Perikardit


Pericarditis - një sëmundje inflamatore e cipë e zemrës. Cipë e zemrës - një rreshtim soedinitelnotkanaya e jashtme e zemrës, e cila mbulon atë nga të gjitha anët, është i lidhur me sipërfaqen e brendshme të gjoksit, diafragmë, dhe pjesërisht për anije që nisen nga zemra. Shell e jashtme e zemrës është projektuar për të kryer dy funksione kryesore: të mbajë një pozicion të caktuar në hapësirën e zemrës dhe për të parandaluar shtrihen e zemrës në rast të mbingarkesës vëllimit të papritur.

Cipë e zemrës përbëhet nga dy shtresa: i brendshem (i lëngshëm) fort lidhur zemrës dhe të jashtëm (fibroze) lirisht rrethon zemrës. Midis këtyre shtresave është normalisht deri në 20 ml lëng, e cila shërben si një "lubrifikant" për të reduktuar fërkime gjatë lëvizjes së zemrës.


Shkaqet e perikardit

Në varësi të shkakut të perykardytov është klasifikimi në vijim:

• perikardit infektive virale (virusi Coxsackie, virusi Epstein-Barr), bakteriale (Streptococcus, neysseriya), fungale (kërpudhave gjini Candida), parazitare (ekinokokeve, Toxoplasma) natyra. Nën veprimin e organizmave sëmundje toksina formuar lë inflamacion rreth zemrës dhe zhvillimin e fotografisë klinike karakteristike të sëmundjes.
• pericarditis të shoqëruara me sëmundje autoimune ose lidhës sistemike indeve të tilla si lupus eritematos sistemik, artrit reumatoid, skleroderma sistemike. Perikardit është zhvilluar për shkak të dëmtojë qelizat e indeve lidhës qelizat e veta mbrojtëse në një avari në sistemin imunitar.

• Me përhapjen e vendeve të afërta inflamacion gjithashtu mund të zhvillojë perikardit. Ky model është karakteristikë e infarkt akut të miokardit me sasi të madhe të dëmtimit të indeve ose miokardit.
• pericarditis mund të jetë një komplikim e sëmundjeve të shoqëruara me çrregullime të rënda metabolike siç pamjaftueshmërisë renale në fazë, myxedema, sëmundja Addison terminal së.
• pericarditis traumatik ndodh kur trauma ose dëmtim i zgavrën kraharorit, si dhe komplikimet e manipulimin kirurgjikale je.

• Kur infiltrimi tumor kuptuar perikardit fletëpalosje rreth zemrës qelizat e tumorit në neoplasms primare të cipë e zemrës dhe, më shpesh, paraqitja e metastases nga organet e tjera (kanceri i mushkërive, kanceri i gjirit).

Varësisht nga natyra e rrjedhës është perikardit mund të ndahen në (Fig 1.):
Perikardit 1.Ostryy: • thatë ose fibrinës; • exudative -Me tamponade kardiak -bez tamponade kardiak.
Perikardit 2.Podostryy: • exudative; • ngjitës; • tamponade Constrictive -Me kardiak -bez tamponade kardiak.

3.Hronicheskaya perikardit: • exudative; • ngjitës; • • sdavlyvayuschyy me obzystvleniem konstruktive ("zemër të blinduar") -Me tamponade kardiak -bez tamponade kardiak.

Figura 1. Klasifikimi i formave morfologjike të perikardit.
dhe - të thatë (i fibrinës) perikardit;
në - perikardit exudative;
g - ngjitës (ngjitës) perikardit;
d - perikardit Constrictive

