Dështimi i zemrës


Dështim të zemrës - Një kusht për shkak të faktit se zemra nuk mund të përballen me funksionet e tyre pompë që siguron qarkullimin normal të gjakut. Në infarkt në zemër zemra nuk është në gjendje të pompojë gjakun në mënyrë efikase, dhe për këtë arsye është një shkelje e qarkullimin e oksigjenit dhe ushqyesve në trup, e cila çon në stagnim e gjakut. Ishemicheskoi shfaqur si pasojë e sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të zemrës, hipertension, sëmundje të mushkërive, miokardit, reumatizma.

Dështim të zemrës - një dështim të zemrës për të kryer plotësisht pompimit (shtrëngohet) funksionin e tij dhe japin trupit sasinë e nevojshme të oksigjenit që gjendet në gjak. Dështimi i zemrës nuk është një sëmundje e pavarur. Si rregull, atë - apo rezultat i komplikimeve të sëmundjeve të ndryshme dhe kushtet. Në SHBA, dështimi i zemrës prek rreth 1% të popullsisë (2.5 milion njerëz). Incidenca e dështimit të zemrës rritet me moshën. Në të njëjtën SHBA ajo ndikon në 10% të popullsisë mbi 75 vjet.


Shkaqet e dështimit të zemrës

Në shumicën e rasteve, dështimi i zemrës - një rezultat i natyrshëm i shumë sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut (sëmundje valvulës të zemrës, sëmundje koronare të zemrës (CHD), cardiomyopathy, hipertension, etj). Vetëm herë pas here dështim të zemrës është një nga manifestimet e para të sëmundjes së zemrës, të tilla si dylatatsiynoyukardiomiopatiyi. Kur hipertensionit mund të marrë shumë vite të sëmundjes para se simptomat e para të dështimit të zemrës. Pastaj, si rezultat, për shembull, infarkt akut të miokardit, i shoqëruar nga humbja e një pjese të madhe të muskulit të zemrës, këtë herë mund të bëjë disa ditë ose javë. Në rast të dështimit të zemrës zhvillohet në një kohë të shkurtër (minuta, orë, ditë), sugjeron dështim akute të zemrës. Të gjitha rastet e tjera janë atribuar të dështimit kronik të zemrës. Përveç shfaqjes kardiovaskulare sëmundjeve ose përkeqësimi të zemrës manifestimet e dështimit të kontribuojë kushteve të ethshme, anemi, rritur funksion tiroide (hyperthyroidism), abuzimin e alkoolit dhe të tjerët.

Zhvillimi i dështimit të zemrës

Kushtet fillimin e dështimit të hapur të zemrës për çdo pacient individualisht dhe sëmundjes së tij kardiovaskulare. Varësisht se çfarë barkushe vuajnë më shumë si pasojë e sëmundjes, dështimi i shquar i djathë dhe e majtë të zemrës ventricular.
Ku drejtë dështimi ventricular zemrës sasia e tepruar e lëngjeve mbajtur në enët e qarkullimit më të madh, duke rezultuar në ënjtje, së pari - në këmbë dhe të këmbëve. Përveç këtyre karakteristika themelore për të drejtën dështim ventrikular zemrës karakterizohet nga lodhja, e cila shpjegon ulët ngopjes oksigjenit në gjak, si dhe ndjenjë e plotësi dhe pulsation në qafë.

Dështimi Majtas zemrës ventricular karakterizuar nga mbajtjen e lëngjeve në qarkullim pulmonare, që rezulton në sasi që hyn oksigjen gjakut është reduktuar. Si rezultat, ka gulçim, rënduar nga tendosje, dhe dobësi dhe lodhje.

Sekuenca e shfaqjes dhe ashpërsia e simptomave të dështimit të zemrës për çdo pacient individualisht. Kur sëmundjet që përfshijnë lezione të ventricular simptomat e drejtë dështimit të zemrës ndodhin më shpejt se në rast të dështimit të majtë ventricular. Kjo është për shkak të faktit se barkushe të majtë është zemra më e fuqishme. Kjo zakonisht merr shumë kohë para se të majtë barkushes së "dorëzimit" pozicionin e tyre. Por në qoftë se ajo ende ndodh, atëherë zhvillimin e dështimit të zemrës me shpejtësi katastrofike.

