Presioni hipertensionit Nephrogenic veshkave


Hipertensionit Nephrogenic (ose siç e quajnë ata pacientë - "veshkë" presion) - një rritje sistematike e tensionit të gjakut për shkak të patologji renale. Në mekanizmin e zhvillimit të hipertensionit nephrogenic është vasorenal dhe parenkimale. Në operacionin e parë të anijeve të trupit të thyera, ndërsa e dyta - indet e tij të drejtpërdrejtë.

Shkaqet e hipertensionit nephrogenic


Pavarësisht nga vidanefrohennoy hipertensionit, mekanizmi i sëmundjes mbetet i vetmi. Në mosfunksionim të rritjes prodhimin e hormoneve të veçantë - reninë, që është përgjegjëse për ton të murit vaskulare. Duke rritur tonin e arterieve, ngushtimi lumen të reninë fundit, duke rritur presionin e gjakut.

Shkaku i hipertensionit vasorenal është patologji të enëve të veshkave. Së pari, ajo mund të jetë anomali të lindura, të tilla si hyperplasia e muret e arterieve, coarctation të aortës ose aneurysm arteries renale. Përveç kësaj, të ndihmojë në përmirësimin e presionit të gjakut mund të dhe faktorët e fituar. Veshkave atherosclerosis, emboli arterie renale, stenozë e paranephritis sclerosing anije, ngjeshja e arteries renale jashtë - një sëmundje që mund të jenë shkaqet e hipertensionit nephrogenic.

Sa për parenhymatoznoy hipertensionit, atëherë ajo faktorë mund të jetë gjithashtu një lindura dhe faktorë të fituara. Në mesin e anomalive që ndikojnë në presionin e gjakut, duhet theksuar hypoplasia dhe dyfishuar veshkat. Për më tepër, shkaku i presionit të lartë mund të jetë i lindur cysts veshkave opsion.

Ndër shkaqet e fituara nephrogenic hipertensionit pjesën më të madhe me sëmundje inflamatore të veshkave. Glomerulonefriti akute dhe kronike dhe pyelonephritis janë shkaqet më të shpeshta të presionit të lartë të gjakut për shkak të përqendrimit të lartë të reninë në gjak.

Mekanizmi i hipertensionit nephrogenic

Diagnoza e hipertensionit nephrogenic

Bëj një diagnozë e hipertensionit nephrogenic është shumë e vështirë për shkak se nuk e kanë përjashtuar një duzinë sëmundjet, të cilat gjithashtu mund të çojë në presion të lartë të gjakut.

Së pari, për të sugjeruar një diagnozë të mundshme kërkuar monitorimin periodik të presionit të gjakut në shtëpi duke përdorur një aparat matës tensioni. Megjithatë, në qoftë se brenda një muaji ka një rritje të presionit të gjakut lart 140/90 mm Hg, atëherë vënë diagnoza e hipertensionit. Nëse marrja në pyetje e mëvonshme mund të zbulojë patologjinë veshkave, hipertension arterial klasifikuar si nephrogenic.

Për ta bërë këtë, një listë të studimeve të kryera në vendin e parë në të cilën nuk është një analizë e përgjithshme e gjakut dhe urinës. Shpesh, sëmundja inflamatore e veshkave mund të zbulohen rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut në gjak dhe urinë. Përveç kësaj, në glomerulonefriti në urinë mund të jetë një sasi e vogël e qelizave të kuqe të gjakut.

Hapi i ardhshëm është ultrazërit diagnostik i veshkave, në të cilat mund të zbulojë anomalitë e cysts ose tumoreve të parenchyma veshkave.

Ultratinguj. Hydronephrosis si shkaktojë hipertension nephrogenic

Për të përcaktuar funksionin e veshkave mbajtur radioizotopi renography ose urography nxjerrës. Këto metoda nuk japin idenë e strukturës së trupit dhe funksionalitetin e tij.

Në qoftë se një shfaqje e tillë nuk mund të identifikojë sëmundje të veshkave, studimet laboratorike të kryera më pas për të përcaktuar nivelin e reninë në gjak. Kjo metodë mundëson diagnozë të qartë të gjykuar nëse sëmundja e veshkave në presionin e gjakut apo jo.

Simptomat e hipertensionit nephrogenic

Në kursin e saj klinike hipertensionit nephrogenic është praktikisht i padallueshëm nga hipertensioni, edhe pse ka disa karakteristika që lejojnë megjithatë vendosur patologji renale.

Ka dy variante të sëmundjes: të mira dhe malinje. Në variantin beninje presioni hipertensionit nephrogenic është rritur zakonisht në mënyrë të qëndrueshme dhe nuk ka asnjë tendencë për të ulur. Pacientët ankohen për dhimbje koke, dobësi, marramendje, lodhje, gulçim, siklet dhe dhimbje në zemër, dhe norma e zemrës.

Forma malinje hipertensionit nephrogenic është karakterizuar nga rritja e presionit kryesisht diastolic. Shpejt procesi ecën shpejt shkakton paqartë vizion, i cili quajtur retinopathy hypertensive. Pacientët me rrjedhën ngjashme klinike të sëmundjes ankohen për dhimbje koke të vazhdueshme, kryesisht në qafë, të përzier, të vjella dhe marramendje.

Duke analizuar simptomat mund të vërehet se ato janë praktikisht i padallueshëm nga shenjat normale të hipertensionit. Por në disa raste, për shkak të fluksit të veshkave të gjakut, pacientët mund të vëzhgojnë dhimbje në rajonin e mesit, që sugjeron praninë e sëmundjes urological.

