Hapni dritaren ovale në zemër


Në ditët e sotme, shumë prindër janë dëgjuar shpesh nga mjeku se fëmija në dritaren e hapur ovale në zemër. Në këtë artikull, ne përpiqemi për të gjetur se çfarë është - një diagnozë serioze apo tipar kongjenitale të strukturës së zemrës.

Qarkullimi fetal

Zemra e fëmijëve të porsalindur është shumë e ndryshme nga zemrat e rritur njerëzore. Zemra ka katër dhoma të (atria dhe ventricles), dhe të rriturit janë ndarja mizhperedserdyamy që pengon arterial dhe venoz të gjakut të përzier në të majtë dhe të djathtë gjysmave të zemrës, respektivisht. Në të sapolindur Atrioseptalnyy jo gjithmonë arsimore gjithëpërfshirëse në lidhje me karakteristika të tilla të qarkullimit fetusit: kur fëmija është ende në zhvillim në barkun e një gruaje, mushkëritë nuk marrin pjesë në frymëmarrje të pavarur, sepse gjaku që rrjedh atyre pak (vetëm 12% të rrjedhës së përgjithshme të gjakut fetus). Është e nevojshme që më shumë gjak të pasuruar me oksigjen, të marrë në mënyrë aktive funksionojnë organet e fetusit - trurit, mëlçisë dhe të tjerët. Shpërndarja e duhur e vëllimit të gjakut në trupin e fëmijës janë komunikimet vaskulare (mesazhet) në kardio tij - të sistemit vaskular. Një nga këto struktura pranë arterial dhe venoz kanale janë dritare ovale - një vrimë në mes atria, e cila mbart shkarkimin e gjakut nga atrium të drejtë në të majtë për të ulur rrjedhjen e gjakut në mushkëri.


Nga dritarja e majtë barkushes së mbuluar me valvul të vogël është plotësisht e pjekur para lindjes. Në kohën e britmës së parë të porsalindur, kur zbuloi mushkëritë e tij, rrjedhjen e gjakut në këto rritet, rrit presionin në atrium e majtë, dhe valvula mbyllet, dhe pastaj të ndërfutur në mënyrë të vendosur me mur Atrioseptalnyy (në shumicën e rasteve gjatë vitit të parë të jetës, të paktën - për të kërkuar ' vjet nenexhik). Ndonjëherë kjo Madhësia valvul është shumë e vogël për të mbuluar slot, dhe pastaj të thonë se një dritare të porsalindur të hapur ovale në zemër.

Dritare e hapur ovale - një vrimë në mes atria në zemrën e njeriut përmes së cilës gjaku mund të rrjedhë nga një atrium në tjetrin (shpesh nga e majta në të djathtë, si presion fiziologjike në zgavrën e atrium e majtë lart). A nuk e ngatërruar dritare të hapur ovale me defekt atrial septal, si defekt - një diagnozë më të rëndë që ka të bëjë me defekte të lindura të zemrës, ndërsa dritarja e hapur ovale është klasifikuar si një nga anomalive të vogla të zemrës, dhe është një tipar mjaft individ struktura e zemrës së fëmijës.

Dritare e hapur ovale

Shkaqet e dritares dysh ovale në zemër

Në radhë të parë në strukturën e shkaqeve të sëmundjes është një predispozitë gjenetike, veçanërisht nënës. Gjithashtu për të theksuar si arsye faktorët që kanë një ndikim negativ në fetusin gjatë shtatzënisë - negative kushtet mjedisore, kequshqyer shtatzënë, stresi, përdorimi i substancave toksike (alkooli, droga, nikotina, drogat janë të ndaluara për përdorim nga shtatzënë).

Dritarja Simptomat e hapur ovale

Në mënyrë tipike, shenjat klinike të izoluar dritare ovale në fëmijët (pa sëmundje të lindura të zemrës) dhe jo të pakta. Dyshoni se kjo anomali në strukturën e një foshnje e porsalindur mund të jetë i bazuar në ankesat e mëposhtme: palpitations zemrës, gulçim dhe cianozë (ngjyra blu ose gri) trekëndëshit nasolabial me vajtimet dhe të ushqyerit. Fëmija mund të ketë një oreks të dobët dhe duke fituar pak peshë. Në fëmijët më të vjetër, nuk mund të reduktohet tolerancë (toleranca), aktivitet fizik.

Gjatë rritjes intensive dhe ndryshimet hormonale të trupit (adoleshencës, shtatzënia) rrit ngarkesën në sistemin kardiovaskular në përgjithësi, e cila mund të shkaktojë lodhje, dobësi, ndjenja ndërprerje në zemër, sidomos gjatë ushtrimit apo sportive.

Në situatat kur dritarja nuk i madh ovale dhe pas moshës pesë, më shumë gjasa, ai do të shoqërojë një person gjatë gjithë jetës, e cila, megjithatë, nuk do të ndikojë në familjen dhe karrierën e tij. Por në një moshë të vonë (pas 40-50 vjet), kur një person mund të zhvillojnë sëmundje të tilla si hipertension dhe sëmundje koronare të zemrës, dritare ovale komplikojë aftë periudhës së rimëkëmbjes pas infarkt miokardi dhe rrjedhën e dështimit kronike të zemrës.