Simptomet e dështimit të zemrës.

Dështim të zemrës mund të tregojnë simptome të ndryshme në varësi të cilin seksion të zemrës më shumë i impresionuar. Nuk mund të jetë gulçim, aritmia, marramendje, ndërprerje, zalisur, ënjtje e venave qafës, i zbehtë e lëkurës, ënjtje të këmbëve dhe dhimbje në këmbë, zgjerimit të mëlçisë, ascites (lëngjeve të lirë në bark). Pacienti nuk mund të tolerojë edhe një stërvitje të vogël. Në fazat e mëvonshme të ankesave nuk dalin vetëm gjatë ngarkimit, por në punën e qetë është humbur plotësisht. Për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut në të prekur, në një mënyrë apo një tjetër, të gjitha organet dhe sistemet e trupit.

Simptomet e dështimit të zemrës varet nga cila anë e zemrës, djathtas, majtas ose të dyja, operon joefikase. Kur nuk punon në anën e djathtë të zemrës, gjakut mbush venat periferike dhe përfundimisht seeps në indet e këmbëve dhe barkut, duke përfshirë të mëlçisë. Kjo shkakton ënjtje dhe zgjerimi i mëlçisë. Në qoftë se e majta është e prekur, gjaku mbush kupat e qarkullimit pulmonar dhe zemrën dhe një pjesë shkon në mushkëri. Frymëmarrje të shpejtë, kollitjes, shkalla e shpejtë të zemrës, kaltërosh ose zbehtë karakteristike të lëkurës për këtë dështim të zemrës incident. Simptomat mund të jenë të ndryshme, ashpërsia vdekje të mundshme.

Ankesat e pacientëve me infarkt në zemër

Edemë është një dështim pervyhsimptomov e djathtë të zemrës ventricular. Fillimisht, pacientët të shqetësuar në lidhje me ënjtje të vogël, zakonisht ndikon në këmbë dhe këmbë të ulët. Ënjtje të dyja këmbët në mënyrë të barabartë mbresëlënëse. Ënjtje të ndodhë në pasditen e vonë dhe të shkojnë deri në mëngjes. Me zhvillimin e dështimit edema janë mjaft të dendur dhe në mëngjes nuk ka kaluar. Pacientët thonë se ata kanë këpucë normale nuk përshtaten, ata shpesh ndjehen po aq të rehatshme si pantofla. Në shpërndarjen e mëtejshëm të edemë në drejtim të rritjes diametër kokë këmbë të ulët dhe kofshë.

Lëngu grumbullohet në bark (ascites). Në anasarca e pacientit zakonisht ulet, si në pozita të prirur shënuar një mungesë të theksuar të ajrit. Zhvilluar hepatomegaly - Zgjerimi i mëlçisë në madhësi të duhur të fryhen venoz pjesën e saj të rrjetit të lëngshme e gjakut. Pacientët me mëlçi rritur në madhësi shpesh theksohet siklet (siklet, shurdhim) dhe dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Kur hepatomegaly akumulon në bilirubin pigment të gjakut, të cilat mund të bojës sclera ("bardhët" e syve) në ngjyrë të verdhë. Ndonjëherë ajo frikëson si pacient verdhëz qenë qasje shtyrë në një mjek.

Lodhje një shenjë, karakteristikë për të dy krahëve, dhe për dështimin e majtë ventricular. Fillimisht, pacientët vëreni një mungesë të fuqisë në kryerjen e ushtrimit parë mirë tolerohet. Me kalimin e kohës, kohëzgjatja e periudhave të aktivitetit fizik ul, dhe pushimeve për pushim - rritet.