Në prani të pacientit të paktën një nga simptomat e mësipërme duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog ose mjek, i cili do të jetë analiza e saktë dhe hetimi për të konfirmuar ose të hedhur poshtë diagnozën e sëmundjes urological.

Trajtimi i hipertensionit nephrogenic

Ne trajtimin e kësaj sëmundje duhet përfshijnë të paktën dy mjekë - një urolog dhe mjek. Në qoftë se detyra e parë - për të përballuar me sëmundje të veshkave, kjo e fundit do të normalizuar presionin e gjakut.

Trajtimi i sëmundjes së veshkave varet nga lloji i saj. Për shembull, në qoftë se pacienti vuan cist veshkave apo tumor, në këtë situatë thjesht nuk mund ta bëjë pa kirurgji, gjatë së cilës ju duhet të hiqni tumor.

Kur inflamacion legen i veshkave ose parenchyma emëruar antibiotikët, të tilla si ceftriakson dhe Gatifloxacin. Ata mund të blihen në farmaci pa recetë, thjesht nuk kanë nevojë, si të dhëna medikamente kanë efekte të shumta anësore që duhet të monitorohet specialist.

Drejtimi i dytë në trajtimin e hipertensionit nephrogenic është normalizojnë presionit të gjakut. Ajo mund të prodhojë ndonjë drogë antihipertensive, por patogjeneza është e përcaktueshme faktor vetëm angiotensin-konvertimin. Përfaqësuesit e këtij grupi janë droga kaptopril, enalapril dhe fozzinopril. Ata u liruan me recetë në pothuajse çdo farmaci. Kursi i trajtimit varet nga tensioni i gjakut, e cila duhet të normalizuar të figurave nën 140/90 mm Hg.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me hipertension nephrogenic

Kur hipertensionit, dietë pavarësisht nga shkaku, caktuar me kufizimin e sasisë së kripës në dietë. Përveç kësaj, është e nevojshme për të përjashtuar kosi, skuqur, piper dhe enët djegëse, përveç atij presioni rritje të gjakut, negativisht ndikojnë në funksionin e veshkave. Absolutisht e papranueshme kur presioni i lartë i gjakut është konsideruar të jetë duke pirë kafe, çaj të fortë dhe alkool.

Sa për stilin e jetës, ajo duhet të mbahet mend se hipertensionit, duke përfshirë nephrogenic, për të shmangur stresin e fortë fizike, të cilat mund të ndihmojë në përmirësimin ton enëve të gjakut dhe për këtë arsye presionin e gjakut.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Pacientët me hipertension nephrogenic rekomanduar kurse të trajtimit të PS në sanatoriume e pishave dhe ajrit të pyjeve. Përshtatshme krejtësisht për këtë qëllim Khmilnyk vendpushimet që specializohen në trajtimin e semundjeve te sistemit kardiovaskular.

Përveç kësaj, ka zhvilluar një sërë ushtrimesh me terapi fizike, të cilat ndihmojnë për të ulur tonin e enëve të gjakut dhe presionin e ulët të gjakut. Megjithatë, para se këto procedura duhet të konsultoheni me një mjek-fizioterapisti për të korrigjuar atë kap ushtrim.

Trajtimi i hipertensionit nephrogenic të mjeteve juridike popullore

Për trajtimin e mjekësinë popullore hipertensioni përfaqëson një sasi të madhe të fondeve. Disa prej tyre janë efekt mjaft të fuqishme hypotensive, i cili në disa raste rezultatet pozitive. Trajtimi i njerëzve kryesore të Gabimi së hipertensionit nephrogenic është se ajo nuk vepron nga shkaku i sëmundjes, dhe simptomatike ul presionin e gjakut. Kështu, sëmundja vazhdon të përparojë, dhe pas ndërprerjes së infusions e bimëve ose të rritet presion edhe më shumë.

Kështu, përdorimi i mjeteve juridike popullore pranueshme vetëm kur më në fund zbuloi shkakun e sëmundjes, dhe kjo nuk qëndron në patologji renale.

Komplikimet hipertensionit nephrogenic

Me presionin e lartë të gjakut vazhdimisht fillojnë të vuajnë të ashtuquajturat organe të synuar. Së pari ndërprerë sistemin e enëve të gjakut të syrit që çon në retinopatisë hypertensive. Pacientët fillojnë të ankohen për zhvlerësim progresiv vizual që është e pakthyeshme.

Në sytë për shkak të presionit të lartë të gjakut fillon funksionin e trurit dhe muskujve të zemrës shkelur. Me kalimin e kohës, kjo mund të kërcënojë një goditje apo sulm në zemër.

Përveç kësaj, presioni i lartë i gjakut fillon të vuajë sistemin e enëve të gjakut të veshkave. Kështu, një "rreth vicioz", e cila hapet vetëm pas funksionin e veshkave plotësisht refuzon.

Parandalimi hipertensionit nephrogenic

Parandalimin e sëmundjes është i bazuar në parandalimin e sëmundjeve të veshkave, e cila mban simptomat e mësipërme.

Së pari, ju duhet të kini kujdes nga hipotermi, si rajon të përgjithshme dhe lokale hipotermi mesit. Kjo mund të çojë në shfaqjen e sëmundjeve inflamatore të veshkave, të shoqëruar me një rritje të presionit të gjakut.

Gjithashtu, kur duke përdorur ilaçet e nevojshme për të i kushtoj vëmendje të skadimit datat dhe efektet anësore. Njerëzit të cilët në të kaluarën kanë pasur probleme me urinim, antibiotikët mund të përdoren vetëm pas konsultimit me një specialist dhe një listë të kërkimeve laboratorike.

Ed. urolog Astashyn EE