Kardiak astma


Shkaqet e astmës kardiak
Simptomat
Diagnostics
Trajtimi dhe mënyrën e jetesës
Komplikimet dhe moti

Në njerëz, furnizimi me gjak të gjitha organet dhe sistemet në kurriz të qarkullimit të vogla dhe të mëdha. Rrethi i vogël mbulon fluksin e gjakut venoz nga barkushe të drejtë në mushkëritë e ngopjes me oksigjen në pulmonare gjak alveole dhe transportit oksigjenuar përmes venave pulmonare në atrium e majtë. Më shumë gjak hyn në barkushe të majtë përmes aortës, arteriet rozlyahayuchys të gjitha organet, duke siguruar atyre konsum oksigjenit, dhe pas shkëmbimit të gazit në oksigjen të indeve të varfëruar gjakut nëpër vena uritur hyn në të drejtën atrium - një qarkullim të madh.


Nëse arsyet pse zemra nuk mund të përballen me pompuar gjak, ka një stagnim e gjakut në organet e qarkullimit të mëdha dhe të vogla. Shkelja e contractility e majtë të zemrës, dhe rrjedhjen e gjakut pengesat mekanike ato të çojnë në atë gjaku nuk mund të rrjedhin nga mushkëritë në zemër dhe stagnon në kapilarët dhe venat e indeve të mushkërive.

Enët e furnizimit rritur të gjakut kapur baroreceptors të vendosura në mur, dhe sinjal është transmetuar në qendër të frymëmarrjes në sistemin nervor. Ka vjen një qendër refleks stimulim, rritje frekuenca e lëvizjeve të frymëmarrjes, të cilat manifestohen klinikisht me gulçim dhe astmë. Procesi Karakteristikë e këtij sindromi klinike si astma kardiake.

Astma kardiak - Ky është një manifestim i dështimit akut ventrikular të majtë, e karakterizuar nga stanjacioni i gjakut venoz në enët e indeve të mushkërive dhe të manifestohet klinikisht në sulme të rënda të frymarrje dhe / ose asfiksi. Ndonjëherë mungesa e terapive të zemrës astmës mund të shkoni në kardiogjenik (zemrës) edemë pulmonare, për shkak të tejkalimit të nivelit kritik të presionit në capillaries pulmonare, propotivannya pjesë të lëngshme e gjakut në alveole (pulmonare "flluska") e ndjekur nga shkumës jet lëngshme e ajrit e cila kalon gjatë frymëmarrjes .

Nga vetë kardiak zhyzneuhrozhayuschym astma si jo, dhe madje edhe në gjendje kupyrovatsya vetë, por ndonjëherë brenda pak minutash mund të çojë në edemë pulmonare, i cili është një kërcënim për jetën e pacientit.

Fotografia tregon një shkelje të aftësisë kontraktil të miokardit, në të cilin shuma e duhur e gjakut nuk mund të lirohet në aortë (2), në kontrast të punës normale të zemrës (1), duke rritur presionin në barkushe të majtë, dhe pastaj në atrium e majtë dhe venat pulmonare.

Shkaqet e astmës kardiak

Shkaqe astma kardiak mund të jetë ndonjë sëmundje kardiak që ka në fund të dështimit të zemrës. Këto sëmundje janë:
- sëmundjet e zemrës, shpesh mitrale stenozë valvula
- sëmundje koronare të zemrës
- infarkt akut të miokardit
- postinfarction cardiosclerosis
- aneurysm majtë ventricular
- hipertensionit, kriza hypertensive
- dalldi e dridhje atrial
- miokardit, postmiokarditicheskiy cardiosclerosis
- cardiomyopathy (hypertrophic, Dilated, restriktiv)

- intracardiac trombeve
- tumor zemra (myxoma)
- glomerulonefritis akute dhe kronike (në lidhje me zhvillimin e hipertensionit)

Shifra tregon se sasia e ventrikular hypertrophy ulur, duke rezultuar në gjak "ndenjur" në atria dhe anijeve të rrjedhin në atrium, veçanërisht në venat pulmonare.

