Valvula mitrale rënie zemra


Ngjashëm me mitër rënie valvul - një nga karakteristikat lindur e strukturës së zemrës. Për ta bërë më të lehtë për të kuptuar se çfarë saktësisht është kjo veti, e konsiderojnë shkurtimisht disa nga nuancat e anatomisë dhe fiziologjisë së zemrës.

Kështu, zemra - një organ muskulor funksioni i të cilit është për të pompimit të gjakut nëpër trup. Zemra ka dy atria dhe dy ventricles. Mes atria dhe ventricles janë valvulave të zemrës, trikuspidalnyy (trikuspidal) të drejtë dhe mitrale (bicuspid) u largua. Valves përbëra nga ind lidhës dhe si dyer origjinale, të cilat mbyllin vrima në mes atria dhe ventricles në gjak lëviz në drejtimin e duhur - zakonisht lëviz gjakun nga atria të ventricles, atria në marrjen reagime nuk duhet të jetë. Në kohën e dëbimit të gjakut nga atrium në barkushe (sistollë atrial) valvul është e hapur, por një herë gjithë gjaku i erdhi në barkushe, valvula dyerve të mbyllura, dhe pastaj dëbuar gjak nga ventricles në arteries pulmonare dhe të aortës (sistollë ventricular).


Nga e majta në të djathtë: 1. diastole Përgjithshme e zemrës - atria dhe ventricles janë të relaksuar; 2. atrial sistollë - reduktuar atrium, ventricles janë të relaksuar; 3. ventricular sistollë - ventricles atrium relaksuar ulur.

Nëse valvula mitrale nuk mbyll plotësisht gjatë dëbimit të gjakut nga barkushe në aortë, pastaj të flasim për këtë rënie (sagging) në zgavrën e atrium e majtë në kohë sistollë (reduktim i barkushe të majtë).

Rënie ngjashëm me mitër valve - Kjo është një shkelje e strukturës së tij soedynytelnotkannoy, e cila çon në mbylljen jo të plotë të valvulave, duke shkaktuar gjak mund të jetë një hedhin përsëri në atrium (regurgitation). Ka lindur (primar) dhe zhvillohet në sfondin e endokardit, miokardit, traumat e gjoksit me këputje të chords, sëmundje të zemrës, infarkt miokardi prolapsi (e mesme). Rënie primar ndodh në rreth 20 - 40% të njerëzve të shëndetshëm dhe në shumicën e rasteve nuk i japin një efekt të rëndësishëm në funksion të kardio - vaskulare sistemit.

Në mjekësinë moderne rënie primar mitrale valvul është konsideruar të jetë më tepër një tipar i lindur i strukturës së zemrës, se një patologji të rëndë, me kusht që ajo nuk është e kombinuar me defekte serioze dhe nuk shkakton hemodinamik rëndësishëm (përmban kardio - vaskulare e sistemit).

Shkaqet e prolapsi mitrale valve

Diskutimi në vijim fokusohet në prolapsi primar valvulave mitrale, e cila i përket anomalive të vogla të zemrës. Nga - i asaj që mund të ndodhë kjo anomali? Shkaku kryesor i sëmundjes është e përcaktuar gjenetikisht sintezë parregullt të tipit kolagjenit 111. Kjo proteine, e cila është e përfshirë në formimin e indit lidhor në të gjitha organeve, duke përfshirë të zemrës. Në shkelje të formimit të saj lidhës indeve "skelet" i valvulave humbet forcën e saj, valvula bëhet lirshme, të butë, kështu që ju mund të ketë rezistencë të mjaftueshme ndaj presionit të gjakut në zgavrën e barkushe të majtë, e cila çon në sagging krahët e saj në atrium e majtë.

Ju duhet gjithashtu të marrë parasysh rreziqet që ndikojnë në zhvillimin e fetusit dhe indit lidhor gjatë shtatzënisë - pirja e duhanit, alkoolit, drogës dhe substancave toksike, rreziqet profesionale, dietë të varfër, stresi.

Simptomat dhe shenjat e prolapsi mitrale valve

Zakonisht diagnostikuar gjatë një ekzaminim rutinë të sapolindur, duke përfshirë ehokardiografi (ultratinguj zemra).

Rënie ngjashëm me mitër valvul është klasifikuar nga shkalla e regurgitation (kundërt maligns gjak), i cili përcaktohet duke përdorur Doppler ultratinguj e zemrës. Alokimi fazat e mëposhtme:

- 1 shkallë - Jet kundërta e gjakut në atrium e majtë mbetet në fletëpalosjeve valvula;
- 2 shkallë - Lumë e pasme të gjakut në gjysmën atrium;
- 3 shkallë - Reverse turp gjakut mbush atrium të gjithë.

