Stenozë aortës fituar gojën aortic stenozë


Shkaqet dhe simptomat e fituar stenozë aortës
Diagnostics
Trajtim
Features jetesës me stenozë
Komplikimet dhe moti

Defektet valvul aortës është i dyti në frekuencë pas disfatës së valvulës mitrale gjithë zemër fituar. Në shumicën e rasteve nuk është një kombinim i aortës gojë stenozë me pamjaftueshmëri të aortës valvula, ndërsa në izolim aortalnyystenoz shumë më rrallë.

Valvul aortës formuar nga ind lidhës, dhe përbëhet nga tre krahë, zbulohet në kohën e rrjedhjes së gjakut nga barkushe të majtë në të aortës (një prej enëve të mëdha të gjakut të trupit, duke siguruar gjakun e oksigjenuar tërë trupin). Normalisht, aortic zona e hapjes valvul tre deri në katër centimetra katror. Nëse ndonjë proces patologjik në gojën e aortës (aortës vend prodhimit nga barkushe të majtë) ndikon valve fletë, ajo çon në dhëmbëza ato dhe për të formuar një ngushtim (stenozë) të vrimë valvul.


Kështu, aortalnyystenoz - një sëmundje të lidhura me defekte të zemrës dhe enëve të mëdha që rezultojnë nga sëmundje organike të zemrës, në të cilën ka krijuar pengesë të theksuar të rrjedhjes së gjakut në aortë, e cila ndikon në ruajtjen e gjakut arterial në organet vitale dhe trupin .

Ka aortalnyystenoz të lindura dhe të fituara. Nga ana tjetër, stenozë kongjenitale është Nadklapannyy, valvula dhe podklapannoho dhe fitoi pothuajse gjithmonë të lokalizuara në krahë (stenozë valve). Më poshtë ne të shqyrtojë karakteristikat kryesore dhe trajtimin e fituara stenozë aortës.

Arsyet stenozë priobretennohoaortalnoho

Në shumicën e rasteve (rreth 70 - 80%) aortalnyystenoz shkaktojnë ethe reumatike dhe endokardit bakterial lëvizur (shpesh të rinjtë). Në të moshuarit në gojën e aortës stenozë mund të shkaktojë zhvillimin e pllakave aterosklerotike në muret e aortës, si dhe depozitat e kalciumit në valvula krahë të prekur nga atherosclerosis.

Simptomet e stenozë aortës

Baza e shenjave klinike është një shkelje e hemodinamikën (rrjedhjen e gjakut) në brendësi të zemrës dhe në të gjithë trupin. Në aortës, dhe, rrjedhimisht, në të gjitha organet e brendshme, gjak vjen shumë më pak se në zemër normale rrahje. Kjo manifestohet me simptoma të tilla si marrje mendsh shpeshta, lëkurë të zbehtë, shteti peredneprytomni, zalisur thellë, dobësi të muskujve, lodhje shqiptuar, ndjenja heartbeats forta.

Për shkak se në masë të muskujve të barkushe të majtë rrit rrjedhjen e gjakut për të kapërcyer rezistencën (do hypertrophy majtë ventrikulare) dhe koronare të zemrës (porosi) anija nuk është në gjendje të ofrojë muskujve të zemrës me oksigjen, zhvillimin pectoris. Ky pacient i shqetësuar periudhave të shkurtra të dhimbjes, mu në krahun e majtë apo supe, ndodhin në shfrytëzim apo në pushim.

Me përhapjen e qelizave të tjera të muskulit të zemrës e zemrës (atrium majtë, barkushe të drejtë) për shkak të paaftësisë së saj për të përballuar me rezistenca shenjat e stagnimit të gjakut dalin në enët e mushkërive, mëlçisë, muskujt, veshkat dhe organet e tjera. Pacienti i shqetësuar me dyspnea kur në këmbë ose në pjesën tjetër, sulmet "zemra" e episodeve të astmës te edemë pulmonare (frymarrje të rënda në pushim dhe në pozicionin e shtrirë në shpinë me mbytje vështirësi në frymëmarrje), dhimbje e sipërme të djathtë sektor, u rrit bark për shkak të akumulimit të lëngjeve në bark ënjtje e gjymtyrë të ulët. Çrregullimet Rhythm ndodhë shumë më pak shpesh se defekte mitrale, dhe zakonisht regjistruar më shpesh rreh ventricular.

Të gjitha këto simptoma shfaqen në mënyra të ndryshme në varësi të fazën e procedurës.

Kështu, faza e zemra e kompensimit të përballen me rritjen e ngarkesës në të, dhe simptomat nuk shfaqen për një kohë të caktuar (për shembull, për dekada të tëra, në qoftë se defekti zhvilluar në një moshë të re dhe shkallën e ngushtimit nuk është shumë e theksuar).

Sipas subcompensation (dështimi fshehur zemrës) Simptomat shfaqen gjatë kryerjes së veprimtarisë të rëndësishëm fizik, jo shumë e zakonshme për pacientin.

