Anginë të paqëndrueshme


Shkaqet e angina paqëndrueshme
Simptomat
Diagnostics
Trajtimi i stenokrdii paqëndrueshme
Jeta me anginë
Komplikimet dhe moti

Për të kuptuar se çfarë angina e paqëndrueshme, si është shkaktuar dhe pasojat, është e nevojshme shkurtimisht mbi tiparet e furnizimit me gjak të zemrës.

Për një efikasitet të mirë të muskujve të zemrës ajo ka nevojë për një sasi të mjaftueshme të glukozës dhe oksigjenit. Këto substanca janë dorëzuar me gjak arterial në koronare (koronare) arterieve origjinë nga aortës. Nuk janë të drejtë dhe të majtë arterie, kjo e fundit e ndarë në zbritëse mëparshëm dhe ohybayuschuyu degë. Gjatë stresit fizik apo emocional, kur duke rritur normën e zemrës, miokardit rrit kërkesën e oksigjenit, e cila duhet të shoqërohet me rritje të mjaftueshme në rrjedhjen e gjakut koronare.


Nëse arteriet koronare vrullshëm (të shkurtër) ose mbyllur brenda një trombo dhe / ose pllakë aterosklerotike, mospërputhje miokardi perfuzionit zhvillon nevojën e saj për oksigjen. Ka ishemi miokardi - një zinxhir i proceseve patologjike në muskujve të zemrës, të karakterizuara nga hipoksi (mungesa e oksigjenit), qelizat e muskujve me nekrozë e tyre të mëvonshme (vdekje) dhe formimin e lë mbresë në këtë vend. Ishemi manifestuar klinikisht simptomat e angina dhe nekrozë - infarkt miokardi.

Pectoris - një sindrom klinik që zhvillohet në sëmundje ishemike të zemrës, karakterizohet nga ndodhja e ishemi miokardi gjatë ushtrimit ose në pushim dhe sulmeve të dukshme dërrmues, djegia dhimbje në zemër, zhduket kur të marrë nitroglycerin.

Angina është klasifikuar në të qëndrueshme dhe të paqëndrueshme. Stabiliteti natyrisht varet nga natyra e sulmeve pectoris (kohëzgjatja, intensiteti, frekuenca dhimbje) dhe efikasitetin e nitroglycerin për lehtësimin e dhimbjeve. Kjo ndarje është e rëndësishme në aspektin e prognozë, sepse mundësia e miokardit dhe komplikimet e tij herë më e lartë në formë të paqëndrueshme të pectoris. Gjithashtu varet nga taktikat e pacientit, për shkak se mjekët hospitalizuyuchy pacientët me anginë të paqëndrueshme janë të gatshëm për këtë rrezik më të lartë të sulmit në zemër. Prandaj, terapi intensive ka për qëllim për të parandaluar më tej mbivendosje të plotë të arterieve koronare, ndërsa në formë të qëndrueshëm monitorimi në vend ambulatore dhe pritja me kohë të barnave të caktuara.

Angina e qëndrueshme është e ndarë në katër klasa funksionale të përcaktuara nga në varësi të aktivitetit fizik që pacienti të mund të lëvizin pa dhimbje në zemër.

Angina e paqëndrueshme është një lloj "përkeqësimit" të sëmundjeve koronare, kur nën ndikimin e të caktuar shkakton një rritje në frekuencën, kohëzgjatjen dhe intensitetin e sulmeve të tolerancës kardiak dhimbje me ngarkesa më të ulët se sa ishte më parë. Forma e paqëndrueshme e angina përfshijnë si në vijim:

- së pari u shfaq pectoris,

- Pectoris Prinzmetal,
- pectoris postynfarktnaya,
- pectoris progresive.

Anginë të paqëndrueshme mund të çojë në zhvillimin apo infarkt miokardi, ose shkoni në kategorinë e angina stabile, ndoshta me një klasë më të lartë funksionale se pacienti ishte më parë, dmth me ulur tolerancën ushtrim. Shpesh mjekët në bisedë me pacientin duke përdorur shprehja "pectoris preinfarction", duke e përshkruar diagnozën e anginë të paqëndrueshme që nuk është plotësisht e justifikuar, pasi që jo të gjitha rastet ajo është duke përfunduar zhvillimin e infarkt miokardi.