Simptomet e perikardit

Vtechenie 6 javë të fillimit quhet perikardit i mprehtë. Në ankesat ballë të dhimbje gjoksi. Dhimbja është e fortë, monoton, pothuajse konstante. Dhimbja është më e rëndë në zemër, rritet me lëvizje, frymëmarrje të thellë, mund të japë krahun e majtë, qafën, thikë majtë shpatull në rajon. Intensiteti dhimbje rënë pak në pozicion të ulur me anim përpara duke marrë rritje NSAIDs në pozicionin e shtrirë në shpinë. Shfaqja apo përkeqësimi i dhimbjes nuk shoqëruar me aktivitet fizik, përdorimi i nitrateve pa efekt. Këto ju lejojnë për të dalluar simptomat specifike të sëmundjeve koronare të zemrës dhe perikardit. Gjithashtu të shqetësuar në lidhje me ethe dhimbje të pacientit, mund të shkaktojë aritmi, uljen e presionit të gjakut dhe gulçim në pushim.

Gjatë reagimit inflamator në gjethe rreth zemrës poshtë fibrion (Fig. 1 a). Shfaqja dhe dhimbje të përhershme lidhur me stimulimin e mbaresa nervore cipë e zemrës ra fibrinë dhe fërkime rreth zemrës thickened shtresat në lëvizjen e zemrës. Lidhur me depozitimin e fibrinë specifike shfaqjes simptomë - zhurma rreth zemrës fërkime që të dëgjojnë vetëm në këtë fazë të perikardit.

Faza tjetër e perikardit është grumbullimi i lëngjeve në zgavrën rreth zemrës me zhvillimin e perikardit exudative (Fig. 1b, c). Me akumulimin e ngadaltë të ndryshimeve të lëngjeve të rëndësishme hemodinamik nuk mund të jetë, ndërsa grumbullimi i shpejtë i lëngjeve në shtete të caktuara shpejt çon në tamponade kardiak. Kardiak tamponade - ngjeshja e exudate zemrës po kërcënon komplikim, duke kërcënuar jetën e pacientit.

Tamponade kardiak. Shigjeta tregon lëngun në zgavrën rreth zemrës

Kështu duke reduktuar përmbajtjen formuar drejtë ngecje të gjakut të zemrës në qarkullim të madh me një rritje në pamjen mëlçisë e edemë e gjymtyrëve të ulët dhe lëngjeve në zgavrën e barkut. Duke zvogëluar volumin e gjakut që derdhet nga barkushe të majtë, ndërpreu furnizimin e të gjitha organeve dhe indeve, veçanërisht qelizave të trurit. Tamponade zemrës si një komplikacion i perikardit, mund të dyshohet me rritjen e presionit venoz (fryrë venat e qafës, paraqitja e lëngjeve në bark, dhimbje në kuadratin e djathtë të sipërm për shkak të rritjes në mëlçi) në sfondin e bie gjaku, shfaqjen e palpitations, gulçim në mungesë të wheezing në mushkëri.

Shfaqja e një pacienti me tamponade kardiak

Pa trajtim, rezultatet kardiake tamponade në vdekjen e pacientit.

Subacute perikardit diagnostikuar brenda 6 javëve në 6 muaj të fillimit. Kjo dhimbje gjoksi, dobësi, ethe, gulçim shprehur sëmundje slabo.Simptomy varet nga ashpërsia e ndryshimeve morfologjike fletëpalosjeve rreth zemrës. Për perikardit ngjitës karakterizohet nga dalja e mbështjelljes në mes të shtresave të cipë e zemrës dhe formimin e mbështjelljes mes mureve zgavër të zemrës dhe gjoks, dhe gjithashtu gjendet afër (Fig. 1, d). Vetëm në shënua në mënyrë të konsiderueshme mbështjelljes simptomat e dështimit të zemrës në lidhje me shkeljet vend në zemër të hapësirës së saj ose mungesa e mobilitetit.

Perikardit Constrictive ndodh kur iu bashkua mbi një pjesë të madhe shtresa e jashtme dhe të brendshme të cipë e zemrës (Fig. 1, A). Formuar forca të blinduara të trasha mbulon zemrën që pengon mbushjen e saj me gjak. Rezultati është dështimi i zemrës me stagnimit të gjakut në qarkullim sistemik. Në të konsiderueshme procesit konstruktive ashpërsisë perikardit gjithashtu mund të jetë i komplikuar për shkak të tamponadoy compression cipë e zemrës ngurtë të zemrës.