Në decompensated - dështimit të rënda të zemrës, dështimit të rënda të zemrës dhe terminal - simptomat e mësipërme shqetësojë pacientin jo vetëm performancën e ngarkesës minimale të konsumit, por vetëm.

Në fazën terminale ndodh për shkak të komplikimeve fatale dhe ndryshime të pakthyeshme në qelizat e zemrës dhe organeve vitale.

Diagnoza e stenozë aortës

Ndonjëherë mungesa e ankesave aortalnyystenoz mund të diagnostikuar rastësisht gjatë një ekzaminim rutinë të pacientit. Nëse ka ankesa nga diagnoza kardiak është themeluar në bazë të metodave kërkimore të mëposhtme:

- Shqyrtim Klinike: Ankesat rreth, historia e sëmundjes dhe pamja e pacientit dhe kryhet dëgjim (dëgjimi) të gjoksit, në të cilën mjeku kapur një shushurimë përafërt systolic në pikën aortës projeksionit valvul - në hapësirën e dytë ndër brinjëve të drejtën e kafaz i kraharorit, rales lagësht në mushkëri për shkak ngecja e gjakut në to, nëse ka;
- Metodat laboratorike: ndërsa gjakut dhe urinës zakonshme teste, biokimike dhe testet imunologjike gjakut zbuluar shenja të inflamacionit, të tilla si sulmet e përsëritura të endokardit reumatike apo të ngadalshëm bakteriale; Shenjat e mëlçisë dhe veshkave; Shenjat e metabolizmit lipidet në atherosclerosis - një rritje të kolesterolit, triglicerideve çekuilibër i densitetit të lartë dhe të ulët, etj,

- Metodat instrumentale të elektrokardiogramë kryer hetimit (monitorimi të vetme ose të përditshme siç tregohet), phonocardiography (PCG - Metoda kërkimore që ju lejon të konvertohet sinjale audio në zemër të zhurmës në elektrike, regjistroni ato në letër fotografike dhe të zhvillojë një analizë të plotë të dukurive të shëndosha me defekte në zemër), radiografi gjoks, echocardiography (ultratinguj i zemrës). Ultratinguj i zemrës - i vetmi jo-invazive (nuk ka hyrje në indet e trupit) teknikat që ndihmon për të sqaruar diagnozën. Në kryerjen e kësaj metodë vlerësuar shumën, strukturën, trashësi dhe lëvizshmërinë e fletëpalosjeve, shkallën e ngushtimit të hapjes valvula me matjen zonën e saj, shkallën e çrregullimeve hemodinamik - hypertrophy majtë ventricular me rritjen e vëllimit të saj, u rrit presioni në barkushe të majtë dhe reduktimin aortës, ulur volumin pash dhe pjesë nxjerrje (sasia e gjakut të derdhur në aortës në një reduktim të përzemërta).

Varësisht nga shkalla e ngushtimit të rrethit valvul në gojën e aortës bëjnë dallimin midis tre gradë të stenozë aortës:
1 shkallë - stenozë parëndësishme - zona hapja valvula e rrethit është më shumë se 1.6 metra katrorë. cm.
2 shkallë - stenozë e moderuar - një zonë e 0,75-1,6 metra katrore. cm.
3 shkallë - stenozë të theksuar - ngushtimi pak zona 0,75 metra katrore. cm.

Në rastet diagnostikuese paqarta, si edhe para operacionit valvul mund të tregohet dhomat e kateterizimit zemrës me matjen e presionit diferencial ne barkushe të majtë dhe të aortës. Ky gradient presion si bazë për klasifikimin, me një pjerrësi të vogël korrespondon stenozë më pak se 35 mm Hg, moderuar stenozë - 36-65 mm Hg, shprehu stenozë - mbi 65 mm Hg, pra, më stenozë pengesë dhe gjaku rrjedhë, më të larta Presioni në barkushe të majtë dhe aorta është më pak se negativisht ndikon në muret e barkushe dhe furnizimit me gjak të gjithë organizmit.

Trajtimi i gojës aortës stenozë

Zgjedhja e metodës më të mirë të trajtimit të përcaktohet individualisht me mjekun tuaj për çdo pacient. Medikamente të përdorura, kirurgji në valvula aortes, dhe kombinime te tyre.

Që nga grupe farmakologjike të drogës mund të parashikuara përfshijnë: diuretics (veroshpiron, indapamidi, furosemide), glycosides kardiake (digitoxin, strophantine), droga që presionin e ulët të gjakut (perindoprilit, lisinopril) dhe urezhayuschie shkalla e zemrës (Concor, Koronal). Këto barna janë emëruar në mënyrë rigoroze në dëshminë në lidhje me një ulje të mundshme të konsiderueshme në presionin e gjakut dhe të shfaqjes së ndonjë përkeqësim të shëndetit duhet të njoftojë mjekun tuaj.

