Defekte të zemrës fituara


Shkaqet
Simptomat e sëmundjes së zemrës
Diagnostics
Trajtim
Parandalimi fituar defektet e zemrës
Parashikim

Normalisht, zemra e njeriut ka dy atria dhe dy ventricles, ndarë nga valvulat që ju lejojnë gjakun nga atria të ventricles. Valvula, të vendosura në mes të atrium e drejtë dhe barkushe quhet trikuspidal dhe përbëhet nga tre krahë dhe në mes të atrium e majtë dhe barkushe quhet mitrale dhe përbëhet nga dy krahë. Këto valvulave janë mbështetur nga ventrikular chordae pjezë - temat, duke siguruar kapakëve plotë lëvizje dhe mbylljen e valvulave në kohën e dëbimit të gjakut nga atria. Është e rëndësishme për të siguruar që gjaku lëviz në një drejtim dhe jo hedhur mbrapa, pasi kjo mund të thyejnë zemrën dhe të shkaktojë një përkeqësim të muskulit të zemrës (miokardit). Ka edhe valvul aortës që ndan barkushe të majtë dhe të aortës (anije e madhe e gjakut që ofron gjakun e tërë trupit) dhe valvula arteries pulmonare që ndan barkushe të drejtë dhe trungu pulmonare (enë të mëdha të gjakut që mbart gjakun venoz në mushkëri për mbushje të mëtejshëm oksigjeni i saj). Këto dy valvola të parandaluar rrjedhën e kundërt, por në ventricles.


Nëse ka deformim të rëndë nga strukturat e brendshme të zemrës, kjo çon në përçarje të funksioneve të tij, i cili vuan tërë trupin. Shtetet e tilla quhen defekte të zemrës, të cilat janë të lindura dhe të fituara. Ky artikull përqendrohet në aspektet themelore të zemrës së fituar.

Fituar - një grup i sëmundjeve të zemrës, të cilat janë shkaktuar nga një ndryshim në anatomi shkak të plagë organike valvulare, duke shkaktuar shkelje të konsiderueshme të hemodinamikën (rrjedhjen e gjakut brenda zemra dhe qarkullimi i gjakut në të gjithë trupin).

Prevalenca e këtyre sëmundjeve është sipas autorëve të ndryshëm nga 20 në 25% të të gjitha sëmundjeve të zemrës.

Shkaqet e sëmundjeve të zemrës

Në 90% të rasteve në të rriturit dhe fëmijët e fituara defekte janë rezultat i etheve reumatike akute (ethet reumatike). Kjo është një sëmundje e vështirë kronike që zhvillohet në përgjigje të futjes në streptokokut hemolitik grupi trup A (për shkak të grykët, fruth i keq, grykët kronike), dhe manifestohet në lezione të zemrës, nyjeve, lëkurës dhe sistemit nervor. Të shkaktojnë defekte mund të jenë të endokardit bakterial (dëmtim të rreshtim e brendshme të zemrës për shkak të hyrjes së patogjeneve në gjak - sepsë, si dhe zgjidhjen e tyre në valvulave).

Në raste të tjera, të rralla në të rriturit shkaqet janë sëmundje autoimune (artriti reumatoid, sklerozë sistemike, etj), atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës, infarkt miokardi, sidomos me formimin e lë mbresë të gjerë postynfarktnoho.

Simptomet e defekteve të fituara të zemrës

Foto klinik i sëmundjeve të zemrës varet nga faza e çrregullimeve kompensimit hemodinamik.

Faza 1: kompensim. Do të thotë nga mungesa e simptomave klinike për shkak të faktit se zemra prodhon (adaptive) mekanizma kompensuese për të korrigjuar shqetësime funksionale në punën e tij, por trupi mund të përshtaten me këto shkelje.

Faza 2: subkompensatsyy. Karakterizohet nga paraqitja e simptomave gjatë ushtrimit, kur mekanizmat e mbrojtjes nuk janë të mjaftueshme për të kundërt ndryshimet hemodinamik. Në këtë fazë pacienti në fjalë dyspnea, takikardi (rrahje zemre të shpejtë), dhimbje në gjoks e majtë, cianozë (ngjyrë blu ose vjollcë të lëkurës së gishta, hundë, buzë, veshët, vetëm personi), marramendje, gjendjes predoobmorochnye ose zalisur, ënjtje e gjymtyrë të ulët. Këto simptoma shfaqen, zakonisht nën stres të pazakontë për pacientin, të tilla si duke ecur shpejt distanca të gjata.