Dyspnea është simptomë e parë e dështimit kronike majtë ventricular fillor dhe shpesh. Kur pacientët të marrë frymë më gulçim se zakonisht, sikur duke u përpjekur për të mbushur mushkëritë e tyre të vëllimit maksimal të oksigjenit. Fillimisht, pacientët raportojnë gulçim vetëm kur kryejnë stërvitje intensive (running, të shpejtë ngjitje shkallët, etj). Pastaj, në progresion e pacientëve dështimit të zemrës mund të festuar dyspnea në bisedë normale, dhe nganjëherë - në një gjendje të pushimit. Paradoksale si ajo mund të tingëllojë, shumica e pacientëve nuk janë gjithmonë të vetëdijshëm për praninë e dyspnea vetë - njoftimin e saj njerëzit rreth tyre.

Kollë konvulsiv, duke ardhur kryesisht pas peshë të rëndë, pacientët shpesh perceptohet si një manifestim i sëmundjeve kronike të mushkërive, të tilla si bronkit. Prandaj, pacientët e anketës mjek, sidomos duhanpirësit, jo gjithmonë ankohen për kollë, duke besuar se ajo nuk është e lidhur me sëmundje të zemrës. Rrahje zemre të shpejtë (sinus takikardi) shihet nga pacientët si një ndjenjë e "floundering" në gjoks që ndodh gjatë ndonjë aktivitet fizik dhe zhduket pas disa kohë në përfundimin e tij. Shpesh, pacientët të mësohemi me palpitations, nuk fiksimin vëmendjen e tij mbi të.

Diagnoza e dështimit të zemrës

Dështim të zemrës është pasojë e sëmundjeve të ndryshme dhe kushtet si kardiovaskulare, dhe të tjerët. Për të vendosur praninë e dështimit të zemrës, ekzaminimi nganjëherë mjaft i zakonshëm mjekësor, ndërsa qartësuar arsyet e veta, mund të kenë nevojë për të përdorur një numër i metodave diagnostike.

Electrocardiography (EKG) i ndihmon mjekët të zbuluar shenjat e hypertrophy dhe dështimit të furnizimit me gjak (ishemi) infarkt, dhe arrhythmias ndryshme. Në mënyrë tipike, këto shenja EKG mund të ndodhë në sëmundje të ndryshme, që nuk janë specifike për dështim të zemrës.

EKG bazuar themeluar dhe e përdorur gjerësisht ashtuquajturat teste të ngarkesës, të cilat janë që pacienti duhet të kapërcejnë nivelin gradualisht në rritje të stresit. Për këtë qëllim, duke përdorur pajisje të posaçme që lejon dozë ngarkimit: biçikletë veçantë modifikim (ergometry biçikleta) ose "rrugën rrëshqanorët" (tredmil). Këto teste të japë informacion në lidhje me kapacitet rezervë e funksionit pompimit të zemrës.

Sot dhe metoda kryesore publike për diagnostikimin e sëmundjeve që ndodhin me dështim të zemrës është një ultratinguj i zemrës - echocardiography (echocardiography). Duke përdorur këtë metodë nuk mund të përcaktojë shkakun e dështimit të zemrës, por edhe për të vlerësuar funksionin ventricular shtrëngohet. Aktualisht vetëm një echocardiography të mjaftueshme për të diagnostikuar sëmundje të lindura apo të fituara të zemrës, sugjerojnë praninë e sëmundjes së arteries koronare, hipertension dhe shumë sëmundje të tjera. Kjo metodë mund të përdoret gjithashtu për të vlerësuar rezultatet e trajtimit.

X-ray studim i gjoksit në dështim të zemrës tregon stanjacion e gjakut në qarkullim pulmonare dhe për të rritur madhësinë e dëmtimit të dhëmbëve të zemrës (cardiomegaly). Disa sëmundje të zemrës, të tilla si defekte të valvulave të zemrës, kanë tyre karakteristike X-ray "foto". Kjo metodë gjithashtu si ehokardiografi mund të jenë të dobishme për monitorimin e trajtimit.
Teknikat radioizotopi e zemrës, në veçanti, radioizotopi ventriculography mundëson saktësi të lartë në pacientët me infarkt në zemër për të vlerësuar funksionin ventricular shtrëngohet, duke përfshirë vëllimin e gjakut të përshtatet atyre. Këto metoda janë të bazuara në futjen dhe shpërndarjen pasuese në trupin e produkteve radioisotope.