Faktorët që mund të shkaktojnë rritjen e presionit ne capillaries pulmonare shkaktuar, janë stresi ekstra psiko-emocionale ose fizike në pacientët me sëmundjet e mësipërme. Gjithashtu, episodet e astmës kardiak mund të ndodhë gjatë shtatzënisë në sfondin e sëmundjeve ekzistuese kardiake, me ethe në pacientët me dështim kronike të zemrës.

Simptomat e astmës kardiak

Prekursorëve astma zemrës mund të ndodhë edhe 2-3 ditë para zhvillimit të episod. Pacienti kundër ngritur ngarkesës shqetësuar dobësi, lodhje, ndjenja e ngushtësi në gjoks, paaftësia frymë thellë në thellësisht. Më astma shfaqet gjatë natës për shkak të faktit se qarkullimi horizontale në mushkëri është ngadalësuar, dhe rrjedhën venoz në rritje të zemrës. Pacienti nuk mund të fle, ose zgjohen ndjeshëm nga ajo që ndjen gulçim, nuk mund të marrë frymë thellë. Nuk është frekuenca në rritje i lëvizjeve të frymëmarrjes, nuk është një kollitjes sëmurë thatë, nganjëherë me pështymë pakët ose të mbuluar me vija me gjak. Del djerse ngjitet ftohtë, pacienti mund të përjetojnë frikën e vdekjes. Trekëndësh nasolabial zhvillon lëkurës kaltërosh dhe gishtat (acrocyanosis). Pacienti ka tendencë për të marrë orthopnea pozicion - ulur me mbështetje në dorë, si kthim drejtë venoz të gjakut në zemër është reduktuar paksa, të cilat mund të shkaktojnë lehtësim të përkohshëm.

Pacienti duhet të mbahet mend se zgjidhja më e mirë në këtë situatë do të shkaktojë një ambulancë të brigadës, sepse vetëm një mjek mund të krahasoni simptome dhe nevojën për shtrimin në spital në spital me mjekësore - qëllime diagnostike.

Diagnoza e astmës kardiak

Diagnoza e astmës kardiak mund të supozohet gjatë ekzaminimit klinik të pacientit. Në mbështetje të ankesave të saj tregojnë frymëmarrje tipike të shpejtë dhe frymarrje në pacientët me sëmundje ekzistuese kardiak. Në raste të rralla, sulm kardiak astma mund të ndodhë papritmas, në mes fizik plotë mirëqenien si pasojë e formës së infarkt miokardi heshtur, e majtë ventricular aneurysm këputje, krizë hypertensive pa ndjesi para subjektive.

Kur dëgjuar gjoks përcaktuar tonet zemrës shurdhër, theks II ton në pikën e dëgjuar aortës, norma e parregullt të zemrës, tonin e parregullt dhe zhurma karakteristike defekte të zemrës, melkopuzyrchatyye ose rales thatë në mushkëri më të ulët apo fusha të tjera të mushkërive. Kur probing zgavrën e barkut mund të vërehet mëlçisë zgjeruar, duke treguar stanjacion e gjakut në organet qarkullimit sistemik. Presioni i gjakut mund të rritet, ulet ose të mbetet brenda kufijve normale. Shfaqja e një kollë lagësht me pështymë i lehtë, wheezing lagësht në mushkëri tregon zhvillimin e edemë pulmonare, si dhe një rënie të mprehtë në presionin e gjakut - zhvillimin e një kolapsi që kërkon masa urgjente mjekësore në departamentin e termave kardioreanimatsiynyh.

Me metodat shtesë të ekzaminimit emërohen si më poshtë:

- EKG zbulon shenjat e mbingarkesës së barkushe të majtë (ndryshim zemra aks elektrike majta, valë të larta R në çon majtë precordial - V1 - 2, anomalitë përçueshmëri (bllokadën e plotë ose e pjesshme) në këmbën e majtë bllok degës pako), shenjat e ishemi miokardi apo infarkt miokardi, shenjat sëmundje të zemrës (vala P ndryshon karakteristikën e mbingarkesës e djathtë ose të majtë atrium, hypertrophy ventricular, etj).
- X-ray e gjoksit tregon shenja të modelit të zgjeruara të mushkërive të shkaktuara nga komponent enëve të gjakut, si dhe zgjerimin e zemrave hije të gjithë.