Shkaqet e angina paqëndrueshme

Shkaku kryesor i pectoris është depozitimi i pllakave aterosklerotike në lumenin e arterieve koronare, duke rezultuar në një sasi të reduktuar të gjakut sjell oksigjenit muskujve të zemrës. Klinikisht, ky proces fillon të shfaqet në ngushtimin e arterieve nga më shumë se 50%. Faktorët e rrezikut për atherosclerosis përfshijnë trashje, lipidet (yndyrë) metabolizmin dhe metabolizmin e kolesterolit, hipertension, diabet, varësinë ndaj nikotinës, mosha mbi 45 vjet.

Me përhapjen e mëtejshme e pllakave aterosklerotike është destabilizimi i saj, dmth kapsula pllakë thyerje të rrëshqitje mbi sipërfaqen e trombocitet dhe formimin e trombo, më të përputhet lumen. Si rezultat i destabilizimit të pllakave usuhublyayuscheysya prekur enët vrull, rrjedhjen e gjakut për të miokardit është reduktuar, e cila manifestohet klinikisht nga sulmet e shpeshta të dhimbjes në zemër dhe mund të çojë në infarkt miokardi. Kjo është arsyeja për progresion të sëmundjes së arteries koronare dhe shfaqjen e angina jostabile.

Shifra tregon se formimi i një mpiksje gjaku në sipërfaqen e pllakatë të çon për të përfunduar mbyllje (bllokimi) i një arterie koronare.

Faktorët që nxisin zhvillimin e anginë të paqëndrueshme mund të jetë ushtrim i tepërt, stresi të fortë emocionale, përkeqësimin e hipertensionit, abuzimi me alkoolin, dekompensimi kardiak (dështim kronike të zemrës, cardiomyopathy hypertrophic, sëmundje të zemrës) dhe disa sëmundje exocardial (hyperthyroidism, anemia, diabeti ).

Simptomat e angina paqëndrueshme

Me zhvillimin e pacientit paqëndrueshme angina u ankua për dhimbje në zemër - krah, djegia, compressing dhimbje prapa gjoksit apo në gjysmën e majtë të gjoksit që mund të japin krahun e majtë, sup, nofulla, gjysmën e majtë të qafës. Ndonjëherë dhimbja mund të jetë më me karakter lokal, pa rrezatim, për shembull, të jetë vetëm në mes të xhades blades ose mund të marrë karakterin encircling dhimbje. Në disa raste, si rezultat i anginë jostabile mund të zhvillojnë forma të barkut e infarkt miokardi, e cila manifestohet me dhimbje vetëm në bark. Në sulmet e dhimbjes pacienti mund të shqetësojnë frikën e vdekjes, ndjesi e mungesës së ajrit, marramendje, djersitje.

Kriteret kryesore për anginë jostabile janë simptomat e mëposhtme:

- dhimbje ndodhin shpesh
- Sulmet bëhet më e fortë në intensitet,
- Sulmet zgjasë më gjatë në kohëzgjatje, rreth 10 -15 minuta apo më të gjatë,
- Sulmet mund të ndodhin në kryerjen e shumave më të vogla të aktivitetit fizik se më parë, dhe në pjesën tjetër,
- nitroglycerin sipas gjuhës mbetet pa efekt, ose të sjellë lehtësim afatshkurtër, nevojën për administrimin e rritet nitroglycerin.

Kur zhvillimi i parë u shfaq dhe angina progresive këto ankesa kanë të bëjnë me pacientin në muajin e fundit, ndërsa postinfarction pectoris - nga dy ditë për tetë javë pas një sulmi në zemër.