Faza 3: dekompensimi. Do të thotë lodhje e mekanizmave kompensuese e zemrës dhe trupit, e cila çon në simptomat e mësipërme në aktivitetin normal të familjes ose në pjesën tjetër. Në të rënda dështim të zemrës decompensated për shkak të pompimit të gjakut është stagnim të gjakut në të gjitha organet, manifestohet klinikisht me vështirësi të rënda të frymëmarrjes në pjesën tjetër, sidomos ndërsa shtrirë (sepse pacienti mund të jetë pozita vetëm gjysma-ulur), kollë, takikardi, presionin e ngritur ose të reduktuar shpesh, ënjtje të ulët gjymtyrë, bark dhe ndonjëherë tërë trupi (anasarca). Në këtë fazë, furnizimi shqetësuar gjakun e të gjithë organeve dhe indeve të ndryshimeve degjenerative në to, trupi nuk është në gjendje për të përballuar me ndryshime të tilla të rënda patologjike, dhe aty vjen fund-faza (vdekja).

Defekte edhe fituara manifestuar të ndryshme në varësi të llojit dhe vendndodhjen e tyre. Zv Natyra Dështimi izoluar (mbyllja e paplotë i valvulave valvul) dhe stenozë (ngushtim) të rrethit vrimë valvul. Lokalizimi dalluar lezione të mitral, trikuspidal, valvula aortës dhe valvula pulmonare. Ka një kombinim (ndikuar dy ose më shumë valvulat) dhe kombinim (stenoza dhe pamjaftueshmëria e një valvul). Këto defekte janë quajtur kombinuar ose i kombinuar, respektivisht. Defektet më të zakonshme të mitral dhe valvulave aortës.

Stenozë mitrale (ngushtimi i hapjes majtë atrioventricular). Karakteristike për të është ankesa e pacientit e dhimbje në gjoks dhe mes të xhades blades lënë ndjenja palpitations dhe gulçim në ngarkesës së parë, dhe pastaj vetëm. Gulçim mund të jetë një simptomë e edemë pulmonare (për shkak të stagnimit të gjakut në mushkëri), i cili është një kërcënim për jetën e pacientit.

Pamjaftueshmëri ngjashëm me mitër valvul. Klinikisht mund nuk tregojnë veten për dekada të tëra nga formimin e hershme të defektit, në mungesë të revmokardita aktive (reumatike "inflamacion" e zemrës) dhe lezione të tjera të valvulave. Ankesat kryesore në zhvillimin e subkompensatsyy janë ankesat e gulçim (gjithashtu i njëjtë me stenozë, në gjendje të jetë një manifestim i edemë pulmonare), çrregullimet në zemër, dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme (mëlçisë gjakut për shkak perenapolneniya), edemë e gjymtyrë të ulët.

Stenozë aortës. Nëse pacienti ka pasur një ngushtim të lehtë të rrethit valvulave, për dekada të tëra që mund të ndihen të kënaqshme edhe në tendosje të lartë fizike. Në stenozë të theksuar ka ankesa për dobësi të përgjithshme, zalisur, lëkurë të zbehtë, Bora e ekstremiteteve (për shkak të gjakut të ulët emisioneve në aortës). Lidhur më tej dhimbje të zemrës, gulçim, episode mushkërive edemë.

Pamjaftueshmëria e valvulave aortës. Klinikisht kohë të gjatë mund të tregojnë vetë vetëm kuptim kontraktimet e të parregullta të zemrës të shprehura në aktivitete fizike. Më vonë u bashkua me tendencë për të zalisur, klikoni dhimbje në gjoks, ngjan pectoris dhe gulçim që mund të jenë simptomë kërcënuese në zhvillimin e shpejtë të edemë pulmonare.

Stenozë izoluar i hapjes drejtë atrioventricular dhe pamjaftueshmërisë trikuspidal valve defekte janë shumë të rralla dhe janë më të zakonshme në sfondin e mitral dhe / ose defekte aortës. Shenjat e hershme - Mosfunksionimi i palpitations zemrës dhe zemrës gjatë ushtrimit, atëherë, me një rritje pravoshlunochkovoyunedostatnosti shfaqet edemë e gjymtyrë të ulët, shurdhim dhe dhimbje në kuadratin e djathtë të sipërm (për shkak të stagnimit të gjakut në mëlçi), rrit bark (ascites - derisa arritni fluide në zgavrën e barkut), dyspnea të rënda në pushim.

Stenozë izoluar dhe pamjaftueshmëria pulmonare valvula gjithashtu një sëmundje shumë të rralla, shpesh defektet e valvulave kombinuar me defekte trikuspidal valvulave. Manifestuar klinikisht nga bronkiti shpeshta zgjatur, zemra intermittently nën ngarkesë, edemë ulët gjymtyrë, zgjerimin e mëlçisë.