Një nga përparimet e fundit në shkencë mjekësore, në veçanti, e ashtuquajtura metodë bërthamore diagnostike është tomography pozitron emision (PET). Ky është një studim shumë të shtrenjta dhe të gjata të rralla. PET lejon një speciale radioaktive "tags" për të identifikuar fushat e miokardit të qëndrueshme në pacientët me infarkt në zemër të jetë në gjendje për të rregulluar trajtimin.

Trajtimi i dështimit të zemrës

Në pacientët akute dështim të zemrës në spital. Respektimin e detyrueshme me kufizimin e aktivitetit fizik (ushtrim terapi mjek i zgjedhur); nevojë për një dietë të pasur me proteina, vitamina, kalium, me kufizimin e kripës (për edemë të madhe - Ushqimi i kripur). Emërohet kardiak Glyco-zidy, diuretics, Vasodilators, antagoniste kalcium, kalium drogës.

Ndryshe nga vitet e mëparshme, është aktualisht arritjet e farmakologji moderne kanë lejuar jo vetëm të vazhdojë, por edhe përmirësimin e cilësisë së jetës së dështimit të zemrës. Megjithatë, para se të trajtimit të drogës e dështimit të zemrës duhet të eliminojnë të gjithë faktorët e mundshme që provokojnë pamjen e saj (kushtet e ethshme, anemi, stresi, konsumi i tepruar i kripës, alkoolit dhe duke marrë drogë që promovojnë mbajtjes fluide, etj).

Theksi në trajtim është bërë si për të eliminuar shkakun e dështimit të zemrës, dhe korrigjimin e manifestimet e tij.

Midis aktiviteteve përgjithshme për trajtimin e mosfunksionimit të zemrës duhet theksuar paqe. Kjo nuk do të thotë se pacienti duhet gjithmonë të qëndrojnë. Ushtrim të pranueshme dhe të dëshirueshme, por ajo nuk duhet të shkaktojë lodhje të rëndësishme dhe parehati. Nëse ngarkesa transportueshmëri kufizuar në mënyrë të konsiderueshme, pacienti duhet të ulen më gjatë të jetë e mundur, dhe nuk gënjej. Me mungesën e dyspnea rënda dhe edemë të rekomandojë një shëtitje në ajër të pastër. Ajo duhet të mbahet mend se performanca ushtrim në pacientët me infarkt në zemër duhet të jetë i lirë nga çdo element të konkurrencës.

Gjumë pacientët e dështimit të zemrës më të rehatshme me një fund ngriti kokën e krevatit ose mbi një jastëk të lartë. Pacientët me ënjtje këmbët Përveç Rekomando për të fjetur me një të ngritura pak shtretër fund këmbë apo këmbët të mbjella jastëk hollë që ndihmon reduktuar peshën e edemë.
Dietë të jetë me një përmbajtje të ulët të kripës, ushqimet e gatshme nuk duhet dosolyuvaty. Është e rëndësishme për të reduktuar peshën e tepërt, sepse ajo krijon një barrë të konsiderueshme shtesë mbi sëmundjet e zemrës. Edhe pse një dështim të avancuar në zemër, peshë mund të reduktohet në vetvete. Për kontrollin e peshës dhe zbulimin e hershëm të mbajtjes fluide në trup duhet të jetë çdo ditë peshon në të njëjtën kohë.

Aktualisht, trajtimi i zemrës dështimit përdorimit të tillë Ilaç, promovimin e:
• rritjen e tkurrshmërisë miokardit;
• reduktuar ton enëve të gjakut;
• zvogëlojë mbajtjen e lëngjeve në trup;
• Largimi i sinus takikardi;
• parandaluar mpiksjen e gjakut në dëmtimit të dhëmbëve të zemrës.