Angina Prinzmetal (Variant, angina vasospastic) i referohet anginë të paqëndrueshme për shkak të faktit se ndodhja e tij dhe negative paralajmërues i mbushur me rrezik të lartë të zhvillimit të infarkt miokardi krupnoochahovoho dy të para - tre muaj pas ndodhjes së sulmit të parë. Ajo karakterizohet nga ndodhja e ankesave të dhimbjes në zemër, shpesh në meshkuj të rinj në pjesën tjetër, shpesh në orët peredrankovi (ndoshta për shkak të ndryshimit të ndikimit autonom e sistemit nervor në zemër gjatë natës, sidomos me rritjen e ndikimit të nervit vagus). Midis periudhave të shkurtra të dhimbjes pacientët janë në gjendje të kryejnë aktivitet të rëndësishëm fizik. Varfërimin e furnizimit me gjak të muskulit të zemrës me këtë lloj të anginë jostabile lidhur me vrull koronare anije, por jo domosdoshmërisht në pacientit mund të jetë atherosclerosis koronare.

Diagnoza e anginë jostabile

Në anketat dhe ekzaminimin e pacientit, ku ankesat janë të vlerësuar, kushtet e përgjithshme, stabilitetit hemodynamic (ritmi, frekuencë dhe forcën e normës së zemrës, presionin e gjakut - të ulët apo të lartë), gjithmonë bëhet një regjistrim standarde EKG. EKG - Kriteret e angina e paqëndrueshme është depresioni (reduktimi) ose lartësi (rritje) segment ST, valë të larta koronare T, valët negative T, dhe kombinimi i këtyre tipare në të çon të ndryshme. Këto shenja të ishemi mund të ndodhë vetëm në bazë të ngarkesës ose në pushim, dhe mund të mos jetë në dispozicion në të gjitha.

Shenjat e ishemi miokardi në EKG - Segmenti depresioni ST (majtas) dhe valët negative T në çon gjoks (djathtas).

Vendimi për të pranuar një pacient urgjentisht të mjaftueshme nga një pritje në EKG spital disponueshme.

Në kardiologjisë ekzaminim në spital të përfundojë pas metodave të diagnozës:

- gjakut komplet - mund të rrisë qelizat e bardha të gjakut (leukocytosis).
- kimi gjakut - rritjen e nivelit të kolesterolit dhe ndryshimet e saj fraksionet, ndryshimet në aktivitetin enzimë e LDH, AST, kreatinë kinazës (CK), Troponin T (një shënues i dëmtimit të muskulit të zemrës). Niveli i Troponin rrit në infarkt miokardi.

- ndjekja ditore e EKG Holter zbuluar episode të ishemi miokardi, duke përfshirë heshtur, komunikon sulmet dhimbje nëpërmjet ditarit fizik aktivitetit, i cili çon pacientin në ditën e studimit.
- echocardiography (ultratinguj zemra) - zbulon fushat e hipo - dhe akyneziyi (reduktuar ose mungojnë faqet e miokardit contractility) mund të jetë një shkelje e majtë funksionit ventricular systolic, reduktohet volumi goditje dhe pjesë nxjerrje.
- Metodat radionukleidesh diagnostike (perfuzionit miokardi scintigraphy) informacion në laborator jo klinike dhe të dhënat EKG - kriteret për të dalluar zonat e nekrozë e ishemi miokardi (sulm në zemër nga pectoris).

- Angiografia koronare (KAH) është kryer në mënyrë që të "brenda" pikëpamje dhe për të vlerësuar qenët i qartë të enëve koronare dhe të vendosë nëse stenting të arterieve koronare.

Përkundër faktit se ndodh ndonjëherë është se pacienti bën simptomat e mësipërme dhe EKG - shenjat e ishemi apo jo nekrozë të miokardit, pacienti ka ende për t'u shtruar në spitalin e kardiologjisë (nëse mjeku dhimbje paraqitur trajtohet si anginale, zemrën, dhe jo si një dhimbje në nevralgji ndër brinjëve, gastrit, pancreatitis, për shembull). Nevoja për shtrimin në spital për shkak se ndonjëherë shenja të dëmtimit të miokardit në EKG mund të vonohet për pak kohë, deri në dy ditë, madje edhe në qoftë se pacienti tashmë është zhvillimi i infarkt miokardi.