Diagnoza e zemrës fituar

Diagnoza e sëmundjes së zemrës mund të supozojmë në ekzaminimin klinik të pacientit me dëgjim detyrueshme të gjoksit, duke dëgjuar tonet cilat janë të parregullt dhe zhurma e shkaktuar nga mosfunksionimi i valvulave të zemrës; si mjeku mund të dëgjojë wheezing në mushkëri për shkak të stagnimit të gjakut në enët e mushkërive. Është tërhequr vëmendja për lëkurë të zbehtë, prania e edemë, e cila është përcaktuar nga prekje (probing në bark) zgjerimin e mëlçisë.

Me laborator dhe metodat instrumentale të hetimit të caktuar nga e gjakut dhe urinës përbashkët testet, testet biokimike të gjakut për të zbuluar mosfunksionim të veshkave dhe të mëlçisë, aritmi EKHvyyavlyaet, hypertrophy (gungë) ose ventrikular dridhje, gjoks X-ray tregon shenjat e stagnimit të gjakut në mushkëri, duke zgjeruar kryqin Madhësia e zemrës, angiografi - futja e mesme kontrast nëpër enët e zgavrën e zemrës, e ndjekur nga X-ray, ehokardiografi (ultratinguj i zemrës).

Për shembull, zemra është hypertrophy dhe ventricular dridhje në defekte në zemër në radiographs.

Nga metodat e hulumtimit në mënyrë të besueshme konfirmojnë ose përgënjeshtrojnë echocardiography diagnoza ndihmon, sepse kjo ju mundëson për të kujtoj zemrën dhe strukturën e saj të brendshme.

Në stenozë mitrale me ultratinguj i zemrës përcaktuar peshën e zonës stenozë hapjes atrioventricular, vula valvulave hypertrophy valve (rritje në peshë) të barkushes së majtë, e trazuar (jo unidirectional) rrjedhjen e gjakut nëpër atryoventrykulyarnoe vrimë, u rrit presioni në atrium e majtë. Pamjaftueshmëria ngjashëm me mitër valvul është e karakterizuar nga ultrazërit bën jehonë nga kapakëve shkëmb në kohën e mbylljes së valvulave, siç përcaktohet nga ashpërsia e regurgitation (kundërt maligns gjak në atrium e majtë) dhe shkalla e hypertrophy të barkushes së majtë.

Në stenozë aortës goja duke ultrazërit përcaktuar peshën e stenozë, hypertrophy majtë ventricular, pjesë të ulët nxjerrje dhe vëllimin goditje e gjakut (treguesve karakterizojnë rrjedhjen e gjakut në aortë në një reduktim të përzemërt). Pamjaftueshmëri aortës manifestuar cusps deformim aortës valvulave, mbylljen e tyre jo të plotë, regurgitation e gjakut në zgavrën e barkushe të majtë, hypertrophy majtë ventricular.

Kur defekte valvula trikuspidal dhe valvul pulmonare zbuluar dhe vlerësuar performancën e ngjashme, vetëm zemrën e duhur.

Trajtimi i zemrës fituar

Trajtimi i fituar mbetet çështje e vështirë dhe të ditës në kardiologjisë moderne dhe kardiokirurgjisë, si dhe për çdo pacient individualisht është shumë e rëndësishme për të përcaktuar vijën mirë kur operacioni është e nevojshme, por nuk e kundërindikuar. Me fjalë të tjera, kardiologët duhet të monitorojë me kujdes këtyre pacientëve për të identifikuar në kohë situatat ku terapi mjekësore janë duke u mbajtur defekt kompensohet në formë, por shprehu dekompensimi nuk ka kohë për të zhvilluar dhe trupi është ende në gjendje për të lëvizur kirurgji të hapur të zemrës.

Ka drogës dhe trajtimet kirurgjikale për sëmundje të zemrës. Terapia e barnave përdoret në fazën aktive të reumatizmi, nën subcompensation (nëse është e mundur për të arritur korrigjimin e hemodinamikën duke përdorur drogë, ose në qoftë se operacioni është i kundërindikuar për shkak të comorbidities - sëmundje akute infektive, infarkt akut të miokardit, sulm përsëritur reumatike, dhe kështu me radhë d..) fazën e dekompensimi rënda . Me barna medicinale emërohen nga grupet e mëposhtme:

- antibiotikët dhe barnat anti-inflamator për të lehtësuar procesin reumatike aktiv në zemër, penicilinë përdoret kryesisht (injeksione bitsillina, ampicilin, Amoxicillin, Amoxiclav etj), droga jo-steroidal anti-inflamator (NSAIDs) - DIKLOFENAK, nimesulid, ibuprofen, aspirina, indometacin;