Diagnoza e sëmundjes

Diagnoza bazohet mbi bazën e dëgjim (të dëgjuarit), gjoks kur fëmija të shikuarat (dëgjoni murmurs sistolik) dhe bazuar në metodat instrumentale.

Metoda kryesore e zbulimit të dritares ovale - vizualizimi përdorur ehokardiografi (ultratinguj i zemrës). Ultratinguj zemra duhet të kryhet për të gjithë fëmijët e moshës 1 muaj në bazë të standardeve të reja mjekësore-diagnostike në pediatri.

Nëse dritarja ovale është i shoqëruar me sëmundje të lindura të zemrës, atëherë mjeku përshkruan ehokardiografi nevojshme chrezpyschevodnaya, studimet Angiografia (futjen në zgavrën e zemrës përmes enëve të gjakut radiografike mesme kontrast), i kryer nga spitali të specializuar kardiak.

Trajtimi i dritares së hapur ovale

Në mungesë të simptomave klinike dhe trazirat hemodinamik (ndryshime të theksuara në zemër), që më shpesh ndodh në praktikë pediatrit ose terapi mjekësore ose shtrimit në një spital jo pokazany.Naznachayutsya procedurën Restorative - forcim, ajër të pastër, një përputhshmëri të balancuar të punës dhe pjesa tjetër, të ushqyerit e duhur, fizioterapi.

Kur ankesat e vogla të sistemit kardiovaskular mund të justifikohet vitamina qëllim dhe drogës, duke siguruar fuqinë shtesë të muskulit të zemrës - Magne B6, pananhyn, analoge e L- carnitine (ELKAR), coenzyme Q (ubiquinone).

Kur kombinohet me taktikat defekte në zemër vëzhgimit dhe trajtimit është e përcaktuar zgjedhja kardiake e metodës optimale të korrigjimit operativ të defekteve. Në vitet e fundit, shkencëtarët Londër zhvilluar operacion në të cilën gropë e atrium të drejtë nëpërmjet venë femurit injektuar patch hetim, e cila është aplikuar në dritare, dhe brenda 30 - ditëve të zgjidhë. Kjo krijon një lloj të suva "copë toke" dhe gjithashtu stimulon formimin e indit lidhor vet në mur ndarës atrial që të çon në fuzionit e dritares ovale. Trajtimi kirurgjik në rastet e pakomplikuara nuk është i zbatueshëm.

Komplikimet e dritares dysh ovale në zemër

Në mesin e shumë të rralla, raste pothuajse e vetme e komplikime është "paradoksale" emboli - një, gjendje e rrezikshme të rrezikshme për jetën. Embolus - një grimca vogël që bartin flluska me gaz, mpiksjen e gjakut apo copa të yndyrë. Këto substanca normalisht në gjak nuk duhet të jetë, ata marrin në gjak në kushte të ndryshme patologjike, kështu flluska gazi në emboli ajri, shoqëruar ndonjëherë nga trauma komplekse gjoks me dëmtim të indeve të mushkërive; clots gjakut - nëse thrombophlebitis (sipërfaqja sëmundje venë mur për të formuar mpiksjen e gjakut); ind dhjamor - me fraktura të hapura. Rreziku i emboli se dritarja e hapur ovale, ata mund të merrni të drejtën për të atrium e majtë, pastaj në barkushe të majtë, pastaj përmes enëve të arrijnë në tru ku zakuporyvshy lumen të shkaktojë zhvillimin e pash apo infarkt cerebral. Komplikime të tilla mund të jetë fatale. Duket zhvilluar papritmas simptoma të trurit gjatë kohës së ose menjëherë pas traumave, ose të zgjatur periudhë imobilizimi kur pacienti pas operacioneve të rënda, traumat, sëmundjet e rënda kishte vazhduar t'i përmbahet në shtrat. Parandalimi i komplikimeve tromboembolike janë terapi përgjithësisht të mjaftueshme për qëllim parandalimin rritjen e koagulimit të gjakut në kardio akute - sistemi i enëve të gjakut, lëndimet gjatë operacionit, etj

Siç është përmendur tashmë, komplikacion është mjaft e rrallë, por megjithatë, pacienti dritare e hapur ovale gjithmonë duhet të paralajmërojë mjekun tuaj në lidhje me praninë e një e dhënë karakteristikat strukturore të zemrës.

Moti në dritare të hapur ovale

Parashikimi për jetën, sociale dhe punësim në përgjithësi të favorshme, por pacientët me një dritare të hapur ovale kundërindikuar klasa sportet ekstreme dhe profesione të lidhura me rritjen e ngarkesës në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe të frymëmarrjes - pilotët, astronautët, zhytësit.

Duke përmbledhur sa më sipër përmbi të, duhet theksuar se mjekët moderne mjekësi vendosur të atribuojnë dritare më të hapur ovale me karakteristikat strukturore të zemrës sesa për defekte të rënda, sepse shumica e ngarkesës funksionale në zemër mbetet brenda normale. Megjithatë, për shkak të lokalizimit të kësaj patologjie në zemër të një organi vital, minimizojnë rëndësinë e saj nuk është e nevojshme. Në çdo rast, taktikat e mjekut përcakton kardiolog e pacientit në mënyrë individuale gjatë ekzaminimit të syve.