Prandaj, kur të vendoset në pranimin dhe emërimin e trajtimit intensiv të pacientëve me simptomat e angina paqëndrueshme duhet të bazohen jo vetëm në grupin e klinike dhe EKG - kritere, por mbi secilin prej tyre veç e veç.

Trajtimi i anginë jostabile

Pacienti duhet të mbahet mend se në qoftë se ajo ishte hera e parë në dhimbjen time e jetës në zemër ose u jep jetë dhe forcimin e dhimbje ekzistuese në pectoris, ai duhet të konsultoheni me një mjek për shkak se një mjek mund të kryejë një ekzaminim të plotë dhe për të zgjidhur çështje nevoja pranimi në spital.

Shfaqja e papritur e intensive, duke mos marrë nitroglycerin qethur shkurt dhimbje në zemër, pacienti duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.

Trajtimi i anginë jostabile në spital kardiologjisë detyrueshëm ose terapeutik, ndërsa kushtet e përgjithshme të rëndë të pacientit - në ICU.

Në fazën prehospital, vetëm ose të përshkruar nga një ambulancë mjeku, pacienti duhet të marrë 1 - 2 tableta e nitroglycerin ose 1 - 2 doza nën nitrospreya gjuhës, pastaj 300 mg e aspirina (tri tableta) rozsmoktaty në gojë për të parandaluar më tej koagulimit të gjakut dhe të gjakut clots në enët koronare.

Masat e përgjithshme në trajtimin e stenokrdii paqëndrueshme:

- Mënyra caktuar shtrat ose napivpostilnyy me kufizimin e aktivitetit fizik,
- Dieta duhet të jetë i butë, të hahet ushqim të shpeshta dhe të vogla (5 - 6 herë në ditë).

Terapi medikament redukton caktimin e grupet e mëposhtme nga droga;

- nitrateve vena ngadalë - nitroglycerin ose izosorbid dinitrat dy ditë para për të dalë në mënyrë të vazhdueshme, atëherë anuluar gradualisht
- heparin njëherësh intravenoz në dozë prej 5000 njësive, 5000 njësi subkutane pastaj katër herë në ditë nën kontrollin e treguesve të koagulimit të gjakut (APTT çdo 2-3 ditë)

- aspirin doza e zakonshme (100-200 mg në ditë). Për të përjashtuar efektet mbi stomakut mukoze përdorur drogë me shtresë enterike ose kapsulë - aspirina kardio, Cardiomagnyl, tromboAss, aspikor dhe të tjerët.
- beta - blockers - karvedilol, propranololi dhe të tjerët. Kundërindikuar në astma bronkiale, sëmundjet pulmonare obstruktive kronike dhe Prinzmetal angina me enëve angiographically paprekur koronare (pa shenjat e aterosklerozës e tyre). Në këtë lloj të pectoris emëruar kundërshtarët Kalciumi channel - verapamil, nifedipin, korinfar, kordafen. E fundit tre drogë në rastet e angina "të pastër" vasospastic mund të ketë një efekt më të madh për lehtësimin e sulmeve dhimbje se nitroglycerin. Kur nifedipin koronare atherosclerosis nuk tregohet, siç është rritja e normës së zemrës

- ACE inhibitor - perindopril, kaptopril, prestarium, Noliprel,
- Droga diuretik janë të përshkruara me simptomat e dështimit të zemrës congestive në astmë të zemrës dhe edemë pulmonare - furosemide, ose Lasix vena, me shenja fillestare të stagnimit - indapamidi përditshme
- ndërsa dhimbje mbajtjen mund të caktuar neyroleptanalheziya përdorur në trajtimin e infarktit miokardiak - Përdorimi i neuroleptikëve (droperidol) dhe analgjezike narkotike (Promedolum ose fentanil).

Me zhvillimin e komplikimeve (infarkt miokardi, edemë pulmonare, aritmi kardiake, komplikimet thromboembolic) terapi posyndromnaya kryer në Departamentin e kardioreanimatsiyi.