- glycosides zemrës (digoxin, digitoxin) janë caktuar në raste të caktuara, për të përmirësuar aktivitetin shtrëngohet të miokardit (muskujve të zemrës);
- droga që përmirësojnë trofike (ushqimore) infarkt - pananhyn, Mahnerot, Magne B6 etj
- diuretics (furosemide, indapamidi etj) treguar për të reduktuar mbingarkesën e vëllimit të zemrës dhe enëve të gjakut;
- Frenuesit ACE (kaptopril, lisinopril, ramiprili, dhe të tjerët) kanë pronat cardioprotective, të ndihmojë për të normalizuar presionin e gjakut;
- Në Adreno-blockers (bisoprolol, Carvedilol, etj) janë përdorur për të reduktuar presionin e dhe ngadalësimin normë nëse trazirat ritmin e zemrës së pacientit me një normë rritje të zemrës;

- Agjentët antiplatelet (aspirina dhe modifikimet e saj - Cardiomagnyl, Aspirina Cardio, tromboflebit Ass, etj) dhe anticoagulants (heparin, fraksyparyn) me qëllim për të parandaluar rritjen e koagulimit të mpiksjen e gjakut në enët apo zemër;
- nitrateve (nitroglycerin dhe analoge të saj - nitromint, nitrosprey, nitrosorbid, monochinkve) i emëruar, nëse një pacient me sëmundje të zemrës zhvillon pectoris (për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut në muskujt e zemrës hypertrophied).

Trajtimet zemrës është një mënyrë radikale e korrigjimin e defekteve. E atyre në fuqi commissurotomy stenozë (mbështjelljes ressechenie mbresë në valvula krahë) paraqitjen valvulave nesmykayuschihsya, zgjerimi i zonës së vogël të stenozë duke përdorur hetim shkon në zemër nëpërmjet enëve të gjakut, zëvendësimin e valvulave (prerje i valvulave të saj dhe duke e zëvendësuar atë me një artificiale).

Përveç këtyre trajtimeve, pacienti duhet të mbajë një mënyrë jetese të caktuar, për shembull:

- të ushqyerit racional, dietë me kufizimin e kripës, sasia e lëngjeve të konsumuar, produktet me përmbajtje të lartë të kolesterolit (mish yndyror, peshk, shpezë dhe djathë, margarinë, vezë), me përjashtim të skuqura, me erëza, ushqime të kripura, tymosur.
- më shumë shëtitje në ajër të pastër;
- përjashtojnë sport;
- kufizojë stresin fizik dhe psiko-emocionale (stresin dhe të ndjehen më pak të shqetësuar);

- Dietë të organizojë një shpërndarje racionale të punës dhe pushimit, dhe për një gjatësi të mjaftueshme të gjumit;
- grua shtatzënë me sëmundje të fituara të zemrës rregullisht marrin pjesë në klinikat antenatale, kardiolog ose kirurg kardiak për të vendosur mbi mundësinë e mbajtjes së shtatzënisë me zgjedhjen e metodës optimale ofrimit të (zakonisht me seksion cezariane).

Parandalimi fituar defektet e zemrës

Që shkaku kryesor i këtyre sëmundjeve janë reumatizmi, parandalimi për qëllim trajtimin e hershëm të sëmundjeve të shkaktuara nga Streptococcus (grykët, grykët kronike, fruth i keq) me antibiotikë, rehabilitimin e vatrave kronike të infeksionit në trup (faringjit kronike, dhëmbë kalbur, etj). Kjo parandalimin primar. Parandalimi sekondar është përdorur në pacientët me procesin ekzistues reumatike dhe duke përdorur normat vjetore të injeksione antibiotik bytsyllyna dhe duke marrë drogë anti-inflamator.

Parashikim

Përkundër faktit se faza e kompensimit (pa manifestimet klinike) disa defekte në zemër llogaritur për dekada të tëra, jetëgjatësia e përgjithshme e jetës mund të reduktohet për shkak se zemra është e pashmangshme "hahet" zhvillimin e dështimit të zemrës me shqetësim të qarkullimit të gjakut dhe të ofrojë të gjitha organet dhe indet, e cila çon në vdekje Rezultati. Kjo prognozë jo të favorshme për jetën.

Dhe kjo përcaktohet nga mundësia e shteteve zhyzneuhrozhayuschyh (edemë pulmonare, dështimi akute të zemrës) dhe komplikime të lidhura (komplikimet thromboembolic, aritmi kardiake, bronkit zgjatur dhe pneumoni). Nëse korrigjim kirurgjik i defekteve për jetën e kushteve të favorshme të motit për pritjen e barnave të përshkruara nga mjeku dhe parandalimin e komplikimeve.