drogë në ditë për një kohë të gjatë, me një zëvendësim të mundshëm apo rregullimin e mjekut dozen drogës në varësi të ashpërsia e simptomave):

- A Noliprel Forte 5 mg / 1.25 mg (perindopril 5 mg + indapamidi 1. 25 mg) në mëngjes
- Concor (bisoprolol) 10 mg 1 herë në ditë në mëngjes,
- tromboAss 100 mg në pasdite pasi të hahet,
- nitromint 1 - 2 doza nën gjuhën për dhimbje në zemër ose në gulçim,
- monochinkve 20 mg 2 herë në ditë - 2 javë, pastaj 10 mg nitrosorbid 20 minuta para se të ushtrimit.

Trajtimet kirurgjikale përfshijnë:
- tullumbace valvuloplasty - përmes enëve të gjakut në zemër të sondës është furnizuar me një tullumbace miniaturë në fund është fryrë në kohën e atryoventrykulyarnoe tij përmes vrimë dhe marramendës damar valvulave valve

- hapur commissurotomy - kryhet operacioni hapur-zemra me zbatimin e qasjes në valvula mitrale dhe autopsi e saj të mbështjelljes,
- valvula mitrale - shpesh përdoret në stenozë valvulave kombinim dhe pamjaftueshmërisë dhe të zbatohet duke zëvendësuar valvul për artificiale të saj (implantet mekanike apo biologjike).

Kundërindikimet për operacione:

- Faza e rëndë dekompensimi (nxjerrje pjesë më pak se 20%) dhe natyrisht fund-fazë metë;
- sëmundjet ngjitëse akute;

- Sëmundjet e përgjithshme somatike në fazën dekompensimi (astma, diabeti, etj)
- infarkt akut të miokardit dhe të tjera të sistemit kardio vaskulare akute (krizë hypertensive, pash, së pari u shfaq arrhythmias komplekse, etj).

Lifestyle në stenozë mitrale

Për pacientët me këtë sëmundje duhet të respektojnë rekomandimet e mëposhtme: për të ngrënë mirë dhe të kufizojnë sasinë e lëngshme kripë dehur dhe, për të krijuar një regjim të përshtatshëm të punës dhe pushimit, fle mirë, kufizojnë aktivitetin fizik dhe për të eleminuar stresin, gjatë të qëndrojnë jashtë.

Gratë shtatzëna kanë nevojë për kohë për të regjistroheni për vendimin antenatal në zgjatjen e shtatzënisë dhe metodën e ofrimit të zgjedhjes (zakonisht nga seksioni cezariane). Kur kompensohen shtatzënisë porotsi vazhdon normalisht, por shqiptohet çrregullime hemodinamik shtatzënisë është i kundërindikuar.

Komplikimet e patrajtuar

Pa trajtim ndodh në mënyrë të pashmangshme përparimin e çrregullimeve hemodinamik shprehura ngecje në mushkëri dhe organe të tjera, duke çuar në komplikacione dhe vdekje. Komplikimet e kësaj sëmundjeje është si emboli pulmonare (sidomos në pacientët me dridhje atrial), edemë pulmonare, hemorragji pulmonar, dështim akut të zemrës.

Komplikimet e kirurgjisë

Si në fillim dhe në periudhat e vona postoperative, ekziston edhe mundësia e komplikime:

  • endokardit infektiv (inflamacion i rritjes bakteriale në krahët e valvulave, duke përfshirë biologjike dhe artificiale);
  • clots gjakut si rezultat i protezë mekanike me zhvillimin e thromboembolism - gjakut të ngjizur ndarjes dhe lirimin e tij në enët e gjakut të mushkërive, trurit, barkut;
  • degjenerim (shkatërrimi) i bioklapana artificiale ri-zhvillimin e trazirave hemodinamik.

Taktika e reduktuara për ekzaminimin e rregullt mjekësor të pacientëve nga Ehokardiografia, monitorimit të sistemit të koagulimit të gjakut, dhe anticoagulants qëllim jeta agjentët antiplatelet (klopidogrel, Warfarin, dipiridamol, Courant, aspirina, etj), terapia me antibiotikë për sëmundjet infektive, operacionet e barkut, e minimale mjekësore - procedurat diagnostike gjinekologjisë, urologjisë, stomatologji dhe kështu me radhë. d.

Parashikim

Moti mitralnohostenozu pa trajtim është i dobët si rezultat i sëmundjes vdesin. Mosha mesatare e pacientëve me një defekt të tillë është 45 - 50 vite. Në mënyrë të konsiderueshme zgjasin jetën dhe për të përmirësuar cilësinë e tij lejon trajtim kirurgjik (mënyrë radikale, si një metodë për të korrigjuar ndryshimet anatomike dhe funksionale) në kombinim me futje të rregullt të drogës.