Ajo është menduar për qëllime diagnostike Angiografia koronare mund të zgjerohet për të kryer operacione mjekësore emergjente tullumbace angioplasty ose stenting e arterieve koronare. Gjithashtu trajtimi kirurgjik mund të tregohet i aorto - kirurgjisë koronare të anashkalojë. Indikacionet dhe Kundërindikimet për operacionet e përcaktuar në mënyrë strikte në mënyrë individuale në çdo rast.

Lifestyle në anginë jostabile

Për pacientët të cilët kanë pasur pectoris paqëndrueshme pas lëshimit nga spitali ose nga pushues (ku pacienti mund të dërgohet direkt nga spitali mjeku) jetese duhet t'i nënshtrohet rekomandimeve të përgjithshme për qëllim të spitaleve - regjim kufizues dhe dietë të lehta me një futje të rregullt të drogës synuara. Koncepti i kufizuar regjimin e përjashtimit janë stres të konsiderueshëm fizik dhe psiko-emocionale, punë të pajtueshmërisë dhe pjesa tjetër (kapacitet kur i ruajtur dhe nuk ka aftësi të kufizuara), me organizimin e tyre të përditshme rutinore dhënë kohë të mjaftueshme për të fjetur dhe pjesa tjetër, ekspozimit të zgjatur në ajër të pastër.

Dietë përjashton kripur, erëza, yndyrore, skuqur, ushqim tymosur, alkool, të kufizuar për peshk yndyror dhe mish, yndyrna shtazore, konsumin inkurajoi e perime, fruta, lëng, pelte, fruta zier, qumështit, produktet e drithërave. Produktet Gatim mund të jetë në avull, zier, formë pjekur. Dietë duhet të jenë në përputhje me parimet e të ushqyerit dhe të synojnë në luftën kundër trashje.

Për të parandaluar sulmet e përsëritura dhimbje të forta në zemër dhe e sulmit në zemër dhe komplikime të tjera kanë nevojë për futje të vazhdueshëm gjatë gjithë jetës së barnave të përshkruara nga mjeku juaj, me regimens trajtimit korrigjimin kur është e nevojshme.

Shërim në anginë jostabile pakomplikuar të mundshme brenda 10-14 ditëve të shtrimit dhe trajtimit të hershëm, përkujdesjes sanatorium pushim mjekësor zgjatet për 24 ditë, në çështjet e ndërlikuara mund të vihet në shqyrtimin e aftësisë së kufizuar të përhershme (për aftësinë e kufizuar) të komisionit mjekësor Poliklinikës (ITU - mjekësore - Shqyrtimi social).

Komplikimet e sëmundjeve

Komplikimet përfshijnë pectoris paqëndrueshme, infarkt miokardi, dështim akut të zemrës, duke përfshirë edemë pulmonare, arrhythmias, dridhje ventricular dhe vdekja e papritur kardiake. Parandalimi i komplikimeve është qasje herët për një mjek kur siklet - për dhimbje të forta në zemër, si dhe trajtimin e duhur intensiv në spital dhe përdorim të mëvonshëm të rregullt të drogave të caktuara. Pacienti me rëndësi të mbani mend se në qoftë se mjeku e konsideron pranimin e nevojshme në spital, nuk do të heqë dorë nga ajo për shkak të vetë në këtë situatë është e papranueshme.

Moti pectoris paqëndrueshme

Prognoza për shtrimin në spital në kohë dhe kohë për të filluar trajtimin relativisht të favorshëm. Relativisht, sepse asnjë mjek mund të garantojë se sëmundja në një rrjedhje të caktuar të pacientit mund të ndodhë normalisht dhe nuk do të përfundojë në mënyrë fatale. Megjithatë, pavarësisht nga trajtimi, 20% e pacientëve në dy e para - tre muaj dhe 11% e pacientëve brenda vitit të parë pas krupnoochagovy paqëndrueshme angina zhvillim infarkt miokardi.

Me zhvillimin e komplikimeve parashikuar utyazhelyaetsya dhe patologjinë karakter të vendosur, të tilla si zhvillimi i edemë pulmonare dhe trajtimin e saj të suksesshëm të një pacienti do të mbijetojnë, ndërsa arteriet pulmonare ose dridhje fatale ventricular mund të ndodhë në shpejtësi rrufe.