Ndër drogat që rrisin tkurrshmërisë miokardit, ne vërejmë përdorur për disa shekuj, i quajtur glycosides kardiake (digoxin, etj). Glycosides zemrës rrisin funksionin e pompimit të zemrës dhe të urinës (diuresis) dhe për të kontribuar në tolerancën më të mirë të aktivitetit fizik. Ndër efektet anësore që ndodhin kur ata mbidozë, shënim përzier, shfaqjen e aritmive, ndryshime në perceptimin e ngjyrave. Nëse në glycosides kaluara kardiake administruara për të gjithë pacientët dështimi i zemrës, tani është obligim i tyre kryesisht në pacientët me infarkt në zemër kombinuar me të ashtuquajturën dridhje atrial.

Produkte medicinale, duke zvogëluar ton enëve të gjakut, të përfshijnë të ashtuquajturat Vasodilators (nga vas fjalët latine dhe dilatatio - «enët e zgjerimit"). Ka Vasodilators me një efekt primar në arteriet, venat, dhe droga të përziera (arterie + venë). Vasodilators që zgjerojnë arteriet, ulin rezistencën arteriet tuaja të krijuara gjatë tkurrjes kardiak, duke rezultuar në rritjen e prodhimit kardiak. Vasodilators që zgjerojnë venat, rrit kapacitetin venoz. Kjo do të thotë se vëllimi i përshtatet venat rritet gjakut, duke shkaktuar presion në ventricles e ul zemrës dhe rrit prodhimin kardiak. Kombinimi i arteriale dhe Vasodilators deje zvogëlon peshën e hypertrophy miokardi dhe zemër shkallë zgjerim. Duke vasodilator lloj të përziera përfshijnë të ashtuquajturat enzimë (ACE) frenuesit angiotensin-konvertimin. Emri disa prej tyre: kaptopril, enalapril, perindopril, lisinopril, ramiprili. Aktualisht ajo është frenuesit ACE janë droga kryesore, të përdorura për trajtimin e dështimit kronike të zemrës. Si rezultat i frenuesit ACE rritur ndjeshëm tolerancë stërvitje, përmirëson furnizimin me gjak të zemrës dhe të prodhimit të zemrës, rritja e urinimit. Efekti anësor më i vërejtur shpesh e lidhur me përdorimin e inhibitorëve ACE është një kollë e thatë irrituese ("sikur të pastrohen të gudulis fyt"). Kjo kollë nuk është dëshmi e ndonjë sëmundjeje të re, por mund të shqetësojë pacientin. Kollitjes mund të shkoni pas ndërprerjes të shkurtër të drogës. Por, për fat të keq, ajo është shkaku më i zakonshëm i kollë ndërprerjes së frenuesit ACE.

Si një alternativë për ACE frenuesit kur një kollë është duke u përdorur ashtuquajtur blockers angiotensin II receptor (losartan, valsartanit, etj).
Për të përmirësuar furnizimin me gjak dhe ventricles rritjen e prodhimit të zemrës në pacientët me dështim kronike të zemrës në kombinim me sëmundje arterie koronare përdorimin e drogës nitroglycerin - vazodilatatora që ndikon kryesisht venat. Përveç kësaj, nitroglycerin dhe zgjeron arteriet krovosnabzhayuschye zemrën - arterie koronare.

Për të zvogëluar vonesat lëngjeve të tepërta në trup emëruar diuretics ndryshme (diuretike), të cilat ndryshojnë në forcë dhe kohëzgjatjes së veprimit. Të ashtuquajturat diuretics lak (furosemide, acid ethacrynic) të fillojnë të veprojnë shumë shpejt pas pranimit të tyre. Për shkak të përdorimit të furosemide në veçanti mund të humbni disa litra lëng në një kohë të shkurtër, sidomos kur ajo vena. Zakonisht ashpërsia në dispozicion të dyspnea është reduktuar direkt "në frontin". Kryesore efekte anësore loop diuretics është zvogëlimi i përqendrimit të gjakut të kaliumit, të cilat mund të shkaktojnë dobësi, konfiskimet dhe ndërprerje të zemrës. Prandaj, së bashku me diuretics loop përshkruajnë kalium, ndonjëherë në kombinim me të ashtuquajturat kalium për të shpëtuar diuretics (spironolactone, triamterene dhe të tjerët.). Spironolactone është përdorur shpesh dhe në mënyrë të pavarur në trajtimin e dështimit kronike të zemrës. Nga diuretics mesatare në fuqi dhe kohëzgjatja e veprimit, të përdorura në trajtimin e dështimit kronike të zemrës përfshijnë të ashtuquajturat diuretics thiazide (hidroklorotiazide, indapamidi, dhe të tjerët.). Droga thiazide shpesh e kombinuar me diuretics lak për të arritur efektin më të madh diuretik. Sepse diuretikë tiazidë si dhe diuretics lak, të zvogëlojë sasinë e kaliumit në trup, ai mund të kenë nevojë korrigjim.