Menaxhimin e të dhënave në një kardiologjisë pritje spital të mjaftueshme për të shtruar një pacient me astmë hershme kardiake në departamentin për mjekësore - masave diagnostikuese. Departamenti i kryer një ekzaminim të mëtejshëm të pacientit që përfshin metodat e mëposhtme diagnostikuese:
- echocardiography (ultratinguj zemër) për të vendosur një diagnozë më të saktë - sëmundje të zemrës, ose infarkt akut të miokardit, majtas aneurizëm ventricular, kardyomyopatyyu dhe sëmundje të tjera që shkaktojnë mosfunksionim shtrëngohet të barkushe të majtë. Ka shenja të hypo- ose akyneziyi (reduktim ose mungesa e reduktimeve të miokardit në fusha të caktuara të zemrës), ulur volumin e pash dhe ventrikulare të majtë nxjerrje pjesë, rritjen e presionit në atrium e majtë dhe venat e mushkërive (hipertensioni pulmonar).

- dëshmia mund të jepet MRI e zemrës për të qartësuar lokalizimin dhe shkallën e shkatërrimit të muskulit të zemrës
- zhyzneuhrozhayuschyh në lehtësimin e simptomave të emëruar kah (Angiografia koronare) mbi baza emergjente në pacientët me infarkt akut të miokardit (brenda gjashtë orëve nga fillimi i zhvillimit) për të rivendosur rrjedhën e gjakut me anë të një arterie të bllokuara koronare dhe në mënyrë rutinore për njerëzit me IBS për të vendosur mbi përshtatshmërinë e stenting e arterieve koronare .

Doktor kujtohet se si të bëjnë dallimin në mes të zemrës dhe astma. Kur astma është nxjerr vështirë (natyra zadyshkaekspiratornoho), fishkëllimë frymë, pacienti nuk mund otkashlyat trudnootdelyaemaya tejdukshëm, mukusit trashë në mushkëri thatë auscultated fishkëllimë wheezing. Me astma zemra frymëmarrje të vështirë (dyspnea inspiratory karakter), pacienti mund të marrë frymë në thellë, frymëmarrje të zhurmshme, i shqetësuar kollë nadsadnyy thatë, pështymë apo jo shuma e varfër mbuluar me vija me gjak, në mushkëri wheezing auscultated ose wheezing thatë.

Diagnozën diferenciale është i rëndësishëm për shkak se strategjia e trajtimit në këto sëmundje është në thelb e ndryshme. Emërimi i drogës diuretik për astmë kardiake është e justifikuar, ndërsa astma bronkiale përdorimi i tyre mund të përkeqësohet ndjeshëm gjendjen e pacientit. Kjo është për shkak të faktit se diuretics eliminuar lëngjeve nga trupi, kështu që gëlbazë në bronke bëhet më e trashë dhe të trasha, clogging pastrimin e tyre përfundimtar.

Trajtimin e astmës kardiak

Trajtimin e astmës kardiak mbajtur në kardiologji terapeutik ose një spital, nëse është e nevojshme - në njësinë kujdes intensiv.

Në fazën prehospital, duke pritur për ardhjen e ekuipazhit ambulancës, pacienti ose familja e tij mund pra të lehtësojë gjendjen. Pacienti duhet të marrë një pozitë të rehatshme në shtrat, ulur me këmbët ulur, për të matur presionin e gjakut aparat matës tensioni në shtëpi, të hapur një dritare për ajër të pastër, duhet të vihet nën gjuhën dhe rozsmoktaty 1 - 2 tableta e nitroglycerin çdo pesë minuta për 15 minuta nën kontrollin e presionit ( në qoftë se presioni më poshtë 90/60 mm Hg, nuk mund të marrë nitroglycerin) për të zgjeruar enët e mushkërive dhe koronare, ju duhet të caktoni një dush të nxehtë në këmbë, duke rënë një tas me këmbë ujë të nxehtë dhe këmbë të ulët. Është e nevojshme për venat këmbë zgjeruar dhe përfshin më shumë gjak, duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut në zemër.