Droga se zgjeruar enëve të gjakut periferike dhe janë përdorur në trajtimin e edemë pulmonare dhe angina (nitrateve - nitrosorbid nitroglycerin) nuk përdoret gjithmonë me kujdes, si përdorimin e tyre në angina për shkak të stenozë aortes (pamjaftueshmërisë relative koronare) së pari, joefektive, dhe së dyti, kërcënon një rënie të mprehtë presion deri në rënien e kufizimit të fluksit të gjakut në organet dhe indet.

Trajtim radikal për stenozë aortës është kardiak. Operacion tregohet për të moderuar të shkallë të rëndë të stenozë dhe praninë e çrregullimeve hemodinamik dhe / ose manifestimeve klinike. Në stenozë moderuar mund të aplikojnë valvuloplastika (autopsi e mbështjelljes dhe mbështjelljes në valvula krahë), por kur stenozë, veçanërisht nëse ajo është e kombinuar me dështim mund valvul proteza (zëvendësim artificial me protezë mekanik apo biologjik).

Zëvendësimi mekanike protezë aortic valve

Jeta me stenozë aortës

Pajtueshmëria me rekomandimet për mënyrën e jetesës, ndërsa porotsi pak të ndryshme nga sëmundje të tjera kardiovaskulare. Pacienti duhet të fshihet stërvitje, kufizojnë futje fluide dhe kripë, të heqë dorë nga alkooli, pirja e duhanit, yndyrore, skuqur, ushqime të kolesterolit të pasura. Ju gjithashtu duhet të vazhdimisht dhe rregullisht të marrë drogë dhe të destinuara për të vizituar mjekun me masat e nevojshme diagnostike.

Në rastin e shtatzënisë me taktika të aortës mjekut stenozë për ruajtjen e shtatzanisë varet nga faza klinike të procesit. Në procesin e kompensimit dhe shtatzënisë subcompensation mund të zgjatet, por dekompensimi metë është një tregues për abort. Arsyeja është se gjatë ngarkesës ngjizje në sistemin e qarkullimit të gjakut të një rritje të shtatzëna dhe kjo mund të çojë në përkeqësimin e parametrave hemodinamik, zhvillimin e komplikimeve të nënës dhe fetusit (kërcënimin e lindjes së parakohshme, placenta pamjaftueshmëria e fetusit, etj).

Komplikimet e stenozë aortës

Pa trajtim, sëmundja është në mënyrë të qëndrueshme të pesë fazat e zhvillimit, që herët a vonë vijnë, ndryshimet degjenerative të pakthyeshme në muskujt e zemrës, mushkërive, trurit, mëlçisë, veshkave dhe organeve të tjera, e cila rezulton në vdekje. Sipas disa autorëve, më shumë se gjysma e pacientëve të cilët nuk marrin trajtim vdesin në dy e para - tre vjet pas simptomave të rënda klinike. Ajo është gjithashtu gjasa për të zhvilluar komplikime që kërcënojnë jetën e njeriut - aritmi fatale kardiake (p.sh., dridhje ventricular, bllok i plotë atrioventricular, takikardi ventricular), vdekje të papritur kardiak, dështim akut të zemrës, thromboembolism sistematike (mpiksjen e gjakut në enët e gjakut të nxjerrë mushkëritë, zemra, truri , zorrët, arterie femurit).

Komplikimet mund të zhvillohet jo vetëm si rezultat i gjatë-ekzistuese stenozë aortic, por edhe gjatë operacionit të aortës valvula në veçanti, zhvillimi i inflamacion bakterial krahët goditur valvula si pasojë e patogjeneve në gjak - endokardit bakterial, clots gjakut në krahë ose në dëmtimit të dhëmbëve të zemrës me një deklaratë të mundshme në enët e gjakut, aritmia kardiake, dukuri e përsëritur stenozë (restenoza) në periudhën postoperative vonë për shkak të sulmit të përsëritura reumatike. Parandalimi i jetës tillë oslozheniy është duke marrë anticoagulants dhe agjentët antitrombocitare - drogë, "hedh lëng" gjakun dhe për të parandaluar mpiksjen e gjakut në rritje, për shembull, Courant, Warfarin, klopidogrel, aspirina dhe shumë të tjerë. Përveç kësaj, pengon zhvillimin e komplikimeve infektive antibiotikëve në periudhën e hershme operative dhe gjatë trajtimit dhe manipulime diagnostikuese dhe operacione të vogla në jetën e ardhshme të pacientit, të tilla si nxjerrja e dhëmbit, studimet e catheterization tij fshikëz, abortin dhe kështu me radhë.

Parashikim

Moti patrajtuar varfër. Pas korrigjim kirurgjik i defekteve ndodh përmirësimit të parametrave klinike dhe hemodinamik dhe mbijetesa e këtyre pacientëve është rreth 70-100 për dhjetë vjet pas operacionit, që është kriter mjaft e mirë për trajtimin e suksesshëm të stenozë aortës kardiak.