Për të zvogëluar shkalla e zemrës duke përdorur të ashtuquajturat β- (Beta) blockers. Për shkak të ndikimit të ushtruara nga këto barna në zemër përmirëson furnizimin me gjak dhe, për këtë arsye, rrit prodhimin kardiak. Për trajtimin e dështimit të zemrës kronike themeluar β-blocker Carvedilol, i emëruar për herë të parë në doza minimale në fund të fundit përmirëson funksionin shtrëngohet të zemrës. Për fat të keq, një efekt anësor i disa β-blockers, duke përfshirë aftësinë për të shkaktojë bronkokonstriktimi dhe rritur glukozës në gjak, mund të kufizojë përdorimin e tyre në pacientët me astmë dhe diabetit.

Për të parandaluar mpiksjen e gjakut në dhomat e zemrës dhe zhvillimin e thromboembolism përshkruajnë ashtuquajturat anticoagulants, të cilat pengojnë aktivitetin e koagulimit. Zakonisht përshkruajnë ashtuquajtura anticoagulants indirekte (Warfarin et al.). Kur përdorni këto barna kërkon monitorim të rregullt të parametrave të koagulimit të gjakut. Kjo është për shkak të faktit se një mbidozë e anticoagulants mund të përjetojnë një shumëllojshmëri të brendshëm dhe të jashtëm (hundës, të mitrës, etj). Gjakderdhje.

Trajtimi i sulmeve akute la dështimin ventricular, përfshirë edemë pulmonare, kalojnë në spital. Por diuretics loop mjekët "ambulancë", mund të administrohet, mbytje oksigjen organizuar dhe realizuar masa të tjera urgjente. Në spital filluar terapia do të vazhdojë. Në veçanti, mund të rregullohen nitroglycerin të vazhdueshëm intravenoz, dhe droga që rrisin prodhimit të zemrës (dopamine, dobutamine, etj).

Me paefektshmërinë e arsenalit aktualisht në dispozicion të barnave të përdorura për trajtimin e dështimit kronike të zemrës, mund të rekomandohet kirurgji. Cardiomyoplasty operacion është që të prerë kirurgjike nga pjesë të ashtuquajturit muskujve më të gjerë të pasme të pacientit. Atëherë kjo përplasje për të përmirësuar funksionin shtrëngohet të zemrës vij pacientin. Prodhimit tej përplasje muskujve elektrike transplantuar në të njëjtën kohë me rrahje zemre e pacientit. Efekti i transaksionit pas cardiomyoplasty manifestuar një mesatare prej 8-12 javë. Një tjetër alternativë është ngulitje (zinxhir) në zemër të aparatit pacientit mbështetje të qarkullimit, të ashtuquajturit barkushe të majtë artificiale. Operacione të tilla janë të kushtueshme dhe të rralla në Rusi. Dhe së fundi, ka krijuar tashmë dhe përdorur stimulues kardiak të veçantë që të përmirësojë ventricular furnizimin me gjak në radhë të parë duke siguruar funksionimin e tyre sinkron. Kështu, mjekësia moderne nuk ka lënë përpjekje për të ndërhyrë në rrjedhën natyrore të dështimit të zemrës.

Në mënyrë tipike, mbikëqyrje mjekësore është e nevojshme kur dështimi i zemrës gjatë gjithë jetës.