Me ardhjen mjeku pas transportin e pacientëve në spital dhe spitalore kryhet në vijim grupet e drogës;

- nitroglycerin intravenoz redukton rrjedhjen e venave të gjakut në zemër,
- Lasix ose furosemide vena heq lëngu nga trupi, duke ndihmuar për të reduktuar volumin e gjakut dhe enëve të mushkërive si. Këto barna, si dhe nitroglycerin, ulur tensionin e gjakut, kështu që presioni i ulët në terapi pacientit duhet të bëhet me drogë që rrisin ton enëve të gjakut dhe presionin e gjakut, të tilla si mezaton, dopamine dhe droga të tjera cardiotonic

- strophantine përdoret intravenoz për të përmirësuar tkurrshmërisë e muskulit të zemrës dhe rivendosjen aritmi kardiake, të tilla si shpërthim atrial dridhje,
- aminophylline vena është spazmolitiki, relakson muskujt e butë, duke përfshirë ato në murin e enëve të gjakut që është e nevojshme për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut pulmonare,
- mund të administrohen analgesics narkotike (derivateve morfinë) për lehtësimin e dhimbjes gjatë një sulmi në zemër dhe për të zvogëluar aktivitetin e qendrës të frymëmarrjes, dhe antipsikotikët (droperidol) për të eliminuar panik, frika e vdekjes dhe parandalimin e depresionit të frymëmarrjes,

- terapi themelor sëmundje (korrigjimi e hipertensionit, aritmisë, trajtimi i infarktit të miokardit, sëmundje të zemrës, etj., etj).

Lifestyle e astmës kardiak

Për një pacient i cili pësoi një sulm në zemër të astmës, masa urgjente për të parandaluar sulmet e përsëritura. Këto përfshijnë:

- thekson përjashtimit, kufizimit aktivitet të rëndësishëm fizik
- organizimin e duhur të rutinës së përditshme për një kohëzgjatje të mjaftueshme të gjumit nate (të paktën 8 orë) dhe pjesa tjetër në pasdite
- organizimi i të ushqyerit me përjashtim të alkoolit, kafe, cigare, yndyrore, erëza, ushqim skuqur; me kufizimin e përdorimit të kripës, të lëngshme, pije, yndyrë të kafshëve, mish yndyror, peshk dhe pulave; me përmbajtje të lartë në dietën e produkteve të qumështit dhe fruta të freskëta, perime, drithëra, vajra bimore si burimet e proteinave bimore, karbohidratet dhe yndyrnat

- përdorimi i rregullt i barnave të përshkruara nga mjeku juaj, vizita në kohë mjeku
- Performanca e pacientit në mungesë të sëmundjes invalidor themelor mund të rikthehet pas shkarkimit nga spitali sipas kushteve të zakonshme të paaftësisë së përkohshme për pushim mjekësor.

Komplikimet e astmës kardiak

Pa trajtim, komplikim i sulmit kardiak astmë është për të lëvizur atë në fazën e edemë alveolare pulmonare, duke iu referuar zhyzneuhrozhayuschym shtete.

Parandalimi i edemë është kujdesur në kohë emergjence dhe shtrimin në spital në spital me ekzaminimit të kujdesshëm dhe trajtimin e sëmundjes themelore.

Parashikim

Pa prognozë ndihmë mjekësore mund të jenë të pafavorshme, që probabilitet të lartë të tranzicionit në astmë kardiak edemë pulmonare, e cila mund të çojë në vdekje.

Nëse sulmet e suksesshme dhe droga lehtësimin ndërmarra, të përcaktuara rregullisht në sëmundje themelor për të reduktuar përparimin e ngjeshur venoz në mushkëri, prognoza është e favorshme.