Nëse pacienti ka rënie kongjenitale, ajo regurgitation zakonisht i parëndësishëm (klasa 1) ose aspak. Nëse rënie valvula është e mesme, ajo mund të zhvillohet regurgitation hemodynamically rëndësishme, v. K. Kthimi i gjakut në atrium ka një efekt negativ në funksionin e zemrës dhe mushkërive.

Kur rënie pa shenja klinike regurgitation. Ashtu si anomalitë e tjera të vogla të zemrës (akord opsional, dritare e hapur ovale) dyshuari sëmundje mund të bazohet vetëm në shqyrtimin e planifikuar e fëmijës dhe të ECHO - kg, e cila në vitet e fundit nga anketa është i detyrueshëm për të gjithë fëmijët e moshës 1 muaj.

Nëse sëmundja është e shoqëruar nga regurgitation, atëherë stresi psiko-emocional ose fizik mund të paraqitet ankesë përhapur dhimbje në zemër, një ndjenjë e përçarje të zemrës, ndjenja "venitje" zemra, gulçim, një ndjenjë e mungesës së ajrit. Që aktivitetin e zemrës dhe sistemit nervor autonom (pjesë e sistemit nervor që është përgjegjëse për funksionin e organeve të brendshme) janë të lidhura ngushtë njëra me tjetrën, pacienti mund të jetë konfuze marramendje, i dobët, vjellje, "com fyt", Lodhje, dobësi e pajustifikuar, djersitje, takikardi (rrahje zemre të shpejtë), temperaturë e lehtë. Të gjitha këto simptoma të krizave autonome, manifestohet më qartë në fëmijën me prolapsi gjatë adoleshencës, kur ka rritje të shpejtë dhe ndyshime të hormoneve në trup.

Në raste të rralla, kur ka regurgitation klasën e 3, për t'u bashkuar me manifestimet e mësipërme ankimore karakteristike të çrregullimeve hemodinamik të zemrës dhe të mushkërive - dhimbje në zemër dhe gulçim gjatë veprimtarive normale të përditshme, ecje, ngjitje shkallët, për shkak të stagnimit të gjakut në këto organe. Gjithashtu rrallë mund të bashkohet kardiak aritmi - takikardia sinus, dridhje dhe vibrim atrial, atrial dhe ventrikular rreh sindromi shkurtuar PQ. Ajo duhet të mbahet mend se ndonjëherë regurgitation mund të përparojë, që rrisin shkallën e prolapsi.

Diagnoza e prolapsi mitrale valve

Bazuar në atë që një diagnozë? Rënie ngjashëm me mitër valvula të dyshuar edhe në ekzaminimin klinik të fëmijës. Në fëmijët e vegjël rënie mund të shoqërojnë hernie kërthizës dhe inguinale, dysplasia hip hop (përmbysje kongjenitale dhe subluxation). Në ekzaminimin e fëmijëve dhe adoleshentëve tërheq vëmendjen për pamjen e pacientit - i gjatë, gishta të gjatë, gjymtyrët gjatë, lëvizshmëri të parregullt të përbashkët, lakim të shpinë, gjë e shëmtuar e gjoksit.

Dëgjim (të dëgjuarit) ose të dëgjoni murmurs izoluar systolic dhe klikimeve (e shkaktuar nga tensioni chords gilcë prolapsi valvul në kohën e mbylljes së saj), ose një kombinim i tyre.

Metoda parësore e diagnostikimit - echocardiography (ultratinguj zemra) studimi i dopplerovskih (lejon ekranit jehonë - sinjal nga strukturat e gjakut duke lëvizur). Direkt me ultratinguj për të vlerësuar praninë dhe shkallën e valve rënie sagging e tij, dhe Doppler zbulon praninë dhe shkallën e regurgitation.

Përveç kësaj, duhet të emërohen EKG dhe EKG monitorim për të përcaktuar ritmin dhe kryerjen çrregullime të (arrhythmias zemrës).

Gjithashtu tregohet mban radiografi e zgavrën e kraharorit për të përcaktuar nëse hijet të zgjatur në të gjithë zemër dhe nëse stagnimit të gjakut në enët e mushkërive, të cilat mund të tregojnë zhvillimin e dështimit të zemrës.

Nëse është e nevojshme, mostrat janë caktuar të ngarkesës (testimit tredmil - duke ecur në një rutine, ergometry biçikletë).

Trajtimi i prolapsi mitrale valve

Në rastin e prolapsi mitrale valvul nuk është e shoqëruar me praninë e simptomave klinike, pacienti nuk është caktuar për terapi mjekësore. Në pranim në spital si të panevojshme. Duke treguar përgatiten kryerjen e disa aktiviteteve dhe mbikëqyrjen e një kardiolog mjek me ECHO vjetor - KG.

Me masa tonik janë: ushqimi i mirë, regjimi racional të punës dhe pjesa tjetër e gjumit të mjaftueshëm, ajrit të freskët, forcim i përgjithshëm i trupit, ushtrimi i moderuar (mjeku lejuar).