Perikardit kronike diagnostikuar me sëmundjen për më shumë se 6 muaj. Ajo karakterizohet nga të njëjtat ndryshime morfologjike, si në formën Subacute. Me rëndësi të veçantë është perikardit kronike Constrictive me obezystvleniem, e cila është gjithashtu e komplikuar shpesh nga tamponade kardiak.

Diagnoza e perikardit

Për diagnozën e perikardit përdorur gjerësisht laborator dhe metodat instrumentale.
Në një test të gjakut nuk është duke u rritur treguesit e pranisë së inflamacionit në trup, të tilla si ESR, qelizat e bardha të gjakut, kripë e acidit laktik, proteina C-reaktive dhe të tjerët. Rritja e Troponin gjaku I dhe kreatinë kinazës-MB pjesë sugjeron dëme të indeve të zemrës.

Electrocardiography (EKG) për të diagnostikuar ndryshimet inflamatore në zemër, si dhe prania e lëngjeve në zgavrën rreth zemrës.

Kur radiografi e gjoksit përcaktohet më të mëdha në madhësi në zemër akute kur perikardit exudative për shkak të akumulimit të lëngjeve.

Radiografi e gjoks në perikardit exudative

Kur zemra vulë rreth zemrës zvogëlohet në madhësi, paraqitjen e vatra obezystvleniya. Echocardiography është standard ari për përcaktimin efuzioni rreth zemrës, dhe më pas, vlerësojë dinamikën në trajtimin e sëmundjeve. Në raste të rënda të rekomanduara nga tomography llogaritur dhe rezonancë magnetike të zemrës.

Trajtimi i perikardit

Për trajtimin e pericarditis përdorur gjerësisht droga anti-inflamator jo-steroidal (indometacines) në kombinim me kolkicine në një skeme caktuar. Nëse provuar natyrën infektive të sëmundjes antibiotik rekomanduar. Efikasiteti i trajtimit është matur 2 javë pas fillimit të terapisë. Në përmirësimin e gjendjes së përgatitjeve hequr gradualisht. Mungesa e pikave efekt për diagnozën gabuar të sëmundjes, ose për t'u bashkuar me komplikime septike.

Si një procedurë diagnostike në të errët arsim arsye exudate dhe objektiv terapeutike për parandalimin e zhvillimit të tamponade kardiak kur një sasi të madhe të rrjedhje, të përdorura perykardyotsentez (Birë e zgavrën rreth zemrës).

Teknika e pericardiocentesis

Pericardiocentesis kryhet vetëm në një spital. Contraindication vetëm për këtë manipulim është aneurysm rasslayvayuschayasya aortic. Përdorur ultratinguj përcaktohet pikë në sipërfaqen e trupit të vendosur më të ngushtë në zonën e grumbullimit fluide. Zakonisht kjo është një fushë e kërc bashkëngjitur brinjë në kafaz i kraharorit VII. Pas anestezi lokale është kryer birë indeve shtresa, dhe gjilpërë bie në zgavrën rreth zemrës. Pastaj evakuimi është kryer një sasi të caktuar të lëngshme. Pastaj gjilpërë është hequr, fashë pa mikrobe është aplikuar. Për një kohë pacienti është nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të vizualizimi zgavrën rreth zemrës. Përgatitja e pacientit për manipulim dhe rehabilitimin e mëvonshme është e nevojshme. Në rast të dështimit të rëndë të zemrës për shkak të aderimin ose bashkim lë heqja kirurgjikale e cipë e zemrës tregon adhesions, autopsi e mbështjelljes rreth zemrës.

Prognoza për pericarditis me trajtim adekuat të favorshëm. Në pacientët e moshuar ose debilitated mund të zgjatet, relapsing kursin e sëmundjes me formimin e formave konstruktive.