Kur manifestime vegjetative - distonia vaskulare (kriza vegjetativ) emëroi masazh shpinë, fizioterapi, elektroforezë të barnave të magnezit në zonën jakë. Duke treguar sedativë bimor (motherwort, sanëz, i urtë, murriz, rozmarinë e egër), dhe droga që përmirësojnë ushqimin e muskulit të zemrës (Mahnerot, carnitine, riboksin, Panangin) dhe vitamina.

Kur shprehur ndjenjat ndërprerje në zemër, dhe edhe më shumë kur konfirmohet nga EKG ritmin trazirat blockers caktuar (karvedilol, bisoprolol, atenolol, Inderal dhe të tjerët).

Në raste të rralla (në zhvillimin e dështimit të zemrës, aritmive, dështimi progresiv i valvulës mitrale) mund të kryhet korrigjim kirurgjik të prolapsi. Trajtimet kirurgjikale përfshijnë operacione përmirësuese në valvula (paraqitjen e kapakëve tij sagging, shkurtimin akord shtrirë) ose zëvendësim i ngjashëm me mitër Valve me artificiale atë në. Trajtimi kirurgjik i prolapsi lindura izoluar është përdorur rrallë për shkak të kursit të favorshëm të sëmundjes.

Komplikimet e prolapsi mitrale valve

A mund të ketë komplikime? Pavarësisht nga fakti se në shumicën e rasteve ndodh regurgitation i ngjashëm me mitër Valve me disa që nuk kërkon trajtim të veçantë, por ekziston rreziku i komplikimeve. Komplikimet janë të rralla (vetëm 2 deri në 4%) dhe ato përfshijnë kusht të tillë zhizneuhrozhayuschie që kërkon trajtim në një spital të specializuar:

- pamjaftueshmëri akute mitrale - shtet që nuk është zakonisht rezultat i ndarjes së lëndimeve pjezë chords gjoks. Ajo karakterizohet nga formimi i chords "lirshme" valvula, valvula nuk është mbajtur, dhe dyert e saj janë në lëvizje të lirë pa kryerjen e funksioneve të tij. Foto klinike shfaqet edemë pulmonare - dyspnea të rënda në pjesën tjetër, sidomos duke shtrirë; detyruar pozicionin ulur (orthopnea), bubbled frymë; wheezing ndenjur në mushkëri.

- Endokardit bakterial - Sëmundjeve në të cilat në mur të brendshëm të zemrës janë depozituar mikroorganizmave që depërtojë gjakun e burimit të infeksionit në njerëzit. Më të endokardit me valvulare plagë zhvillohet pas një dhimbje të fytit në fëmijët, dhe prania e valvulave të modifikuar të parë mund të jetë një faktor shtesë në zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Dy - tre javë pas kryerjes së një infeksion në pacientit zhvillon përsëritur ethe, dridhje, mund të jetë i nxituar, zgjerimi i shpretkës, cianozë (blu ngjyrosje të lëkurës). Kjo është një sëmundje e vështirë që të çon në sëmundje të zemrës, deformimit valvulare përafërt me mosfunksionim e kardio - vaskulare sistemit. Parandalimi i endokardit bakterial është përshtatje në kohë të vatrave akute dhe kronike të infeksionit (dhëmbët karies, sëmundjet e Ent - organeve - adenoids, inflamacion kronik i bajamet) dhe antibiotikët profilaktike gjatë procedurave të tilla si nxjerrja e dhëmbit, heqje e bajameve.

- Vdekja e papritur kardiak - Komplikim kërcënuese që karakterizohet nga ndodhja duket idiopatike (papritur, i pashkak), dridhje ventricular, e cila i referohet arrhythmias fatale.

Parashikimi i prolapsi mitrale valve

Moti favorshme për jetën. Komplikimet ndodhin rrallë, dhe cilësia e jetës nuk vuan. Megjithatë, disa klasa sportive pacienti kundërindikuar (duke kërcyer, karate) dhe profesioni, duke shkaktuar mbingarkesë sistemin kardiovaskular (zhytësit, pilotët).

Si të shërbimit ushtarak mund të thuhet se në bazë të urdhrave, palestër për shërbimin ushtarak është vendosur individualisht për çdo pacient në ushtri - komisioni mjekësor. Pra, në qoftë se një i ri njeri mitrale valvula rënie pa regurgitation ose regurgitation 1 shkallë, pacienti është i aftë për shërbimin. Nëse regurgitation është 2 gradë, pacienti kushtimisht i përshtatshëm (në kohë paqe nuk mund të quhet). Në prani të Klasa 3 regurgitation, arrhythmias ose dështimit të zemrës klasës funksional 11 dhe shërbim më të lartë ushtarak kundërindikuar. Kështu, shumica e pacientëve me prolapsi mitrale valvul me një kurs të favorshme dhe në mungesë të komplikimeve, mund të shërbejë në ushtri.